Jump to content



Photo

Atv Medias


  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#361 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 21 May 2017 - 04:19 PM

Salut Sergiu,
Uite aici un exemplu de steag: http://www.piesemoto...liu-115711.html
  • 0

#362 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 21 May 2017 - 05:55 PM

Multumesc Horia pentru raspuns si multumesc Marius pentru link! Am sa ma pricopsesc si eu cu un stegulet ca vad ca sunt la moda :)

 

Horia: de ce e mai bine cu punte dubla tip bascula? pune mai putina presiune / apasare pe carlig la denivelari?

 

Nu ai intampinat probleme cu acele canistre de plastic? Am si eu una si m-am trezit cu ea unflata ca un balon gata sa pocneasca din cauza ca era expusa in soare si agitata binisor de la traseu, motiv pentru care am trecut la cele de tabla. Imi placea la cea de plastic suport de palnie integrat in corpul recipientului. 


  • 0

#363 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 21 May 2017 - 08:59 PM

Stegulețul de la Kaufland are cam 150 cm și nu cred să fi costat mai mult de 20 de lei. Bățul este foarte elastic fiind din fibră de sticlă, dar stegulețul s-a franjurit destul de repede și-a rămas bucăți, bucăți prin mărăcini, era din folie vinil.

 

Eu folosesc astfel de canistre de multă vreme, cele de plastic, iar în postura aia, în plin soare am avut o singură dată. S-au umflat, dar fiind de oarecare calitate n-au suferit de loc. Și cele de tablă se umflă iar pentru a o scoate din locașul ei, vara este necesar să o deschid pentru a refula presiunea formată.

 

Cam așa cum arată în filmuleț funcționează o remorcă ce are o astfel de punte. Denivelările se transmit doar în proporție de 50% la șasiu și implicit spre cuvă. Tipul arată și cum a proiectat-o pentru a limita cursa basculei și spațiul liber sub aripă pentru a fi funcțională.

https://www.youtube....h?v=xVlUrezz1M4

 


  • 0

#364 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 22 May 2017 - 09:56 PM

Foarte interesant si util video-ul !

Intradevar puntea dubla tip bascula se muleaza mult mai bine dupa teren si in acelasi timp tine platforma destul de dreapta.

Interesanta si ideea protapululi cu sistemul de rotire care "rupe" efectul de torsiune cand fie ATV-ul fie remorca se inclina prea tare pe denivelari.

Mi-ai dat o idee buna de proiect viitor :)


  • 0

#365 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 04 June 2017 - 10:35 AM

Și uite că s-a încheiat și tura care se numește generic Dunăre, Dunăre 2017 acum.

 

Dacă a fost una reușită nu trebuie să ne gândim de prea multe ori, ci privind în ochii noștri este lesne de aflat răspunsul.

Ca și în multele dăți în care am mai făcut-o, cărările noastre s-au răsfirat pe coastele și văile povârnite ale Cindrelului, mereu fascinantului Șureanu, Parâng sau Retezatului, atât cât ne este permis fără a intra în zonele rezervate doar mersului pe jos, dar din ce în ce mai mult cu drujbele și taful.

Cam asta a fost, un amestec de sublim, adrenalină și mâhnire pătrunzând în locuri ascunse de privirile cotidiene.

 

Grupul a fost și de data asta format din entuziaști adunați de prin mai multe colțuri ale Ardealului, împestrițați de oaspeți de prin Europa care vin aici cu mare poftă, din ultima zi a turului calculându-și câtă vreme mai trebuie să treacă până la următoarea întâlnire.

 

Traseele străbătute au avut în acest an o alură sensibil mai tehnică decât în precedentele, foarte multe dintre ele îmbogățind colecția de track-uri noi, gândite spre a ne înfierbânta trupurile cu emoții zdravene. Au fost urcări pe vâi cu ape învolburate, pietruite cu bolovani lucitori în scurgerile învolburate, coaste înierbate, acolo unde doar turmele ciobanilor se aventurează și multe drumuri pastorale ce duc spre stânele împrăștiate prin locurile cu fantastice priveliști.

 

Nu pot să trec de data asta fără a vorbi despre spiritul grupului.

Vă cam puteți închipui că la caznele la care erau spuse tractorașele noastre era inevitabil să nu se franjurească o curea, să se mai încingă un motor sau să se îndoaie câte o bieletă la roata ce sta înfiptă într-un bolovan.

Credeți că ne-au putut opri ?

Nu era asta pricina pentru care eram noi acolo, ținta era de a vedea cât mai mult din ceea ce ne ofereau muchiile înalte sau văile umbrite de brazi pe care-i pot cuprinde doar încercuirea mai multor brațe, așa că entuziasmul multor mâini pricepute sau perseverența saxonă a invitaților reușind de fiecare dată să refacă toată flota noastră de jucării.

 

O să înșir imagini grăitoare începând cu prima zi și în funcție de câtă vreme pot să rup pentru asta, voi reveni cu altele.

Attached Files


  • 2

#366 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 05 June 2017 - 08:36 AM

Dunăre 2017, ziua 2

Attached Files


  • 2

#367 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 06 June 2017 - 06:56 AM

misto!

o intrebare, colegii pe doo' roti cum s-au descurcat??


  • 0

#368 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 06 June 2017 - 09:06 AM

Pot să exemplific modul în care au făcut-o cu un videoclip.

 

https://www.facebook...enture/?fref=ts

 

Practică enduro la un nivel destul de ridicat pentru a ajunge în locuri în care pe ATV nici nu ai curajul să-ți imaginezi.

Au parcurs cursuri de apă fără probleme indiferent de natura solului, piatră sau pământ, dar au cam terminat un cauciuc spate la un traseu de 700 km cu multe porțiuni de piatră.

 

 

 


  • 0

#369 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 07 June 2017 - 09:12 PM

Dunăre 2017 - ziua a treia

 

Ziua a treia a fost și ce în care am zbughit-o din Șureanu și-am trecut în Parâng, dar și cea mai încâlcită-n traseul cu multe ocoluri ori din cauza troienirilor imposibile ori din cauza doborâturilor de vânt pe suprafețe ale dracului de mari.

Cu toate astea a fost frumos și peisajele prin care am trecut a le vedea ne-au impresionat, dovadă fiind și multele poze făcute, chiar dacă abundă cele de la masa luată-n poiana stânii de sub Vf. lui Pătru.

Attached Files


  • 2

#370 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 08 June 2017 - 11:18 AM

ma lasi fara cuvinte..... thumbsup.gif thumbsup.gif


  • 0

#371 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 08 June 2017 - 05:22 PM

Dunăre 2017 ziua a patra

 

Ziua a patra s-a chemat Parâng, unul opțional deoarece mijlocul turei se oferea pentru odihnă, însă o parte din ”toată floarea cea vestită a întregului Apus” s-a băgat și n-avea de ce să-i pară rău. Poate doar lui Sebastian pe prima parte a traseului sau ultima din urcarea pe Parângul Mic, o coastă impresionantă sau chiar înfricoșătoare prin înfățișarea ei.

 

După coborârea de pe vârf, am mai tras una, ea fiind probabil printre cele mai lungi declivități străbătute și cu o diferență de nivel de aproximativ 1000 de metri, mereu și mereu pe firul văii. Așa de lungă a fost încât la primul petic de iarbă am și pus de un prânz la care a tronat bineînțeles aceeași floare de mină din slănină.

Attached Files


  • 2

#372 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 08 June 2017 - 06:08 PM

Peisaje deosebite!👍
  • 0

#373 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 09 June 2017 - 06:24 AM

noroc ca e weekend si mai ies si io prin imprejurimi, ca altfel muream de invidie cu ce poze / peisaje misto ne delectezi!  mexicanwave.gif

 

multumim Horia!! thumbsup.gif thumbsup.gif


  • 0

#374 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 09 June 2017 - 06:49 AM

Asta și urmăream, sincer și fără glumă. Doream și doresc să vă provoc în a ieșii din casă lăsând butoanele tastaturii să fie văzute mai rar, iar în această perioadă să vă clătiți ochii privind spectacolul naturii.


  • 0

#375 stefo3500

stefo3500

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 73 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Stefan C.
  • Telefon:0743xxxx
  • Marca ATV:Linhai Worker 300;
  • Numar ATV:-

Posted 09 June 2017 - 08:04 AM

Salut, sa stii ca reusesti, cel putin in cazul meu.
Numai bine!
  • 0

#376 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 09 June 2017 - 10:20 PM

Dunăre 2017 - ziua 5

 

Ziua a cincea a fost una lungă, obositoare, dar plină de farmecul parcurgerii văii Ponorului, probabil una dintre cele mai prozaice din cele ce mi-au fost dat să văd până acum și pe care anul trecut am străbătut-o de nu mai puțin decât de cinci ori și tot nu m-am săturat de ea.

Am ajuns să o văd în primăvară devreme când nici mugurii nu plesniseră încă, mai apoi plină de viață și culoarea inconfundabilă din mai, ca să ajung să o privesc atunci când ruginește, iar razele soarelui pătrunse pieziș aici au o cu totul altfel de căldură.

O să admirați cu siguranță și un amurg ce se așternea peste culmile apusene ce dau spre Sarmisegetuza, dar o să și puteți privi câteva imagini de prin Retezatul în părțile lui permise, loc în care ne-am dat întâlnire cu cea care-a creat pagina ATVPasiune.

Da cred că este bine aleasă denumirea, cred că doar pasiunea a făcut-o să ajungă singură aici, să stea câteva ore pe cărările vântuite așteptând cu plăcinte și brânză sărată niște bieți nebuni ce întârziau să se arate. Mulțumim Diana.

Attached Files


  • 2

#377 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 10 June 2017 - 07:55 AM

Multumesc din suflet pentru aprecieri, chiar mi-a facut placere sa va astept, timpul parca statea in loc, chiar daca am fost doar eu vantul si mustele care tulburaru auzul venirii tractoraselor, un sunet care i-mi da fiori si face pielea de gaina la auzul lor! Sa va fie de bine, si va astept cu nerabdare la urmatoarea tura!clap.gif tank.gif


  • 0

#378 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 June 2017 - 10:12 AM

Dunăre ziua 6 și 7

 

Am grupat ultimele două zile într-o singură postare cu toate că ele nu seamănă deloc una cu alta, dar am vrut să trec mai ușor peste ultima care devenea prea melancolică în ideea că toți participanții, aveau deja montată pe retină ceața ”end-ului”, iar altă parte își calcula deja timpul pentru anul ce-o să vie.

Povestea zilei a șasea are în ea toate sforțările noastre de a pregătii jucăriile cât mai bine pentru ”cea mai tare coborâre” la care ne-a dus Mihai, una care s-ar putea înscrie cu siguranță ca probă specială pe unele din circuitele tari de concurs.

O ”dare de seamă” ar fi: schimbat o cruce cardanică metoda ”prin eșapament”, înlocuit plăcuțe de frână pe XMR cu altele demontate de la un renegade rămas ”de rezervă” pentru că cele din traistă nu se potriveau, iar mesageria nu ajungea la timp. La asta nu s-a participat în grupul mare.

Ce să vă mai spun ? Spectacol, adrenalină de-ți ieșea pe urechi și locuri frumoase.

 

Ziua a șaptea a fost una așa cum am spus, abordată cu mai puțin entuziasm fiind din păcate ultima dintr-o tură sublimă, chiar dacă peisajele oferite de locurile călcate au avut în ele toată grandoarea unor munți ce-și ofereau cu generozitate toată frumusețea.

Am reușit să ne lipim și de una dintre gospodăriile sezoniere de aici, loc în care s-a mâncat ca la stână, lingându-ne deștele de zama brânzei, am mai tras o poză cu tot grupul după care ne-am retras aproape în tăcere spre civilizație.

Să vedem de ce-om fi în stare în anul ce-o să vină.

 

Attached Files


  • 2

#379 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 12 June 2017 - 08:26 AM

vad ca ati fost dotati si cu scule pt surubarit! ;) ...si chiar le-ati si folosit :)


  • 0

#380 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 12 June 2017 - 09:54 AM

Nu-ți închipuii că am cărat toate alea cu noi. Este adevărat că avem scule de primă intervenție, schimbat plăcuțe frână, demontat/îndreptat bieletă, dar baza este totuși o mașină de sprijin sau diferite puncte din traseu unde se poate apela la piese sau spațiu de lucru.

 

În timp s-au format prietenii atât de bune pe la diferite pensiuni, cabane sau chiar ateliere auto, încât mulți dintre ei se oferă cu mare plăcere pentru a ajuta dacă este nevoie sau de a organiza puncte intermediare de alimentare, ceea ce constituie un real avantaj la organizarea și buna desfășurare a unor ture reușite. Mă refer aici la tipicul acestor ture cu mulți kilometri, în zone izolate, având și un grad de dificultate mai ridicat.


  • 1




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto