Jump to content



Photo

Atv 2X4?pentru Munte?


  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1 emanuelastef

emanuelastef

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:emanuela pop
  • Telefon:0724461317
  • Marca ATV:nam

Posted 16 April 2014 - 11:18 AM

Buna ziua! As avea niste intrebari cu siguranta banale pentru unii,dar pt mine nestiutoare absolut normale..

1.Cu un atv 2x4 pot urca pe munte?adica nu sa fac scheme si figuri ci pur si simplu pe o panta cu o inclinatie de aproximativ 35 de grade as putea urca?

2.la 5000-6000 lei as putea sa imi achizitionez ceva ?

3.Un atv cu un motor de 350 e destul de puternic pentru a urca pe munte,gen dupa ciuperci,dupa fructe de padure,la fan chestii din astea nu offroad,deci nici nu as vrea sa consume mult ca altfel nu fac nicio treaba.

   Multumesc astept cu interes raspunsurile.

 


  • 1

#2 andrei marius

andrei marius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts
  • Nume real:andrei
  • Telefon:0770281042
  • Marca ATV:china

Posted 16 April 2014 - 04:09 PM

Ajunge si 250 cc 2x4 pentru ce vrei tu sa il folosesti si cu putin noroc gasesti in bugetul alocat. Linhai ar fi un model potrivit.
  • 1

#3 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 16 April 2014 - 08:06 PM

daca cauti bine cu 6000 ron vei gasi un linhai 300 4x4 . E drept ca va necesita unele investitii : cauciucuri , capete de bara etc .. consumabile mai exact .

 

Recomand 4x4 in idee ca dupa un timp vei dori ceva mai mult ...


  • 0

#4 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 16 April 2014 - 10:40 PM

Da poti sa urci la munte cu un Linhai 2x4! Eu am am urcat pana la 2300m , dar doar in lipsa zapezii sau a noroiului. Daca dai de asa ceva poti sa-ti iei gandul sa urci la munte sus, un 2x4 este destul de limitat in aceste conditii.

Cel mai bine cauta un 4x4. In ceea ce priveste panta, sa sti ca  35% inclinatie este deja destul de mare si pentru un Linhai, mai ales daca este lunga panta.


  • 1

#5 emanuelastef

emanuelastef

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:emanuela pop
  • Telefon:0724461317
  • Marca ATV:nam

Posted 17 April 2014 - 11:41 AM

Multumesc tuturor pentru raspuns,deci de Linhai 4x4 de 320 mi-ar fi destul sa inteleg daca are capacitatea c consuma mai mult?


Edited by emanuelastef, 17 April 2014 - 11:42 AM.

  • 0

#6 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 17 April 2014 - 04:48 PM

Mai în glumă, mai în serios eu îţi spun următorul lucru: ATV 2x4 NU EXISTĂ !

Luând acum în serios toată treaba dacă o să cauţi informaţii despre semnificaţia celor trei litere vei afla că All Terrain Vehicle în traducere însemnând (vehicul tot teren) va trebui să aibă cel puţin o punte spate şi o punte faţă concepute pentru a fi motoare simultan şi cel puţin un dispozitiv de blocare a diferenţialului sau cu efect similar, toate acestea conducând la posibilitatea urcării unei rampe cu înclinaţia de 30 de grade.

Există în schimb Quad-uri care au tracţiune 2x4, au o punte spate rigidă şi fără diferenţial, acestea sunt incomparabil mai performante decât aşa zisele ATV-uri 2x4 care au înfăţişarea şi greutatea unor ATV-uri dar au lipsă exact agilitatea Quad-urilor.

Dacă poţi folosi o struţocămilă 2x4 pentru a urca la munte răspunsul este DA şi unii dintre cei care au posedat aşa ceva ţi-au şi explicat în ce condiţii. Problema în schimb va fi cea a pericolului pe care-l reprezintă acea struţocămilă pe care vei fi tentat să o soliciţi de multe ori peste capacităţile ei de tracţiune şi stabilitate. Cu aşa ceva mai degrabă te joci pe izlazul din spatele bătăturii, faci nişte cerculeţe şi vi în casă cu poftă de mâncare.

Să nu se supere pe mine cei care au avut sau posedă acele aşa pârâte ATV-uri 2x4 pentru că nu am dorit să-i supăr ci am încercat să fac o imagine cât mai reală şi să răspund unei întrebări a cuiva care în mod clar caută să afle cu ce se mănâncă ATV-rile.

Trecând peste toate astea sunt sigur că vei alege ceea ce ţi se va potrivi ţie mai bine pentru că tu şti ce cauţi, ce senzaţii şi ce doreşti să faci cu el, recomandarea fiind să conduci câteva AtV-uri diferite ca putere şi înzestrare după care să faci alegerea.


  • 1

#7 emanuelastef

emanuelastef

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:emanuela pop
  • Telefon:0724461317
  • Marca ATV:nam

Posted 17 April 2014 - 06:01 PM

Multzam pt raspuns.Noi din anunturi de vanzari am dedus ca ar exista 2 X4,deja le-am taiat de pe lista acum suntem hotarati la 4x4,nu vrem senzatii pur si simplu la cules de afine,ciuperci ,asa de nevoie ...acum ce sa zic sunt penti destul de mari cu inclinatii mai mari de 30 de urcat si am dedus sper ca bine ca ar face fata un 4x4 speram CF Moto sau Linhai.Ce nu am inteles inca e cu capacitatea cilindrica daca ne-am descurca cu unu de 300-400?astept pareri multumesc


  • 0

#8 cristian pardau

cristian pardau

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:pardau cristian
  • Telefon:0734729533
  • Marca ATV:de care o fi numai sa fie
  • Numar ATV:SV 00 NAM

Posted 18 April 2014 - 06:56 PM

Daca vrei sa il cari pe penti ar trebui ceva de minim 400.Un cf moto ar fi recomandat,insa nu este singurul.


  • 1

#9 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 18 April 2014 - 09:07 PM

Daca vrei sa il cari pe penti ar trebui ceva de minim 400.Un cf moto ar fi recomandat,insa nu este singurul.

 

Cristian ...daca imi permiti sa iti dau un sfat: las-o mai incet cu recomandarile.

Cand cereai sfaturi sau deschideai topicuri pe diferite teme nu am avut nici o problema, unele erau chiar de laudat.

Dar, lasa sa mai treaca putin timp pana sa dai sfaturi.

 

Emanuela, bine ai venit pe forum.

Sper sa va ajutam sa alegeti un atv potrivit pentru voi.

In ceea ce priveste "puterea" eu nu mi-as face probleme ca nu as putea urca dealuri cu un 300 cc in treapta Low.

Ca idee: eu cred ca mai degraba va patina, se va rasturna, v-ar fi voua frica .. inainte ca motorul sa nu poata urca.

 

In ceea ce priveste 2x4 vs 4x4 - personal folosesc foarte rar 4x4 vara. In schimb iarna folosesc foarte rar 2x4 ... pentru ca pe zapada sau noroi moale nu pot urca dealuri pe care le-as urca fara nici cel mai mic efort pe uscat.

 

PS: Atentie: o inclinatie de 35% nu este egala cu una de 35 de grade.

 

LE: ca sa iti mai raspund la o intrebare - ca regula generala, un atv, cu cat are o capacitate cilindrica mai mare si/sau mai multe pistoane, cu atat va consuma mai mult. Regula are exceptii cand se compara un carburator cu o injectie. Pe injectie va consuma mai putin decat pe carburator la capacitati cilindrice apropiate, chiar daca pe carburator ar fi mai mica capacitatea.


Edited by iusau, 18 April 2014 - 10:05 PM.

  • 1

#10 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 18 April 2014 - 09:54 PM

Scuze..am gresit eu cand am spus inclinatie de 35%...la o panta de 35 grade ai aproximativ 78% panta....daca am calculat corect :P


  • 1

#11 emanuelastef

emanuelastef

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:emanuela pop
  • Telefon:0724461317
  • Marca ATV:nam

Posted 19 April 2014 - 11:01 AM

Multumesc pentru raspuns.Sa inteleg mai sigur ar fi cu o capacitate mai mare?de ex cu 3oo cc am putea urca doar ca ar fi mai dificil din cauza neexperientei?...si atunci un 400-500 nu ne-ar pune in pericol?


Edited by CHRYS, 19 April 2014 - 11:36 AM.

  • 0

#12 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 19 April 2014 - 11:42 AM

Emanuela te rog mai multa atentie la postari.

 

Astazi ti-am mai sters o postare in care ai dat Quotqe fara sa spui nimic.

Daca ai de spus ceva foloseste doar varianta " Reply to this topic " si "Post ".

Quote folosesti doar in anumite situatii cand trebuie precizat ceva.


  • 0

#13 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 20 April 2014 - 05:06 PM

Îmi cer scuze, dar mi-a scăpat și mie porumbelul cu exprimarea rampei în ”grade” în loc de ”procente”.

Attached File  Untitled.jpg   12.27KB   0 downloads

Deci în cazul unei rampe cu panta 30% înseamnă că la fiecare sută de metri parcursă în proiecția ei pe orizontală urcarea este de 30 de metri. (pentru 30 de grade ar fi fost vorba despre 57,73%, deci 57,73 metri)


  • 1

#14 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 20 April 2014 - 07:02 PM

Daca vrei sa il cari pe penti ar trebui ceva de minim 400.Un cf moto ar fi recomandat,insa nu este singurul.

 

Am vrut si eu sa stiu ce inseamna "penti" asa ca am cautat pe google la imagini https://www.google.r...ih=856#imgdii=_

Care va sa zica, pentru penti trebuie ceva de minim 400 ?

 


Edited by danutlupu, 20 April 2014 - 07:04 PM.

  • 3

#15 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 20 April 2014 - 08:01 PM

  danutlupu..... Bine punctat !

  Bine ar fi sa inteleaga cine trebuie !


  • 0

#16 cristian pardau

cristian pardau

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:pardau cristian
  • Telefon:0734729533
  • Marca ATV:de care o fi numai sa fie
  • Numar ATV:SV 00 NAM

Posted 22 April 2014 - 10:39 AM

Uooops!Sorry!Multumesc de atentionari danutlupu si iusau.Din greseli invatam.

Scuze pentru offtopic.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto