Jump to content



Photo

Camere Gopro Hero 3 Silver Edition - Sigilate


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Danielg

Danielg

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 posts
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Dan
  • Telefon:Pruteanu
  • Marca ATV:Linhai

Posted 08 January 2014 - 10:24 AM

De vanzare camere GoPro Hero 3 Silver sigilate in cutii cu toate accesoriile

Pret : 900 lei

Tel: 0745.348027

-----

Optica:
Diafragma maxima f/2.8
Constructie optica: 6 elemente
Lentile asferice
Unghi de cuprindere foarte larg, cu distorsiune redusa

Rezolutii video:
1080p la 30, 24fps NTSC / 25, 24fps PAL (1920 x 1080, format 16:9)
960p la 30, 48fps NTSC / 25, 48, 50fps PAL (1280 x 960, format 4:3)
720p la 60, 30fps NTSC / 50, 25fps PAL (1280 x 720, format 16:9)
WVGA la 120fps NTSC / 120fps PAL (848 x 480, format 16:9)

Format video: .mp4 H.264 codec
Balans de alb: auto si manual

Mod Protune la filmare 1080p, 960p si 720p, pentru fisiere ce urmeaza sa fie editate ulterior

Camera foto
Rezolutie foto de 11, 8 sau 5 Mpx
Rafala de 10 fps
Time-lapse: intervale de 0.5, 1, 2, 5, 10, 30, 60 sec

Alimentare si incarcare:
Acumulator Lithiu - ion de 1050mAh
Incarcare prin USB

Audio
Microfon: mono
Format: AAC cu AGC

Memorie:
MicroSD clasa 4 sau peste
MicroSD clasa 10 minim pentru timelapse la interval 0.5 sec si rafala de 10 fps
Capacitate suportata: pana la 64GB

Conectivitate:
Micro HDMI
USB
Wi-Fi

Cu adaptoare optionale:
A/V compozit
Jack de 3.5mm stereo


Compatibilitate cu sisteme de operare:

Microsoft Windows® Vista, 7 sau mai recent
Mac OS X 10.5 sau mai recent

Continut pachet :
1 carcasa submersibila HERO3
1 sistem Quick-release
1 surub de prindere lung
1 sistem J-hook
1 brat articulat
1 prindere adeziva plata
1 prindere adeziva curbata
1 usita spate skeleton
1 cauciuc anti vibratii
1 baterie reincarcabila Li-Ion 1050mAH
1 cablu Mini-USB

Attached Files


  • 0

#2 Danielg

Danielg

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 posts
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Dan
  • Telefon:Pruteanu
  • Marca ATV:Linhai

Posted 31 May 2014 - 03:52 PM

Pe stoc 2 buc GoPro Hero3+ Black Edition . Pret : 1400 lei.

Tel: 0745.348027
  • 0

#3 Danielg

Danielg

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 posts
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Dan
  • Telefon:Pruteanu
  • Marca ATV:Linhai

Posted 03 September 2014 - 07:48 AM

Am mai primit 2 buc GoPro Hero 3 White Edition. Pret : 750 lei
  • 0

#4 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 03 September 2014 - 09:26 AM

Salut Daniel,

 

Ce conține pachetul ?

Poți să pui o listă sau o imagine explicită ?

 


  • 0

#5 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 06 September 2014 - 08:59 AM

Horia fiecare camera de la Go pro are :

 

carcasa transparenta rezistenta la apa noroi impact etc

2 prinderi adezive

cablu

baterie

cateva articulatii pt a putea pozitiona camera in unghiul dorit .

 

Diferenta intre Withe silver si black e FPS si la Black au pus din standard telecomanda in pachet .

eu am black si din cate imi aduc aminte filmez cu rezolutia pe care o ofera silver . ideea e ca daca iei silver si telecomanda separat vei iesi mai scump ca pachetul black.


  • 0

#6 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 06 September 2014 - 09:39 AM

Adi, Horia, atentie ca diferentele sunt mult mai mari !

In ceea ce priveste pachetul, in pachet primesti o carcasa cu doua usite spate: una pentru a fi "waterproof" si una cu doua gauri pentru un sunet mai bun pana la 100 km/h si bineneteles ca asta din urma nu mai e "waterproof".

 

In ce priveste camerele, diferentele intre White Silver si Black sunt mult mai mari.

Pe urma intre Hero 3 si Hero 3 Plus iar sunt diferente mari, cu "roll-out" pe fiecare tip ( white, silver si black).

Pentru detalii cel mai bine intri pe site-ul GoPro si le compari http://shop.gopro.com/EMEA/cameras/

 

Din punctul meu de vedere, musai variantele "PLUS" pentru baterie mai buna ( 1.5 h vs 2.25 h ), procesoare mai rapide si lentile mai bune.

 

Eu am Hero3 Silver Plus. E foarte buna, nu iti trebuie nimic mai mult decat daca vrei sa faci ceva comercial cu ea sau esti pasionat.

Lui Crinel i-am recomandat 3 Black Plus. Nu pentru telecomanda - aia o poti inlocui oricand cu un smartphone - ci pentru o mica diferenta la filmarea 1080 cu 60 fps in ce priveste detaliile obiectelor in departare .. stii cum e cand vezi ceva mai bun decat al tau si vrei sa il ai.

 

Desigur, cea mai tare din parcare e 3 Black Plus si cea mai scumpa.

Probabil daca ar fi sa imi iau alta camera acuma, aia as lua-o.

Are lentile mai bune, are procesoare mai rapide, are moduri de filmare in plus ( focus ), filmeaza la rezolutii mai mari ( 4k  ).

 

Cum zice si Adi, cel mai multi utilizatori ar gasi suficienta Silver 3 Plus sau cel putin orice ar avea, cal mai mult ar folosi setarile de baza care le gasest ipe Silver.

Silver e ... "pentru tot poporul", White e pentru ...incepatori, iar Black e pentru cei care isi doresc sa editeze, sa modifice, sa aiba cat mai multa informatie in imagine.

 

Pentru preturi mai bune te poti orienta spre amazon.us sau comercianti ca Daniel. Din cate stiu, ambele variante sunt fara garantie.

Eu am mers pe EMag.


  • 0

#7 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 06 September 2014 - 10:58 AM

Mamă ce ”dare de seamă” ne-ai oferit. Mulțumim !

 

Îmi explic acum și poziția mea vis a vis de ofertele discutate.

 

Pentru fiecare dintre noi este important să aibă ceea ce folosește cu mai multă eficiență, pliată pe stilul său de utilizare și conform scopului pentru care a fost construită (camera). Similar văd totul comparabil unui ATV folosit pentru offroad și mai puțin pe șosea, dacă vrei șosea îți iei pur și simplu o mașină așa cum eu folosesc dintotdeauna o cameră digitală obișnuită (SONY) în concedii sau aiurea pentru filmări din mână sau de pe trepied.

 

Actualmente am o cameră DRIFT cu telecomandă care-mi oferă filmările în offroad de o calitate rezonabilă doar că a început să dea câteva rateuri din cauza modului de utilizare. Ea are o baterie interschimbabilă de 1100 mAH , dar care nu-ți oferă autonomia necesară pentru o ieșire completă așa că eu țin de multe ori camera conectată la un adaptor înfipt în priza ATV-ului ceea ce o vulnerabilizează la agățări și lovituri. Din această cauză a început să aibă anumite probleme de funcționare și mă gândeam să iau alta astfel că mă încerca ideea de a lua altceva, doar că nu vreau să fie mai gingașă ca actuala.

 

Mai studiez așa că orice părere sau sugestie este binevenită, deci încă aștept ...


  • 0

#8 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 06 September 2014 - 01:32 PM

ca si fiabilitate toti recomanda go pro . ca si autonomie .. eu fac asa ( am facut de 2 ori pana acum ca de lene o uit acasa de multe ori )

cand am luat camera am luat-o de pe amazon . camera + cutie + prinderi + 2 bateri extra cu sistem de incarcare ( sunt de 2000 parca ) si cand aud bip bip sai din timp in timp verific starea bateriei . opresc . 5 minute maxim dureaza schimbu de baterie . A si sa nu ma laud am 64 gb care imi ofera 6 ore la o rezolutie .. nu stiu .. 720 cu 60 fps parca .

 

Precizare : am black + si nu am usita aia cu gaurele .

Ce vreau sa imi iau (desi pt moment nu am nevoie dar ... insitnctu de a strica bani imi spune sa :

http://www.amazon.co...BXDWXAVJP6SG05C

 

 

http://www.amazon.co...keywords=go pro

 

sunt foarte multumit de ea .

 

Ca si paranteza , weekendul trecut ma dadeam cu moto cu niste turisti . unu din ei avea tot black 3 dar fara + si avea ecran (e disponiil la un pet destul de marisor ) si mi-o da sa ma uit sa sterg din filmari ( cu ocazia asta am butonat si eu LCD de la go pro ) nu e ceva super si nu cred ca va fi pe lista de cumparaturi , ce ofera + pretul care = cu descarcarea precoce a bateriei si asa slabe .


  • 1

#9 mariandobre

mariandobre

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 37 posts
  • Gender:Male
  • Location:Mogosoaia
  • Nume real:marian dobre
  • Telefon:0765846836
  • Marca ATV:cf moto 500 2a

Posted 18 February 2016 - 12:57 AM

  Desi postul este un pic mai vechi mi as perimite sa spun cateva cuvinte si eu, fiind un pic pe subiect. Poate cuiva ii va fi folositor. 

  De la bun inceput eu recomand clar, gopro ul pt ca sunt fiabile, rezistente si dupa parerea mea construite atent. Carcase bune, lentile de calitate ,procesoare rapide.

  Eu unul detin un 3 black + si sunt f multumit de el. Dupa parerea mea cea mai reusita varianta a lor chiar si dupa aparitia faimosului hero4. Care in plus fata de 3 black fimleaza la mai multe fps-uri la rezolutie 4k. Desi 4k ul inca este o fita la noi unii il prefera, eu unul insa nu. Nu, pt ca inca nici dispozitive de redeare nu prea sunt si nici calculatoare cu care sa iti permiti sa editezi materiale 4k. Iar in cazul asta decat sa filmezi 4 k, iar materialul final sa il exporti 1080.... mai bine filmezi 1080 cu ceva bun.

   Asa cum se spunea si mai sus, diferente intre variantele white silver si black sunt si s au enumerat deja mai sus ,nu ar avea rost sa le mai insirui si eu. Insa o diferenta notabila pe care as mentiona o eu este sensibilitatea la lumina scazuta. Sigur ca vor exista voci care vor spune, la ce imi trebuie ca eu nu ma filmez cand ma plimb cu atvul noaptea in padure.In mare parte este adevarat. dar va spun din experienta: calitatea filmarii unui apus ,sau pe inserat si chiar si intr o padure mai intunecoasa sau a unui time lapse cu un rasarit, este destul de mare la un black fata un white. Iar dupa ce iti achizitionezi o jucarie din asta pt filmarile de actiune pt care sunt concepute, descoperi totusi ca sunt f interenaste si in vacante si la alte tipuri de filmari etc. 

   Despre accesorii vreau sa va spun ca acum se gasesc destul de multe chiar, si nu atat de scumpe cum erau la inceput. Fara sa fac nici un fel de raclama pe alyexpress , undeava pe la 100 de dolari gasiti pachete complecte de accesorii cu care puteti folosi camera si la filmari cu atvul sau moto si in vacanta la mare si la sky si intr un parc de distractii. 

    Inca un lucru important este telecomanda ,care desi poate fi inclocuita f bine cu un smartphone, este destul de utila purtata la incheietura mainii atunci cand va plimati cu atvul. Am folosit ambele variante iar cu telefonul imi era mult mai dificil pt ca pierdeam timp: trebuie sa te opresti sa scoti telefonul il deblochezi astepti pana se lanseaza aplicatia si live wievul etc.

   Lcd ul pt goro eu unul nu il recomand.Sincer il consider mai mult o fita care iti descarca bateria mai repede iar utilitate minima spre zero. Exemplul concret fiind ca nu stiu cine sa isi verifice cadrul uitandu se in lcd ul  gopro ului care de obicei este montat pe casca. Pt ca daca il motezi pe atv direct in cele mai multe zone preia o vibratie destul de serioasa care se resimte si pe filmare si la fel nu stiu cat de bine poti sa il vezi.... vrei sa verifici ce vede goproul? O faci pe smat phone.

      O alta varianta pe care o recomand insa, sunt camerele de la "Drift" mai ieftine decat gopro urile , un raport calitate pret f bun, calitatea filmarii destul de buna.Ceva mai mult peste "rezonabil" dupa parerea mea ( fara sa il supar pe horia) si cu un plus destul de mare fata de gopro, care ar fi autonomia bateriei (undeva la 2h din cate stiu s ar putea insa sa ma insel). Acum nu mai stiu ce variante au mai aparut dar la ghost, ultimul pe care il stiu avea si lcd incorporat si telecomanda in pachet. Un minus fata de gopro sunt accesoriile care sunt putine (prinderi incarcatoare carcase etc)

     Alte variante de camere de actiune f ieftine ar mai fi doua chinezarii: sj4000 si xiaomi. Undeva pe la 100 de euro. Ambele imita gopro doar vizual nu si la calitate. Nu stiu cu ce vin in pachet nu stiu nici despre accesorii, stiu doar ca sunt iefitne iar cat dai atata calitate la imagine si scoate. Am fimat cu amandoua si diferentele ziua in amiaza mare sunt ca de la un aprat foto dslr la un poket. Si nu exagerez credeti ma. Dar aici s ar putea sa fiu un pic subiectiv facand comparatia cu goproul meu. Pe unii i am auzit ca sunt multumiti de ele , mie nu mi au placut.

 

    Ca si o concluzie in incheiere, depinde ce vreti de la camera respectiva:

     - raport calitate pret bun: gopro silver dau drift (care este undeva intre gopro silver si black per total)

     - ceva mai mult : gopro 3 black +

     - ceva ieftin cu care " sa iti faci treaba" variantele ieftine...

 

 In speranta ca nu v am plictisit si v am fost de ajutor, multumiri ca ati avut rabdare sa citi si salutari!


Edited by mariandobre, 18 February 2016 - 12:59 AM.

  • 1

#10 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 18 February 2016 - 01:22 PM

Cu toate că prin ceea ce postăm acum tema topicului se cam extinde, cred că ne menținem suficient de aproape de subiectul inițial, așa că pun și eu o postare în continuare. 

 

Foarte fain review și n-am de ce să mă supăr. Sunt mai multe motive pentru care am ales DRIFT și nu GoPro-ul.

Acum să spun câteva considerente personale despre DRIFT, poate ajută.

Am deținut aproape toată gama de DRIFT de la primele modele care mergeau cam în tandem tehnologic față de mult mai lăudatele BMW-uri ale camerelor de acțiune. Poate ăsta a și fost impulsul care m-a determinat să cumpăr prima dată și nu în ultimul rând forma care mi s-a părut mult mai practică față de pătrățoasa GoPro. Comparându-le dimensiunea reală, un DRIFT este sensibil mai mare, dar frontul este mai mic și mai aerodinamic decât la GoPro.

Pe de altă parte aveam acces la portul USB în timpul utilizării astfel că handicapul autonomiei primelor modele era rezolvat conectând-o prin cablu la un alimentator din priza de 12Vcc a ATV-ului. Aceasta prezenta și un riscul forțării portului și desprinderea lui de pe placă, ”am reușit” de două ori să fac asta.

Am perseverat în utilizarea acestui tip de cameră achiziționând modele ulterioare, iar dacă cei de la DRIFT nu realizau măcar telecomanda care funcționează acum în tandem cu GHOST-ul, eram nevoit să trec la ”BMW”. Telecomanda actuală este suficient de complexă pentru a-ți da informațiile asupra stării camerei, oferindu-ți acces la comenzile de operare principale (instantanee independente, rafale comandate manual, rafale temporizate, etc.) ale acesteia și fiind și suficient de simplă și fiabilă pentru a rezista montării pe ghidon sau altundeva ți se pare că poate fi utilizată ușor. Chestia cu telefonul pe post de telecomandă în timp ce ești în mișcare cu ATV-ul este o amăgire. Cei de la DRIFT ofereau și înainte o telecomandă (ceea ce la primele GoPro nu știu să fi existat), dar era chiar prea simplistă având doar două butoanele de start/stop și nici o informație legată de starea camerei ceea ce conducea la multe perioade de standby aiurea și-ți goleai bateria și așa insuficientă.

Telecomanda actuală are încorporat un acumulator minuscul, dar care oferă o autonomie proprie de peste 2 ½  mai mare decât epuizarea acumulatorului camerei, are un port USB accesibil în timpul utilizării, deci se poate încărca atâta timp cât este pe ghidon și o ai conectată la un banal încărcător. Mie mi se pare deosebit de practică.

Caracteristicile care contează în utilizarea unei actioncamera la momentul 2015-16 (a mea este sept. 2014) o să le pun în continuare, dar vreau să vă spun că pentru nivelul anului 2016 concurența la vârf s-a cam accentuat, astfel că sunt de luat în seamă nu numai cele pe care le-am discutat Marian și cu mine, ci și:   VIRB® XE și VIRB® Elite de la GARMIN, Sony FDR-X1000V 4K, Replay XD Prime X sau chiar exotica TomTom Bandit 4k.

Dar hai să fiu mai succint, eu cred că este nevoie de: rezoluție 1080 (4k este așa cum a explicat și Marian), 60fps/în fullhd, sensibilitate bună în filmare cu luminozitate redusă (selectabilă pentru adâncime mai mare, nu știu dacă GoPro are asta), meniu rapid, lentilă orientabilă (permite montarea în orice poziție față de orizontală, GoPro nu poate), autonomie bună (3 ½ ore pentru DRIFT, am cronometrat asta în condiții de vreme caldă și aprox. 2 ore iarna la minus 10) + o telecomandă cu semnalizare de stare cameră și având toate comenzile de bază accesibile cu simplitate (în mers n-ai timp și nici nu este foarte indicat să stai cu ochii într-o telecomandă atunci când rulezi pe buza unui hău de 200m).

 

Alte considerente și păreri:

-         o observație legată de filmările nocturne oferite de mine până acum: toate sunt făcute fără selectarea funcției de filmare nocturnă, deci setările sunt pentru filmare la lumina zilei și n-au ieșit chiar așa rele;

-         pentru filmări de calitate, altele decât nivelul actioncamera care nu-ți oferă decât zoom digital (DRIFT știe 4x), este bună o ”cameră de mână”;

-         camerele noi scoase de GARMIN și TOM TOM au senzorul mult mai mare decât similarele, deci sunt teoretic nativ mai bune decât concurența și ambii producători s-au aruncat la 4k, deci au și procesoare bune. Eu cred că sunt de urmărit.


  • 1

#11 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,208 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 18 February 2016 - 06:18 PM

Hop si eu

Go Pro Hero 4 Silver edition.

Achizitionat personal din USA, daca asta are vreo relevanta.

Mi se pare atit de stufos incit ma limitez numai la o singura functie: sa filmez.

La momentul achizitionarii am luat extra si o telecomanda. Foarte eficace pentru ca iti da informatiile din displayul camerei. Un minus pentru carcterele mici (valabil numai pentru chiori ca mine). Nu o port pe mina, ci pe ghidonul atv-ului (recunosc ca am copiat pe cineva). 

Are din nastere lcd. Niciodata nu l-am folosit in traseu si nici acasa. 

Baterie extra dar la aceeasi dimensiune. In curs de achizitionare un incarcator  pentru 12V, se gasesc undeva la 65 RON pentru tipul meu de baterie.

Nu pot sa spun nimic de performante, nu am puncte de referinta  sau experienta cu alte camere de actiune.

Pina acum am adunat ca hirciogul vreo 200GB, poate o sa am timp sa editez ceva la pensie si sa scot un filmulet de vreo 10 minute


  • 0

#12 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 18 February 2016 - 09:05 PM

legat de baterie  vesi ca pe amazon ( eu fac referire la el pt ca preturile sunt mai ok acolo) este baterie xxl pentru go pro ! Eu am una acum umeaza sa imi fac timp sa o si folosesc ! Pe a mea scrie Up to 7-12 ore de filmat ! Umeaza safac testul si va anunt


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto