Jump to content



Photo

Trackuri Pentru Trasee De Atv


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 17 December 2013 - 11:47 PM

Salut,

 

Horia a venit cu o idee foarte buna in ceea ce priveste colectarea de trackuri gps din timpul iesirilor si postarea lor intr-o locatie de unde alti useri sa le poata descarca si folosi pe urma cu incredere.

 

Ca avantaje clare eu vad faptul ca:

1. Acel track a fost facut de catre cineva cu un atv, validand astfel traseul;

2. Cineva care nu cunoaste zona se poate baza pe acel track si nu are nevoie de "ghid";

3. Cel care a facut traseul pune informatii cu privire la dificultate, nevoile de pe traseu ( benzina, mancare ), pericolele de pe traseu , etc

4. Cel care a facut trackul pune si poze a.i. lumea sa isi faca o parere despre cat de interesant este acel traseu;

5.  etc

 

Principala problema este ca forumul nu accepta acel format la upload, astfel incat momentan trackurile nu pot fi incarcate direct aici.

Eu as vedea un castig mare al forumului in a detine o astfel de "biblioteca de trackuri" prin avantajele aduse userilor - cele expuse mai sus.

 

@ Chrys: Cum crezi ca putem ataca problema ? Ce modificari crezi ca trebuie aduse a.i. acel tip de format sa poata fi incarcat ?

Stiu ca sunt si alte solutii dar as prefera sa avem posibilitatea de a le incarca aici pe forum, cu povestea lor, cu poze si toate cele.

 

Multumesc !


  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 December 2013 - 12:33 AM

Interesanta initiativa. Hai sa vedem cum sa o punem in practica.


  • 0

#3 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 18 December 2013 - 10:36 AM

Deoarece inca pe forum nu este posibila incarcarea de fisiere cu extensia gpx, va rog sa salvati track-urile ca fisiere cu extensia txt si pe urma le veti putea incarca aici.

 

Cine vrea sa le vizualizeze sau sa le foloseasca, le salveaza pe calculatorul propriu ca fisier cu format kml care pe urma se poate deschide cu Google Earth.

Mai departe daca doreste convertirea in alt format, poate folosi acest site: http://gpx2kml.com/

 

Va rog sa adaugati detalii minime pentru fiecare track: care au fost conditiile meteo cand a fost parcurs si cu ce a fost parcurs.

In rest, daca aveti poze, povesti, informatii utile cum ar fi cabane, drumuri de legatura, etc va rog sa le postati.

 

Multumesc !


Edited by iusau, 19 January 2015 - 08:35 PM.

  • 0

#4 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 06 January 2014 - 08:07 AM

Salut

Si La Multi Ani pe 2014

Vin si eu cu intirziere un pic pentru ca nu am acces la net decit rar de aici din antipod.

Incercam de mult sa deschid aceasta tema dar inca nu eram hotarit cum sa o abordez.

Personal am o metoda de a imi face traseele poate un pic mai ciudat. Poate ca nu sunt singurul dar am sa incerc.

Folosesc in off road un Garmin Nuvi 1200. Nu e ultimul racnet dar sunt multumit.

Algoritm:

Imi "trag" un traseu prima data in Google Earth atit cit pot vedea si cu toate informatiile pe care le am din niste harti militare romanesti care nu s-au mai updatat din 1996 dar care pentru forestiere si trasee de creasta sunt destul de exacte pina la un anumit punct.

Drumul din Google il poti salva in format kmz dupa care il convertesc in format gpx aicihttp://www.gpsies.com/convert.do. De unde il pot incarca in Garmin ca si waypointuri.

Imi fac traseul dupa care descarc trackul in Mapsource sau in Google Earth.

Harti pe Garmin nu am decit cele din Openmaps, mai precis citeva harti topografice cu curbe de nivel pina la 20 m, dar nici nu iti trebuie mai mult

Bineinteles tot timpul sunt dublat de hartile militare(raster) pe pentru regiunea in care sunt si vechea si batrina busola. Just in case.

Dar ca sa nu deviez prea mult de la topic. Cred ca trackurile pot fi incarcate in www. gpsie.com, gratuit, cu mentiunea ca pot fi facute cu atv-ul.

 

Aici avem si posibilitatea de a imbunatati si hartile existente.

Personal, am citeva trackuri facute in ultimii 2 ani in zona Onesti - sau mai bine zis ce tine de Nemira. 

Daca ne hotarim le pot uploada in siteul sus amintit.

Inca mai lucrez la ele pentru editarea amanuntelor (stini, virfuri cu denumiri si inaltimi, nume de ape, fintini, izvoare, etc - le putem numi point of interest).

Am vazut ca a mai fost o dezbatere in sectiunea GPS ce folosim si cum.


  • 0

#5 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 06 January 2014 - 01:22 PM

La mulți ani !

... în noul an tuturor și numai experiențe fericite alături de jucăriile voastre și nu numai ...

 

Revenind la tema topicului și la cele spuse de cvalro (Valentin Cojocaru), da, traseele (track-rile) se pot încărca pe GPSies (și nu numai cu toate că și eu îl prefer) unde se pot configura și salva în formatul convenabil sistemului de navigație folosit. De aici le poate lua fiecare și le poate utiliza cum crede de cuviință, dar eu mă gândeam la ceva mai mult și mai practic pentru cei din forum, mă gândeam că este mult mai utilă o ”bibliotecă” sau un ”atlas” dacă vreți.

Mă refer aici mai ales la traseele făcute nu la cele configurate pe GoogleMaps, MapSourse, GPSies, etc. Folosesc și eu metode asemănătoare de configurare și ceea ce am încărcat până acum pe net sub această formă au avut obligatoriu mențiunea proiect sau studiu asociată denumirii track-ului. În particularul discuției și în sensul sub care au fost sugerate căutarea unor soluții pentru a constitui această bibliotecă de informații despre trasee, eu mă gândeam în primul rând la trasee efectuate/verificate având asociate și descrierile aferente.

Nu trebuie să nu luăm în seamă și situațiile în care se află mulți dintre noi și nu au abilitățile de a configura un traseu, dar având cunoștiințe minime de operare pot să-și încarce un track și pot naviga ulterior în siguranță pe traseul făcut de altcineva.

 

Nu cred că trebuie să fie ceva foarte sofisticat dar consider că accesul în această secțiune să fie condiționat astfel ca minimele măsuri de securitate să asigure utilizarea în siguranță a conținutului. În acest sens se poate discuta de un acces de forma: doar membrii înregistrați cu minim de postări (5-10) la care să fi primit un minim de replici (2-4), în acest mod se elimină câteva dintre situațiile în care se spamează conținutul topicului, etc.  (metoda este utilizată și de alte site-uri cu profile asemănătoare).

 

În partea tehnică a subiectului nu o să mă implic, doresc doar să încercăm a crea împreună un forum mai bun și util celor care-l frecventează, în schimb în privința informațiilor despre traseele încărcate în secțiunea track-uri cred că este bine să configurăm o casetă descriptivă obligatorie prin care să fie furnizate informațiile determinante ale traseului: lungime/ dificultate/ descriere pasaje dificile/ durată/ lucruri importante de văzut/ etc.

 

Am sugerat aici câteva lucruri pe care acum, în circumstanțele de azi, le consider utile. Din stoarcerea minților tuturor poate scoatem ceva fain, ce ziceți ?


  • 0

#6 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 10 January 2014 - 07:56 AM

Servus.

Ar fi foarte util si interesant ce propui tu Horia, dar ma tem ca nu vor fi prea multi "entuziasti" din varii motive. 

Poate nu au destul talent sa faca o descriere, nu au timp sau nu au chef.

Poate mai degraba o simpla schema in care sa umpli niste cimpuri cu informatii ar usura situatia.  Ca de exemplu: zone  in care sunt dificultati (mlastini, bariere, chiar zone in care s-au vazut animale salbatice), numere de tel de urgenta pentru zona respectiva, nume de ocoale silvice, paduri de stat sau private, marcaje forestiere existente. Desigur lista poate mai lunga dar sa nu fie stufoasa.

Bineinteles trackul.

Sunt doar sugestii.


  • 0

#7 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 10 January 2014 - 01:35 PM

Salut,

 

Aşa este, lucrurile simple şi clare sunt cele mai bune în sensul acesta am propus existenţa acelei casete tehnice care, pe lângă arhiva cu datele în format rutabil pe dispozitivele GPS, să conţină câmpuri pe care le poate completa iniţiatorul traseului (lungime/ dificultate/ descriere pasaje dificile/ durată/ lucruri importante de văzut/ etc.).

Această succintă descriere cu referire în primul rând la partea tehnică şi nu neapărat o nuvelă „Calistrat Hogaş” are importanţă pentru utilizatorii ulteriori şi care vor şti dacă acel traseu este sau nu de nasul lor.

Am introdus aceste sugestii inspirat de alte site-uri dedicate fie unor activităţi asemănătoare (cele de offroad, 4x4 din România sau de prin alte părţi pot fi un bun model) sau de site-uri dedicate strict traseelor pentru navigare în offroad. Acolo sunt rubricate exact aşa cum sugerez şi eu: dificultatea (pe grade), descriere pasaje dificile (în ce constau) şi bineînţeles lungime, panta medie, panta maximă (rezultate din informaţiile ataşate în format digital track-ului).

 

Sunt convins că acest topic şi rezultatele lui, dacă se vor concretiza, nu interesează pe toată lumea fiind utile unui anumit tipic de ieşire cu ATV-urile şi anume cel care îmbină agrementul, peisagistica şi traseele offroad cu dificultăţi medii având pasaje uneori dificile şi doar rar extreme fiind mai degrabă un turism atipic făcut prin locuri greu accesibile. Chiar şi dintre aceştia va fi vorba doar despre cei care vor investi într-un dispozitiv GPS capabil în offroad şi vor face puţin efort pentru dobândirea cunoştinţelor mânuirii unor hărţi nu foarte complexe, aşa că nu mă aştept la rezultate revoluţionare.

Cu toate acestea, sunt convins că nişa oferă satisfacţii pe care odată descoperite, mulţi vor încerca să le guste. (personal am rezerva că bârâiala în cerc pe un petic de iarbă sau bălăcirea timp de câteva ore într-o baltă de 10mp însumează „spiritul” sau „ateveala”)

Ca oricare dintre noi şi eu m-am ocupat de lucrurile din paranteza şi ca joacă sunt întotdeauna spumoase, dar am încercat şi-am reuşit să fac şi altceva aşa că am strâns în timp o colecţie de trasee efectuate de mine sau de alţii, deci verificate, altele sunt culese de pe diferite site-uri 4x4, ale bike-rilor sau bicicliştilor, iar dacă mai sunt şi alţi donatori aceste track-uri pot constitui un punct de plecare.

 

P.S. Nu cumva actualul DAKAR este mai valoros prin peisajele pe care le are în fundal faţă de sterpul deşert african ? (este doar o impresie photo.gif) 


  • 0

#8 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 11 December 2014 - 11:46 AM

Salut tuturor,

 

Pentru ca putem, vreau sa o facem.

 

Ne-am lovit cu totii de dorinta de a vedea, incarca, descarca, utiliza si impartasi diverse track-uri pentru iesirile prin padurici (la unii mai mari, la altii mai mici). 

 

Fac primul pas si atasez niste trasee de prin Muntii Apuseni. Nu sunt facute de mine. Doar le-am primit si am zis sa le pun si aici pentru cei din zonele respective sau zone apropiate.

 

Dupa ce descarcati atasamentul, in loc de .txt sa scrieti .kml apoi se va deschide cu Google Earh. Apoi, pentru usurinta, puteti folosi convertorul online: http://gpx2kml.com/

 

Sper sa mearga. Va rog sa verificati si voi si sa discutam.

Attached Files


  • 0

#9 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 11 December 2014 - 11:15 PM

Bai baiatule ! Mult a umblat cine le-a facut. Apropos - sunt facute cu atv-ul sau cu motocicleta ?

Eu am incarcat fisierul in Google Earth si mi-a impanzit o bucata buna de pe langa Arieseni cu trasee.

Abia astept pana maine cand le pun pe Montana sa vad cum le pot folosi.

Daca le vede ca drumuri .. meriti o cafea :), de 50 % :).

Daca le vede doar ca track-uri .. va fi de lucru dar oricum vor fi folositoare.

 

MULTUMIM !


  • 0

#10 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 12 December 2014 - 07:20 AM

Acestea au fost facute cu motocicletele asa ca, sigur merge si ATV-ul pe unde au mers si ele. Oricum, cred ca se poate scoate cate un traseu din toata gramada si sa le pui pe rand sau sa-l editezi si sa le mai unesti intre ele. Din cate am vazut, sunt dintr-o zona foarte frumoasa si sunt destul de multe drumuri pe acolo.

 

Am si niste track-uri facute cu masini si bicilete. Am vrut sa stiu intai daca sunt utile cele de mai sus si apoi mai adaug. Le pregatesc zilele astea si le adaug. O sa le fac si in format Garmin, sa fie mai usor.


  • 0

#11 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 12 December 2014 - 06:41 PM

Apai sigur ca sunt utile, macar le folosesc ca si guideline pe Google Earth ca sa-mi fac traseul.

 

Is doua baiuri pentru mine care trebuie depasite:

- pe unde se duce motocicleta nu incape atv-ul si si daca incape ...sau nu reuseste sa se tina macar pe 3 roti :);

- device-ul le vede ca mai multe track-uri...si sunt denumite aiurea asa ca nu poti alege direct un track care sa stii unde te duce.

 

Ce o sa fac :

- selectez cateva care cred ca sunt pretabile pentru atv-uri si le redenumesc astfel incat sa stiu "de unde pana unde";

- le incarc pe Gogle Earth si ma ghidez ca sa imi fac un traseu pentru atv.


  • 0

#12 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 12 December 2014 - 07:47 PM

Intr-adevar, sunt puse toate la un loc. Pe celelalte o sa le separ eu si le pun individual, sa fie si usor de editat.


  • 0

#13 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 18 December 2014 - 10:53 PM

  • Ghiojdu - Siriu
  • Ghiojdu - Slon
  • Arieseni-Vartop-Sighistel
Nu sunt facute de mine. Eu doar le-am primit si le impartasesc cu voi.
La cum am vazut pe  Google Maps, merge cu ATV-ul fara probleme. Oricum, sunt niste trasee de prin 2010. Este posibil sa se mai fi modificat pana acum structura reliefului. La ce ploi si furtuni au tot fost de atunci pana acum...
Dupa ce descarcati atasamentul, in loc de .txt sa scrieti .kml apoi se va deschide cu Google Earh. Apoi, pentru usurinta, puteti folosi convertorul online: http://gpx2kml.com/
 

Attached Files


Edited by iusau, 19 January 2015 - 06:54 PM.

  • 0

#14 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 18 December 2014 - 11:16 PM

Acest traseu cred ca este mai mult pentru masini 4x4 dar, il puteti adapta cu trasee pentru ATV.
  • Galda de jos-Tecsesti-Ramet
 
Si ultima din aceasta seara. Un traseu numai de vara torida (se urca pana la 2.500 metri). Destul de spectaculos.
  • Bradetu - Valea valsanului - Vf. Moldoveanu
 
Dupa ce descarcati atasamentul, in loc de .txt sa scrieti .kml apoi se va deschide cu Google Earh. Apoi, pentru usurinta, puteti folosi convertorul online: http://gpx2kml.com/
 
 

Attached Files


Edited by iusau, 19 January 2015 - 06:53 PM.

  • 0

#15 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 19 December 2014 - 08:35 AM

Un traseu superb de o zi intreaga de vara.

Se poate ajunge si pe la Vidraru. Important e sa gasim unde sa lasam masinile si remorcile.


Edited by samy., 19 December 2014 - 08:36 AM.

  • 0

#16 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 19 December 2014 - 02:12 PM

Aici am pus traseul la care se face referire in aceasta postare: http://atvforum.ro/i...testi/?p=115083
Attached File  CFR viaducte Pitesti-VL.txt   291.84KB   29 downloads
 
 
Un traseu usurel facut in apropierea Pitesti-ului.
 - Bradu - Petrochimie - Brosteni - Parvu Rosu - Costesti
 Attached File  traseu-27.12.2014.txt   194.81KB   18 downloads


Revin cu un traseu facut cu masina 4x4 in anul 2013 (Godeanu-Tarcu). Cred ca merita explorat si cu ATV-ul.
 Attached File  godeanu-tarcu 2013.txt   92.95KB   30 downloads
 

Aici avem un traseu 100% ATV: Runcu - Leaota.
Attached File  runcu - leaota 1.txt   16.33KB   41 downloads
 
 
Traseul nr. 2 Runcu - Leaota. Este mai lung putin si trece si pe la Bolboci. 
Attached File  Runcu-Leaota 2 - ATV.txt   25.69KB   59 downloads
 
 
Un alt traseu frumos, este Silistea - Vf. Omu (120 km, dus-intors). Il recomand pentru zilele de vara deoarece, am fost in varful crestei din stanga acestui traseu (in cariera) si va pot spune ca vremea se poate schimba brusc. Din cate stiu de la localnici, iarna nu prea se aventureaza nimeni pe acele drumuri.
Mi-ar placea sa il facem in vara acestui an.
Attached File  silistea - vf. omu.txt   29.13KB   24 downloads
 
 
Un alt traseu pentru ATV: Lacul Siriului - Lacul Vulturilor
Attached File  Lacul Siriului - Lacul Vulturilor.txt   6.32KB   41 downloads
 
Si ultimul din seara asta, un traseu din Parcul National Muntii Rodnei: Rodna (adica Sant) - Valea Cobasel.
Attached File  Rodna-Sant-Valea Cobasel.txt   52.68KB   15 downloads
 
 
Nu m-am putut abtine si am mai pus un traseu: Romuli - Vf. Gropilor.
Attached File  Romuli - Vf. Gropilor.txt   146.09KB   16 downloads
 
Dupa ce descarcati atasamentul, in loc de .txt sa scrieti .gpx apoi se va deschide cu Google Earh. Apoi, pentru usurinta, puteti folosi convertorul online: http://gpx2kml.com/
 
 

Edited by iusau, 19 January 2015 - 07:06 PM.

  • 0

#17 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 19 December 2014 - 02:33 PM

Sau se salveaza fisierul asa cum este (.txt) si se deschide direct aici: ;)

http://wtracks.appspot.com/


  • 0

#18 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 30 December 2014 - 06:03 PM

Contribui si eu cu doua trasee strabatute personal cu atv-ul, in data de 28.12.2014, langa Cavnic, Maramures.

  • Conditiile meteo erau:

- cer senin;

- aproximativ -8 grade Celsius;

- zapada adanca de aproximativ 40 cm si foarte afanata;

- un singur atv, Suzuki KingQuad 450 cu doua persoane pe el.

 

In prima parte a zilei am plecat pe un traseu din zona partiilor din Cavnic - Pasul Strambului mai exact - spre "Creasta Cocosului", maxim 10 km pe sens. Inca de la inceput mi-am dat seama ca va fi un traseu dificil din cauza zapezii foarte mari si afanate.

  • Pe prima parte a traseului erau urme proaspete de tractor/excavator dar chiar si asa, am avut probleme in unele zone.

Prima bucurie a fost cand am zarit 3 caprioare ce cautau nestingherite verdeata sub zapada, neatingandu-se de capita de fan de langa ele; erau la 300-400 de metri de noi.

Distanta fata de sosea fiind mica, avand semnal la telefon si fiind pregatit de o campare scurta cu foc i-am dat bice si dupa ce urmele de excavator s-au terminat.

Primul punct de interes ce s-a aratat a fost Varful Gutai cu 1443 m, urmat de Varful Gutaiul Doamnei cu 1394 m.

Am inceput sa ne bucuram si de privelistea obiectivului - partea nordica a Crestei Cocosului.

Ne-am apropiat foarte mult de zona usoara a traseului, cu Taurile Chendroaiei si am admirat Creasta Cocosului de la distanta mica.

Nu am mai putut inainta in momentul cand panta traseului normal era prea mare pentru stratul gros de zapada si traseul alternativ mi-a dat de inteles ca poate mai multe decat arata zapada de pe el smile.png - am intrat intr-o urma adanca de tractor/taf ... atat de mare incat partea stanga a atv-ului nu se mai vedea - mare noroc am avut sa ies fara troliu/scripeti. Probabil prima data cand mi-a fost cu adevarat de folos diferentialul blocabil pe fata.

 

  • De aici a inceput "retragerea" care desi era deja pe "teren cunoscut" ne-a impotmolit de doua ori in 10 metri, intr-o zona fara posibilitate de ancorare, fiind nevoit sa sap efectiv sub atv pentru a-l repune pe roti.

In ultima impotmolire, ne-am cautat-o cu lumanarea vroind sa ajungem mai aproape de o poiata de vara - de data asta am "curatat" drumul de intoarcere ~ 20 metri ~ cu piciorul ca sa nu mai ramana suspendat atv-ul.

 

Toate puse la cap, a fost unul dintre cele mai frumoase trasee facute de mine cu atv-ul si nu regret efortul depus ba chiar il consider parte din distractie.

  • Pentru cine vrea sa-l strabata in conditii asemanatoare sau mai rele sa se astepte la un traseu greu:

- musai sa fiti pregatiti de impotmoliri in zapada - o lopata ar fi excelenta;

- musai sa fiti pregatiti sa faceti un foc si sa puteti astepta ajutoare o ora - doua;

- recomandat sa fiti macar doua atv-uri sa va puteti tracta unde nu gasiti ancora, desi puteti ramane amndoi impotmoliti linistit smile.png;

- pe jos va veti putea intoarce la sosea cam intr-o ora.

 

  • Pentru cine vrea sa-l strabata in conditii mai favorabile - ar trebui sa fie un traseu mediu, chiar spre usor.

 

Track-ul este atasat in format txt - il salvati ca gpx si pe urma stiti povestea: Attached File  Cavnic - Creasta Cocosului.txt   69.27KB   20 downloads

Attached File  Cavnic - Creasta Cocosului_2D.jpg   239.14KB   4 downloads

Attached File  Cavnic - Creasta Cocosului_3D.jpg   359.6KB   1 downloads

 

Adaug si alte cateva poze:

Attached File  Drumul spre Creasta Cocosului.JPG   117KB   2 downloads

Attached File  Carpatii Ucrainieni si Caprioarele.JPG   203.96KB   2 downloads

Attached File  Creasta Cocosului.JPG   106.14KB   2 downloads


Edited by iusau, 30 December 2014 - 07:49 PM.

  • 1

#19 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 30 December 2014 - 06:26 PM

In a doua parte a zilei, in aceleasi conditii meteo, am abordat un traseu mult mai usor - un drum asfaltat inchis pe perioada de iarna dar inca folosit de cei mai curajosi - Pasul Rotunda pe care l-am parcurs de mai multe ori in aprecierile pasagerelor smile.png.

Distanta e tot pana in 10 km pe sens.

Drumul asta mi-a dat de furca in urma cu un an cand nu am reusit sa-l parcurc in aceeasi perioada a anului cu o masina fara pretentii de off-road, fiind nevoit sa ma intorc pana in Targu Lapus si sa ocolesc pentru a ajunge in Cavnic.

 

De data asta, cu atv-ul a fost o plimbare usoara, cu derapaje controlate si cu doua masini "de teren" scoase din zapada.

Totusi, 4x4 era a fost o conditie obligatorie, chiar daca drumul era batatorit de masini, sanii, saci cu paie si chiar schiuri.

 

Pentru cine vrea sa faca traseul in aceleasi conditii se poate astepta la un traseu de 4x4 usor, o plimbare de 10 km pe sens.

Multe atractii nu prea sunt, eventual un vin fiert pe partea spre Strambu Baiut, in unul din popasurile amenajate pe marginea drumului.

Exista totusi pe partea cu Strambu Baiut si o pensiune noua cu restaurant.

 

Mai multe detalii aici: http://maramures-ofe..._TRASEU_15.html

 

Track-ul este atasat in format txt - il salvati ca gpx si pe urma stiti povestea: Attached File  Pasul Rotunda intre Cavnic si Strambu Baiut_drum asfaltat inchis iarna.txt   169.91KB   15 downloads


Edited by iusau, 30 December 2014 - 06:34 PM.

  • 0

#20 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 13 January 2015 - 11:27 AM

Salut,

Am urmărit cu interes cele scrise și este constructiv să discutăm puțin pe margine ...

 

La fiecare track este utilă o casetă tehnică, similară celor regăsite pe alte pagini de internet cu subiecte asemănătoare, deci nu inventăm noi nimic, doar oferim informații mai bune.

Am mai atins subiectul atunci când sugeram ”nașterea” acestui topic și sunt sigur că este foarte utilă o descriere succintă care să conțină: destinația (mers pe jos, bicicletă, 4x4, ATV, moto, etc.), dificultatea, puncte de interes, puncte de sprijin (cazare, aprovizionare, etc.).

 

Mai departe m-am uitat pe o serie dintre traseele încărcate și sunt câteva comentarii punctuale:

  • Siliștea Vf. Omu - nu este cumva într-o rezervație ? Acolo nu este permis să intri cu mijloace de deplasare cu motor;
  • traseele pentru LEAOTA 1 și 2 nu sunt afectate de același lucru ? 
  • traseul pentru Vf. Moldoveanu ? nu știu să se fi făcut până acum decât pe jos, cu bicicleta și moto ...

Uitându-te în informațiile asociate track-ului îți dai seama după viteza de deplasare că de multe ori este vorba defapt despre mersul pe jos.

Este o părere, aștept și altele.


  • 2




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto