Jump to content



Photo

Curs Basic - Atv Riding Skills

atv quad siguranta legislatie curs incepatori can-am polaris honda suzuki

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Urma Mihai

Urma Mihai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Mihai Urma
  • Telefon:0745012353
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 800R Max XT

Posted 18 March 2016 - 09:57 AM

   Curs de baza dedicat incepatorilor: celor care doresc sa invete cum sa conduca si sa controleze un ATV in SIGURANTA. Fie ca tocmai ai cumparat primul tau ATV sau doresti sa faci acest lucru in viitorul apropiat, nu ai voie sa urci pe ATV fara acest curs ! Iti pui in pericol viata ta, a celor din jur, integritatea ATV-ului pe care il conduci si bunurile altora aflate in jur.

 

   In urma acestor sesiuni participantii vor dobandi toate cunostintele teoretice si practice pentru a se deplasa in siguranta pe ATV evitand pagube ce pot insemna distrugerea ATV-ului si punerea in pericol a vietii lor si a altora.

 

   Cursul se desfasoara pe parcursul a doua zile, prima zi de teorie (8 ore) si a doua zi de practica (8 ore).

   Tarif curs: 500 lei.

   Locurile sunt limitate, grupa fiind de 5 cursanti !

   Pentru mai multe detalii si inscriere la curs suna la 0745 012353 sau trimite e-mail la [email protected]

   Pagina Facebook: www.facebook/atvridersromania/

Attached Files


  • 0

#2 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 18 March 2016 - 01:05 PM

Salut si salutam initiativa de a organiza astfel de cursuri.

 

Te rog sa completezi cu mai multe detalii (de exemplu, eu nu am FB si nu pot avea acces la detaliile de acolo). Probabil colegii vor discuta pe marginea lor. 

 

- in ce oras se desfasoara cursurile;

- ce se asigura pentru cei 500 lei;

- ce pregatire au instructorii;

- cazarea unde se face;

- trebuie venit cu ATV-urile proprii sau aveti voi acolo. Locuri de parcare pazite sunt?

- primiti si minori sau doar majori cu permis de conducere?

- factura eliberati? :)

 

Te asteptam.


  • 0

#3 Urma Mihai

Urma Mihai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Mihai Urma
  • Telefon:0745012353
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 800R Max XT

Posted 18 March 2016 - 06:50 PM

   Salut Marius,

 

   Cursul se poate tine in orice oras in principiu, atat timp cat exista 5 cursanti inscrisi. Primul curs se desfasoara in Brasov in week-end-ul 21-22 Mai, insa daca sunt solicitari putem organiza si ceva mai repede un curs.

   Pentru cei 500 lei se asigura sala pentru teorie, materiale pentru predare, iar la practica, amenajarea traseului si ATV - daca cursantul/cursantii nu vin cu ATV-ul lor (ceea ce ar fi de preferat de altfel).

   Din pacate in Romania nu exista inca - la fel ca in alte tari - o entitate ce certifica sau autorizeaza anume astfel de cursuri.

   Instructorul are peste 30.000 km experienta in off-road in cei 8 ani petrecuti pe ATV-uri Lifan 150 cc, Polaris Sportsman 500 cc, Can-Am 400 cc, Can-Am 800 cc, experienta competitionala la nivel local, categoria B si BE a permisului de conducere din 2000 cu peste 700.000 km realizati. De asemenea in trecut a lucrat in trainig la multinationale si ca si consultant in training la Fondul ONU pentru Populatie.

   Daca acest curs se organizeaza in localitatea de domiciliu a cursantilor, nu este necesara cazarea. Daca unul sau mai multi cursanti solicita cazare, le facilitam acest lucru, contra cost.

   Primim si minori in masura in care are acceptul scris al parintelui sau al tutorelui care isi asuma responsabilitatea pentru acest lucru, dar nu sub 16 ani. Permisul categoria B nu este necesar intrucat orele de practica se realizeaza inafara drumurilor publice, iar acesta este un curs de baza cu un grad de dificultate scazut.

   Se poate elibera si factura sau bon fiscal.

   Numai bine,

   Mihai


  • 1

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 18 March 2016 - 07:01 PM

Uite niste detalii importante. Faptul ca se pot organiza cursurile in orasul de domiciliu al cursantilor, este un mare avantaj. Si, pentru ca este prima initiativa de acest fel, am pus topicul la loc de cinste, adica in top.

Mi-ar placea sa avem vesti de la voi dupa fiecare astfel de sesiune. Si fotografii evident. Noua ne plac imaginile.

Mult succes!

thumbsup.gif


  • 0

#5 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 14 July 2016 - 12:58 PM

Curs: ATV/Quad - Basic Riding Skills

Perioada: 23 iulie - 24 iulie 2016

Locatie: Brasov

 

 

Detalii
Curs de baza dedicat incepatorilor: celor care doresc sa invete cum sa conduca si sa controleze un ATV in SIGURANTA. Fie ca tocmai ai cumparat primul tau ATV sau doresti sa faci acest lucru in viitorul apropiat, nu ai voie sa urci pe ATV fara acest curs ! Iti pui in pericol viata ta, a celor din jur, integritatea ATV-ului pe care il conduci si bunurile altora aflate in jur. 
In urma acestor sesiuni participantii vor dobandi toate cunostintele teoretice si practice pentru a se deplasa in siguranta pe ATV evitand pagube ce pot insemna distrugerea ATV-ului si punerea in pericol a vietii lor si a altora. 
Cursul se desfasoara pe parcursul a doua zile, prima zi de teorie (8 ore) si a doua zi de practica (8 ore).
Teme principale:
- Reglementari legislative privind circulatia ATV-urilor 
- Notiuni despre scopul acestor vehicule si recomandarile producatorilor
- Conditii de garantie si pierderea acesteia
- Revizii, consumabile, parti expuse si costul acestora
- Prezentarea generala a ATV-ului si modul in care acesta functioneaza
- Norme de siguranta in deplasarea pe ATV, echipament de protectie
- Dispozitive utile pe ATV (manusi, sufa, troliu, gps, telefon mobil cu acumulator de rezerva si incarcator, kit de pana, compresor de aer)
- Intretinerea si verificarile periodice pe care le facem ATV-ului precum si principalele verificari inainte de a pleca cu ATV-ul
- Conducerea unui ATV pe drumurile publice, forestiere, off-road, off-road extrem, trecerea prin apa, deplasarea in conditii de iarna, traversarea pe gheata, deplasarea prin noroi, conditii dificile de deplasare ceata/ploaie/noaptea, trolierea, trecerea peste obstacole, sleaurile
- Conducerea unui ATV cu pasager, comportamentul unui pasager pe ATV
- Cum sa actionezi in caz de urgenta (pana de benzina in padure, abordarea unei pande prea abrupte, abordarea unei coborari prea abrupte, treceri cu inclinare laterala, ce sa faci in caz de pericol iminent (rasturnare, rostogolire, impact iminent)
- Regulamentul organizatiei detinatoare privind deplasarile cu ATV-ul (pentru firme)
Tarif curs: 500 lei
Locurile sunt limitate, grupa fiind de 5 cursanti.
Pentru mai multe detalii si rezervarea locului tau la curs suna la 0745.012.353 sau trimite un e-mail la [email protected]
In functie de solicitari, vom organiza cursul si in alte localitati din tara.
 

  • 0

#6 Guest_paraschivrazvan25_*

Guest_paraschivrazvan25_*
  • Guests

Posted 01 November 2016 - 10:45 PM

   Curs de baza dedicat incepatorilor: celor care doresc sa invete cum sa conduca si sa controleze un ATV in SIGURANTA. Fie ca tocmai ai cumparat primul tau ATV sau doresti sa faci acest lucru in viitorul apropiat, nu ai voie sa urci pe ATV fara acest curs ! Iti pui in pericol viata ta, a celor din jur, integritatea ATV-ului pe care il conduci si bunurile altora aflate in jur.

 

   In urma acestor sesiuni participantii vor dobandi toate cunostintele teoretice si practice pentru a se deplasa in siguranta pe ATV evitand pagube ce pot insemna distrugerea ATV-ului si punerea in pericol a vietii lor si a altora.

 

   Cursul se desfasoara pe parcursul a doua zile, prima zi de teorie (8 ore) si a doua zi de practica (8 ore).

   Tarif curs: 500 lei.

   Locurile sunt limitate, grupa fiind de 5 cursanti !

   Pentru mai multe detalii si inscriere la curs suna la 0745 012353 sau trimite e-mail la [email protected]

   Pagina Facebook: www.facebook/atvridersromania/

Cand organizezi urmatoarele cursuri ca sunt interesat de inscriere?


  • 0

#7 Urma Mihai

Urma Mihai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Mihai Urma
  • Telefon:0745012353
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 800R Max XT

Posted 03 November 2016 - 02:19 PM

Buna ziua,

 

As dori sa va intreb din ce localitate sunteti? Organizam cursuri in orice localitate daca avem minim 5 cursanti/sesiune in localitatea respectiva. In caz contrar, puteti veni la urmatorul curs pe care il organizam in Brasov, in perioada 26-27 nov.

 

Numai bine,

Mihai Urma


Edited by pitesti, 03 November 2016 - 02:39 PM.

  • 1





Also tagged with one or more of these keywords: atv, quad, siguranta, legislatie, curs, incepatori, can-am, polaris, honda, suzuki

Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto