Jump to content



Photo

Cf Moto 500A (Lung)


  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 11 October 2014 - 12:11 AM

Buna seara baieti si fete,

 

a venit vremea sa imi prezint si eu ATVul si povestea lui. Nu mi-am dorit niciodata ATV, nu m-am gandit niciodata sa imi cumpar unul. Faptul ca am mai mers pe la munte cu cate unul inchiriat, era suficient pentru mine. Asta nu m-a impiedicat sa mai citesc una-alta despre ele, sau sa vad diverse videoclipuri pline de noroi, plimbari prin zapezi sau intreceri cu alti parteneri de plimbari. Am luat hotararea de a-mi achizitiona un ATV in urma studierii acestui forum si intalnirii unor descrieri ale drumetiilor frumos facute de unii useri. La un moment dat, am ajuns la postarile unui coleg (nu dau nume deoarece nu vreau ca Horia14 sa creada ca il laud, desi asta fac), la fotografiile pe care le-a urcat, la videoclipurile facute de el. Si am vazut ceva mai mult decat noroi, baltoace, si turatii haotice. Atunci am hotarat ca vreau sa strabat si eu codrii, vaile si dealurile, muntii si trecatorile, forestierele.

Sigur ca inca nu o pot face. Mai am de invatat, mai am de crescut, nu sunt pregatit.

Bun, decizia fiind luata, am inceput sa caut si sa ma documentez. Evident Linhai a fost pe primul loc. Am vrut sa il iau in rate. Am trimis email la ATVROM prin care mi-am exprimat dorinta dar, raspunsul a fost ca este valoarea prea mica si nu se incadreaza pentru finantare. In acest caz, am zis sa iau legatura cu unul dei "dealerii" din Pitesti (da, da, "dealeri" cu ghilimele) sa incerc sa fac rate la ei. Nu va pot descrie peste ce persoane am dat... Complet nepregatite. Vanzatorul respectiv habar nu avea despre ce vorbesc. nu a fost capabil sa inteleaga. am plecat dezamagit si m-am dus la urmatorul. Singurul lucru bun la acesta a fost ca mi-a explicat ca decat sa iau Linhai, mai bine ma duc acasa si continui sa visez. Nici acum nu sunt convins ca stia ce vorbeste. Si asa am ajuns la CF Moto 500. L-am vrut lung, sa pot merge cu inca o persoana. Asa am ajuns la modelul A, modelul 2A nefiind in stoc. La importator, desigur.

Oricum, daca sunteti din Pitesti, va recomand sa luati legatura direct cu importatorii. "Dealerii" de aici nu sunt decat niste comercianti, dornici sa puna mana pe bani. Atat.

 

Sa pun si cateva poze cu ATVul meu:

 

 

Attached Files


  • -1

#2 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 11 October 2014 - 12:42 AM

Daca am ATV, am zis sa cumpar si un cric specific ATVurilor, pentru a-mi fi mai usor sa ii fac diverse verificari. Zis si facut. Am cautat pe net ceva care sa imi satisfaca dorinta si am gasit ceva aparent bun, la motorvip.ro (pormotor SRL);

 

http://www.motorvip.ro/produs/cric-moto-cric-hidraulic-680kg-crc147 

 

Dupa ce m-am uitat in lung si lat, dupa ce am cautat, fara sa gasesc, mai multe detalii, am cerut la vanzator (da, da, doar vanzator) mai multe detalii. Din pacate am dat de un tip mai balbait care imi spune ca mai mult decat scrie pe site, nu stie sa imi spuna. Depasesc momentul, fac comanda pe site, mi se confirma livrarea si...il primesc chiar a doua zi. Emotionat, zic sa il desfac si sa il instalez.

Ma apuc voiniceste de treaba. Instalarea este simpla, chiar banala. Este totul exact asa cum am vazut pe cutie, are totul in cutie, este exact ca in cutie si ca in poza de pe site. Fericit, il probez chiar pe ATV (adica sub). Dau la manivela ca sa il ridic si....surpriza!!!! abia daca imi ridica putin de tot ATV-ul de pe pamant. Dau un rotocol, il las jos, mai ridic odata. La fel. abia daca se desprind rotile de pamanat. Dezamagire maxima. Nu inteleg. Ma mai uit odata pe specificatii si ma luminez: "ridicare : 118->368cm". Asta inseamna extrem de putin. In concluzie, mie imi este complet inutil. O fi bun pentru alte utilaje/motociclete, dar pentru CF Moto este cam inutil.

 

Concluzia mea: o gramada de bani pentru o utilitate = 0.

 

 

Mai jos aveti etapele procesului:

 

 

Attached Files


  • 0

#3 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 October 2014 - 07:33 AM

Salut Marius,

Mă bucur că postările mele au fost apreciate de tine și s-au transformat într-un îndemn, scopul lor fiind atât de a împărtășii din experiențele pe care mi le-am propus a le trăi cât și tocmai ce ai sesizat și tu că se poate și altceva decât a folosi un ATV pentru a te scălda în noroaie sau în a-ți deranja vecinii.

 

În legătură cu a doua postare și deznădejdea că ai aruncat banii, eu spun să nu dezarmezi pentru că greșeala de a nu compara înălțimea maximă de ridicare a cricului cu garda liberă atunci când suspensia ATV-ului este relaxată nu este chiar atât de gravă ca să spui că utilitatea lui este ”0”.

Cu o mică modificare se rezolvă destul de elegant situația astfel ca la ridicarea maximă să poți obține o distanță liberă între sol și roată de aproximativ 3 cm, ceea ce este deja suficient. Am pus aici și un desen în care sugerez să adaugi tijelor existente câte o prelungire de 4 cm astfel ca aplicând principiul paralelogramului să obții acea ”desprindere de la sol”.

Attached File  modificare cric.jpg   95.71KB   0 downloads

Prin prelungirea de care pomenesc o să scadă în schimb capacitatea de ridicare a cricului atât în ceea ce privește rezistența limită a brațelor sale cât și a forței pe care cricul propriu zis atașat paralelogramului cu geometrie variabilă o poate oferii în noile condiții la nivelul platanului (locul de așezarea  al ATV-ului). Un calcul simplu de a afla noua capacitate de ridicare este de a verifica prin calcule matematice raportul dintre noile lungimi ale brațelor și forța de ridicare a cricului hidraulic. Sunt sigur că acei 4 cm în plus nu vor scădea capacitatea sub 500 kg când tu ai de fapt nevoie de mult mai puțin.

Spor la treabă,


  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 11 October 2014 - 08:31 AM

Salut Horia,
Asa este, o sa ii fac o prelungire. Deja am niste benzi de cauciuc destul de groase, benzi pe care le voi taia si le voi adapta la cric. Dezamagirea mai vine si din faptul ca in momentul in care il bag sub ATV, intre rotile din fata si spate, bratele lui preseaza pe scuturi (ceea ce este normal) dar nu sunt sigur ca se fixeaza pe sasiu. Este drept, ca nici nu am mai facut probe suplimentare deoarele am abandonat cricul intr-un colt si acolo l-am lasat. Pana ii fac prelungirea.
Un mare avantaj pe care l-ar avea, ar fi faptul ca suspenda tot ATVul odata (cel putin asa sper) si permite sa lucrezi in jurul lui fara operatii suplimentare. Dar cred ca asta se rezolva usor si cu niste "capre" sau doi busteni salvati de la focul sobei. Deci, mai ieftini.
Oricum, fiind usor portabil, se pot folosi si prietenii mei de el, daca vor avea nevoie. Ei oricum au bustenii, dar poate isi doresc putin rosu pe langa ATVuri...
  • 0

#5 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 11 October 2014 - 08:43 AM

fan_1.gif

 

Ma bucur ca intr-un final si-a facut curaj Marius si ne-a aratat atv-ul :) !

Bravo Marius pentru alegerea ta, sa il folosesti sanatos si pe cat mai multe si mai frumoase coclauri !

 

Inteleg ca ai cumparat atv-ul de nou. Bravo !

Din cate imi dau seama inca e tot nou si cred ca te vei stradui in continuare sa il intretii asa.

 

Bafta !


  • 0

#6 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 13 October 2014 - 06:48 AM

Bine ai venit !  Frumoasa bestia!

Sa inteleg ca ai asteptat intai sa se inoroiasca un pic!


  • 0

#7 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 October 2014 - 07:01 AM

Noroiul a fost bonus. Mi s-a spus ca asa se livreaza. Ca vine impachetat cu noroi chinezesc. Cica face bine la karma.
  • 1

#8 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 24 October 2014 - 09:25 PM

Astazi vreau sa va anunt instalarea a doua proiectoare led, de 10w, 900 lumeni, 6000K. 

 

2013040522473528522.jpg

 

Motivul pentru care am considerat necesar acest upgrade este faptul ca am constatat ca noaptea nu am o lumina laterala, pe colturi. Astfel, in cazul in care aparea un viraj mai brusc sau mai strans, practic nu aveam destula vizibilitate sa imi dau seama ce urmeaza. Sau, poti avea surpriza ca tot noaptea, sa creasca brusc cate un copac fix langa ATV.

Am achizitionat proiectoare de tip flood, asta pentru ca vreau lumina langa ATV, pe o distanta de 2-4 metri. Initial luasem proiector de tip spot dar, luminau ca o lanterna (la distanta) si am constatat ca nu sunt pe gustul meu.

Achizitia am facut-o de la Authentic Spirit si pot spune baietii de acolo m-au consiliat cu placere, iar schimbarea de la spot la flood s-a facut fara probleme.

 

Uitati cum arata cu ele montate. O sa fac niste poze si cu ele aprinse noaptea.

 

 

 

 

Attached Files


  • 1

#9 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 24 October 2014 - 10:55 PM

Felicitari pentru "lumina".....daca avem nevoie de "lumina" ,acum stim de unde sa luam....busted_blue.gif 

Pe samy l-ai luat in gazda ?


  • 1

#10 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 25 October 2014 - 06:21 AM

Nuuu... dar i-am oferit un acoperis deasupra coarnelor cu scopul ascuns de a-i verifica marea cutie si numarul de verze ce pot intra in ea. innocent.gif


  • 0

#11 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 27 October 2014 - 08:14 PM

Buna seara tuturor,

 

asa cum am promis, revin acum cu cateva imagini pentru a se vedea efectul pe care il au nou instalatele proiectoare cu LED. Eu ma declar multumit, atat de achizitie cat si de pozitia in care le-am instalat. Consider ca imi ofera vizibilitate suficienta exact in zonele sensibile. Practic, am obtinut efectul "cornering" de la masini. Din pacate, camera foto de la telefon nu a facut fata provocarii noptii...

 

Attached Files


  • 0

#12 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 27 October 2014 - 11:11 PM

Ma bucur ca esti multumit . Se poate vedea si din poze "unghiul pe care l-ai rezolvat".

 

PS. Intrebare : mascota pe care o plimbi pe porbagajul fata ce ar trebui sa reprezinte (simbolizeze)?


  • 0

#13 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 28 October 2014 - 07:11 AM

Acela este inca un cal putere. L-am gasit intr-o padure si, daca tot era singurel, m-am gandit sa il iau cu mine, sa mai zburde si el peste munti si vai. Copilei mele i-am spus ca este capul unui balaur cu care m-am luptat pe viata si pe moarte. Si pentru ca l-am invins, i-am taiat capul si l-am pus acolo, ca sa ma tina minte toti monstrii padurilor. Acum este mandra de puterile mele...


  • 0

#14 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 28 October 2014 - 07:15 AM

Hi hi, poate o sa devina veterinar fetita ta :))
  • 0

#15 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 28 October 2014 - 08:38 AM

Poate e cam tarziu dar acum am vazut topicul . Si eu am un cric hidraulic cu care ridic ATV . Am ridicat QK , Linhaiul , Motocicleta ( e chiar cricul ei de servisare ) si imi ridica undeva la 10 15 cm roata de la sol .

http://motomike.eu/a.../article/316669  pretul de achizitie fiind undeva sunb 500 ron . Dar tot ce pot spune despre el e ca : cand il bag sub atv pun o scandura mai lunga pe el ca sa nu ma chinui sa il potrivesc sa prinda pe cadru (dei am scut de aluminiu ) Am ridicat si Raptor dar acesta fiind mai jos m-am chinuit putin sa il pozitionez corect sub tot atv . Ce am distrus la el (utilizat in aprox 2 ani de multe ori) e cauciucul de pe brate . am si altul de schimb dar evident nu am timp pt el .

Cine doreste sa isi faca unu il anunt ca e foarte simplu si se face din teava cretangulara de aprox 30x30 si un cric banal de kaufland


  • 0

#16 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 17 April 2015 - 10:41 PM

Astazi am fost la SMAEB. Mi-a placut ce am vazut acolo. Drept pentru care m-am pricopsit cu o casca noua, Airoh S5 Withe Gloss.

 

Attached File  s5.jpg   16.09KB   0 downloads


  • 0

#17 robert_kiran

robert_kiran

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • Gender:Male
  • Location:Maracineni-Arges
  • Nume real:Roland
  • Telefon:0744------
  • Marca ATV:TGB Blade 1000
  • Numar ATV:De Suceava

Posted 18 April 2015 - 12:15 AM

Crede ca maine (adica azi ca e deja 1-15) dau si eu o fuga pana acolo.


  • 0

#18 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 18 April 2015 - 07:56 AM

Eu zic ca merita sa mergi. Au de toate pe acolo. Mi s-a parut frumos organizat.

 

Tarife: 20 lei intrarea si 3 lei ora de parcare. Ieri, tot ce era motocicleta intra gratuit si aveau parcare chiar langa pavilion. Mi-a placut ideea.


  • 0

#19 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 24 April 2015 - 02:45 PM

De ieri sunt posesorul uni set complet de scuturi din aluminiu. Colegul nostru maryy este cel care mi le-a livrat si caruia ii multumesc pentru amabilitate. Pot spune ca tot ceea ce am discutat cu el s-a intamplat intocmai. Nu vreau sa il laud (desi asta fac), dar omul a fost corect si mi se pare firesc sa spun acest lucru.

 

Si acum, va prezit scuturile. Nemontate deocamdata. In momentul in care incep sa le montez, o sa completez cu poze si descrieri.

 

Attached File  IMAG0892.jpg   107.48KB   3 downloads  Attached File  IMAG0894.jpg   189.89KB   0 downloads


  • 0

#20 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 24 April 2015 - 04:22 PM

 

Salut, ce cauciucuri are colegul cu X6 din imagine? Par mai mari (mai late) decat ale tale?


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto