Jump to content



Photo

Atv R.a.r - Itp Si Atestat Tehnic


  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 10 March 2016 - 06:28 PM

Salut, va rog daca cunoasteti care sunt costurile la RAR pentru itp si pentru eliberare atestat tehnic ?

Am tot citit aici diverse pareri despre obligativitatea sistemelor de iluminat (semnalizari, lampa mers cu spatele) si acustice(claxon) ca fiind obligatorii chiar si in vederea eliberarii atestatului tehnic. Teoretic, daca atv-ul a venit cu toate aceste sisteme sunt mari sanse sa fie un model omologat si atunci se vorbeste despre eliberarea unei carti de identitate si nu de atestat tehnic....cred.

Ce anume se verifica mai exact cand se face itp-ul atv-ului?

Multumesc.


Edited by Mustang1, 10 March 2016 - 06:29 PM.

  • 0

#2 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 10 March 2016 - 11:26 PM

Din spusele colegilor mei cu care ies, se verifica seriile de identificare, eventuale jocuri ale articulatiilor, ale directiei, buna functionare a luminilor, si franele. Sa nu uitam de aspectul estetic al atv-ului. Trebuie sa fie totusi curat, cu toate elementele la locul lor. Verificarea se face prin curtea unitatii, deoarece nu au stand de frana pe dimensiuni atat de mici. Teoretic nu ar trebui sa fie probleme.

In maxim o luna trebuie sa fac si eu ITP-ul. Atunci o sa iti pot spune mai multe. Pana atunci, sa asteptam si alti colegi sa ne spuna din experientele lor.


  • 0

#3 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 10 March 2016 - 11:47 PM

 Atestatul tehnic se face o singura data ,cine mai tine minte pretul ? Cat costa ITP-ul difera de la statie la statie ,fiecare isi stabileste pretul propriu.

 

Sistemele de iluminare si acustice sunt obligatorii pentru ambele variante ,adica si cele inmatriculare si cele inregistrate.

Doar existenta acestora pe ATV nu inseamna ca este si inmatriculabil la politie. 

Eu personal am ATV care a fost adus din Germania cu Brief mic si mare ,cu toate luminile pe el ,fiind inmatriculat acolo ,dar la noi in tara se poate doar inregistra pe primarie !

Deci exista; 1) omologate care se pot inmatricula la politie.

                    2)neomologate care se inregistreaza la primarie.

Ambele variante necesita ITP si RCA pentru a putea fi folosite pe drumurile publice.

 

La ITP franarea la ATV-uri se masoara cu un "DECELEROMETRU" ,un dispozitiv care se monteaza pe ATV si care masoara incetinirea ATV-ului. Franarea nu se masoara pe standul cu role.


  • 0

#4 Radu220v

Radu220v

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Radu
  • Telefon:0746122128
  • Marca ATV:CF Moto

Posted 07 May 2018 - 08:24 AM

Buna , ma numesc Radu, si recent am achizitionat un yamaha raptor 700r din 2006, quad-ul nu are acte, cunosc istoricul lui in detaliu, am la el carte de vanzare cumparare si imputernicire la notar , cum ca nu este furat intre mine si vanzator, am pe el lampa marsarier , semnalizari si claxon, faruri , totul ok. Vreau sa ii fac atesta tehnic la rar cu itp , rca , sa fie ok , sa pot circula pe pe sat si pe langa sat cu el fara probleme pana la locurile de joaca. Spuneti-mi va rog, ce anume trebuie facut si demersurile pentru a circula cu el fara probleme , prin sat si imprejurimi ? Multumesc !
  • 0

#5 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 07 May 2018 - 09:00 AM

Pai cel mai simplu ar fi sa te imprietenesti cu seful de post din sat si o rezolvi mult mai repede snitch.gif

Daca nu e cu putinta atunci incearca sa nu mergi pe drumurile publice din sat pana la locurile de joaca. .... aveti locuri de joaca dedicate quadurilor confused1.gif  sau asa iesi tu la joca  ? (cum ieseam eu cu mingea in fata blocului biggrin.png

 

Actele care le ai si accesoriile montate pe ATV / Quad nu te vor ajuta la RAR. Iti trebuie certificat de conformitate pe care sa apara si omologarea pentru deplasarea pe drumurile publice.

Sau poti incerca sa faci omologare individuala .... proces care este destul de complicat si nu stiu prea multi de pe'aici sa fi facut acest lucru ... 


Edited by pitesti, 07 May 2018 - 09:45 AM.

  • 1

#6 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 07 May 2018 - 09:47 AM

Sau incearca sa il inmatriculezi pe primarie. Poate o rezolvi mai repede asa. Le spui ca il folosesti la muncile campului si ai nevoie sa mai iesi si pe ceva drumuri publice.


  • 0

#7 Radu220v

Radu220v

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Radu
  • Telefon:0746122128
  • Marca ATV:CF Moto

Posted 07 May 2018 - 11:24 AM

Deci nu pot obtine atestat t3 de la rar pentru al trece pe primarie legal cum ar veni , si cu rca si itp ?
Sergiu, avem pe aici destule terenuri si paduri pe unde ne putem juca , numai timp sa fie , si partener de joaca ! Te salut !
  • 0

#8 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 07 May 2018 - 11:39 PM

Pai trebuie sa ai si COC, certificat de conformitate eliberat de producator, cum ca ar fi in regula pentru inmatriculare in tara respectiva. Orice autovehicul trebuie sa il aiba la inceput. Pana i se face cartea, ca apoi ramane la RAR.
  • 0

#9 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 08 May 2018 - 06:53 PM

.................... yamaha raptor 700r din 2006, quad-ul nu are acte, cunosc istoricul lui in detaliu, am la el carte de vanzare cumparare si imputernicire la notar , cum ca nu este furat intre mine si vanzator, am pe el lampa marsarier , semnalizari si claxon, faruri , totul ok. Vreau sa ii fac atesta tehnic la rar cu itp , rca , sa fie ok , sa pot circula pe pe sat si pe langa sat cu el 

Daca nu are actele originale ale producatorului nu o sa poti sa ii faci nici macar Atestatul tehnic pentru a-l putea inregistra la primarie, din pacate. ...la politie nici atat.

S-a pomenit si de omologarea individuala.......teoretic s-ar putea , dar practic se pare ca ar depasi cu mult valoarea Quad-ului,.......

Ai "contract de vanzare cumparare" si declaratie pe proprie raspundere a vanzatorului ca nu este furat.........din pacate nu te ajuta prea mult.....

Il poti folosi linistit pe dealuri , paduri si campii dar fara sa te atingi de drumurile publice.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto