Jump to content



Photo

Calutul Zburdalnic Polaris Sportsman 500 X2


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 Atvrom Timisoara

Atvrom Timisoara

    Incepator

  • Dealer ATV
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:0722290302
  • Marca ATV:Sportsman 1000xp

Posted 04 November 2015 - 08:39 AM

Salutare!Dupa orele,zilele,saptamanile petrecute pe internet in cautarea calutului potrivit am ales un cal cu par de foc(rosu):)cateva detalii despre calut:
-polaris sportsman 500 x2 efi,an fabricatie 2007
-troliu,bullbar,carte de identitate facuta!
-4700km si 270ore!
-am incredere ca a fost intretinut!primul proprietar fiind Ion Tiriac!
O sa pun cateva poze!astazi o sa fac o iesire si o sa mai fac alte poze!

Attached Files


  • 0

#2 Atvrom Timisoara

Atvrom Timisoara

    Incepator

  • Dealer ATV
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:0722290302
  • Marca ATV:Sportsman 1000xp

Posted 04 November 2015 - 08:54 AM

Si o intrebare! la ce foloseste modul turf?din cate am inteles trage doar o roata in modul turf...

Attached Files


Edited by Vladandrei, 04 November 2015 - 10:10 AM.

  • 0

#3 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 04 November 2015 - 10:51 AM

Salutare si felicitari pe alegerea Polaris. Vezi ca exista un grup al detinatorilor de Polaris. Acestia organizeaza tot felul de iesiri adresate doar marcii respective. O sa gasesti cateva postori si aici pe forum.

 

In privinta detinerii de catre dl. Ion Tiriac, sincer sa fiu nu cred ca a apartinut chiar acelui Ion Tiriac. Poate sa fie doar o coincidenta de nume. Chiar crezi ca dl. Ion Tiriac l-ar fi luat cu jante de tabla??? Eu sunt convins ca ar fi facut cu totul si cu totul alta alegere. Chiar si la anvelope.


  • 0

#4 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 04 November 2015 - 12:32 PM

De ce nu ? N-am auzit încă să existe o incompatibilitate între Ion Țiriac și jantele de tablă. smile.png

 

În altă ordine de idei.

Modelul acesta de POLARIS, are diferențial (alte ATV-uri au grup blocat permanent) spate cu posibilitate de blocare/deblocare (acea poziție TURF), ceea ce-ți oferă posibilitatea să rulezi pe suprafețe dure (asfalt) fără să distrugi cauciucurile. (în perioada în care s-a fabricat al tău, această echipare era disponibilă doar pe X2 și pe ATP/All Terrain Pickup).

Inginerii de la POLARIS sunt probabil cei mai inovativi constructori din domeniu și au montat pe mașinăriile lor tot felul de sisteme complexe care te ajută pe trasee foarte diversificate ca grad de dificultate sau natura suprafețelor. Ei pot fi considerați niște pionieri ai domeniului, însă nu toate găselnițele au avut succes și priză la public. Unul dintre ele este și cel care asigură asistență la coborâre (ADC) pe care n-am avut încă ocazia să-l probez. 

Pun un link pentru exemplificare: 

 


  • 0

#5 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 04 November 2015 - 12:57 PM

Dacă vrei, mai am un filmuleț. Probabil că este cu scop comercial, însă ceva adevăr tot este în el.

El este conceput pentru piața americană unde singurul adversar de luat în seamă este CAN AM, la noi percepția este puțin diferită. Probabil și din cauza prețurilor mai ridicate cauzate de tehnologia băgată în POLARIS.

În schimb, ARCTICAT, firma desprinsă din POLARIS, care nu-și produce nici măcar motoarele și multe alte componente ce implică inginerie și costuri cu asta, este mult mai ieftin și are succes în România.

 

Oricum, eu îți urez să trăiești multe plăceri alături de jucăria ta. Alegerea este deosebită nu numai prin raritatea ei cât și prin performanțele deosebite.


  • 0

#6 Atvrom Timisoara

Atvrom Timisoara

    Incepator

  • Dealer ATV
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:0722290302
  • Marca ATV:Sportsman 1000xp

Posted 04 November 2015 - 02:54 PM

Salut!multumesc de sfaturi!Nu vorbesc aiurea despre Ion Tiriac!Cu acest atv se plimba prin livada si a facut in spate la lada o modificare pt a putea transporta doua lazi una peste alta!lada din spate e mai inalta ca una standard!in fine acestea sunt detalii si nu am de demonstrat la nimeni nimic!Numai bine!
  • 0

#7 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 05 November 2015 - 03:43 AM

Nu contest faptul ca ar fi fost in proprietatea lui Ion Tiriac ci, speram sa nu fie doar un tertip de vanzare al unuia din fostii proprietari. Ma bucur ca ai putut face o astfel de achizitie si nu pot decat sa iti doresc sa te bucuri din plin de el.

 

Uite si topicul celor de la Polaris Romania. Ei au o activitate mai scazuta la noi pe forum. Dar sunt frumoase iesirile pe care le organizeaza si, daca sunt si pe gustul tau, poti merge fara probleme. Si bineinteles sa ne povestesti si noua.

 

http://atvforum.ro/i...e-3#entry114563


  • 0

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 05 November 2015 - 08:30 PM

Salut!multumesc de sfaturi!Nu vorbesc aiurea despre Ion Tiriac!Cu acest atv se plimba prin livada si a facut in spate la lada o modificare pt a putea transporta doua lazi una peste alta!lada din spate e mai inalta ca una standard!in fine acestea sunt detalii si nu am de demonstrat la nimeni nimic!Numai bine!

 

Doresc sa te felicit si eu pentru achizitia facuta, sper sa iti fi gasit ATV-ul corespunzator exigentelor si dorintelor tale.

 

Din alt punct de vedere doresc sa iti precizez ca suntem pe un forum dedicat discutiilor pe marginea acestei pasiuni, iar o atitudine ca cea care ai avut-o mai sus nu duce la nimic constructiv bun.

Este adevarat ca nu trebuie sa demonstram nimic nimanui dar in acelasi timp suntem aici sa discutam si sa ne expunem parerile.

Chiar si acea discutie pe marginea fostului proprietar cu nume de rezonanta nu ar trebui sa deranjeze ,dimpotriva am avea de invatat cate ceva.

 

Dorind sa continui ideea de mai sus imi amintesc ca pe vremea cand si eu eram in cautare de ATV am gasit unul in Brasov pe care vanzatorul il recomanda ca fiind fostul ATV al unuia din bogatii Brasovului.

ATV-ul era intr-un service intr-o stare deplorabila dar "cu origini bune". Nu contest ca poate a fost acel om primul proprietar dar mai conteaza si cum a fost folosit si de cine ulterior. Pe de alta parte sa nu cadem in capcana ca un bogatas isi va intretine mai constiincios un ATV doar ca are potential financiar.

Chiar asi putea sa iau in calcul o situatie diametral opusa in care acel proprietar sa isi ia o jucarie noua pe care sa traga fara menajamenta si nici gand de vre-o intretinere deoarece la "valoarea lui" este poate echivalentul unei trotinete pentru noi cei de rand.

 

Incerc sa punctez si un aspect diametral opus, in care un om cu posibilitati materiale mai reduse face un efort imens pentru a-si cumpara o jucarie mult dorita si scumpa.

In cazul acesta sunt convins ca o va ingriji cu maxima atentie fiind constient ca a doua oara nu va fi in stare sa isi mai cumpere asa ceva.

 

Aceasta este parerea mea care mi-o exprim find convins ca nu va deranja pe nimeni.


  • 1

#9 Atvrom Timisoara

Atvrom Timisoara

    Incepator

  • Dealer ATV
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:0722290302
  • Marca ATV:Sportsman 1000xp

Posted 05 November 2015 - 10:05 PM

Am inteles!si esti liber,suntem liberi sa ne exprimam gandurile in scris,verbal.Dar nu inteleg dc nu acceptam realitate!Tu daca imi spui ca ai cumparat atv ul de la N ma bucur si nu te contrazic pt ca stii cu siguranta provienenta lui.Aceeasi treaba se aplica si in cazul meu.Chiar crezi ca vorbesc aiurea?Nu vreau sa impresionez pe nimeni si doar am impartasit o bucurie cu voi!nu vreau sa fiu inteles gresit.In inchere vreau sa pun una,doua poze de la iesirea de astazi!Atv ul merge super si sunt foarte incantat de alegerea facuta.Chiar am intalnit astazi un tgb!si abia acum imi dau seama ce inseamna un atv precum polaris!

Attached Files


Edited by Vladandrei, 05 November 2015 - 10:08 PM.

  • 0

#10 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 05 November 2015 - 10:39 PM

Da  Andrei putem sa ne exprimam ,parerile ,gandurile liber, totul sa nu lezam sau sa jignim pe cineva. 

In cazul tau daca principalul obiectiv dorit de tine este realizat, adica ai gasit un ATV "pe sufletul tau" restul poate nu mai conteaza.

La multi Km pe coclauri !


  • 0

#11 Atvrom Timisoara

Atvrom Timisoara

    Incepator

  • Dealer ATV
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:0722290302
  • Marca ATV:Sportsman 1000xp

Posted 06 November 2015 - 01:36 AM

Nu simt ca am jignit pe nimeni cu nimic.Am simitit ca se pierde conturul subiectului si de aceea am fost mai transant!Da,chiar e pe sufletul meu!Si tie,voua va doresc cati mai multi km pe coclauri!Numai bine.
  • 0

#12 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 06 November 2015 - 06:57 AM

Spune-mi te rog, in cazul in care ai mers si pe intuneric prin paduri, farul de pe ghidon este eficient? Adica lumineaza acolo unde vrei sa vezi in cazul unor viraje mai din scurt sau a ocolorii unor obstacole? Miscarea permanenta a ghidonului ajuta sau incurca in timpul functionarii acelui far?

 

Te intreb asta deoarece din nevoia de lumina laterala mai buna, am instalat doua proiectoare suplimentare si sunt curios cum lucreaza cel de pe ghidon.


  • 0

#13 Atvrom Timisoara

Atvrom Timisoara

    Incepator

  • Dealer ATV
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:0722290302
  • Marca ATV:Sportsman 1000xp

Posted 06 November 2015 - 08:22 AM

Salut!nu am bec montat in farul de pe ghidon!are un sigilu de aluminu si nu a fost montat niciodata bec!Cat de repede o sa montez!si o sa te anunt!

Edited by Vladandrei, 06 November 2015 - 08:23 AM.

  • 0

#14 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 06 November 2015 - 08:41 AM

Off topic dar legat de proiectoare, @pitesti nu cred ca ai pus proiectoarele care trebuie daca tot mai ai nevoie de lumina. Am montat si eu 2 bucati pentru jocurile de noapte la airsoft si....am primit reclamatii pe buna dreptate. Am de gand sa le scot cand merg la namol ca s-ar sparge urgent, sunt cam mari si incomode, dar daca e vorba de lumina cu cele de 51 W faci alb in 100m, sunt bune pentru activitati de cautare si recuperare.

Vazand si ce fac cele de 27 W, cred ca sunt solutia ideala pt atv, sunt mai mici si mai usoare si lumineaza decent.

 

Uite cum se vede cu o pereche de 51 w 

 

Si cu una de 27 W cu mentiunea bat fix in fata 

Attached Files


  • 0

#15 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 06 November 2015 - 10:18 AM

Nu simt ca am jignit pe nimeni cu nimic.Am simitit ca se pierde conturul subiectului si de aceea am fost mai transant!Da,chiar e pe sufletul meu!Si tie,voua va doresc cati mai multi km pe coclauri!Numai bine.

Nu era vorba despre tine ,nu ai jignit cu nimic ,era vorba doar despre un caracter general al postarilor.


  • 0

#16 Atvrom Timisoara

Atvrom Timisoara

    Incepator

  • Dealer ATV
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:0722290302
  • Marca ATV:Sportsman 1000xp

Posted 06 November 2015 - 02:16 PM

Ce ulei se baga in diferential.fata spate cutie viteza motor?si ce vaselina se foloseste pt gresare?
  • 0

#17 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 06 November 2015 - 02:34 PM

Salut,

 

gasesti aici tot ce iti trebuie despre ulei si schimburi.

 

http://atvforum.ro/i...uides/?p=123045


  • 0

#18 sergiucirdei25

sergiucirdei25

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 145 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bilca Suceava/Oradea
  • Interests:Off Road
  • Nume real:Sergiu Cirdei
  • Telefon:0757610031
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 850 XP Touring
  • Numar ATV:SV 24 MST

Posted 07 November 2015 - 12:03 PM

Felicitari pentru Atv Vlad, ai facut o alegere buna , sa il conduci sanatos si fara incidente neplacute!


  • 0

#19 Atvrom Timisoara

Atvrom Timisoara

    Incepator

  • Dealer ATV
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:0722290302
  • Marca ATV:Sportsman 1000xp

Posted 08 November 2015 - 06:28 PM

Salut!cine imi spune unu doua siteuri de unde pot sa comand piese polaris
  • 0

#20 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 08 November 2015 - 08:53 PM

Ai aici unul ...

http://www.motosport...and-accessories

 


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto