Jump to content



Photo

Atv Medias


  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#481 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 13 January 2018 - 05:34 PM

Horia astept sa va vad in vara clap.gif clap.gif clap.gif


  • 0

#482 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 14 January 2018 - 08:34 AM

Până atunci sper să am motivul de-a mai scrie aici de mai multe ori.


  • 0

#483 Cristi.73

Cristi.73

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 19 posts
  • Nume real:David cristian
  • Telefon:0722297509
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:Sm01 vlp

Posted 18 February 2018 - 02:24 PM

Salut Horea abia aștept sa ne revedem și dacă se poate împreună cu DIDI.
  • 0

#484 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 18 February 2018 - 03:33 PM

Salut Horea...


Horia. :)
  • 0

#485 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 25 February 2018 - 06:46 PM

Pomenea cineva despre vara ce-o să vie, iar din cea trecută încă mai există multe ore de filmare needitată.

Când mai am vreme mă mai apuc de ele și fac mici filmulețe.

https://youtu.be/FLNgVVjpeVI

 

Ăsta-i unul dintre ele, Dunăre 2017, ziua a IV-a.

 

https://www.facebook...38113699589860/

S-ar părea că pagina forumului are din nou o problemă, din nou nu suportă link-uri spre you tube, am reușit însă către altceva.

Remediază cineva problema ?


Edited by CHRYS, 25 February 2018 - 07:51 PM.

  • 0

#486 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 28 February 2018 - 07:15 PM

Salut,

Mi-am făcut răgaz să mai editez o zi de filmări făcute în tura de Dunăre de anul trecut.

A fost cea mai lungă zi a turului parcursă între trei munți, Parâng, Retezat și Șureanu, peste 120 de km începuți dis de dimineață și încheiat așa cum se vede, la așternerea întunericului.

https://youtu.be/v8ny9TGI0gc

https://youtu.be/v8ny9TGI0gc?t=12

https://www.youtube....bed/v8ny9TGI0gc

Aceeași problemă, nu se încarcă acest link.

Voi apela la metoda de la postarea anterioară.

https://www.facebook...42173492517214/


Edited by CHRYS, 28 February 2018 - 11:45 PM.

  • 0

#487 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 01 April 2018 - 09:18 PM

În zilele ce-au premers Paștele Catolic m-am pus pe preumblat pe Podișul Hârtibaciului preț de cam două rezervoare.

N-o mai făcusem de cam multă vreme așa la liber și căutând frumuseți fără un track prestabilit, dar câteva ținte tot îmi fixsasem.

Invidios pe imaginile surprinse de un alt împătimit al mersului călare pe motoare, mă gândisem să ajung la o fermă unde-mi doream să pot vedea de-aproape simbolul preeriilor americane, bizonul crescut în captivitate, iar până acolo să trec prin câteva sate din care vă arătam cu ceva ani în urmă simbolurile unei civilizați care ne-a părăsit, biserici săsești.

 

Prea multe despre traseu n-am a vă spune și n-am a vă impresiona cu lucruri spectaculoase, doar să vă arăt din peisajele atât cât pot ele să spună despre o primăvară care intră timid prin imagini, străduindu-se să mai învioreze pe alocuri culorile ce parcă la o toamnă veștedă te duc cu gândul.

Ca înșiruire de nume pot a spune că am trecut prin Dealu și Merghindealu, așa am prins în vorbele locului de-a se gândi împreună despre ele, Dealu fiind satul Dealu Frumos de lângă borna ce cu o anumită formă de importanță în glas, o amintesc cei de pe aici ca fiind Centrul Țării.

 

De pe muchia înălțimii unde se află Pensiunea Elisabeta, pe a cărei pagină apare bineînțeles și sintagma cu ”Centrul Țării”, am zărit o schimbare-n înfățișare a bisericii din Merghindeal. Acoperiș nou, fațade văruite și parcă se mai puteau distinge și câteva mișcări din trecuta amorțeală în înfățișarea câtorva case dimprejur. Trebuia verificat.

 

A venit din nou deținătoarea cheii, copila ce-mi deschidea cu ani în urmă biserica. Crescuse și-și pierduse din volubila comportare de-atunci. Nu cred că-și mai aduce a minte de ciocolata dăruită pentru bunăvoința de-a-mi deschide poarta incintei, ciocolată ce-o împărțea atunci cu o prichinduță ce-o însoțea. Acum înfățișarea curții, a zidurilor de incintă se schimbase, trecuseră printr-o primenire binefăcătoare, dar se opriseră aici. În interior va mai fi, atunci când vor mai apărea resurse-mi spunea ”ghidul meu”.

Ce mi-a plăcut a fost refacerea și reutilizarea vechii clădiri a școlii comunității săsești din vecinătatea bisericii fortificate. Ea a devenit ”Casă pentru seniori”, frumoasă denumire i s-a găsit și o bună întrebuințare dată unei clădiri cu o dezolantă înfățișare acumulată în anii în care nu s-a mai auzit chiot de copil pe holurile sale. În sat mai există o femeie în vârstă care prin stingerea ei va încheia o existență de câteva sute de ani a sașilor din Meghindeal.

Calea urmată apoi a fost apoi mereu spre sud, spre crestele de-o fascinantă înfățișare a Făgărașilor acoperiți cu zăpadă și valea Oltului ce grănițuiește Podișul Hârtibaciului de Țara Făgărașului. Păcat că locurile de priveliște ce puteau fi chiar loc de popas pentru un prânz spectaculos, erau măturate de-un vânt nu foarte confortabil când te-întinzi la odihnă.

 

Am spus eu că perioadele astea desfrunzite îți dau prilejul de-a descoperi locuri și trasee pentru a ajunge la ele. Așa s-a întâmplat și acum cu un acoperiș ce licărirea-n soarele amiezii, ascuns undeva în depărtarea pădurii de către Olt. Gata acolo îmi voi face popasul, îmi ziceam eu cu speranța că voi da peste vreo cabană în curtea căreia voi găsii tot ce-mi era necesar pentru prânz, un loc de foc ferit de vânt. Cam dezolant ce mi-a fost dat ochiului a privi, era o stână ce de-aproape îți cam domolea îndemnurile stomacului.

Întâmplarea asta m-a făcut să trec pe lângă un loc de-o fermecătoare priveliște ce a devenit loc de aducere aminte a unui fost vânător ce cu siguranță-l îndrăgea. El se stingea acum zece ani, iar cei care au avut ceva a-i spune după ce n-a mai fost, era o imagine înrămată și câteva cuvinte sub ea prinse sub ramurile unui stejar. El se mai îngroșase între timp, iar sub apăsarea lui, placa se desprinse și chiar dacă nu sunt un adept neapărat al unor astfel de inscripționări, aproape pretutindeni abandonate de ai săi creatori, am improvizat o refixare cu ce am avut la îndemână. Odihnă frumoasă Torel.

 

Nu pot trece peste a vă spune despre biserica ce stă să se sfărâme în satul Toarcla la care în ziua premergătoare Paștelui Catolic am auzit bătând cu stranietate clopotul din turlă. O femeie în vârstă a venit să-l facă a suna pentru doar încă unul dintre sașii care mai erau în sat și pentru cei morți ce stau îngropați în deal.

Mi-a arătat interiorul sărăcăcios al incintei văduvite de odoare prin jafuri și pângăriri repetate, povestindu-mi cum giulgiul ce acoperea altarul a devenit obiele în cizmele unui nemernic ce-și găsise acolo adăpost pentru o noapte și despre școala veche săsească și nu foarte mare, care după război devenise printr-o sfidătoare aroganță școală pentru țiganii din sat.

 

Spre bucuria mea am ajuns a mai vedea o minune sau chiar două într-un sat ascuns între dealurile de către Olt, este vorba despre Gherdeal. Satul ăsta locuit aproape în exclusivitate de sași în toată existența lui, doar 13 familii de români au viețuit aici în cele mai prospere perioade ale sale, are acum câteva case refolosite de noi proprietari ca și locuri de vacanță, iar de curând s-a inventat și o pensiune a cărei înfățișare se prea poate să promită mult atunci când va deveni activă, Casa de la Tei. Proprietarul promite să-i construiască și o pagină web, căutați-o pentru că satul merită.

 

Spuneam despre sat că are două minuni. Cealată și poate mai importantă ar fi că asupra bisericii și-a școlii săsești se fac lucrări de consolidare și este probabil ca vechea școală să primească și ea o destinație utilă, nu doar cea de-a fi subiect de imagine dezolantă despre nepăsare. Vă pot spune că satul merită a fi văzut și doar din pură curiozitate în a mai admira ce-a mai rămas în picioare din arhitectura sobră a caselor săsești ridicate prin secolul XIX.

În cele din urmă plecat-am și de aici spre locul de creștere a Bizonilor, dar n-am avut prea mare noroc în astă zi. Pășteau pe-o pajiște-îndepărtată de locul în care-i puteai privi mai pe îndelete, iar soția stăpânului lor nu îndrăznea să mă apropie de ei într-un loc ce i se părea periculos. Voi reveni.

 

Păcat că ziua are doar 24 de ore. Plecat fiind prin astfel de locuri, parcă odihna-i departe de-a te ademenii să o accepți ca delectare, ai tot pribegii pe dealuri chiar și atunci când noaptea te-învăluie.

 

Povestea este cam lungă și cu toate astea ar fi doar o parte din impresiile lăsate de cele două zile. Imaginile sper că respectă o oarecare cronologie.

Attached Files


Edited by Horia14, 01 April 2018 - 09:20 PM.

  • 1

#488 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 01 April 2018 - 10:17 PM

Auzisem din greseala ceva vorbe cum ca te-ai fi "inmuiat".

Probabil ca sunetul muzicii, aburii gratarelor sau dulceata visinatei imi umpleau atunci urechile astfel ca nu mai distingeam bine.

Pentru ca dupa postarea asta esti mai tare ca oricand, peisajele sunt superbe, subiectele vii sau nu ar putea face oricand parte din cele mai fain album de prezentare al tarii noastre.

Sunt cateva poze de zici ca sunt tablou.

Felicitari Horia pentru traseele pe care le parcurgi si pentru bunavointa de a le impartasi cu noi.

Multumim :hi:


  • 0

#489 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 01 April 2018 - 11:13 PM

Multumim pentru efortul depus in a ne relata astfel iesirile tale si care indeamna si la utilizarea altfel a unui ATV.
  • 0

#490 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 02 April 2018 - 07:19 AM

foarte frumos, bravos! thumbsup.gif


  • 0

#491 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 02 April 2018 - 09:41 AM

Mă bucur că vă place ce găsiți prin postările mele și vă mulțumesc pentru aprecieri.

Poate că am scris mai rar pentru că n-am considerat c-ar fi importante chiar toate ieșirile. De fapt o bună parte din vara trecută am fost prins cu amenajarea traseelor MBK Mediaș și nu mi se părea prea interesant de-a vă povesti despre montarea fiecărui stâlp, dar din traseele mai lungi am povestit, cu câteva excepții.

Da Sergiu, de multe ori ceea ce fac seamănă mai degrabă cu un alt fel de turism.

Recunosc însă că sunt puțin subversiv, povestesc despre asta încercând să deschid ochii celor care nu văd în ATV decât un pretext de-a se bălăcii toată ziua într-o baltă de 10 pe 5m sau de-a tura motoarele fără tobe pe ulițele satelor, considerând asta ca distracție supremă.


  • 0

#492 dbdd

dbdd

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Nume real:Alin Oros
  • Telefon:0736xxxxxx
  • Marca ATV:Can Am Outlander 1000R Max Xtp 2019

Posted 02 April 2018 - 09:42 AM

Multumim Horia pt superbele poze si frumoasa/documentata relatare
  • 0

#493 grimm

grimm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 260 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:AArpad
  • Telefon:0742XXXXXX
  • Marca ATV:CF Moto 820 LE
  • Numar ATV:urmeaza

Posted 02 April 2018 - 09:00 PM

frumoase locuri...

excelent punctat in ultima postare Horia

Multumim !


  • 0

#494 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 22 April 2018 - 06:28 AM

În zilele astea scăpate-într-o primăvară ce se grăbește să ne facă uitate zilele cu zăpezi ce nu se mai lăsau duse, am tras două ture. Una de probe spre Sovata și una de lucru la amenajarea traseelor de MBK din zona Mediașului, trasee ce vor fi folosite la Marathon Mediaș 2018.
Prima am folosit-o la a mă obișnui cu noul ATV. J
Păi de ce spun asta ? În cele din urmă am montat și eu distanțierele ce stăteau în garaj de vreun an de zile și ... da, este un alt ATV, stabilitatea pe pantă laterală s-a schimbat radical.
Asta se întâmpla la sfârșitul săptămânii trecute, iar ieri am făcut-o pe-a doua, la degajarea arborilor prăbușiți în iarna asta pe potecile traseelor de pe care vă arătam anul trecut imagini sau de pe noile tronsoane ce străbat locuri de o priveliște deosebită, chiar dacă mare parte dintre participanți sunt preocupați mai mult de cronometru și mai puțin de-a sta la admirat ce le oferă peisajele.
Vă arăt și vouă câteva dintre ele.

 

Attached Files


Edited by CHRYS, 22 April 2018 - 09:06 AM.

  • 0

#495 dbdd

dbdd

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Nume real:Alin Oros
  • Telefon:0736xxxxxx
  • Marca ATV:Can Am Outlander 1000R Max Xtp 2019

Posted 22 April 2018 - 07:12 AM

Foarte faine pozele, multumim.
  • 0

#496 grimm

grimm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 260 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:AArpad
  • Telefon:0742XXXXXX
  • Marca ATV:CF Moto 820 LE
  • Numar ATV:urmeaza

Posted 22 April 2018 - 07:48 PM

faine poze..

locuri frumoase


  • 0

#497 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 22 April 2018 - 09:58 PM

Intradevar, tare faine locuri de plimbari relaxante ai prin zona.

Ultima poza la cruce tare mi-e cunoscuta :)


  • 0

#498 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 23 April 2018 - 08:01 AM

 

Ia nu-l mai lua cu tine deocamdata pe AdiRadu! 

lasa-l sa lucreze, sa-l termine pe al meu!

 smile.pngsmile.png

 

 

PS. ca de obicei, frumoase poze!


.....cand ai zis --cu noul ATV--, eram convins ca ai iesit cu al meu in teste  :)


Edited by apriliacluj, 23 April 2018 - 08:01 AM.

  • 0

#499 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 23 April 2018 - 09:48 AM

No ui numa’ până amu mă tot criticați că umblu singur. snitch.gif

Al tău îi vândut deja, a zis omu că-l ia și așa fără acte. I-o plăcut că-i crăcănat, iar culoarea ...

Noi cu ce bani să ne plimbăm atâta ? snitch.gif


Edited by Horia14, 23 April 2018 - 09:49 AM.

  • 0

#500 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 23 April 2018 - 10:34 AM

voua va e usor! thumbsup.gif


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto