Jump to content



Photo

Vreau Sa Cumpar Atv 4X4

Nu stiu ce ATV sa imi iau ajutor!!

  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#1 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 11 August 2014 - 07:06 PM

Salutari,

 

Numele meu este Marius, locuiesc in Germania - Ulm (doar de cateva luni) si nu stiu ce ATV (marca) sa imi iau, Aici nu prea am gasit pagini ca si la noi (la mana a doua) cum ar fi OLX, Tocmai. Si ce am gasit (doar o pagina) nu gasesc mai nimic, si ce gasesc e foarte scump comparat cu Romania.

 

Mai multe detalii despre ce doresc:

O marca cat de cat ok. si sa fie inmatriculat neaparat, pentru ca daca il iau in Ro sa il pot inmatricula in Germania.

Neaparat 4x4

minim 500cmc

si cam atat, nu prea stiu nici eu ce ar trebui sa aiba ca dotari pentru ca nu sunt expert.

 

 

Buget pina in 4500e. Poate un pic peste, depinde despre ce atv (marca, motor, dotari) este vorba.

 

Daca stie cineva ceva pagini sau atv'uri prin Germania, mi'ar fi de foarte mare ajutor.

 

Unica pagina ce stiu eu aici (sper sa nu se considere reclama) http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/

 

 

 


  • 0

#2 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 11 August 2014 - 07:27 PM

Salut,

nu consideram ca fiind reclama niciun fel de link ce are legatura cu topicul deschis si cu subiectul acestuia. Chiar recomandam adaugarea lor in postari, astfel incat sa ne putem exprima in cunostinta de cauza.

In ceea ce priveste intrebarea ta, din cate stiu eu, cei de la authentic spirit, http://www.authentic...t.com/?lang1=ro au deschise reprezentante prin mai multe tari. Poti sa iei legatura cu ei si sa vezi daca reprezinta o solutie pentru tine. Evident, sa ne spui si noua.

Daca alti colegi stiu mai multe, sa fi sigur ca iti vor spune.

Bafta!


  • 0

#3 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 11 August 2014 - 07:52 PM

Merci mult de raspuns si sprijin.

 

Am observat ca ai CF Moto, cum se comporta? Ai avut probleme cu el? Ma refer la probleme cu adevarat nu, ca sa ars un bec s.a.m.d :)

 

Eu am vazut un Linhai http://kleinanzeigen...8551?ref=search acest, dar l'a vandut :( La pret era ft ok, si merita chiar daca e Linhai.

 

M'am dat cu Linhai 300cc (inchiriat pe o luna) si am tras de el la moarte si nu m'a lasat niciodata. Nu spun ca e w0w, dar e ok.


  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 11 August 2014 - 08:19 PM

Linhai este sub CF Moto care ete sub Goes. Si cam astea sunt marcile care se invart intre 4.000 si 6.000 euro, noi.

Ce stiu eu de fiecare:

- Linhai - chinezesc, trage de rupe, faci o gramada de chestii cu el, iar daca ai si experienta, sigur vefi vedeta. Multe probleme la partea elecrica, firele sunt doar intinse pe acolo, nu si izolate sau fixate;

- CF Moto - chinezesc, are putere, are cuplu, are tot ce iti trebuie, incepator fiind. Modelul lung (cum am eu) este chiar lung. Dar si confortabil pentru doi pasageri. Are reputatia ca nu se ridica de bot la urcari abrupte. Plasticele cam fragile. Aici trebuie sa ii credem pe cei cu experienta. Eu nu am in asa ceva. Personal, imi place foarte mult.

- Goes - taiwanez - la fel ca CF Moto doar ca arata mult mai bine, este mai bine inchegat, plasticele mult mai bune dar, si mai scump.

 

Cand am ales CF Moto, l-am ales pe considerentul ca in 5.000 euro este dotat cu absolut tot ce ii trebuie pentru iesiri in teren necunoscut. Initial plecasem in gand cu Linhai dar diferenta de pret/calitate a fost in favoarea CF Moto. Fac precizarea ca eu am vrut sa fie nou.


  • 0

#5 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 August 2014 - 09:04 PM

Încearcă pe www.mobile.de

... un exemplu poate să fie:

 

http://suchen.mobile...0&maxPrice=5000

 

sau  

 

http://suchen.mobile...city=500&noec=1

 

 

 

 


  • 0

#6 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 11 August 2014 - 09:13 PM

Nu stiu daca esti la zi cu astea dar pe Germania tot ce misca se inmatriculeaza, cu TUV, cu asigurare, cu tot tacamul.

Intereseazate prima data cum e cu inmatricularea...poate iti ajung numere de sezon, daca se mai elibereaza pe Germania numere din astea. Pe vremuri stiu ca erau, isi luau cei cu caravane sau masini de sezon.

 

Legat de 4x4, daca vei folosi atv-ul doar in Germania, nu stiu daca vei avea nevoie de 4x4...eu nu am vazut atv-uri prin paduri in Germania ;).

Acolo doar pe strazi sau in spatii private.

Asta din cate stiu eu.

 

ATV-uri second hand gasesti inclusiv pe mobile, cred ca si pe autoscout ...

Preturile sunt intradevar mai mari decat la noi...dar asta pe mine ma bucura :)

Recent am cumparat ceva de la ei...mult peste pretul pietei de la noi dar nu am nici o remuscare.

 

Bafta !


  • 0

#7 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 11 August 2014 - 09:50 PM

Încearcă pe www.mobile.de

... un exemplu poate să fie:

 

http://suchen.mobile...0&maxPrice=5000

 

sau  

 

http://suchen.mobile...city=500&noec=1

 

 

 

 

La primul site nu imi apare nici un ATV, doar pagina de cautare. Asta in caz ca ai pus vreo oferta smile.png

 

Cat despre TUV si toate cele sunt constient..nu e nici o problema smile.png se rezolva tot, adica fac tot legal

 

Sincer despre Goes chiar nu stiu nimic, Sunt reusite? Unde se fac? Modelul dat de Horia14 este ok?

 

Multumesc pentru ajutor


Edited by MMarius, 11 August 2014 - 09:51 PM.

  • 0

#8 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 August 2014 - 10:55 PM

Într-adevăr, la primul link ți-am pus doar pagina de căutare pentru a pleca de acolo și a încerca singur, nu ți-am dat mură în gură pentru că este impropriu să mă pun în postura altcuiva fiecare cunoscându-și necesitățile. Al doilea link în schimb este un exemplu de ceva asemănător cu ceea ce cred că am înțeles că dorești să găsești.

 

Sfatul meu este să încerci singur să-ți faci o idee, cel puțin generală, citind pe forum păreri după care să ceri ajutorul pentru că deocamdată observ că nu prea ști nici ce întrebări să pui, mă refer aici la cele adevărate și probabil nu ți-ai făcut o imagine foarte clară despre ce ai avea nevoie.

Spunea Iuliu despre faptul că în Germania nu prea ai nevoie de 4x4. Și eu sunt cam de aceeași părere dacă nu-l folosești în poligonale amenajate pentru asta sau nu-i dai o întrebuințare utilitară în gospodărie (cărat lemne, curățat zăpada, etc.).


  • 0

#9 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 11 August 2014 - 11:08 PM

AI dreptate, facut o intrebare prosteasca cand am intrebat unde e fabricat Goes (taiwan) a spus colegul mai devreme.

Dar chiar nu stiu nimic despre acest brand. Am citit pe forumuri si lumea e multumita, Pe youtube sunt cateva filmulete interesante. Adica m-a impresionat.

Ca si aspect arata foarte bine, e frumos.

 

Am si trimis e-mail la Goes'ul acel ca deja e tarziu, si daca maine pina la 11:00 nu ma suna, am sa sun pentru mai multe informatii, pentru ca pretul e chiar OK.

 

Si de ce as dori 4x4....pai in primul rand pentru zapada vreau si pentru o aderenta mai buna la urcat + noroaie, altfel se comporta un 4x4, nu se stie niciodata cand ai nevoie asa mai bine achizitionez de la inceput cu 4x4. Plus cand vin in Ro vreau sa il duc dupa mine in Remorca :)


  • 0

#10 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 12 August 2014 - 01:03 AM

Ok, ce parere aveti despre atv'ul de mai sus Goes CF 625? http://suchen.mobile...city=500&noec=1

Ma refer km par ok, sau multi?  Sa presupunem ca Atv'ul este nou. Ma pot baga prin apa cu el fara probleme, nu? Ma refer la apa pina la genunchi sau ceva asemanator.

 

Scuzati'ma pentru intrebari absurde, dar prefer sa intreb pe cineva care mai are experienta, Inainte sa arunc bani pe geam.

 

Maine vreau sa sun sa intreb cu pretu daca e ceva negociabil, avand in vedere ca merg 1200km dus intors dupa el. Si sa imi spuna la telefon daca are ceva probleme sau nu, sa nu merg degeaba atata drum.

 

Din poze pare ok, ca estetica. si pune in anunt ca are incalzire in scaun (descriere: În stare de top ... cu troliu, scaun incalzit), exista asa cv la atv'uri? :)


  • 0

#11 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 12 August 2014 - 06:44 AM

Din poza pare foarte in regula. Probabil nu a vazut decat asfalt la viata lui. Dar, 14.000 km??? Mie mi se par foarte multi. Dar poate este ceva normal pentru drumuri pe asfalt.
In afara de asta, am vazut ca are ABS si catalizator. Interesant. Nu stiu daca la noi exista asemenea dotari. Dar daca are asemenea dotari, nu m-ar surprinde sa aiba scaunul incalzit sau chiar si manerele incalzite. Asta este ceva simplu.
Ce am mai vazut ca si cheltuiala urmatoare: drumul dus intors, anvelope, care sunt aproape de limita de inlocuire. Iar la numarul asta de km, verifica la un dealer serios ce anume trebuie sa faci la revizie. Probabil o sa mai bagi cateva sute de euro (500-700) cu revizie si anvelope. Plus castile de protectie.
  • 0

#12 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 12 August 2014 - 07:45 AM

Ai dreptate cu distanța până la Berlin, din Ulm și până acolo este cale lungă și devine neinteresant, poți în schimb să cauți în sud. Mai jos de Memmingen începe fieful gospodăriilor montane în care apar foarte des modelele 4x4, doar că aici sunt deja mai muncite: la curățat zăpada sau cărat diferite sarcini și nu sunt utilizate doar pe asfalt.

Pentru un ATV care vede pădurea doar în poze nu este mult un kilometraj de peste 10 tkm. În Germania aceste jucării au parte în general de o viață foarte dulce și sunt întreținute într-un mod teutonic fără cusur în așa fel ca să poată fi revândute la un preț la care să nu piardă foarte mult, acesta fiind de fapt criteriul pentru care pot deveni atractive pentru noi. În nici un caz să nu-ți închipui că un astfel de ATV utilizat conform uzanțelor din România se poate vinde invers.

Sfat de achiziţie din vestul Europei: nu te grăbești niciodată, cauți pe îndelete pentru că ocazii apar mereu și este de preferat să faci un drum mai lung până la vânzător decât să iei ceva mai prost doar că se află în spatele gardului tău. Trebuie să înveți să cauți cu răbdare, pripeala românească este de cele mai multe ori perdantă, dar trebuie ca atunci când găsești să acționezi cu promptitudine pentru că ocaziile nu stau să te aștepte pe tine, trebuie să gândești că există cel puțin un cumpărător mai avizat și cu reacții mai rapide decât tine, dar profitând de faptul că ai ”văzut primul” poți fi servit primul.

Pentru utilizare în Germania este foarte important să ai cel de-al doilea rând de roți, cel de asfalt, așa că cere-le vânzătorului pentru că în general le au. Asupra mărcii nu știu ce să-ți recomand pentru că părerile sunt împărțite, fiecare dintre noi având anumite afinități.

Spor la căutat și încă o dată: nu te grăbi, citește mult de pe acest forum și nu numai, construindu-ți un model despre ceea ce vrei să faci cu el și numai apoi să cumperi. Regretele ulterioare sunt tardive, iar revânzarea în Germania devine mai greoaie cu cât crește numărul de proprietari anteriori !


  • 1

#13 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 12 August 2014 - 10:56 AM

Asta ma sperie si pe mine, nr de km. Chiar daca e din 2011. Dar pretul e super OK. Sper sa aiba carte service si o justificare acei Km.

Am un scooter din 2005 Gilera 50cc si am 9700km fara nici o problema mecanica sau electrica 0 chiar 0. Ce vreau sa spun ca in atatia ani am facut doar 10k km. Si tipul in 3 ani a facut 14k. :)
Banuiesc ca era il folosea non stop in loc de masina.

Sun mai tarziu un pic sa aflu mai multe si revin.

Edited by MMarius, 12 August 2014 - 10:57 AM.

  • 0

#14 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 12 August 2014 - 02:06 PM

... tocmai asta îți spun: NU trebuie să te sperie un astfel de kilometraj făcut pe șosea !


  • 0

#15 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 12 August 2014 - 02:21 PM

Am vorbit cu tipul..atv are carte service la zi. Arata impecabil din poze. A sa le pun cand ajung acasa pentru ca scriu de pe telefon.
Acum nu stiu cu ce sa il transport. Ma bate gandu sa vin pe el (pe national) alta varianta nu am momentan. Nu am carlig la masina si nici remorca. Si nu cunosc pe nimeni cine sa aiba.

Singura varianta e sa vin pe el. :( 600km o sa innebunesc.
Ajutor? Variante de transport?

Multumesc
  • 0

#16 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 12 August 2014 - 02:26 PM

nu iti recomand sa il aduci pe roti o astfel de distanta. ar fi nebunie curata + lipsa de experienta + lipsa costum protectie + consum de minim 10 litri / 100 km = prea scump!!!

 

solutii alternative sunt destule: remorci inchiriate, platforme tractari masini, dube mai spatioase putin, camioane de 7,5 tone, etc.


  • 0

#17 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 12 August 2014 - 04:23 PM

Am vorbit cu tipul..atv are carte service la zi. Arata impecabil din poze. A sa le pun cand ajung acasa pentru ca scriu de pe telefon.
Acum nu stiu cu ce sa il transport. Ma bate gandu sa vin pe el (pe national) alta varianta nu am momentan. Nu am carlig la masina si nici remorca. Si nu cunosc pe nimeni cine sa aiba.

Singura varianta e sa vin pe el. sad.png 600km o sa innebunesc.
Ajutor? Variante de transport?

Multumesc

 

Am prieteni care asta fac.

Cand te hotarasti, adica il platesti si vrei sa ti-l aduca cineva de la Berlin la Ulm poti sa imi trimiti un PM.

Incerc sa te ajut.

 

PS: Eu 600 de km am facut intr-un an pe atv...


Edited by iusau, 12 August 2014 - 04:24 PM.

  • 0

#18 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 12 August 2014 - 05:12 PM

OK, am apucat sa vad pozele acasa pe comp calumea, Se pare ca, Cartea Service nu e chiar la zi cum am spus. Lipsesc ft multi km. Totusi vanzatoru pare foarte ok,

A spus ca a vandut o masina si am primit ATV'ul + o parte din bani, iar de cand il are a facut doar 5 km cu el. Cum la primit, l'a pus la vanzare.

Cred ca se ocupa cu masini (vinde/cumpara)

In rest din pozele indetaliate care le'am cerut, nu pot sa spun prea multe, nu se vede foarte clar, dar se pare ca e ok.

Astept pareri.

Attached File  IMG-20140812-WA0011.jpg   88.48KB   1 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0012.jpg   70.64KB   1 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0013.jpg   71.17KB   0 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0014.jpg   115.59KB   1 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0015.jpg   72.85KB   0 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0016.jpg   68.31KB   1 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0017.jpg   71.58KB   0 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0018.jpg   65.89KB   1 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0019.jpg   84.42KB   1 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0020.jpg   64.43KB   1 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0022.jpg   93.75KB   1 downloadsAttached File  IMG-20140812-WA0024.jpg   69.28KB   1 downloads


Edited by MMarius, 12 August 2014 - 05:14 PM.

  • 0

#19 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 12 August 2014 - 06:42 PM

O intrebare despre marca Kymko modelul MX 500 IRS. Mereu cand caut pe youtube sau pe Mobile gasesc Kymko, par destul de frumoase si au un motor destul de ok.

Stiti ceva despre aceste ATV'uri?

 

http://suchen.mobile...city=400&noec=1

 

Modelul e doar un exemplu.


Edited by MMarius, 12 August 2014 - 06:48 PM.

  • 0

#20 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 12 August 2014 - 10:05 PM

Ok, ATV'ul GOES s'a vandut. Nu stiu daca este adevarat sau nu, dar propietarul a spus ca s'a vandut in aceasta seara.

Am sa mai astept, si incerc sa caut in apropiere de mine, pina in 300km distanta.

Acum doar sper sa am noroc, pentru ca am mai gasit cateva anunturi interesante.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto