Jump to content



Photo

Joc Ghidon Kingquad


  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1 Dragoselu

Dragoselu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 133 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragan Dragos
  • Telefon:0746020929
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad

Posted 15 September 2014 - 08:45 PM

Salutare tuturor!
Am rugamintea de a ma ajuta intr o problema;am joc in ghidon,daca imping de el stanga-dreapta fara sa virez, sau inainte inapoi cu ambele maini se si vede cum se misca,mai exact in partea superioara a ghidonului,unde intra "sub atv",la capatul capacului de la filtru de aer(sper sa fiu inteles:) )
V as ruga sa mi spuneti ce ar trebui schimbat?ce piesa este?sa fie si de acolo de unde ghidonul se ramifica in bratele catre roti??
Multumesc!
  • 0

#2 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 17 September 2014 - 11:32 PM

Salutare tuturor!
Am rugamintea de a ma ajuta intr o problema;am joc in ghidon,daca imping de el stanga-dreapta fara sa virez, sau inainte inapoi cu ambele maini se si vede cum se misca,mai exact in partea superioara a ghidonului,unde intra "sub atv",la capatul capacului de la filtru de aer(sper sa fiu inteles:) )
V as ruga sa mi spuneti ce ar trebui schimbat?ce piesa este?sa fie si de acolo de unde ghidonul se ramifica in bratele catre roti??
Multumesc!

Trebuie schimbata piesa de sus si piesa de jos . Nu sa fac reclama dar moto4all le au pe stoc ( de la ei le-am luat si eu )


  • 0

#3 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 18 September 2014 - 06:19 AM

Salut tuturor,
Intervin si eu putin off-topic: nu se considera reclama niciun nume, link sau oride date de contact, indiferent cat sunr de detaliate, atata timp cat sunt la furnizate in vederea solutionarii unei probleme sau ofera raspunsuri in cadrul topicului respectiv. De asemenea, sunt apreciate si criticile la adresa unor dealeri sau revanzatori (evident fara a adresa injurii), cu privire la eventuale experiente neplacute cu acestia. Pe cei buni imi place sa ii apreciem, iar pe cei care merg cu inselatorii sa ii demascam.
Si acum ma retrag discret.
  • 0

#4 Dragoselu

Dragoselu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 133 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragan Dragos
  • Telefon:0746020929
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad

Posted 18 September 2014 - 07:29 AM

Trebuie schimbata piesa de sus si piesa de jos . Nu sa fac reclama dar moto4all le au pe stoc ( de la ei le-am luat si eu )


Adi Radu,spune mi te rog,ce piese sa le cer celor de la moto4all,cum sa le zic?
Sa nu mi trimita vreo prostie...!
Multumesc!
  • 0

#5 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 19 September 2014 - 10:22 PM

prosti nu prea trimit doar cate o data cand ii stresezi cu mai multe .

Ii suni si le zici ca , ai un KQ si ca iti bate coloana de directie  . Vrei bucsa de cauciuc de sus si cea de textolit (teflon) de jos .

 

Nu uita cand asamblezi sa pui cat mai multa vaselina ! asta va preintampina uzura . Nu recomand USA model cu gresoare etc ca nu va iesi treaba ( testat deja )


  • 1

#6 Dragoselu

Dragoselu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 133 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragan Dragos
  • Telefon:0746020929
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad

Posted 22 September 2014 - 11:34 AM

prosti nu prea trimit doar cate o data cand ii stresezi cu mai multe .
Ii suni si le zici ca , ai un KQ si ca iti bate coloana de directie  . Vrei bucsa de cauciuc de sus si cea de textolit (teflon) de jos .
 
Nu uita cand asamblezi sa pui cat mai multa vaselina ! asta va preintampina uzura . Nu recomand USA model cu gresoare etc ca nu va iesi treaba ( testat deja )

Ok!multumesc!
  • 0

#7 adi buza

adi buza

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Nume real:bularca adrian
  • Telefon:0745898642
  • Marca ATV:suzuki kinquad 700

Posted 14 December 2014 - 10:18 PM

prosti nu prea trimit doar cate o data cand ii stresezi cu mai multe .

Ii suni si le zici ca , ai un KQ si ca iti bate coloana de directie  . Vrei bucsa de cauciuc de sus si cea de textolit (teflon) de jos .

 

Nu uita cand asamblezi sa pui cat mai multa vaselina ! asta va preintampina uzura . Nu recomand USA model cu gresoare etc ca nu va iesi treaba ( testat deja )

Salut spunemi te rog care este problema cu desfacutul piulitei de jos de la coloana de directie ca nu pot sa o slabesc deloc


  • 0

#8 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 15 December 2014 - 01:52 AM

are loctita si se desface destul de greu . eu am tras de ea prima data destul de tare . Ideea e ca americanii au dat gaura prin ea sa nu se desfaca . deci cred ca e stransa sau poate gripata de la apa si noroi .


  • 0

#9 sorin21

sorin21

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:sorin
  • Telefon:0744......
  • Marca ATV:suzuki king quad 700

Posted 15 December 2014 - 07:50 AM

Salutare tuturor!
Am rugamintea de a ma ajuta intr o problema;am joc in ghidon,daca imping de el stanga-dreapta fara sa virez, sau inainte inapoi cu ambele maini se si vede cum se misca,mai exact in partea superioara a ghidonului,unde intra "sub atv",la capatul capacului de la filtru de aer(sper sa fiu inteles:) )
V as ruga sa mi spuneti ce ar trebui schimbat?ce piesa este?sa fie si de acolo de unde ghidonul se ramifica in bratele catre roti??
Multumesc!

Salut,daca nu ai reusit sa desfaci piulita de jos,schimba doar bucsa de sus,s-ar putea doar aceea sa fie problema (la mine asa a fost),la bucsa de jos,ii vezi jocul,cel mai bine, la rotire,din descrierea ta,bucsa de sus e problema,nu uita cand o pui inapoi sa cureti coloana de directie si sa pui vaselina(indicat ar fi vaselina grafitata gri,nu "mananca" cauciucul)


  • 0

#10 Dragoselu

Dragoselu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 133 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragan Dragos
  • Telefon:0746020929
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad

Posted 15 December 2014 - 10:34 PM

Salut,daca nu ai reusit sa desfaci piulita de jos,schimba doar bucsa de sus,s-ar putea doar aceea sa fie problema (la mine asa a fost),la bucsa de jos,ii vezi jocul,cel mai bine, la rotire,din descrierea ta,bucsa de sus e problema,nu uita cand o pui inapoi sa cureti coloana de directie si sa pui vaselina(indicat ar fi vaselina grafitata gri,nu "mananca" cauciucul)


Salut!
Vineri mi au ajuns ambele piese de la ghidon!sper saptamana asta sa rezolv problema!
Sincer si eu cred ca sus e problema!se vede cum se misca de acolo cand imping dintr o parte in alta de ghidon!
La cum arata piesele,sunt curios cat de greu e sa schimbi asa cevanu am mai schimbat asa ceva niciodata si mi e teama sa nu stric altceva!
Trebuie sa dau carena jos ca sa am acces?
Multumesc!
  • 0

#11 sorin21

sorin21

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:sorin
  • Telefon:0744......
  • Marca ATV:suzuki king quad 700

Posted 16 December 2014 - 07:44 AM

Salut!
Vineri mi au ajuns ambele piese de la ghidon!sper saptamana asta sa rezolv problema!
Sincer si eu cred ca sus e problema!se vede cum se misca de acolo cand imping dintr o parte in alta de ghidon!
La cum arata piesele,sunt curios cat de greu e sa schimbi asa cevanu am mai schimbat asa ceva niciodata si mi e teama sa nu stric altceva!
Trebuie sa dau carena jos ca sa am acces?
Multumesc!

Pentru cea de sus,nu trebuie sa dai jos carena,dai jos capacul de la filtrul de aer(ca sa ai mai mult spatiu de manevrat),dai jos protectia de cauciuc,din jurul ghidonului si desfaci,cele doua suruburi de la cuzinetul, in care e bagata bucsa(desfaci suruburile,nu piulitele),tragi jumatatea de cuzinet si scoti bucsa.Sa nu incerci cu clichetul,ca nu ai loc,foloseste cheie fixa 12-13,eventual o indoi putin.Bafta 


  • 0

#12 Dragoselu

Dragoselu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 133 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragan Dragos
  • Telefon:0746020929
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad

Posted 16 December 2014 - 11:42 AM

Pentru cea de sus,nu trebuie sa dai jos carena,dai jos capacul de la filtrul de aer(ca sa ai mai mult spatiu de manevrat),dai jos protectia de cauciuc,din jurul ghidonului si desfaci,cele doua suruburi de la cuzinetul, in care e bagata bucsa(desfaci suruburile,nu piulitele),tragi jumatatea de cuzinet si scoti bucsa.Sa nu incerci cu clichetul,ca nu ai loc,foloseste cheie fixa 12-13,eventual o indoi putin.Bafta 


Am inteles!multumesc de sfaturi!
Daca sti,zi mi te rog unde gasesc vaselina aia pe care mi ai recomandat o?
Multumesc!
  • 0

#13 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 16 December 2014 - 12:57 PM

La orice magazin de piese auto.

Dacă nu găsești să cumperi grafitată la tub poți folosi din kit-ul de planetară unde de obicei se pune o cantitate îndestulătoare.

Dar oricum nu este așa mare bai, dacă n-ai poți pune și alta deoarece acolo nu se cer nu știu ce calități de lubrefiere pentru că nu ai 3000 rot/min la axul volanului.

Eu la ultimele măsurători am înregistrat doar 2000 smile.png


  • 1

#14 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 16 December 2014 - 10:15 PM

Eu la ultimele măsurători am înregistrat doar 2000 smile.png

Pe sens ?

 :))


  • 0

#15 sorin21

sorin21

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:sorin
  • Telefon:0744......
  • Marca ATV:suzuki king quad 700

Posted 17 December 2014 - 07:35 AM

Am inteles!multumesc de sfaturi!
Daca sti,zi mi te rog unde gasesc vaselina aia pe care mi ai recomandat o?
Multumesc!

Ai primit raspunsul mai sus,e valabilthumbsup.gif ,poti pune orice vaselina,doar sa cureti  coloana,in locul unde vina pusa bucsa.


  • 0

#16 Dragoselu

Dragoselu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 133 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragan Dragos
  • Telefon:0746020929
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad

Posted 17 December 2014 - 08:23 AM

Multumesc!revin cu concluziile.....!
  • 0

#17 DRC

DRC

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Gender:Male
  • Location:Busteni
  • Nume real:Gabriel
  • Telefon:0726102299
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad 750
  • Numar ATV:ATV-PH

Posted 22 December 2014 - 01:52 PM

Cea mai buna treaba, este sa dai carena jos, grupul, sa tai partea care tine bucsa inferioara ,te duci la un strungar sa-ti faca o carcasa de rulment pe care o sudezi acolo si in felul acesta ai scapat definitive de joc la partea inferioara, eu asa am facut si adio bucsa teflon


  • 0

#18 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 23 December 2014 - 01:33 AM

Cea mai buna treaba, este sa dai carena jos, grupul, sa tai partea care tine bucsa inferioara ,te duci la un strungar sa-ti faca o carcasa de rulment pe care o sudezi acolo si in felul acesta ai scapat definitive de joc la partea inferioara, eu asa am facut si adio bucsa teflon

asta cred ca o sa ii fac eu acum ca trebuie sa schimb cadru la atv ,


  • 0

#19 Dragoselu

Dragoselu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 133 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragan Dragos
  • Telefon:0746020929
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad

Posted 08 June 2015 - 06:37 PM

Seara buna!
Revin cu aceeasi problema!am schimbat bucsile de la ghidon,am schimbat capetele de bara de la directie,pivotii sunt ok,am lasat atv-ul pe o parte..am miscat rotile pentru a verifica daca este vreun joc de undeva si sunt ok!....si totusi am un joc destul de enervant in ghidon!se vede jocul asta,doar sus la ghidon unde vine bucsa aceea de cauciuc sau ce o fi..care este noua!
Are cineva vreo idee de unde poate fi jocul respectiv?
Multumesc!
  • 0

#20 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 08 June 2015 - 07:29 PM

Sa inteleg ca daca bucsa sau inelul de cauciuc este nou, probabil jocul poate sa vina din locasul unde intra aceasta.

La montaj a intrat usor sau greu?

Nu poate fi excus ca si axul ghidonului sa fie uzat in zona respectiva.

S-au vazut cazuri in care metalul prezenta urme de uzura pronuntate in zona de actiune a pieselor din cauciuc (vezi ax cu semering de etansare)

Nu sunt familiar cu montajul pe KQ dar nu cred ca strica sa faci o noua verificare a cotelor si uzura suprafetelor.

Sper sa nu ajungi ca Adi (Radu) sa schimbi un cadru.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto