Jump to content



Photo

Atv Fara Talon


  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1 endurocross

endurocross

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:George
  • Telefon:00000000
  • Marca ATV:elicopter

Posted 01 July 2014 - 01:00 PM

Salutare

 

am cumparat un trx400 de ceva vreme pentru offroad

 

la vremea aceea nu am fost la nici-un birou de copiat acte, am facut pe calculator un v-c + factura lui si asta a fost tot

 

primul propietar nici el nu a inmatriculat-o si nu avea ce fiscal sa imi dea

 

ca sa nu imi mia iau altul deja inmatriculat as vrea sa il pot inmatricula pe acesta , si acum apar niste intrebari

 

e ok contracul facut intre noi ? sau mai bine ne ducem iar la un notar si il facem calumea ? ( omul nu mai e prin romania deci o sa fie cam greu sa dau de el :) )

 

daca dau de le pana la urma ... trebuie si fiscal de la el daca nu a fost declarat nicaieri ?

 

 


  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 01 July 2014 - 05:06 PM

Vezi ca ai inceput sa cam amesteci literele !


  • 0

#3 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 01 July 2014 - 06:45 PM

Contractul de vanzare cumparare e bun. Si daca nu ar fi, puteti oricand face altul la orice birou de genul "dosar acte inmatriculare".

 

Faptul ca fostul proprietar nu l-a inmatriculat nu inseamna ca a fost scutit de impunerea la taxe si impozite.

Orice proprietate, esti obligat sa fie declarata la "taxe si impozite" in termen de 30 de zile de la cumparare.

Sigur ca trebuie fiscal.

Ca sa iti dai seama cum poti face rost de fiscal trebuie sa gandesti putin romaneste ...

 

Bafta !


  • 1

#4 endurocross

endurocross

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:George
  • Telefon:00000000
  • Marca ATV:elicopter

Posted 03 July 2014 - 03:45 PM

ok am inteles

 

insa nu stiu daca cel de la care o iau o sa mai vrea sa se complice pentru asta , au trecut 3 ani de cand a luat-o si cred ca are de platit amenda ceva nu ?

 

ca sa gandesc romaneste inseamna sa dau vreo spaga dar unde  smile.png


Edited by endurocross, 03 July 2014 - 03:46 PM.

  • 0

#5 endurocross

endurocross

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:George
  • Telefon:00000000
  • Marca ATV:elicopter

Posted 03 July 2014 - 03:56 PM

am verificat

 

impozitul e mic ,cam 10 lei pe an , amenda nu stiu cat este , pt auto e 500 lei  OMG OMG

 

nu stie cineva cat e amenda pentru nedeclararea atv-ului  ?

 

dar daca ii cer doar un bon fiscal ? cum ca nu are datorii pe la stat/presedinte/partid/primarii e ok ? sau ce ar trebui sa scrie pe acel lucru fiscal care il duc eu la primarie ?

 

 

o zi buna


Edited by endurocross, 03 July 2014 - 03:58 PM.

  • 0

#6 endurocross

endurocross

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:George
  • Telefon:00000000
  • Marca ATV:elicopter

Posted 03 July 2014 - 04:16 PM

Vezi ca ai inceput sa cam amesteci literele !

2 greseli , da


Edited by iusau, 03 July 2014 - 06:15 PM.
Ti-am sters prostia scrisa pe forum. Iti dau un avertisment pentru asta. Daca se mai intampla mai primesti unul mai serios. Bafta !

  • 0

#7 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 03 July 2014 - 06:22 PM

Salut,

 

Daca a trecut mai mult de 30 de zile de la achizitie, da, legea prevede o sanctionare cu o amenda administrativa. Nu stiu cat e amenda, dar cred ca esti deja si tu in aceeasi situatie si deci cel mai in masura sa te interesezi.

 

Nu vei primi sfaturi ilegale pe forum mai mult decat ti-am spus eu mai sus; daca se vor posta nu vor ramane mult postate.

 

Bon fiscal primesti de la aprozar. Ce trebuie sa duci la primarie e eliberat tot de primarie si e cu totul altceva. Nu cred ca merita sa intru in detalii.

 

Bafta !

 

PS: Nu uita de avertismentul meu ! Sa il iei in serios si sa fie ultimul !


Edited by iusau, 03 July 2014 - 06:24 PM.

  • 0

#8 sylwyu

sylwyu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia
  • Nume real:Sylwyu
  • Telefon:AllView V1 S 07697162100
  • Marca ATV:First Bike Alaska 200cc / Chinez 150cc / Chinez 110cc
  • Numar ATV:De CT Fals!

Posted 19 July 2014 - 02:06 PM

Salut !

Vreau Sa achizitionez un ATV First Bike Alaska 250cc la pretul de 500 ron, problema este urmatoarea: persoana respectiva detine factura lui din 2008 un fiscal de la Primarie, inca o hartie nu stiu exact ce e unde scrie si numarul de inmatriculare BV-XX-XXX, dar ii lipseste placuta cu numarul de inmatriculare, cartea de identitate vehicul si posibil talonul sa il aiba nu stie sigur. Cum pot sa ii fac rost de acte? Vreau sa il trec pe numele meu. Pot sa il iau intai cu contract vanzare cumparare si dupa sa ii fac rost de acte ? Multumescthumbsup.gif


  • 0

#9 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 19 July 2014 - 02:23 PM

Salut sylwyu si bine ai venit!

 

Nu degeaba ii lipseste numarul de inmatriculare, cartea de identitate si talonul. Ca idee, dupa ce ai dat banii pe el, iti poti lua gandul de la a mai face rost de acte. Acestea fiind pe numele proprietarului anterior tie, tu nu poti face absolut nimic. Trebuie ca tot vechiul proprietar sa se ocupe. De aceea iti recomand sa il pui sa o faca inainte sa ii dai banii. Mi se pare curios sa nu mai aiba habar ce s-a intamplat cu acestea. Dar, sa presupunem ca s-au pierdut. Pur si simplu, proprietarul trebuie doar sa scoata un duplicat dupa ele (intai cartea de identitate, apoi talonul, apoi numarul) Totul dureaza aproximativ 30 de zile. Apoi sa cumperi. Altfel, poti sa cumperi dar sa nu il inmatriculezi si te distrezi cu el oriunde dar, nu pe drumurile publice. 


  • 0

#10 sylwyu

sylwyu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia
  • Nume real:Sylwyu
  • Telefon:AllView V1 S 07697162100
  • Marca ATV:First Bike Alaska 200cc / Chinez 150cc / Chinez 110cc
  • Numar ATV:De CT Fals!

Posted 19 July 2014 - 02:41 PM

Problema e ca proprietarul e cam simplut, nici nu stie ce e aia carte de identitate, am fost eu azi la el cu actele de la masina mea si i-am aratat cum trebuie sa arate. Atunci el Mi-a spus "aaa dinasta micuta cred ca am" se referea la talon. Am inteles ca ar putea proprietarul sa imi faca o procura sa pot scoate eu actele. 

Dar, Noi suntem din Constanta, ATV-ul este cu numar de Brasov, exact asa cum vin toate de la First Bike, poate sa scoata un duplicat dupa ele? inclusiv Numarul? Multumesc !


  • 0

#11 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 19 July 2014 - 02:55 PM

Pentru inmatriculare trebuie urmatorii pasi: obtinere CI, apoi talon, apoi numar. Eu am mai scos (acum cativa ani) duplicat dupa ele. Prima data trebuie sa le publici la Monitorul oficial ca pierdute. Apoi, pentru CI am fost la RAR si am facut cerere pentru duplicat. Pentru talon am fost la Politia circulatie. Tot acolo si pentru numar. Ca si recomandare, mergi la un birou de facut acte pentru inmatriculari (cauta unul bun, care lucreaza din plin) si te indruma ei cu precizie maxima. S-au lovit de toate situatiile posibile. Si apoi hotarasti ce si cum faci.

 

Ca si rugaminte, dupa ce te lamuresti, intra si posteaza si aici, ca ne ajuta pe toti actualizarea acestei proceduri. Dar sa fie lucruri legale, nu ilegale.


  • 0

#12 sylwyu

sylwyu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia
  • Nume real:Sylwyu
  • Telefon:AllView V1 S 07697162100
  • Marca ATV:First Bike Alaska 200cc / Chinez 150cc / Chinez 110cc
  • Numar ATV:De CT Fals!

Posted 19 July 2014 - 06:15 PM

Vesti bune a gasit cartea de identitate, snitch.gif Acum astept raspuns de la cineva care se ocupa de inmatriculari sa vedem daca se poate inscrie pe numele meu doar cu actele pe care le am, fara Talon si Numar.


  • 0

#13 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 19 July 2014 - 06:46 PM

Daca are cartea, este minunat. Dar daca l-a avut inscris in circulatie, nu poti sa il cumperi fara talon. Vezi si ITP-ul daca este facut. Daca nu, o sa trebuiasca sa il faci inainte de inmatriculare. Asta poate sa fie o provocare...


  • 0

#14 sylwyu

sylwyu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia
  • Nume real:Sylwyu
  • Telefon:AllView V1 S 07697162100
  • Marca ATV:First Bike Alaska 200cc / Chinez 150cc / Chinez 110cc
  • Numar ATV:De CT Fals!

Posted 19 July 2014 - 07:31 PM

Pe numele lui nu. In carte este trecuta Firma respectiva. El figureaza doar in factura 


  • 0

#15 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 19 July 2014 - 07:48 PM

Inseamna ca nu are talon si nici numar de inmatriculare. O sa fie putina distractie dar vei reusi pana la urma.

 

Bafta!


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto