Jump to content



Photo

Atv Medias


  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#41 dany2666

dany2666

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 131 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti/buzau
  • Nume real:mihai daniel
  • Telefon:722266945
  • Marca ATV:bashan 200s-7/ bakus/Yamaha Grizzly 700FI SE

Posted 01 November 2013 - 06:00 PM

Foarte frumos ,superba zona ,tine-o tot asa.


  • 0

#42 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 03 November 2013 - 09:05 AM

Traseu M-ții Grohotiș

 

Am desenat inițial un traseu pentru acești munți așa cum se vede trasat cu galben, dar din motive tehnice s-a completat cu trasa roșie astfel ca startul și finișul să fie în același loc, adică Izvoarele Doftanei.S-a plecat în grup foarte, foarte târziu după care au existat câteva tentative de a ajuge în golul alpin prin câteva văi care intră în M-ții Grohotișde pe partea văii Negrașului. La a doua tentativă eșuată de a rezolva urcarea în gol am renunțat la grup și mi-am luat în calcul prima mea variantă, harta. M-am felcitat pentu asta deoarece aș fi pierdut toate imaginile pe care le-am văzut chiar dacă am mers singur tot acest traseu iar întoarcerea a fost pe întuneric din cauza acelei plecări de după ora 11:00, că doar dacă tot am ajuns aici unde cine știe când și dacă o voi mai putea face, trebuia să cuprind cât mai mult.

 

Am intrat către muchia acestor munți dinspre satul Trăisteni cu urcare pe Vf. Negrașul (1297 m), continuare cu Clăbucetul (1394 m), am urmat calea care străbate ca o coloană vertebrală tot acest munte, cam strâmbă, după care am cochetat cu toate înălțimile vârfurilor care arareori depășesc 1500 m spre Vf. Grogotișul (1768 m). Ținta efortului a fost tăul format între acest vârf și Vf. Bobul Mare, tău aflat la aproximativ 1726 m (după un GPS nu prea riguros). A meritat chiar dacă întoarcerea s-a făcut la lumina farurilor pe un traseu făcut la ochi și la memorie (uitasem hărțile la cabană !).

Capătul traseului a fost până aproape de Cheia după care am încercat să revin ori în valea Neagra ori în cea a Negrașului așa că din punctul în care se bifurcă cele două trasee marcare, cel cu cruce roșie spre Podurile Văii Negre și marcat cu punct roșu spre Valea Negrașului am încercat câte o coborâre ambele încheiate în fața unor arbori căzuți.

 

S-a cam întunecat atunci când am ales o cale care s-a dovedit până la urmă practicabilă astfel că am ajuns pe un drum de exploatare forestieră abandonat și spălat puternic de ape, dar care m-a condus printre turmele de mistreți către drumul forestier care duce la Cabana Izvoarele Doftanei. Din cauza izolării și a faptului că pe aici nu circulă nimeni, în partea înaltă a acestui drum și-a găsit adăpost o turmă formată din aproximativ 15-20 de porci de diferite ”calibre”. Păcat că n-aveam cum să-i surprind în imagini, camera de filmat fiind oprită.

Attached Files


  • 0

#43 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 03 November 2013 - 09:18 AM

Sa inteleg ca ai fost cu Bogdan si Dragos, apoi ti-ai vazut de acest traseu minunat?!


  • 0

#44 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 03 November 2013 - 09:32 AM

Da.


  • 0

#45 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 03 November 2013 - 09:35 AM

Pai si cum de restul nu au venit dupa tine? Sau ei s-au oprit cu ursoaica la o poveste?


  • 0

#46 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 03 November 2013 - 09:41 AM

Nu ei trebuie să vină după mine, eu am mers acolo pentru a fi împreună. Când mi s-a părut că nu este ceea ce am căutat am încercat să rezolv problema și am făcut-o în felul meu atât cât se mai putea la ora aia. Mi-a părut rău doar după timpul pierdut inițial.


  • 0

#47 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 06 November 2013 - 09:45 AM

Îmi cer scuze, imaginea cu harta traseului efectuat este alta. Din greșeală am pus un fragment dintr-una folosită la identificarea unor puncte GPS.

 

Attached Files


  • 0

#48 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 14 December 2013 - 12:00 AM

Și pentru că astăzi îmi propusesem să fac un drum între Mediaș și Sighișoara urmând pe cât posibil culmea dealurilor de la sud de DN14, am purces la drum dis de dimineață pentru că-mi doream să mă și întorc urmând de data asta altă trasă.

Drumul a urmat în linii mari traseul: Mediaș, Richiș, Monumentul de la Fetea, Mălâncrav, Criș, Stejăreni (Beșa), Platoul Breite, Sighișoara. (82km)

Întoarcerea s-a făcut din Sighișoara, Platoul Breite, Cabana Dracula II, Criș, Florești (Felța), Mălâncrav, Nou Săsesc,

Copșa Mare, Biertan, Dupuș, Ațel, Buzd, Mediaș. (80km)

 

Durata 12 ore (07:57 – 20:03) incluzând pauza de prânz și cele de cafea acolo unde s-a putut.

 

Condițiile de drum au fost cele de iarnă cu chiciură și zăpadă cu grosime de la un deget până aproape de 10 cm, iar temperatura între -4 și -1 grad Celsius, cum este mai plăcut pe timp de iarnă. Din cauza chiciurei și a unei fulguieli mărunte n-am prea avut ce să prind în obiectivul aparatului foto, vremea fiind mohorâtă, dar pun imaginile tronsoanelor pentru care am salvat track-ul. 

Attached Files


  • 0

#49 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 14 December 2013 - 12:21 AM

Frumos thumbsup.gif

Mi-ai adus aminte sa-mi pregatesc si eu manusile de ski ... ca weekendul trecut am rabdat frig cu cele de lucru.


Edited by iusau, 14 December 2013 - 12:22 AM.

  • 0

#50 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 15 December 2013 - 06:06 PM

Ascuns de pădure

 

De mai multă vreme mă tenta să parcurg un traseu între Mediaș și Sibiu care să urmeze în general culmea dealurilor și cum pe aceste porțiuni este mai mult pădure de aici și titlul drumului.

 

O ”casetă tehnică” a traseului arată cam așa:

-          lungime: 66,2 km;

-          durată: 04:46 ore - ora plecare 08:12, ora sosire 12:58;

-          viteza medie 13,9 km/h, incluzând și pauzele;

(toate astea din înregistrările GPS-ului)

-          vreme de iarnă închisă, fără soare, cu burnițări sporadice;

-          temperatura aerului între -0,5 și -3 grade Celsius;

 

Plecarea s-a făcut din benzinăria MOL după care s-au urmat porțiuni cunoscute ale trasei spre Buia. Am traversat dealurile către Valea Ighișului după care s-a urcat din nou pe coama dealurilor care te conduc spre Valea Viilor. De aici am urmat traversarea către Șoala urmată de urcarea către Pădurea Robului deasupra de Petiș.

Aici este un loc de popas amenajat de inimosul pădurar din zonă, dar care stă să fie distrus de muncitorii d-lui Tender de la Prospecțiunile S.A. și care asemeni primatelor aruncă pe jos tot ce le prisosește. Este, încă, un loc în care-mi face plăcere să ajung și am zăbovit preț de câteva minute rememorând clipe petrecute aici cu doar câteva luni în urmă împreună cu o persoană atinsă de o boală incurabilă a cărei denumire nu o mai pomenesc.

 

Am purces din nou la drum pe coama dealurilor către Mighindoala (un sat părăsit povestit cu alt prilej) pe care nu l-am atins pentru că am coborât spre Buia, reperul sud-vestic al traseelor mele pe ATV cu plecare din Mediaș.

Să vă mai spun despre ”autostrada” de pe aceste dealuri, fostul drum forestier amenajat mai ceva ca multe drumuri județene și care are coborâre în Șeica Mică ? Ea este străbătură de șiruri de autotrenuri care cară bucăți din această pădure.

Să vă mai dezvălui un secret. Acele autobasculante de 40 de tone care au și prelată peste materialele de construcții ca să nu le ia vântul și să ne intre nouă nisipul în ochi sunt de fapt folosite la căratul lemnelor. Oare de ce sunt mascate ? Să vă mai pun și alte întrebări insinuos-sugestive ?

 

De la Buia am luat-o spre satul Albi după care m-a interesat să văd cum arată un alt sat părăsit, Pădureni.

Interesant este că pe o rază de puțini kilometri se află trei foste localități notate încă pe hărți, dar nu știu ce consemnare mai au în cea administrativă din moment ce, pe criterii care-mi scapă, Mighindoala care oficial nu mai există de la începutul anilor 70 ai secolului trecut este notată iar satul Albi nu mai apare cu toate că are în picioare mai multe case dintre care unele chiar locuite.

 

De la Albi și până aproape de Sibiu se merge pe muchia dealurilor ce se înșiruiesc la nord de Valea Hârtibaciului. Drumul de aici are cam aceeași însemnătate ca cel din apropiere de Petiș, să poată fi cărate lemnele furate, pentru că nu-mi pot da seama cum sunt vândute aceste avuții din pădurile care sunt ale Ocolului Silvic Local (...) fără ca în visteria satului al cărui nume-l poartă să nu se vadă nimic.

 

În zonă am fost interpelat și de un vânător care s-a arătat foarte iritat de faptul că-l deranjasem probabil din pânda lui care tare semăna cu altceva decât ceva ”foarte în regulă”. Îmi spunea pe un ton imperativ-defensiv despre acea interdicție a circulatului liber prin păduri a mijloacelor autopropulsate de parcă el și gonacii lui veniseră aici prin teleportare și nu cu cele două imense mașini de teren.

Mă gândeam că se referă mai ales atunci când cel care ”circulă” are la el și un aparat foto. De fapt mi-am dat seama ce se dorește: prin păduri au voie doar hoții de lemne cu drujbe și camioane din ce în ce mai mari, ei care doresc să nu mai fie văzuți ce fac și cum fac și cei câteva zeci de țigani pe care nu-i deranjează nimeni la a-și încărca-n căruțe ”gigacaloriile” pentru iarna lor și a altora, că doar trebuie să facă și ei un ban. Cam asta-i atmosfera prin pădurile din preajmă, duritul drujbelor și al motoarelor de camioane care nu se opresc aproape nici noaptea.

 

Sibiul l-am găsit sub un cer plumburiu care nu-mi oferea o perspectivă decât parțială și mohorâtă a orașului. Am poposit pe Dealul Gușterița destul de puțin timp atât cât să îmbuc ceva, și să beau o cafea ce se răcise în termosul bătut de vânt.

 

Drumul de întoarcere a fost până după Hamba cam același după care am coborât spre Vurpăr. De aici am trecut dealul spre Ghijasa de Jos, după care în cea de sus și am urcat spre Pădurea Găvănelului care acoperă dealul cu același nume și desparte văile pe care sunt așezate satele Răvășel, Ghijasa și Metiș. Cred că este una dintre cele  mai frumoase păduri pe care le-am văzut în ultima vreme, relativ tânără cu arboret de până în 30-40 de ani, curată, fără uscături prăbușite peste tot și lucru și mai rar fără cioate.

 

De la Metiș s-a lăsat noaptea cu adevărat astfel că atunci când am intrat în pădurea de deasupra satului puteai să-ți bagi liniștit degetele-n ochi liniștit. Mai era o variantă de a ajunge spre casă pe un traseu care urma drumul dintre Moardăș și Alma Vii după care să trec prin Nemșa, dar era prea simplu așa că am urmat din nou muchia dealurilor ce se înșiruiesc de aici și până la Hula Pelișorului.

Mai bine veneam pe aici ziua. Pe o mare parte a acestei porțiuni nu se mai circulă de ani buni astfel că drumul din coamă care a funcționat cu mulți ani în urmă este barat de arbori căzuți și crengi dotate cu țepi care mai de care mai mari și mai ascuțiți. Așa cum am mai spus, pe astfel de drumuri plec echipat cu de toate, inclusiv drujbă, dar am reușit să nu o folosesc. M-am cățărat peste unii, i-am tras în lături unde n-am avut încotro iar pentru cei la care n-am avut altă soluție am făcut ocoluri prin pădure, ocazie cu care am executat un zig-zag ce se poate observa și pe înregistrările GPS-ului. Dar cu toate astea am reușit să-mi redresez direcția de fiecare dată cu ajutorul sculei pomenite sau nemaipomenite, noul GPS pe care-l folosesc nu de multă vreme.

Din Hula Pelișorului este floare la ureche, mai sunt de aici doar aproximativ 20 de kilometrii prin pădure și parțial pe niște drumuri de câmp trecând prin Richiș.

 

Cam asta-i istorisirea unei sâmbete petrecute în șa.

 

 

Descrierea imaginilor în succesiune a apariției:

-          pe dealul dintre Mediaș și Valea Ighișului 1,2,3,4

-          jaful din Pădurea Robului (exploatare forestieră abandonată de mulți ani)  5,6

-          popasul din Pădurea Petiș 7,8

-          pe drumul către Albi 9

-          pe amplasamentul fostei biserici din satul Albi 9

-          case din Albi 11,12,13

-          vâsc 14

-          Dealul Gușterița 15

-          vine ”trenul” în Vurpăr 16

-          crucea de lână biserica din Ghijasa de Sus 17

 

(îmi pare rău , dar după încărcarea pozelor, acestea sunt amestecate și răvășite. Habar n-am pe ce criterii face chestia asta !)

Attached Files

  • Attached File  16.JPG   169.02KB   0 downloads
  • Attached File  17.JPG   319.75KB   0 downloads
  • Attached File  Medias_Sibiu_trasa1.jpg   161.57KB   1 downloads
  • Attached File  1.JPG   58.64KB   0 downloads
  • Attached File  2.JPG   96.83KB   0 downloads
  • Attached File  3.JPG   141.57KB   0 downloads
  • Attached File  4.JPG   92.77KB   0 downloads
  • Attached File  5.JPG   255.8KB   0 downloads
  • Attached File  6.JPG   262.87KB   0 downloads
  • Attached File  7.JPG   200.88KB   0 downloads
  • Attached File  8.jpg   128.38KB   0 downloads
  • Attached File  9.JPG   156.55KB   0 downloads
  • Attached File  10.JPG   136.14KB   0 downloads
  • Attached File  11.JPG   121.52KB   0 downloads
  • Attached File  12.JPG   152.5KB   0 downloads
  • Attached File  13.JPG   163.39KB   0 downloads
  • Attached File  14.JPG   151.68KB   0 downloads
  • Attached File  15.JPG   239.03KB   0 downloads

  • 0

#51 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 15 December 2013 - 06:09 PM

Erata ordinii ar fi: 16, 17, harta traseului nenominalizată, 1,2,3,4,5,6,7,8, 11,12,13, 9, 10 (în texrt apare tot 9!), 14, 15


  • 0

#52 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 15 December 2013 - 10:03 PM

:) Faina plimbare.

E impresionant cum arata traseul pe harta .. ma gandesc doar cum e sa-l parcurgi.


  • 0

#53 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 16 December 2013 - 12:08 AM

Da, arată și mai și pe un Google Earth, dar nu pot să-l încarc. Am încercat să-l arhivez și nici așa nu este acceptat formatul. Păcat.

O să-l încarc pe GPSies, dar trebuie să-ți faci cont pentru a-l descărca.

Un traseu și mai și, este cel spre Sighișoara. Este mai spectaculos și mai lung din cauza buclei făcute prin niște locuri tare dragi mie. În vară poate o să vreți să le vedeți. Eu sunt dispus să vi le arăt.


  • 0

#54 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 16 December 2013 - 03:09 PM

Frumoase ,lungi si comlexe trasee "peisagistice" ca de obicei.      Multumim


  • 0

#55 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 16 December 2013 - 03:49 PM

În vară poate o să vreți să le vedeți. Eu sunt dispus să vi le arăt.

 

hi.gif

 


  • 0

#56 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 19 December 2013 - 11:14 PM

Și pentru că sunt puține imagini de pe drumul făcut către Sighișoara o să pun aici un link spre un videoclip cu un tronson dintre satele Mălâncrav și Criș http://youtu.be/Wc2SDtj_QeQ


  • 0

#57 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 20 December 2013 - 09:04 PM

Horia ne bagi in boala pe toti cu traseele facute, povestile spuse cu atata maiestrie, sper sa trecem cu bine peste iarna si sa o punem de o ieseala! thumbsup.gif


  • 0

#58 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 22 December 2013 - 12:11 AM

Și pentru că vă eram și-mi eram dator cu încă ceva pe anul ăsta, am venit cu un traseu făcut în nordul Mediașului. Un drum de sâmbătă, scurt, în solstițiul de iarnă, deci cea mai scurtă zi din an, dar nu cea mai săracă în imagini ce ne pot acapara atenția. Vă delectez și pe voi cu câteva dintre privirile asupra lucrurilor spectaculoase pe care le-am putut avea eu.

O să încerc și ceva video pe youtube pentru care o să vă indic un link.

Attached Files


  • 0

#59 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 22 December 2013 - 06:05 AM

Tot de pe același traseu am încărcat și o filmare. Este un pic lungă și monotonă dar este cu puțină zăpadă acum când soarele a cam topit-o de peste tot.

 

https://www.youtube....h?v=lmHdrgjYWYw


  • 0

#60 andrei marius

andrei marius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts
  • Nume real:andrei
  • Telefon:0770281042
  • Marca ATV:china

Posted 22 December 2013 - 04:30 PM

Foarte frumos , genul asta de iesiri iti provoaca o liniste interioara de care multi ar avea nevoie, te intorci un om mai bun si rabdator pana cand orasul si agitatia te macina din nou. Si eu ies la tura saptamanal.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto