Jump to content



Photo

Sfat Pt. Investitie


  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 28 June 2015 - 09:26 PM

Salutare tuturor,

 

dupa cum vedeti, am in poza avatar un obiect albastru (altfel nu pot sa-i zic) pe care vreau sa-l donez cu o lumanare! Cu totii va imaginati de ce! Am obosit cu el!!! 

 

Bun, deci m-am hotarat sa iau un frate Worker-ului. Automat vine si informatia referitoare la buget, adica undeva la 2000-2500 euroi maxim (in momentul acesta nu ii am, dar apelez la credite ne/rambursabile !).

 

Am gasit la service-ul unde am facut revizia Linhai-ului un Worker 4x4 (tot rosu!), care cica ar fi stat vreo 3 ani sub o gramada de lemne(!!!!), lucru care chiar se vede, carenele aratand catastrofal. Partea mecanica a fost refacuta de baietii de la service, lucru care se vede la o prima privire data in jurul lui. Are si scaritele nou-noute, schimbatorul de viteze la fel, iar la motor, cutie si directie/suspensie se vede ca s-a lucrat. Chiar si cadrul arata bine, neavand rugina pe el, dar nici urme de sudura care sa-mi dea de gandit! Ca minus, pe langa carene, ar fi si toate gumele, care sunt praf! Pretul cerut este de 1500. Asta este prima varianta luata in calcul.

 

A doua ar fi ca imi cam face cu ochiul un CF 500 modelul lung, in sensul ca arata super (pentru mine cel putin!) si pe care il vad f. util la modul cum il folosesc eu. Daca mai are si bordul digital, ar fi beton pentru mine. Sa nu radeti ca am doar acest standard, dar sa stiti ca si Linhai-ul e supersuficient, in cazul meu. 

 

Ce ma sfatuiti sa fac? Ce varianta ar fi mai avantajoasa? Sa merg pe fratele geaman (pe care as mai cheltui 1.000-1.200 lei gume plus 600-700 lei un set de carene si... ce-o mai fi!) sau sa caut un CF 500 A/2A functional 100%?

 

Multumiri anticipat!


Edited by seby_dumi, 28 June 2015 - 09:27 PM.

  • 0

#2 AlexandruE91

AlexandruE91

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Alex
  • Telefon:0752280240
  • Marca ATV:CF MOTO CFORCE 450L

Posted 28 June 2015 - 09:32 PM

Parerea mea personala : Modelul CF Moto 500 este un model mai reusit fata de Linhai Worker si are si un plus de putere . ( 500 cc fata de 300 se cunoaste ) . Despre fiabilitate nici nu se pune problema , sunt atatia posesori care pot confirma . Piese gasesti la nevoie . Deci , in concluzie merita fiecare ban in plus. 


  • 0

#3 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 28 June 2015 - 09:45 PM

OK.

 

Acum ar fi partea financiara de luat in calcul, destul de importanta. Gasesc un CF la banii luati in calcul? Adica unul in mintile lui, citand un coleg de forum, care sa nu mai necesite investitii, macar o vreme...


  • 0

#4 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 28 June 2015 - 10:27 PM

Mie-mi place titlul ”sfat pentru investiție” smile.png

Să-ți zic drept, banii dați pe un ATV nu sunt o investiție, ci o gaură în care arunci alții și alții, depinde de arșița patimii tale.

Clar te sfătuiesc să sari peste oferta acelui LINHAI ce-a stat sub cuibar. Eu așa aș face, dar fiecare-și simte mai bine jepurile și poftele.


  • 0

#5 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 29 June 2015 - 05:36 AM

Buna,,

 

am considerat ca nu mai e nevoie sa mai scriu in titlu "PAGUBOASA", se subintelegea! Imi cer scuze! Sa-ti spun drept, eu nici macar banii dati pe o masina nu ii consider o investitie! Azi o iei la zero kilometri, o lasi pe loc, si maine, daca vrei sa o vinzi, ai pierdut deja 1.000 euro, sa zicem...

 

Sa revin cu cateva precizari, pentru a se vedea ca nu e vorba de vreo pofta sau nebuneala de-a mea. Locuiesc la casa de vreo cativa ani, dupa ce multi am stat la bloc! Am o portiune de vreo 200m cu panta de 15%, drum ce mi-a scos peri albi iarna, ca primaria il stie drum privat si nu baga niciun utilaj de deszapezire. Masina de serviciu, nefiind 4x4 (desi e Duster!!!), nu prea e capabila sa urce iarna, mai ales cu zapada in bot. Lucrul e valabil si pentru vecinii mei, cei care nu au integrala, ca sunt si unii care au, dar ei nu dau la lopata! Bun, pentru acest neajuns ar fi fost suficient un 4x4 neinmatriculabil, adus de pe afara, cat de cat functional. Am gasit o taraboanta de Niva cu 600 euro, dar am considerat ca ar trebui sa folosesc utilajul si in restul anului, nu numai iarna. Asa am ajuns sa iau Worker-ul, si nu numai de asta...

 

Asa cu am mai spus, am juniorul caruia i s-au aprins "beculetele" dupa astfel de indeletniciri..."ateviste". Pana acum o vreme il lasam sa plece pana la distante ce imi permiteau controlul "audio" asupra lui, adica sa-i aud neaparat motorul, sa stiu ce face.. Insa cresc dorintele, vrea sa mearga mai departe, si nu am cum sa-l las singur, evident! Locuri de vizitat prin preajma sunt o multime. In plus, am inoculat microbul si unor vecini, tata (subordonat de-al meu)cu doi baieti (la mine doar unul din baieti e pasionat!), si ar vrea si ei sa iasa. Lor l-am donat deja pe chinezoiul de 107 cu care am inceput..."pasiunea". 

 

Cert e ca mi-ar trebui 2 utilaje, pentru ca, rar, il iau si pe baiatul cel mare cu noi si ne trebuie o capacitate de transport marita.

 

Cam astea ar fi datele concrete ale situatiei in care ma aflu. Nici vorba de ceea ce fac marea majoritate a impatimitilor de ATV-uri, de off-road. E clar ca bugetul alocat acestui "moft", cum i-ar spune unii, nu am de gand sa-l depasesc! Decizia oricum imi apartine, la fel ca si banii!

 

Apropo de "jepuri", unul din vecinii "potenti financiar", care zice ca el are 4x4 si urca oricum panta cu pricina fara sa dea la lopata, si-a luat, pe langa X5-ul din dotare, si un Suzuki Jimny cu motor 1.5dci, tot 4x4, ca deh, e criza!!!

 

In contextul acestor amanunte, doresc sa se puna si altcineva in situatia mea si sa spuna cum ar proceda si de ce...

 

Scuzati postarea prea lunga, in opinia mea!

 

Toate cele bune. thumbsup.gif


Edited by seby_dumi, 30 June 2015 - 03:28 PM.

  • 0

#6 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 29 June 2015 - 08:23 AM

În condițiile descrise acum, o să fac niște sugestii mai nuanțate, dar și mai ”late”.

În cazul acesta sugerez să achiziționezi sau să confecționezi un plug de zăpadă, pe care să-l atașezi iarna unui cel puțin Cf de 500. Cu el ai șanse să poți curăța străduța ta, astfel ca să poți ajunge acasă.

Am găsit un plug într-o imagine destul de sugestivă, cred că este ”home made” și cu ceva adaptări constructive, îmbunătățiri, eu cred că va face față. Attached File  plug zapada.jpg   151.79KB   0 downloadsSugerez să-l confecționezi deoarece prețurile pe piață sunt destul de mari, dar cu oarecare pricepere, niște bucăți de țeavă, una de tablă și câteva șuruburi se poate face ceva asemănător.


  • 0

#7 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 29 June 2015 - 08:55 AM

Multam frumos, insa deja am unul home made, luat la pachet cu Worker-ul. Nu e cine stie ce, e confectionat din tego gros de 12mm, dar pare solid. Exista si dispozitivul de prindere pe Linhai. De fapt, cand l-am cumparat (23.02.2015) il avea deja montat si am vazut cum arata asamblat. Acuma astept sa vina iarna, sa vad cum se descurca ansamblul ATV-lama. Cel de la care am cumparat spunea ca face fata provocarilor annoyed.gif ....

 

Deci, abia astept iarna clap.gif

 

Ma bucur ca am reusit sa imi prezint cat de cat situatia concreta in care ma invart, poate iesita putin din tiparele stricte ale ATV-istilor, insa exact asa cum am descris se desfasoara folosirea acestor tractorase in cazul meu. Si de aceea am nevoie de 2 bucati. E drept ca baiatul e inca mic, vineri a implinit 10 ani, insa am considerat ca as putea sa ii dau pe mana un utilaj mai mare, bazandu-ma pe experienta acumulata de el (sa nu radeti, asa e!)- il vad cum se descurca cu Linhai-ul!. Doar insotit!!!! E si pasionat de mecanica si electricitate, stand tot timpul pe capul meu in desele momente de mestereala, mai ales la dracovenia lui albastra, bombardandu-ma cu intrebari ranting.gif ...

 

Am sa incerc sa pun o poza cu plugul, desi e cam ruginit acum, pana la reconditionare.

 

Multumesc si mai astept si alte sfaturi, argumentate...


Edited by seby_dumi, 30 June 2015 - 12:28 PM.

  • 0

#8 rex12368

rex12368

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Nume real:constantin lola
  • Telefon:+4915165105272
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:kh-mj-60

Posted 29 June 2015 - 12:08 PM

Salut Sebi, daca apuca x5 sa treaca de 2 ori inaintea ta, nu te mai ajuta nici lama la zapada batatorita. Exista niste masinarii care inprastie sare si se monteaza in spate la atv. I-ai si pe vecinii fara 4x4 in barca, faceti o pungulita unde economisiti lunar, si de acolo iti amortizezi in oarecare masura investitia. 1t sare cca 120 in saci de 25kg. Vezi ce spun si ceilalti care folosesc drumul.
Am vazut treaba aceasta la niste baieti care au facut contracte cu supermarketuri si curata parcarile si trotoarele.
  • 0

#9 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 29 June 2015 - 01:10 PM

Stiu REX, tot ceea ce spui are sens, insa la oameni normali!!!! Am specimene de vecini care vin de la serviciu, lasa masinile jos chiar in intersectie (drumul nostru e derivatie la 90 grade din alt drum, iar viteza maxima pe care o poti aborda e de 20 km/h, nu poti intra cu viteza sa-ti iei elan), urca pe jos si, cand drumul se curata de catre cei care dau la lopata (sic!), coboara si ei si-si urca masinile! Fara alte comentarii!!! Nici ei nu au, chiar daca-i intrebi!!!

 

Alta investitie nu mai vreau sa mai fac, dupa o freza de zapada cu care m-am dus si pe drum, dar un bolovan nevazut in zapada mi-a nasolit ambele turbine, determinand o cheltuiala ce m-a facut sa ma jur ca nu voi mai scoate freza pe acolomad2.gif !!!!!!

 

Asa ca m-am hotarat sa iau o astfel de jucarie (ATV 4x4) cu care sa-mi ajut masinile (am in curte si o platforma de marfa, cu care aduc si sare!) la urcat, iarna. Plus plimbarile prin zapada, cu toate placerile aferente. De vara nu mai vorbesc... E suficient ATV-ul la urcat iarna, doar un mic impuls trebuind unei masini sa urce (au urcat masini impinse de 3 oameni)...scooter.gif


  • 0

#10 rex12368

rex12368

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Nume real:constantin lola
  • Telefon:+4915165105272
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:kh-mj-60

Posted 29 June 2015 - 02:55 PM

Mda, poate daca mai indoaie unii dintre ei masinile sau isi rup oasele poate îsi aduc aminte de propunerea ta. La mine daca nu curat trotoarul si îsi rupe oasele îl platesc ca nou , si daca ramîne cu handicap, toata viata îl intretii. Fa socoata care este varianta mai ieftina. Lenea e raspindita in toata lumea, dar cu forte unite , e mai usor.
  • 0

#11 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 29 June 2015 - 03:35 PM

Suntem 7 familii pe acest deal, insa sunt 3 cu sapa si 4 cu...mapa annoyed.gif . Faci un an, doi, trei dar pana la urma ti se facehammer.gif . Asa ca ce mi-am zis: ia sa-mi iau eu jucarie4x4, ca altii, ii pun o sufa-n carlig, agat auto neputincios si da-i bataie la deal. Cei cu privitul n-au decat sa se uite. Sau, cine stie, contra-cost... Ofer ridicari... Si, odata rezolvata problema, ce poate fi mai frumos decat o plimbare cu utilajul prin zapada, chiar cu lama montata. Iar daca-s doua, cu atat mai bine!... Acum sa vad care-i al doilea...thumbup.gif . Daca mai primesc ceva pareri, e bine, daca nu, vad eu...

 

Spor tuturor.


Edited by seby_dumi, 30 June 2015 - 12:31 PM.

  • 0

#12 AlexandruE91

AlexandruE91

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Alex
  • Telefon:0752280240
  • Marca ATV:CF MOTO CFORCE 450L

Posted 29 June 2015 - 03:56 PM

Cu doua  e mai bine . Unul trage si unul impinge de la spate :))))) . Daca vecinul plateste mai putin vii cu trocariciul albastru :)


  • 0

#13 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 29 June 2015 - 04:01 PM

Va salut!
Acuma nu vreau sa fiu carcotas insa chiar si 4x4, un atv, nu stiu in ce masura o sa se descurce tractand o masina in panta pe zapada.

Cu un plug sau pentru greutatea atv-ului nu cred ca va fi problema insa aderenta slaba se va rupe la solicitari mai mari.
  • 0

#14 rex12368

rex12368

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Nume real:constantin lola
  • Telefon:+4915165105272
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:kh-mj-60

Posted 29 June 2015 - 04:06 PM

Asa Este, dar la Lastun sau Smart ar putea functiona😀
  • 0

#15 AlexandruE91

AlexandruE91

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Alex
  • Telefon:0752280240
  • Marca ATV:CF MOTO CFORCE 450L

Posted 29 June 2015 - 08:38 PM

Sau la bestia albastra care a donat-o . =] 

Da , si eu sunt de parere ca nu cred ca ajuta tractarea. Doar sa ajute putin masina , dar nu cred. 


Edited by AlexandruE91, 29 June 2015 - 08:38 PM.

  • 0

#16 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 29 June 2015 - 09:04 PM

Trocariciul albastru nu mai apucă iarna.
Cât despre capabilitatea unui micuț 4*4 să ajute un turism la deal, iarna, las timpul să o dovedească. Eu așa sper, să reușească. Vă țin la curent, negreșit!

Acum să văd ce găsesc, c-o fi Linhai sau altceva, am să vă anunț...

O seară plăcută!


Edited by seby_dumi, 16 March 2016 - 12:48 PM.

  • 0

#17 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 29 June 2015 - 09:30 PM

O marca mai consacrata pana in 2005 sau un chinez mai recunoscut de prin 2008 :)

Fara graba ca e de unde alege

Bafta!
  • 0

#18 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 30 June 2015 - 12:24 PM

OK.

 

Acum ar fi partea financiara de luat in calcul, destul de importanta. Gasesc un CF la banii luati in calcul? Adica unul in mintile lui, citand un coleg de forum, care sa nu mai necesite investitii, macar o vreme...

Salutare,

 

inca astept un raspuns la aceasta intrebare. Daca cineva a auzit de un CF disponibil, il rog sa ma anunte. Daca e si din preajma Bacau-lui, cat de cat, ar fi OK. Va dati seama ca daca e de la Arad, Timisoara sau Turnu-Severin, e cam complicat...

 

Multumesc.


  • 0

#19 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 30 June 2015 - 03:36 PM

Salut,

 

am vorbit de o oferta la acel Linhai Worker zapacit, sa mi-l faca STAS, adica gume noi (Kenda) si carene schimbate integral plus o expunere a lucrarilor deja executate de ei. Le astept oferta pe mail si am sa va tin la curent ...


  • 0

#20 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 30 June 2015 - 05:14 PM

Mie mi se pare suprapreciat acel Linhai. In starea prezentata nu stiu daca ar merita 1000 . Trebuie sa investeasca inca 1000 pentru a fi in regula.
Acuma, un Linhai nou e 3000. De ce ai da aproape 70% din valoarea unui atv nou pe unul ca acesta.

Eu zic ca la 2500-2600 se poate gasi un cf 500 in mintile lui si in timp se mai poate retusa daca e cazul.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto