Jump to content



Photo

Probleme Aeon Cobra 150 -Electrica

Aeon Cobra

  • This topic is locked This topic is locked
No replies to this topic

#1 krysss

krysss

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Nume real:Mare Cristian
  • Telefon:0762700027
  • Marca ATV:Aeon Cobra150
  • Numar ATV:B 36 YTN

Posted 29 October 2014 - 08:30 AM

Servus baieti. Zilele trecute am achizitionat un ATV Aeon Cobra 150 de la un amic. Problema e ca avea cutia stricata (un ax rupt), el s-a enervat si a smuls instalatia electrica.  A vrut apoi sa incerce repararea si .....a taiat o gramada de fire din instalatie. M-am apucat de refacerea ei si am ramas incurcat la urmatoarea problema: Din magnetou iese o mufa cu 3 fire din care doua banuiesc ca 2 sunt +12V (se duc la releu incarcare). ... deci ar mai ramane un fir. Apoi mai sunt doua fire separate de mufa si mai groase  - unul alb cu albastru (in general e codul de cititor) si altul rosu cu negru. Ma intereseaza daca cunoaste cineva in linii mari codul culorilor la magnetouri sa imi fac o parere (care ar fi firul de 30-60 V) si care e firul care se pune la masa pentru oprire motor. Iar o problema intalnita ar fi ca am pe el o cutie care 99,9% e CDI-ul dar...e conectat in afara de bobina cu o alta cutiuta pe jumatatea CDI-ului care are o mufa de 9 fire. Imi dau destul de greu ce este a doua cutiuta. CDI si acea cutiuta se vede ca ar fi de la acelasi producator insa sunt sterse toate seriile de pe ele. Ultima intrebare pentru ca am cautat pe net si datele despre aceasta firma sunt destul de sarace: Unde e produs acest ATV si ce mai stiti despre el?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto