Jump to content



Photo

Vreau Sa Imi Cumpar Atv Si Nu Prea Stiu Ce


  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#1 Romeo_ovidiu

Romeo_ovidiu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Romeo Tocaciu
  • Telefon:0735645400
  • Marca ATV:Spre cumparare

Posted 07 June 2016 - 03:57 PM

Salutare,
Mi-a casunat sa imi iau un ATV dupa ce m-am plimbat la Azuga cu un Linhai Worker de 300. Am fost 2 persone pe el, in total vreo 190 kg. Eu am cam 110. Mi s-a parut cam lesinat mai ales ca parea forjat cu atata greutate pe el dar facea fata pe drun forestier relativ fara panta. Acum as vrea sa iau ceva la 2500 euro Dar as vrea ceva mai puternic cu motor mai mare. Din ce am vazut pe net la banii astia iau doar linhai sau cu mare noroc un cf moto. Am gasit acum un yamaha dar e manual. Cum sunt cele manuale?
Alpina nordik 650 4x4
http://olx.ro/oferta...x4-ID6mrKy.html
Ce parere averi si ce imi recomandati?
Vreau sa il folosesc undeva in sudul tarii pe la tara pe sosele, drumuri forestiere sau pe plaja, eventual rar sa ajung si pe la munte cu el. 80% din timp il voi folosi singur.
Ce pareri, propuneri, recomandari aveti pentru mine?
Multumesc

Edited by Romeo_ovidiu, 07 June 2016 - 11:52 PM.

  • 0

#2 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 07 June 2016 - 05:04 PM

Atvul din linkul pus de tine nu are legătura cu Yamaha, uita de el!!!

La bani ăștia orienteazate spre un CF Moto de 500 sau chiar spre un quad dacă zici ca nu faci ajungi prea des la munte.
Citeste forumul si o sa găsești destule informații legate de Atv-uri, întreținere, probleme......

Edited by Andrei HD, 07 June 2016 - 05:02 PM.

  • 0

#3 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 07 June 2016 - 11:27 PM

Salut,
Pui problema gresit. Bani nu ai dar critici toate atvurile pe care poti sa le cumperi cu banii mentionati. Ca or fi 2.500 lei, euro sau forinti, numai tu stii, ca noua nu ne-ai spus. Dar Linhai sau CF sunt nasoale, vrei ceva mai puternic... dar fara bani. Sa stii ca nu suna bine. Deloc.
  • 0

#4 Romeo_ovidiu

Romeo_ovidiu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Romeo Tocaciu
  • Telefon:0735645400
  • Marca ATV:Spre cumparare

Posted 07 June 2016 - 11:56 PM

Nu cred ca am criticat niciun atv. Doar am spus ca un linhai este cam subdimensionat/ lesinat pentru ce imi trebuie mie.
Cand am scris postul am pus simbolul de euro dar vad ca nu s-a postat. Am modificat acum ca sa fii multumit. Cred ca oricine isi dadea seama ca e vorba de euro, dar sunt unii care nu se pot abtine.
Am bani atat cat consider eu ca merita plimbarile mele cu atv-ul. Asteptam sa imi spuneti ce se pote recomanda in banii astia sau in jurul acestei sume, eventual, daca nu exista nimic in banii astia, sa imi recomandati ceva mai scump si sa ramana la decizia mea daca pentru mine se merita aceasta cheltuiala. Daca nu ajuti cu raspunsuri sau indrumari, de ce mai postezi?

Edited by Romeo_ovidiu, 08 June 2016 - 12:00 AM.

  • 0

#5 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 08 June 2016 - 08:26 AM

Daca iei postarea mea ca o replica acida, ai dreptate sa ma critici. Daca mai citesti odata la rece ceea ce am scris, o sa intelegi ca nu am ceva personal cu tine ci, doar ca pui gresit problema. Ceea ce am si mentionat din primele cuvinte.

 

Acum, ca si directie, pentru greutatea ta, sub 500 cmc nu prea de ce sa cauti. Pentru ca in plus, ca si greutate, mai pui cel putin 40 kg suplimentare (combustibil, noroi, scule, apa de baut,poate un scut metalic, etc).

 

Quad-ul este potrivit pentru cei care au un tipar mai sportiv. Daca faci parte din cei comozi care apreciaza confortul (asa cum sunt eu) mergi pe atv daca nu, si esti din cei carora le fierbe sangele in combinatie cu adrenalina, mergi pe quad. Ofera senzatii multiple.

 

La banii pe care ii ai disponibili acum, 2.500 euro, poti gasi ceva destul de utilizat, cam obosit in opinia unora. Dar pentru categoria de drum mentionata de tine, ar face fata fara probleme. mai adauga vreo 500 euro si poti sa gasesti ceva mai in regula. La banii astia mai adauga si eventuale cheltuieli de deplasare, niste reparatii necesare la atv si ceva investitii intr-o casca de protectie.


  • 0

#6 Romeo_ovidiu

Romeo_ovidiu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Romeo Tocaciu
  • Telefon:0735645400
  • Marca ATV:Spre cumparare

Posted 08 June 2016 - 09:10 AM

Ok. Multumesc pentru sfaturi. Din ce mi-ai zis cred ca voi ramane pe atv si nu quad.
In jurul sunei de 2500-3000 euro nu gasesc decat CfMoto, care din cate am citit este destul de bun/ rezistent si nu cauzeaza mari probleme. Are si motor de 500, deci teoretic suficienta putere pt mine.
Ce parere aveti de cel din link-ul de mai jos?
CF moto 500 allroad http://olx.ro/oferta...ad-ID6onHE.html
Credeti ca exista si alte variante/ marci de atv-uri in banii astia care sa faca fata la ce am eu nevoie?
  • 0

#7 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 08 June 2016 - 09:24 AM

In opinia mea:

- nu este inmatriculat. Trebui vazut de ce si daca il poti inmatricula (in caz ca vrei asta);

- este din Odorheiu Secuiesc, poate fi o problema distanta (nu stim in ce localitate locuiesti);

- are anvelopele noi, ceea ce ar fi in regula pentru cei 4.500 km adica, sunt schimbate de cel mult 1.000 km in urma. Ar fi interesant de vazut DOT-ul lor, ca nu cumva sa fie cele originale iar el sa fi avut alte anevelope pe atv;

- este o zona foarte impadurita. Doar 1.000 km/an sa fi facut?

- este modelul de CF 500-2A. Daca il prezinta sub denumirea de "All road" este posibil sa nu il fi luat de la noi din tara (se justifica neinmatricularea).

- arat destul de bine. Poate fi o alegere castigatoare, mai ales ca se incadreaza in bugetul tau. 

 

Doar ca ma surprinde sa aiba anvelope originale Innova pe el. De regula nu prea se gasesc la noi si se inlocuiesc cu altele cu profil mai agresiv, pentru aceeasi bani.


  • 0

#8 Romeo_ovidiu

Romeo_ovidiu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Romeo Tocaciu
  • Telefon:0735645400
  • Marca ATV:Spre cumparare

Posted 08 June 2016 - 09:43 AM

Da, vreau sa il inmatriculez. Ai idee ce acte imi vor trebui la el daca este adus de afara? Sunt actele ca la masina? Brief mare, brief mic si factura de achzitie?
Daca e luat din tara, ar trebui sa aibe cartea facuta de vanzator? Sau ce acte ar trebui sa aibe proprietarul ca sa il pot inmatricula?
Distanta nu este o problema, eu sunt din bucuresti dar am masina si pot lua o remorca de la cineva ca sa il iau si sa il duc in sudul tarii unde il voi folosi.
Din poze cad ca are cam 4900km. Cam care este autonomia unu motor de cf moto? Sa ma astept in viitorul apropriat la reparatii majore? Sa zicem ca a fost folosit decent si are reviziile facute oarecum la timp. Asta ramane de intrebat.
Scz ca va tot stresez cu intrebari, dar vreau sa stiu ce intrebari sa ii adresez vanzatorului inainte sa ajung sa il vad, ca sa nu bat drumu degeaba.
Multumesc,
  • 0

#9 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 08 June 2016 - 09:44 AM

ATV-ul pe care n-il arăți teoretic este în regulă.

ATENȚIE ! însă la faptul că nu este înregistrat la primărie (local) sau înmatriculat (la prefectura județeană). Trebuie să verifici bine actele care-l însoțesc și dacă-ți permit să faci ceea ce-ți dorești tu (îregistrare/înmatriculare).

În orice caz, să nu mergi la târguit neînsoțit de un cunoscător în domeniu. El te poate sfătui asupra eventualelor uzuri sau defecte pe care le descoperă la ATV.

Spor la cumpărături și NU TE GRĂBI !

Este mai greu să scapi de un ATV nedorit decât să faci un târg bun de la început.

 

PS. Are câteva însușiri, pe care le-a evidențiat și Pitești, cele legate de corelarea dintre km declarați și cauciucuri, etc. N-am vrut să le comentez, dar într-un mod foarte suspect n-o să găsești nici un ATV de vânzare a cărui kilometraj să sară de 10.000km chiar dacă este de o vârstă cu tata !

Dacă vrei să ști, o ”tragere” la o valoare dorită costă în jur de 100 de lei, totul depinde aici de priceperea târgovețului și de sinceritatea vânzătorului.

 

Despre CF-ul de 500 ...

Este probabil unul dintre cele mai reușite motoare de 500 pe carburator. Motoarele de acest fel depășesc de regulă 20.000km fără probleme, iar dacă ai grijă de el... n-are moarte. 


Edited by Horia14, 08 June 2016 - 09:47 AM.

  • 0

#10 Romeo_ovidiu

Romeo_ovidiu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Romeo Tocaciu
  • Telefon:0735645400
  • Marca ATV:Spre cumparare

Posted 08 June 2016 - 09:49 AM

Ms de sfaturi, dar nu inteleg cu tragerea la o valoare dorita. Ma poti lumina putin? Nu le am cu termenii acestui sport.
  • 0

#11 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 08 June 2016 - 10:10 AM

Ți s-a sugerat că valoarea declarată a kilometrilor parcurși nu este cea reală. Același lucru l-am apreciat și eu.

Deci: un priceput în ale domeniului va seta valoarea kilometrilor parcurși la cât îi solicită vânzătorul. Cred că nu-i foarte greu de înțeles de ce în România, ”țara tuturor minciunilor posibile”, nu vei întâlni nimic ce să aibă mulți km (ATV, motoare, mașini ...) Ele sunt ”CA NOI”.

 

În privința ATV-ului din anunț, acest lucru nu-i o certitudine, el este doar suspect, rămâne de verificat. Atât cât o mai poți face.


  • 0

#12 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 08 June 2016 - 11:26 AM

Din ce vad acuma anuntul indicat de tine nu mai este activ.

Doresc sa mai adaug la cele spuse de colegi mai sus sa fii foarte atent in ce priveste actele, deoarece ATV-ul daca am inteles bine nu este nici inmatriculat nici inregistrat.Iti atrag atentia deoarece tocmai acea zona in care se vinde acel ATV in trecut (poate isi mai aduc aminte unii colegi) era o zona cu probleme in urma cu mai multi ani.

Concluzie; daca nu are actele complete renunta la el oricat de bun ar fi ,ca ai mare sansa sa cumperi unul furat.

 

 

PS. Nu uita lucru bun si ieftin nu o sa gasesti. ATV-eala este un hobby costisitor.


  • 0

#13 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 08 June 2016 - 08:17 PM

CF moto 500 allroad

Cred ca este varianta de la englezi pentru Cf 500.

Faruri asemanatoare de la vechiul  NF 500 (Taiwan made) sau CF 500 varianta noua

Stopurile spate - pentru modelele de la insulari

Suportii de la pasager spate - asemanator cu X6 din piata romanesca.

38 CP - ma face sa cred ca este pe injectie (deci un fel de X6) de la noi

Neimatriculat - adus de undeva de afara fara acte de provenienta sau nu si-a batut capul sa il treaca prin vama.

Atv-ul pare fizic in regula, vezi bine ce acte are, zona Harghita, Covasna, Mures, ofera multe atv-uri la vinzare, dar si cu multe hibe.

 

Inca odata (by Chrys) - atv-ul este un hobby...foarte scump

 


  • 0

#14 Romeo_ovidiu

Romeo_ovidiu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Romeo Tocaciu
  • Telefon:0735645400
  • Marca ATV:Spre cumparare

Posted 08 June 2016 - 08:26 PM

Se pare ca anuntul nu mai este activ, probabil ca s-a dat, dar oricun cu siguranta imi vor folosii informatile de la voi pentru viitoare oferte.
Inca o intrebare- Credeti ca este mai avantajos( costuri intretinere, fiabilitate) sa iau un polaris sau o alta marca buna din 2002-2003 sau sa raman pe cf noto din 2008-2010?
considerand ca cu ambele variante de atv s-a mers relativ la fel si au fost intretinute cam la fel.
  • 0

#15 SsMihai

SsMihai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:074
  • Marca ATV:Linhai Worker 300 4x4

Posted 08 June 2016 - 09:08 PM

Parerea mea este sa mergi pe CF. Un Polaris de acum 14 ani poate ascunde multe probleme. Oricat de consacrata este firma producatoare, la final tot pe acelasi principiu merg si vrei, nu vrei uzura apare. Daca ai rabdare si cauti, vei gasi un CF in bugetul de care dispui, care sa aiba si acte si sa fie si intretinut ca la carte. Poti lua in considerare si un Linhai mai mare :)


  • 0

#16 Romeo_ovidiu

Romeo_ovidiu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Romeo Tocaciu
  • Telefon:0735645400
  • Marca ATV:Spre cumparare

Posted 08 June 2016 - 09:21 PM

Multumesc de sfat. Asa ma gandeam si eu, mai ales ca o piesa de polaris e ceva mai scumpa decat una de cf. O sa urmaresc anunturile sa vad ce gasesc. Multumesc tuturor pentru sfaturi, o sa va mai stresez cu posibile anunturi bune pentru a va spune parerea.
  • 0

#17 SsMihai

SsMihai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:074
  • Marca ATV:Linhai Worker 300 4x4

Posted 08 June 2016 - 09:41 PM

In opinia mea, pe acest forum nu prea ai pe cine sa stresezi, in sensul ca toata lumea e deschisa la toate intrebarile care te ajuta sa iei decizia corecta. O seara placuta! :)


  • 0

#18 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 08 June 2016 - 10:23 PM

In opinia mea, pe acest forum nu prea ai pe cine sa stresezi, in sensul ca toata lumea e deschisa la toate intrebarile care te ajuta sa iei decizia corecta. O seara placuta! smile.png

 

Asa este. thumbsup.gif


  • 1

#19 Romeo_ovidiu

Romeo_ovidiu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Romeo Tocaciu
  • Telefon:0735645400
  • Marca ATV:Spre cumparare

Posted 09 June 2016 - 04:01 PM

Salut
Am mai gasit un atv pus recent la vanzare. Ma duc maine sa il vad. Imi puteti face cateva recomandari legat de ce as putea sa verific la el, avand in vedere ca ma duc singur sa il vad si nu prea stiu multe despre ele. Sau daca este cineva din Mioveni/ pitesti si poate merge cu mine de dimineata, as ramane profund recunoscator.
http://olx.ro/oferta...html#3b8d9b76a7
  • 0

#20 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 09 June 2016 - 05:21 PM

Salut,
Carenele sunt vopsite, culoarea asta nu cred ca a avut-o vreodată producatorul CF Moto. Trebuie sa te uiți in talon sa vezi ce culoare este trecută. Verifica sa bată seria din carte cu cea de pe sasiu(este bătuta pe șasiu undeva spre finalul tobei), la mine mai este si o plăcuta deasupra tobei cu o alta serie. De verificat: planetare jocuri-burdufe sparte, cardan-jocuri Curici cardanice, jocuri direcție, jocuri rulmenți. Cel mai bine ar fi sa mergi cu cineva care Atv(de la LinHai in sus) de ceva vreme sau măcar un mecanic mai bun. Atvul in mod normal ar trebui sa aibă "viata" in el mai buna decât Linhaiul cu care te-ai dat tu. Verifica uleiul după o tura sa vezi dacă are bule pe el(dacă da pleacă liniștit).

Sunt multe de verificat la cumpărare si contează mult si norocul pe care il ai.

Câți km are?

Bafta👍
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto