Jump to content



Photo

Linhai M550L Efi - Rosu Din Banat


  • Please log in to reply
310 replies to this topic

#21 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 24 May 2016 - 01:41 PM

A disparut anuntul ... Acum am intrat sa vad daca s-a atasat bine lincul si nu mai este anuntul respectiv!
  • 0

#22 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 24 May 2016 - 05:13 PM

lol.gif lol.gif lol.gif


  • 0

#23 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 24 May 2016 - 06:08 PM

Dragilor,

am discutat azi cu Dl. Mecanic ce s-a ocupat mereu de servisarea ATVului ... si se va ocupa in continuare indiferent de alegerea facuta. I-am spus ca am vandut ATVul meu si ca oscilez intre Linhai nou si Kingquad (sau altceva consacrat) de aproximativ 8 ani ... si m-a dat iar peste cap ...

La cum ma stie mi-a recomandat ... Linhaiul nou, ce ar trebui sa-mi fie suficient pentru ce vreau eu sa fac cu un ATV!!!! Mai mult, ei sunt dealeri AtvRom si se ocupa de servisare, garantie, toate cele ... Am discutat in detaliu problemele descrise de colegii de forum, mi-au confirmat existenta lor dar si faptul ca totul a fost ok pe garantie!

Ok, interpretari pot fi de tot felul ... dar am un respect pentru mecanic pentru ca mereu mi-a raspuns la telefon, mi-a dat "consultanta" in weekend, m-a rezolvat cu orice probleme au aparut ... deci ce sa mai zic ... Iar nu mai stiu ce varianta e mai buna!!!

Recomandarea a fost noul Model de 550 ... Mai jos aveti lincul ...

https://www.atvrom.r...550-efi-16.html

Ca aspect imi place mai mult Dragonfly 500S! (Referindu-ma strict la Linhai)

Salutari si revenim de unde am plecat!
  • 0

#24 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 24 May 2016 - 07:58 PM

Daca dl. Mecanic nu te-a dezamagit pana acum, tu de ce vrei sa il dezamagesti? Este dealer Atvrom, este un bun mecanic, ti-a facut o recomandare. Stie ca lui ii bati obrazul daca nu se ocupa frumos de el si de tine.
Deci, asculta-l. Mergi pe varianta noua. Sa fie nou, sa fie nou!

Ca idee, vezi ca modelul mentionat este pentru o persoana. Dar merg si doua. Mai ales daca e vorba de un baiat si o fata. Baiatul o sa fie fericit indiferent daca sta la ghidon sau in spate... :)
  • 1

#25 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 24 May 2016 - 09:45 PM

Hello,

daca va fi sa fie Linhai ... va fi 500 S!

Nu am nevoie de 2 locuri, iar spui tu bine ce spui, Pitesti, calarindu-l cu sotia ... cu cat mai inghesuit cu atat mai bine!!!!

Interpretari pot fi multe legat de mecanicul meu ... Dar fie unul second (contravaloare mana de lucru) fie unul nou (procent din pretul devanzare) ... Omul tot cam acelasi castig are! Plus ca mi-a spus ca merge cu mine oricand la orice Second vreau sa verificam fara costuri suplimentare!!!
Intr-o zi cand mi-am luat ATV-ul de la o verificare, evident ca am uitat casca acasa ... am primit o casca spre folosire pentru a nu avea probleme pe drum ... Cand am rupt cablul de acceleratie s-a oferit sa treca seara cu platforma lui sa-l duca in service daca nu ma descurc eu cu altceva ... Anyhow, e ok!

Inca analizam!

Multumesc
  • 0

#26 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 24 May 2016 - 10:43 PM

Dupa cum vezi parerile sunt impartite, unii opteaza pentru SH de firma altii pentru lucru nou chiar daca este "de China".

Partea buna ca ambele "tabere" sunt multumite de ce au fiecare in ograda lor.

 

Din pacate pentru tine aceste pareri nu te prea ajuta, decizia ramanand tot la "mana" ta.

 

Din cele citite pana in prezent din postarile colegilor de pe acest forum ,din gama Linhai se pare ca cel de 300 a fost cel mai reusit pana in prezent.


  • 0

#27 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 24 May 2016 - 11:42 PM

Hello Chrys,

exact la concluzia referitoare la Linhai 300 am ajuns si eu! La un moment dat mi-a trecut prin cap sa-l iau tot pe 300 nou ... Doar ca diferenta pana la 500S e de doar 700 euro ... Deci parca te gandesti la ceva mai mare ...

Voi avea ocazia zilele viitoare sa vad un Dragonfly 500S la cineva in Timisoara, evident intermediat de mecanicul ce-l cunoaste pe proprietar. Cred ca va fi decisiv primul minut si-mi voi urma primul impuls!

Bun, de vreo 2 ore ma uit la filmuletele de pe pagina dedicata iesirii anuale la Ramnicu Sarat ... La numarul 43 pe lista de participanti parca am vazut un Aniversary 300 ... Oare Dragonflyul 500S ar face fata la astfel de iesire? (Evident cu ocolirile de rigoare a portiunilor delicate)

Felicitari colegilor de forum care au participat! Pe bune, foarte fain ... Deja m-am vazut si eu pe dealuri, totodata si cu microfonul la un solo in cadrul petrecerii!!!!

Totusi, din Timisoara nu am vazut pe lista de participanti ... Este vreun "vecin" de-al meu pe aici prin zona?

Multumesc, ma intorc la filmarile de la iesirea generala de anul asta!
  • 0

#28 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 25 May 2016 - 04:38 AM

Iesirile de la Rm. Sarat se vor niste reuniuni ale impatimitilor. Entuziastii nu se vor simti tocmai bine acolo.
Linhai ar face fata la o astfel de iesire cu mentiunea ca, acolo nu te asteapta nimeni. Daca ocolesti, ramai in urma si, la un moment dat, singurel. Asa ca, o sa cam faci cale intoarsa.
Iar ca sa mergi din Timisoara pana la Rm. Sarat, este un efort maricel pentru o singura zi de plimbare in care mai si ocolesti zone importante.
  • 0

#29 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 25 May 2016 - 09:27 AM

Buna dimineata,

 

Dragonflyul de care vorbeam in postarea anterioara nu este in Timisoara, este dus pe "terenul de joaca" al proprietarului ... asa ca nu-mi pot testa primul instinct!

Dupa o scurta discutie legata de parerea proprietarului despre "libelula" lui corelata cu asteptarile mele ... am primit iar confirmarea ca se va ridica la asteptarile mele de la el.

 

Probabil we have a winner! sper sa fiu si eu castigator si nu doar Dragonflyul!

 

Have fun!


  • 0

#30 mihaimgm

mihaimgm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki

Posted 25 May 2016 - 06:47 PM

Salut,

Am avut Linhai 300, 400, Arctic Cat 400, CF 500, CF X6. In prezent KingQuad.

Linhaiul 300 este cel mai bun Linhai, 400-le are mai multa forta dar nu are fiabilitate.

Cu 500 nu m-am dat, dar tinand cont ca este motorul si cutia de pe CF500 restul sunt de Linhai mai bine iei CF.

Arctic Cat-ul este mult peste Linhaiul de 400.  

X6-le este spre bine: injectie, spatiu, 600 cmc.

KingQuad-ul este altceva, cateodata prea periculos. Daca o sa cauti bine gasesti KingQuad la 4000-4500E foarte bun.

P.S. Un KQ intretinut cu 3000km este aproape nou.

La un buget de 4000-4500E recomand oricand un KQ sh.


  • 0

#31 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 25 May 2016 - 08:57 PM

Salut Mihai,

multumesc pentru insiruirea modelelor cu explicatiile de rigoare. Bugetul alocat pentru achizitia urmatorului ATV este pe acolo ... 4000 euro. Tin sa-l inmatriculez pentru ca pana la camp circul totusi si pe strada.

Daca as fi convins ca 500S este alegerea cea mai buna ... l-as fi comandat deja. Asta ar fi varianta cea mai simpla ... Sun, comand, se livreaza, se scot limitarile, facilitati la o plata in rate pe n luni, deci un efort financiar lunar mai mic (desi la final suma ar fi mai mare). Dar ceva ma tine, ceva nu-stiu-ce!

300-le l-as lua oricand (3.600 euro) dar la mine in zona ies doar cu motociclisti ... si simt ca-i tin pe loc ... Nu pot merge cu 70-90 km/ora ca ei.

Daca ar fi un user aici pe forum (ce se bucura de aprecierea colegilor prin povestile si experientele traite, impartasite) care mi-ar spune ... "Man, uite X-ulescu vinde KQ700, Sportsman, Grizzly, Felina arctica, etc, il cunosc si e ok utilajul" ... Mi-ar fi de ajuns sa inchiriez platforma!!!

E greu, sincer ... si va multumesc pentru rabdarea cu care abordati subiectul alaturi de mine si imi oferiti detalii!
  • 0

#32 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 25 May 2016 - 09:07 PM

Anunt de KQ750 aparut nou in seara asta ...

suzuki king quad
http://olx.ro/oferta...ad-ID6lo7g.html
  • 0

#33 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 25 May 2016 - 09:29 PM

dar la mine in zona ies doar cu motociclisti ... si simt ca-i tin pe loc ... Nu pot merge cu 70-90 km/ora ca ei.


Niciodata nu o sa poti merge ca ei. Pentru asta ti-ar trebui un quad.
Daca mergi cu motociclistii, o sa ii tii pe loc mereu, mai ales daca au motoare in 2T. La aceste motoare racirea se asigura pe baza de acceleratie si viteza.
Daca motociclistii sunt experimentati, nici pe urcari nu te poti tine dupa ei. Cauta si quad. Poate o sa te satifaca mai bine.
  • 0

#34 mihaimgm

mihaimgm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki

Posted 25 May 2016 - 09:34 PM

Cu KQ din anunt nu cred ca te tii nici dupa cei cu Linhai 300.


  • 0

#35 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 25 May 2016 - 09:55 PM

Marius,

sper ca am dedus corect din alte pagini ca Dl. Pitesti este Marius, nu-mi place Quadul ... Mi se potriveste mai bine ATVul.

Iar baietii cu motoare sunt experimentati dar nu extremi, au fost uneori la "perete" dar nu-l cauta tot timpul ... Iesirile sunt mai mult lejere de a profita de o zi de duminica la plimbare si de a manca un sandwich si a bea o bere in varful dealului!

M-am mai uitat si anunturi cu Grizzly ...

atv yamaha grizzly 700 impecabil
http://olx.ro/oferta...il-ID6kV6y.html

Si mesaj privat de la proprietar ...
"Atv-ul are in jur de 8000 de km stare tehnica perfecta nu necesita jici cea mai mica investitie este inmatriculat pe primarie"
  • 0

#36 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 25 May 2016 - 09:59 PM


KingQuad-ul este altceva, cateodata prea periculos. Daca o sa cauti bine gasesti KingQuad la 4000-4500E foarte bun.

P.S. Un KQ intretinut cu 3000km este aproape nou.

La un buget de 4000-4500E recomand oricand un KQ sh.

Daca ai citi putin despre KG ai vedea ca pe la 6000 km trebuie refacut motorul . Deci la cei 3000 la care tu zici ca e aproape nou e deja la jumatate din viata lui !


  • 0

#37 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 25 May 2016 - 10:13 PM

Mihaimgm,

pentru mine nu e asa evident ca acel KQ nu se tine nici dupa Linhai 300 ... In afara de pretul sub nivelul normal, de ce spui asta?

Multumesc
Sper sa functioneze lincul urmator ...

Ar trebui sa va apara un video cu motociclistii mei! Cu mentiunea ca si Aniversarul meu 300 a urcat fara nicio greutate!

https://www.facebook...277795175583155
  • 0

#38 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 25 May 2016 - 10:23 PM

Cu KQ din anunt nu cred ca te tii nici dupa cei cu Linhai 300.

De acord cu parerea lui Mihai, parca nici mie nu imi inspira incerede.

 

In general fara a ma axa pe exemplele mai sus mentionate ,poate sunt partinitor sau subiectiv dar consider Yamaha Grizzly superior KQ-ului mai ales in privinta fiabilitatii si a reparatiilor care se ivesc in timp.


  • 0

#39 Sasha77tm

Sasha77tm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Have fun in the sun!
  • Nume real:Dosanu Alin
  • Telefon:0726331581
  • Marca ATV:Linhai M550 Efi
  • Numar ATV:TM80RWK

Posted 25 May 2016 - 11:04 PM

Chrys,

nici eu nu am avut un feeling bun pt acel KQ ... dar si 8000 km (anuntul cu grizzly) mi se par multi!
Cu toate ca ... pentru varsta lui sunt normali ... Eu faceam undeva la 100 km pe luna ... Deci 1000 pe an cu 2 revizii!

Va veti distra, dar eu nu am stiut niciodata cati km a avut ATVul meu ... l-am cumparat cu bordul spart, am avut intentia la un moment dat sa-i pun un bord second (40) ... dar nu m-a prea interesat, apoi l-am vandut cu bordul la fel ... spart!

Dar a mers traznet!
  • 0

#40 mihaimgm

mihaimgm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki

Posted 25 May 2016 - 11:47 PM

De acord cu Chrys: Grizzly peste KQ. Referitor la km unui atv, conteaza intretinerea atv-ului si calitatea pieselor. Am mers cu KQ de 9000 km la care nu se umblase la motor, intretinut mai bine ca la carte, si nu am avut nimic de reprosat.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto