Jump to content



Photo

Sportsman 500 - "bestia"


  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#41 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 14 January 2015 - 10:26 PM

Ne dai si noua toata felia daca tot ai inceput-o? Spune-ne mai multe de acel sistem de urmarire. Montaj, cost total, cost intretinere, tipuri de alerte si control. Mersi
  • 0

#42 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 14 January 2015 - 11:19 PM

Din pacate multe informatii momentan nu pot oferi. Produsul a fost cumparat de la un amic. Este nou, in cutie, nu a fost niciodata montat, a fost primit ca si troc la o lucrare. Maine urmeaza sa il montam si sa aflam mai multe despre modul de functionare. Din pacate nu sccrie nici o firma, model, nimic... Functioneaza cu semnal gps si telfon(cartela sim), are baterie incorporata si alimentator la 12v (transformator de la 12v la 5v)

Va pot enumera "pomelnicul de pe cutie" :

Voice, SMS, GPRS Communication

SMS and GPRS tcp/udp communcation

Real Time Tracking

Track on Demand

Track by time interval

Track by distance interval

Track on mobile phone

Two way audio or voice monitoring

Inbuilt motion sensor

Internal memory for loggin

Sleep/Pown Down mode

SOS alarm

Geo-fence alarm

GPS blind alarm

Low battery alarm

Speeding alarm

Mileage report

Inbuilt battery,

P.S.: Pretul inca nu il stiu smile.png) ... l-am vazut, l-am placut.... vedem ce e de facut tongue.png ... maine dupa proba stabilim si un pret, este vorba despre un prieten bun si niciodata nu s-a pus problema de beneficii sau castiguri suplimentare la achizitia diferitelor produse unul de la altul.

Seamana cu cel din poza: chinvasion-CVLI-G137-1.jpg

 

Back: am gasit produsul de vanzare si la noi, este vorba despre : GPS Tracker Gt30i

http://olx.ro/oferta...et-ID2dZ81.html


Edited by dr.crinel, 14 January 2015 - 11:42 PM.
Perfect! Dupa ce il testezi ne dai o parere :D

  • 0

#43 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 14 January 2015 - 11:47 PM

In cazul tau cel mai interesante sunt relatarile tale care cred ca sunt citite de toti colegii.

Daca o rezolvi intr-un fel si cu greselile de scriere va fi perfect


  • 0

#44 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 15 January 2015 - 10:18 PM

Din pacate multe informatii momentan nu pot oferi. Produsul a fost cumparat de la un amic. Este nou, in cutie, nu a fost niciodata montat, a fost primit ca si troc la o lucrare. Maine urmeaza sa il montam si sa aflam mai multe despre modul de functionare. Din pacate nu sccrie nici o firma, model, nimic... Functioneaza cu semnal gps si telfon(cartela sim), are baterie incorporata si alimentator la 12v (transformator de la 12v la 5v)

 

 

Back: am gasit produsul de vanzare si la noi, este vorba despre : GPS Tracker Gt30i

http://olx.ro/oferta...et-ID2dZ81.html

 

Ti se pare a fi si impermeabil? Nu crezi ca ar fi trebuit sa fie? Iti recomand sa nu il montezi. La primii stropi de apa o sa infloreasca precum o garofita.

 

Nu il cumpara. Nu este ceea ce iti trebuie.


  • 0

#45 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 16 January 2015 - 12:08 AM

Salut,

Marius, nu am reusit astazi sa il montez, dar sigur nu il voi monta nici la vedere si nici intr-un loc expus socurilor, apei sau intemperiilor.....vreau sa il folosesc tocmai pentru a preveni sau a il localiza in caz de Doamne fereste va fi furat, cat mai ascuns de ochii curiosilor :) . Oscilez in a il monta in bord sau intr-o cutie inchisa sub sa. 


  • 0

#46 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 16 January 2015 - 07:11 AM

Eu tot imi mentin parerea ca iti trebuie ceva impermeabil. Daca citesti explicatiile aduse de colegii samy. si Horia cu privire la releele pentru troliu, cred ca o sa iti dai seama ca trebuie ori sa il izolezi foarte bine, ori sa cauti ceva destinat activitatii in umezeala.


  • 0

#47 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 16 January 2015 - 09:47 AM

Vom face un montaj corespunzator conditiilor de utilizare...modelul pare a fi ...cat de cat izolat... are butoane cauciucate, el insusi pare a fi dat cu un strat de cauciuc, are ichiderile din cauciuc la toate mufele...dar sigur nu cred ca este impermeabil (nu cred ca poate fi scufundat)... 

47401933_5_644x461_gps-tracker-gt30i-nea

Totusi, aseara am aprofundat un pic manualul dispozitivului....plus cateva cautari pe internet...am ajuns la concluzia ca orice telefon (smartphone) care dispune de gps + cartela poate fi transformat intr-un astfel de dispozitiv de urmarire/localizare , poate nu si celelalte functii....

Voi aprofunda si mai mult, am descarcat pe telefonul mobil doua astfel de programe, le voi testa si voi reveni cu impresii... inca nu ma grabesc cu montarea acestui dispozitiv...daca se dovedeste ca si telefonul ii poate lua cu succes locul, am 2 astfel de telefoane uitate printr-un sertar cu diferite defecte optice dar perfect functionale. Voi opta la montarea unui telefon in locul acestui GPS Tracker si astfel mai economisesc pentru..... Big Horn :)


  • 0

#48 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 21 January 2015 - 12:10 PM

Va Salut...din nou si inca odata :)

Serviciul si frigul de afara m-au tinut departe de atv in ulimele zile si de toate planurile legate de acesta...

Am ramas "blocat" la capitolul anvelope...cu toata straduinta din pacate nu am strans banii necesari pentru un set de bighorn noi, iar sh am gasit la preturi destul de piperate in comparatie cu starea lor...~3/4 din pretul de noi avand in vedere ca vechimea pneului era de 4 ani si uzura de 10% era defapt de peste 40%... dar asta e alta poveste a seriozitatii vanzatorilor de pe la noi... 

Asadar...si prin urmare, din setul cumparat de la amicul meu, am ramas  doar cu pneurile fata, cele 2 Kenda Bear Claw k299 25*8-r12...intr-o stare acceptabila...asa ca am luat decizia de a cumpara 2 anvelope noi tot Kenda Bear Claw k299 25*10-r12 , cautat...gasit..dar cand sa dau comanda ...  - nu avem pe stoc...este vorba de atvrom.ro, la pretul de 61euro/buc ....comanda pese 1 luna...timp cam mare de asteptare...ce am gasit in rest preturi pentru acelasi produs sunt considerabil mai  piperate(daca aveti cunostinta de alte oferte de pret similare - "touch me" )

Ce anvelope imi recomandati ca si inlocuitoare pentru acest model...pe spate?


  • 0

#49 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 21 January 2015 - 05:23 PM

Salut Alexandru,

Păi dacă te-ai hotărât la acest cauciuc pentru spate hai să elucidăm și să rezolvăm problema.

Cei de la ATVROM nu au acest cauciuc la acest preț și nu-l vor avea vreodată pentru simplul fapt că acest cauciuc este încadrat greșit și ei nu-l pot vinde așa de ieftin pentru că ar ieși în pierdere.

Explicație:

... uită-te cu atenție la prețul celui de față și la cel de spate. 

Attached File  cauciucuri KENDA BEAR CLAW K299.jpg   67.71KB   0 downloads

Întotdeauna cauciucul de spate având același profil va fi mai scump decât cel de față pentru că este mai mare 25x10-12 față de 25x8-12, deci ei au inversat din greșeală valorile.

Ce-ți propun să faci este să comanzi la AUTHENTIC în Cluj același profil la un preț cu câțiva euro mai mult așa cum se vede în imaginea atașată, grupajul 2 fiind de la aceștia iar primul conține oferta grafică a celor de la ATVROM inserată greșit.

 

Dacă dorești altceva poți să iei tot felul de alte gume slăbuțe în principiu, dar la prețuri sub 100 EURO/buc.

În schimb poți să treci la ceva mai serios cum sunt: 25X10-12 Bajacross sau 25X10-12 MUD LITE AT

 

Alegerea își aparține,

 

 

 


  • 0

#50 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 21 January 2015 - 06:37 PM

Eu inca iti recomand Deestone D932 cum montasem pe Linhai, si sunt convins ca atunci cand imi vor fi uzate actualele aceea va fi urmatoarea achizitie. 

Aceasta ar fi o varianta peste Duro (pretul ar undeva in jur de 350 ron daca mai are omul)

 

http://moto-atv-scut...e-13073559.html


  • 0

#51 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 21 January 2015 - 07:53 PM

facand o paranteza eu iti propun sa iei SunF desi sunt ele mai ieftine si la tavaleala tin undeva la 2300 km sau poate mai mult ( ale mele mau au si acum ceva carne asta dupa ce am luat atv cu ele si am mers in jur de 2000 si ceva de km ) si un pret pentru un set de sunF e undeva la 1200 ron . Si ai toate 4 gumele noi .


  • 0

#52 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 21 January 2015 - 10:40 PM

O să se supere pe mine Adi, dar de obicei ieftin înseamnă slab, opusul nefiind garantat întotdeauna de un preț mai ridicat însă din cele relatate de către cei pățiți se pare că SUN-F este chiar la coada preferințelor din cauza lipsei calității, un cauciuc DURO fiind considerat sensibil mai bun chiar dacă prețurile sunt apropiate de SUN. Chiar și Adi spune că te țin 2300 km !!!, ceea ce este îngrozitor de puțin, eu la un set CST care nu-i regele cauciucurilor, din contră, abia după 1700 km au dispărut nervurile amprentate pe partea superioară a profilului.

 

Rețeta prin care cumperi cel mai ieftin cauciuc nu prea este în regulă, defapt trebuie să cauți raportul preț calitate cel mai bun pentru tipul preponderent de sol și mod de condus. Spun asta în ideea în care te scremi puțin cu portofelul astfel ca să poți face o achiziție decentă. În alt mod vei pierde bani și timp pe trasee rezolvând mereu pene care ”apar din senin”.

Nu trebuie să faci ceea ce spun eu sau alții ca mine cu toate că nu ți-am propus o achiziție de top, se pare că Deestone propus de Silviu este chiar o alegere potrivită la banii ceruți. Din câte cunosc Deestone este un producător de cauciucuri pentru utilaje de tot felul și se pare că vrea să intre pe piață astfel că menține prețuri bune.

 

Spor la cumpărături,


  • 0

#53 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 22 January 2015 - 07:02 AM

Ma bag si eu, sustinand ce spune Horia.

Am avut Deestone pe linhai, iar in 1000 km s-au tocit cca 1 mm. Mers preponderent pe drum de tara si offroad, mai rar asfalt.

In cei 1500 km nu am facut nici o pana.

Am deestone pe Cf (spate) si in 800-900 km nu pot spune ca au uzura. NU am avut nici o pana.

 

Deestone sunt facute in Tailanda si au 6ply.


Edited by dr.crinel, 22 January 2015 - 08:58 AM.

  • 0

#54 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 22 January 2015 - 09:15 AM

Va multumesc pentru ajutor! 

Sunt chiar foarte tentat de achizitia acestor anvelope pentru spate, deestone, cred ca astazi voi da si comanda :) ...sper ca aceste anvelope sa faca fata cu brio tipului de teren pe care l-am intampinat prin imprejurimile Romanului...pamant lutos...si in functie de vreme mal, zapada si pamant moale... 

Intradevar Horia, ieri am fost contactat de catre cei de la atvrom, mi-au comunicat ca defapt le au pe stoc dar preturile afisate erau eronate.... totusi greseala au "promovat-o" si de sarbatori printr-o promotie cu 20% reducere fiind afisat tot acest pret eronat.. astfel am aflat ca cei de la atvrom.ro ... mai detin un site atv-vanzari.ro .... unde se pare ca aceiasi greseala era si acolo prezenta.

Usor usor am reusit sa-i fac si acoperis atv-ului...inca mai am de munca la pereti si de turnat placa de beton, dar sunt foarte multumit de ce am realizat pana acum mai ales ca au fost facute de mainile mele...toate :) . Cu aceasta ocazie am invatat sa sudez, ba chiar mi-am cumparat si aparat de sudura :D  

IMG_20150114_1805393025f.md.jpg

IMG_20150117_1609135fc1d.md.jpg
IMG_20150121_17375484050.md.jpg
IMG_20150121_1546346b84a.md.jpg

  • 0

#55 Andrei

Andrei

    Profesionist

  • Importator ATV
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:RZR XP 1000

Posted 08 February 2015 - 09:34 AM

Cauciucurile de mai sus sunt bunicele - sunt facute de Carlisle si nu dezamagesc. Kenda BearClaw arata altfel, sunt bune si acelea, mai bune ca si cele de mai sus. BigHorn tin mai mult pt ca au profilul pt macadam/pietre, insa de multe ori pe la noi prin munti unde am dat de pamant moale si teren dificil m-am descurcat mai greu (incarca, rupe aderenta). Personal prefer ITP Terracross, le consider cele ma versatile, in schimb da, se vor toci mai repede daca mergi pe asfalt mai mult in comparatie cu BigHorn.
  • 0

#56 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 08 February 2015 - 11:30 AM

Stiu ca sun F sunt o chestie care merg dar nu foarte mult ! Eu le recomandam in schimbul celor second pe care le-a gasit si ieseau la acelasi pret !


  • 0

#57 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 19 February 2015 - 02:01 PM

A trecut ceva vreme de cand nu am mai postat desi v-am urmarit activitatea zilnic! Mi-am facut planuri mari de a participa la intalnirea de la Rm. Sarat, dar distanta pana acolo fiind destul de mare nu am gasit de imprumut o masina+remorca pentru un week-end la un pret avantajos in cat sa imi pot satisface aceasta dorinta....

Am in plan achizitia unei remorci, dar am studiat un pic piata si se pare ca o remorca chiar si sh dar sa fie cat de cat ok nu prea gasesti sub 1000e ... plus carlig cu instalatie pentru masina...suma se ridica considerabil....asa ca m-am gandit la o alternativa, poate un mic mai scumpa dar mai ...utila.

Achizitionarea unui Volkswagen Transporter T4 pentru marfa... motor 1.9 diesel, consum mic, relativ usor si ieftin de intretinut si poate fi folosita si pentru altele nu doar pentru transport atv... Din cate am cercetat piata prin zona ..la ~2200 euro am gasit inmatriculate, acte la zi.

La o scurta cautare pe net am gasit si dimensiunile interioare utile:

masse_kurz.gif

 

Dimensiuni care mi-ar satisface necesitatile transportului atv-ului... Cred ca este o varianta mai sigura, comoda decat o remorca.... Ar trebui sa bricolez 2 rampe pe care sa pot sui atv-ul in masina si totul ar deveni...simplu si usor :)

 

Va rog daca aveti un Vw. T4 si mi-ati putea confirma dimensiunile utile din interiorul "portbagajului" si daca credeti ca este o idee buna folosirea unui t4 pentru transportul atv-ului.


  • 0

#58 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 19 February 2015 - 02:15 PM

Dimensiunile atv-ului fiind:

Lungime 214cm

Latime      117cm

Inaltime 129cm


  • 0

#59 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 19 February 2015 - 02:58 PM

Nu stiu dimensiunile interioare dar, iti pot confirma ca merita sa-l iei. Poate fi mai practic decat remorca. Multi din noi isi cumpara remorca (inclusiv eu) deoarece avem deja masina si nu prea ne gandim sa o inlocuim cu o duba. In aceasta situatie, remorca este o solutie de compromis mai buna.


  • 0

#60 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 19 February 2015 - 05:59 PM

Cred ca aceasta utilitara s-ar putea transforma si intr-un bun "garaj" mobil... daca s-ar asigura o incuietoare suplimentara prin interiorul masinii pentru usa spate (singurul loc prin care s-ar putea scoate/baga atv-ul, ar fi destul de usor sa pot pleca in concediu cu ea la munte sau la diverse intalniri alaturi de atv, astfel nemaifiind problema sigurantei atv-ului sau a remorcii pe timp de noapte  oriunde am alege sa ne cazam... smile.png 


Edited by Mustang1, 19 February 2015 - 05:59 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto