Jump to content



Photo

Vreau Sa Cumpar Atv

Bine v-am gasit!!!

  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#1 bogdanbel

bogdanbel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Iesiri pe forestiere si pe langa ele...
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:CFORCE 550
  • Numar ATV:PH80UCA

Posted 14 October 2014 - 03:46 PM

In primul rand, bine v-am gasit!!! Sunt nou pe forum si intentionez sa devin si proprietar de ATV.

Ar fi primul. Nu am mare experienta. Decat cateva ore inchiriate pe la Bran Moeciu si prin Grecia.

Pana acum ceva timp, datorita finantelor, ma batea gandul sa-mi iau din China un atv la 4000-5000 usd. Dar nu vreau sa ma risc, deaceea m-am hotarat sa incerc noul CF Moto, Cforce 550. Imi puteti spune ce parere aveti depsre el? Mentionez ca imi place foarte mult sa urc pe munte, nu numai carare ci si prin padure si o sa-l folosesc cu precadere la asa ceva.

Ma mai intereseaza daca merita sa iau modelul cu ESP pentru 1.000 euro? Nu stiu cat de fiabila este aceasta optiune pe un model nou. Sa nu fie "de test".

Astept pareri si sfaturi.

 

Multumesc anticipat


  • 0

#2 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 14 October 2014 - 05:50 PM

Salut Bogdanbel, si eu tot acest model de atv imi achizitionez doar ca eu l-am comandat complet cel cu 7000Euro + incalzire in manere si acceleratie. Momentan acest model nu este fabricat, doar la sfarsitu luni v-a incepe fabricarea a acestui model. Prin urmare nimeni nu poata sa spuna pareri despre acest model, doar ce se vede din poze si video de la prezentare, ceea ce pare foarte frumos si bine terminat. Despre fiabilitatea CF Moto deja se stie ca e una buna (ca isi merita bani). Mai multe nu pot sa spun doar ca si eu il astept de cateva saptamani bune si deja sunt la a 3-a amanare de cand am dat avans pentru acest model.


  • 0

#3 bogdanbel

bogdanbel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Iesiri pe forestiere si pe langa ele...
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:CFORCE 550
  • Numar ATV:PH80UCA

Posted 15 October 2014 - 02:28 PM

Multumesc frumos pentru raspuns Marius.

Sa inteleg ca exista optiunea cu manare incalzite?

Poate imi dai mai multe detalii unde ai comandat.

Merci


  • 0

#4 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 15 October 2014 - 06:02 PM

Salut Bogdan.
Eu achizitionez atv-ul de la Authentic Spirit, pentru manere incalzite si acceleratie incalzita se plateste aparte.
Eu zic ca merita sa il iei cel cu EPS, eu am facut test drive cu un CF X8 cu EPS si fara EPS si e diferenta de la cer la pamant din punctul meu de vedere. Plus modelul cu EPS vine dotat cu suspensie pe gaz, jante aluminiu....eu zic ca merita efortul de 1000€ in plus.

Alegerea iti apartine.
  • 1

#5 kidu75

kidu75

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:0762833483
  • Marca ATV:Dinli DMX 450

Posted 17 October 2014 - 08:23 AM

Salut Bogdanbel!

Din cate stiu eu si cei de la CF Moto sunt tot chinezi...numai ca au produse mai bune decat alti compatrioti de-ai lor. Si eu il astept sa-l aduca importatorii sa pot face o comparatie cu noul Linhai Dragonfly 500s(care e deja in showroomul importatorilor romani)...sa vedem diferenta de pret de aproape 2000 euro se justifica? Noul Linhai de 500 costa 4200 euro ...CF Moto 6000 euro amandoua noi.


  • 0

#6 bogdanbel

bogdanbel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Iesiri pe forestiere si pe langa ele...
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:CFORCE 550
  • Numar ATV:PH80UCA

Posted 25 October 2014 - 09:42 AM

Salutare. Revin cu alta rugaminte deoarece am intrat intr o mare ceata :-)
Imi recomanda cineva Arctic Cat ul 550 din 2013 in locul CF ului. M-am documentat...ok...fabricat in State, fiabil, stabil. Cred ca este peste CF. Totusi, pe forum parerile sunt impartite.
La bani diferenta este de aprox 800 euro in conditiile in care cf ul are eps. Cf 6990 euro, AC 7800 euro. Deci deja vorbim de o dotare pe care pisica nu o are. In plus, cf ul este model 2015, AC ul este 2013.
Si mai apare o dilema....daca tot creste bugetul, de ce sa nu iau in calcul Cf moto x8 - 7990 euro fara eps.
Deci....acum trebuie sa compar din punct de vedere calitate, fiabilitate, pret, cele 3 modele. Inteleg ca despre noul cforce nu putem discuta prea mult...inca nu este testat. Totusi, rog avizatii sa mi spuna despre intretinerea AC ului vs X8 si alte argumente pro si contra.
Multumesc frumos.
  • 0

#7 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 25 October 2014 - 10:39 AM

In opinia mea, primul lucru pe care trebuie sa il faci, este sa iti stabilesti (si sa ne spui si noua) bugetul MAXIM pe care il ai pentru achizitia unui ATV. Este esential sa stii foarte clar asta. De aici incolo faci comparatii.

In plus, vezi ca iti mai trebuie bani pentru accesorii: cutie (in cazul meu, sunt ferm convins ca pe mine m-a pacalit "dealerul"), echipament de protectie (casca (sa nu te zgarcesti sa iei ieftina ca tot la scumpa ajungi), geaca impermeabiala si cu protectii, pantaloni la fel ca geaca, incaltaminte (nu enduro), remorca pentru transport ATV, RCA la ambele, inscrierea in circulatie, etc). Toate astea costa al naibii de mult si trebuie sa le cuprinzi in bugetul pentru ATV.

 

Apoi colegii te vor ajuta cu orice fel de comparatie intre modele.


  • 0

#8 bogdanbel

bogdanbel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Iesiri pe forestiere si pe langa ele...
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:CFORCE 550
  • Numar ATV:PH80UCA

Posted 25 October 2014 - 12:20 PM

Salut Marius. Merci pentru sfaturile utile.
Bugetul initial a fost de 5.000 eu. Acum m a luat valul. Stii cum este....vezi si alt model, te urci pe el si iti place...mai pui 1.000eu.
Oricum maxim 8000 eu pe atv. Din experienta ta, trebuie mai mult de 1.000eu pentru accesorii si taxe? Dealerul imi ofera geaca, manusi si casca la achizitia atv ului.
  • 0

#9 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 25 October 2014 - 01:19 PM

Pai hai sa vedem:

- casca decenta = 450 lei (100 euro) * 2 buc

- casca buna = 1.000 lei (~230 euro)

- geaca (lunga) impermeabila cu protectii (de iarna) = 450 lei - 900 lei (~150euro)

- pantaloni impermeabili cu protectii (de iarna) = 450 lei - 900 lei (~150 euro)

- incaltaminte impermeabila (bocanci sau cizmoace) de iarna = 150 lei - 400 lei (~50 euro)

- manusi de iarna cu protectii = ~200 lei (~50 euro)

- cagula = 20 euro

 

Oferta dealerului de geaca, manusi si casca gratuite, sa nu te bucure. Eventual vezi ce calitate iti ofera dar nu te baza 100% pe ele decat daca sunt intr-adevar de calitate si au in brand in spate. Sa ne spui si numele dealerului.

 

Remorca = 800 euro - 1.000 euro (noua). Daca iei sh o gasesti pe la 500 euro.

Taxe, impozite, RCA = 200 lei - 300 lei

 

Totusi, la imbracaminte, as zice sa mergi pe preturile maximale. Viata ta valoreaza mai mult. In plus, pe masura ce faci km, o sa vezi ce inseamna confortul de a fi protejat. 

Atentie mare cand te duci sa probezi imbracamintea: probeaza cat mai multe modele si marimi. Fiecare vine diferit pe tine. Si nu te duce la un dealer care nu are decat 2 marimi in stoc. Mergi la unul care are mai multe modele si marimi. Conteaza mult.

 

Ceea ce am scris mai sus, face parte din experienta mea si nu am pretentia ca este cea mai buna. Colegii de pe forum te vor ajuta si ei, astfel incat sa cuprinzi cat mai mult din informatii.


  • 1

#10 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 25 October 2014 - 04:07 PM

Parerea mea e ca EPS face mult la un atv.

Daca nu te deranjaza, ne spui si noua de unde vrei sa achizitionezi ATV-ul?

Authentic Spirit, au un CF 550 pe stock pentru expozitia de la Bucuresti, Au facut un mic test drive cu el si au spus ca e ceea ce trebuie (adica prima impresie: foarte buna). Dupa spusele lor cel tarziu in decembrie ar trebui sa le aibe pe stock.

Pun si un link cu prezentarea noului CF 550 poate te intereseaza (mie imi place enorm): http://www.youtube.c...h?v=RdDRi6EshH4


  • 0

#11 bogdanbel

bogdanbel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Iesiri pe forestiere si pe langa ele...
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:CFORCE 550
  • Numar ATV:PH80UCA

Posted 25 October 2014 - 04:38 PM

Este vorba despre Atvrom.
Nu voi face rabat de la calitate. Sigur.
Citind pe forum am decis sa iau casca flip up. Este ok? La ce pret crezi ca gasesc un buna...care sa ma protejeze?
  • 0

#12 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 25 October 2014 - 05:11 PM

Daca este vorba de Atvrom, este in regula bonusul lor. In sensul ca nu vei primi casca, geaca si manusi profesionale dar, nici porcarii. Probabil vor fi pe la mijloc, ceea ce este in regula.

Casca flip-up mie imi place. Este comoda, la indemana si suficienta. Eu sunt ochelarist si imi este mai incomod sa tot dau jos si sa pun la loc o casca. 

O casca este buna doar daca te protejeaza. Stii, ca airbag-urile de la masina. Nu stii decat la impact cat de buna sau nu, a fost. Pana atunci, nu iti ramane sa alegi decat dupa buget, pret, marca si recomandari de la cei care au scapat (cei cu experienta). Eu nu ma numar printre ei. Din fericire. :)


  • 0

#13 bogdanbel

bogdanbel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Iesiri pe forestiere si pe langa ele...
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:CFORCE 550
  • Numar ATV:PH80UCA

Posted 25 October 2014 - 06:14 PM

Marius, multam pentru info.
Astept pareri pro si contra pentru Arctic cat 550.
  • 0

#14 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 25 October 2014 - 07:35 PM

Diferenta intre cf 550 si x800 este clar de marime si mai ales putere, depinde ce vrei,

 unul mai nou ca model cu eps si fara feedbak-uri( si aici poti sa te astepti la surprize) sau unul la  care gasesti pe toate drumurile 

 aeste pareri ( x800) si clar muuult ai puternic. thumbsup.gif


  • 0

#15 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 27 October 2014 - 10:20 AM

Daca tot cresti bugetul poti sa iei in calcul un Renegade de 500 nou-nout, dar cum a spus si colegul mai sus "depinde ce vrei".

Este singurul ATV adevarat care are sub 300Kg. Un CF Moto X8 este imens si are cu 100Kg mai mult ca un Renegade. Conteaza enorm aceste kg in hard off-road cand trebuie sa mai tragi de el. Singurul dezavantaj la Renegade este ca nu mai ai loc de pasager.

Mie mi-ar placea un Renegade mic/usor/puternic cu care sa ma dau singur (nu-mi place sa am pasager, cand ma intorc acasa, am grija si de pasager :) )


  • 0

#16 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 27 October 2014 - 10:39 AM

Salut

 

Mai repede iti recomand un Can Am model 2015, nou, inmatriculabil la 6790eu

http://www.motoboom....l-450-2015.html

Este vorba de modelul Outlander de 450cc, 38ps. 308kg

Din cate stiu acel model nou de la Cf Moto 500, are in jur de 330kg.


  • 0

#17 bogdanbel

bogdanbel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Iesiri pe forestiere si pe langa ele...
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:CFORCE 550
  • Numar ATV:PH80UCA

Posted 27 October 2014 - 04:33 PM

Interesante idei. Sunt de luat in calcul!!!

Pana una alta, am rasfoit cateva site-uri de specialitate si vreau sa va cer pararea:

Casca - cea mai interesant oferta mi s-a parut urmatoarea: http://www.kronaumot...hp/detalii/1943;

La cizme: http://www.foxracing...=293&cat_id=103;

 

Ce spuneti?


  • 0

#18 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 27 October 2014 - 04:45 PM

Cizmele sunt frumoase si casca pare ca are tot ce ii trebuie pentru "touring", asa cum scrie si pe site. Tu nu te incadrezi la categoria touring.

Ca parere personala, nu iti alege echipamentul din poze. Alegeti unul sau doua magazine de profil, mai bine dotate cu marfa, si mergi, probeaza si cumpara. Este diferenta foarte mare de cum se aseaza pe tine diversi producatori de echipamente.

La cizmoace ar fi bine sa cauti unele foarte flexibile. ATV-ul este diferit fata de o motocicleta off-road.


  • 0

#19 mihaimgm

mihaimgm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki

Posted 28 October 2014 - 06:11 PM

Salut. Daca te intereseaza un Goes 625 i max ltd 2014.06, 400 km, garantie 2 ani, inmatriculat, jante aliaj pe 14", anvelope pe 26", amortizoare pe gaz reglabile, cui si priza remorca, troliu, lumini led etc. Este exact ca cel din poza plus casca "No Name" si geanta textila impermeabila.

Attached Files

  • Attached File  goes.jpg   90.48KB   2 downloads

  • 0

#20 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 28 October 2014 - 07:31 PM

Salut. Daca te intereseaza un Goes 625 i max ltd 2014.06, 400 km, garantie 2 ani, inmatriculat, jante aliaj pe 14", anvelope pe 26", amortizoare pe gaz reglabile, cui si priza remorca, troliu, lumini led etc. Este exact ca cel din poza plus casca "No Name" si geanta textila impermeabila.

 

anunturile de vanzare sau propunerile de schimb care nu sunt insotite de un pret, sunt eliminate. Te rog sa pui si pretul si conditiile. pokey.gif


Edited by pitesti, 28 October 2014 - 07:31 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto