Jump to content



Photo

Trasee Bran - Moeciu


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 adrian75

adrian75

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adrian Ghergulescu
  • Telefon:0744103911
  • Marca ATV:CF Moto 1000

Posted 04 August 2016 - 09:32 AM

Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de traseul Pestera BV - Sirnea si eventual alte trasee in zona Bran - Moeciu? Multumesc frumos.
  • 0

#2 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 04 August 2016 - 05:21 PM

Salut!

 

Foarte frumoasa zona Magura-Pestera-Sirnea dar din pacate pentru noi motorizatii ne este interzis accesul inafara drumurilor publice deschise deoarece este zona protejata, apartinand de Parcul National Piatra-Craiului.

Vei intalni inclusiv panouri de avertizare in acest sens iar jandarmeria e destul de activa prin zona.

Oricum e foarte frumos si sa te plimbi asa lejer si drumurile satene de munte. Ti-as recomanda mai cu precadere plimbatul cu bicicleta in zona.

 

Un traseu lejer de plimbareala cu ATV-ul pe care l-am facut eu in Iunie cu SSV-ul este acesta:  Attached File  Traseu Plimbare Magura-Pestera Brasov.txt   45.03KB   50 downloads . Aproximativ 16 km si il parcurgi in 1.5 - 2 ore de mers foarte lejer .

 

Nota: este fisier Google Earth. Schimba extensia din .txt in .kmz  . Traseul este desenat informativ. 


Edited by smprofx, 04 August 2016 - 05:22 PM.

  • 0

#3 adrian75

adrian75

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adrian Ghergulescu
  • Telefon:0744103911
  • Marca ATV:CF Moto 1000

Posted 04 August 2016 - 08:08 PM

Multumesc frumos pentru raspuns.Stii cumva daca este permis traseul din Magura spre Zarnesti? Ma mai poate ajuta cineva cu trasee de plimbare prin zona Moeciu - Bran - Sohodol - Simon - Fundata? Multumesc


  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 05 August 2016 - 07:16 AM

Trimite-i un email sau sms colegului Urma Mihai. Este bun cunoscator al zonei si te poate indruma. Gasesti datele pe profilul lui.
  • 0

#5 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 05 August 2016 - 12:43 PM

Da, se poate trece dinspre Magura spre Zarnesti. Este drum auto, neasfaltat dar bun si circulat de toata lumea.

Te afli intre doua parcuri nationale iar posibilitatile de a te aventura foarte tare prin paduri sau spre creste sunt destul de limitate din cauza restrictiilor impuse si destul de bine semnalizate cu indicatoare de avertizare.

In perioada asta sunt destul de multi turisti amatori de drumetii la pas pe care i-ai putea deranja daca te aventurezi pe trasee turistice iar jandarmeria montana este destul de activa si bine dotata la capitolul motorizari off-road:)

Intradevar colegul Urma Mihai cunoaste bine zona si te-ar putea ajuta cu indicatii. 


  • -1




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto