Jump to content



Photo

Problema Diferential Fata Kawasaky Brute Force 750I 4X4


  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1 bucuresti77

bucuresti77

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:ciprian
  • Telefon:0744387000
  • Marca ATV:kawasaky brute force 750i

Posted 25 February 2015 - 08:34 PM

Attached File  photo 2-8.JPG   121.96KB   0 downloadsSalut,

ATV-ul este din 2007.Il am la tara ( la munte ) si de aceea pun o intrebare aici pe forum, pentru ca nu am cu ce sa-l aduc in Ploiesti sau in Bucuresti la service.

Acolo unde-l am, am posibilitatea sa-l repar singur, pentru ca am si o rampa in curte si schiar am schimbat placutele, sabotii, uleiurile, cabluri, etc, plus la diferentialul de pe fata, unde aveam o scurgere de ulei, am schimbat garnitura in care intra cardanul ( cred ca asa ii spune).

De cand am schimbat garnitura, a inceput sa se auda un clank in timpul mersului, sesizabil mai bine cand merg pe asfalt.

Clank-ul asta il aud in partea din fata si mai mult decat atat, imi da si un pic in nas cand se aude zgomotul, parca ar bloca ceva diferentialul de pe fata.

Prin urmare dupa ce am sesizat lucrul asta am verificat din nou garnitura, am dat jos cardanul din nou si am strans piulita si mai mult. In carte spune ca tb sa o strangi la o anumita putere (kilograme forta), dar am strans tare cat am putut si din pacate tot asa se aude ca si cum n-ar prinde ceva, o roata zimtata sau ceva….

Mi-a fost frica sa mai merg pe el, sa nu se strice ceva, iar acum ca vine primavara vreau sa-l repar.

 

Are cinema experienta cu partea asta? Poate sa-mi spuna ce anume are? Ce as putea sa fac?

 

Am atasat o fotografie cu cardanul iar din cartea ei, http://www.naturalat...8-09_Manual.pdf la pagina 345, titlul final drive 11-25.

 

Merci mult si astept de la voi pareri.

 

 

 


  • 0

#2 Auras40

Auras40

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,265 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures
  • Nume real:Auras Lirca
  • Telefon:0742132098
  • Marca ATV:can am,z8
  • Numar ATV:I love my ATV

Posted 26 February 2015 - 04:54 PM

Salut, vezi daca in 4x4 face acelasi zgomot si daca nu, uita-te la mecanismul interior, vezi daca stutul se retrage sau iese cat trebuie. Vezi sa nu ai cumva si suruburile slabite la dif. fata.


Edited by pitesti, 26 February 2015 - 04:57 PM.

  • 0

#3 bucuresti77

bucuresti77

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:ciprian
  • Telefon:0744387000
  • Marca ATV:kawasaky brute force 750i

Posted 01 March 2015 - 03:25 PM

Salut, vezi daca in 4x4 face acelasi zgomot si daca nu, uita-te la mecanismul interior, vezi daca stutul se retrage sau iese cat trebuie. Vezi sa nu ai cumva si suruburile slabite la dif. fata.

Salut, face asa in 4x4 si la fel in 2x4. O sa verific suruburile si revin.

 

Merci


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto