Jump to content



Photo

Accident In Zarnesti Jud.bv


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 dorin9722

dorin9722

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 251 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dorin B.
  • Telefon:0766106988
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 08 November 2016 - 07:06 PM

Pe facebook a fost etichetat un prieten al meu intr-o postare ce avea legatura cu atv-urile,asa ca imi atrage atentia si ma apuc de citit.
Daca cineva cunoaste detalii despre accident sau despre speța juridica este binevenit sa impartaseasca cu noi.
Mai jos pun textul omului si procesul verbal:
"Proces verbal facut de Jandarmeria Romana -Zarnesti.
Exista un proverb in romania facerea de bine............in data de 29.10.2016 impreuna cu ceilalti prieteni cu care am fost, au avut acelasi tratament , procese verbale ,ne plimbam in St Pestera -Zarnesti pe drum, la un moment dat ne-am intalnit cu niste turisti si ne-au zis ca un ATV a cazut intr-o prapastie cu doi baieti, indicatia lor a fost catre Piatra Craiului .
Ne-am deplasat spre Piatra Craiului unde ne-au indicat turstii si la un interval de 50 min i-am gasit .Unul era intins pe jos si respira greu, celalalt acuza dureri la mana ,i-am scos din prapastie cu atv-urile ,unul dintre ei nu putea sa respire normal (cel intins pe jos) i-am urcat pe atv-uri sa ii ducem catre sat ,pe drum ne-au zis ca au sunat la 112 serviciul de urgenta dar acestia le-au comunicat ca nu au cu ce sa ajunga la ei , ranitii multumindu-ne ca ne-am implicat sa-i ajutam.La intoarcere catre sat dinspre Piatra Craiului la o distanta cam de 3 km de la locul accidentului ne-am intalnit cu Jandarmeria-Zarnesti ,unul era mai invarsta acesta ne-a filmat iar celalat mai tanar mirosea a tuica si a venit sa ne noteze nr de la ATV si sa ne legitimeze.
Am transportat ranitii la masina dupa care i-a preluat pompierii smurd,la fata locului s-a deplasat si politia locala care s-a deplasat la fata locului.
Cei de la Jandarmerie ne-a rugt sa ne intoarcem si sa ducem atv-ul rasturnat la o pensiune unde erau cazati cei raniti.
Zis si facut ,ne-am intors am anuntat familiile celor raniti si ne-am intors la salvare si Jandarmerie acestia multumindu-ne verbal ca i-am ajutat ca nu aveau cu ce sa ajunga la fata locului.
Drept rasplata ca am dat o mana de ajutor, Dl Plutonier Adj Necula Dorin de la Jandarmeria Zarnesti s-a decis sa ne amendeze cu cate 3000 lei de fiecare .
La data prezenta daca am fi fost de vina consider ca trebuia sa faca PV-uri la fiecare ,dar acesta nu a facut acest lucru probabil ca i-a fost frica ca vom suna la 112 si il vom denunta ca miroase a alcol si vom mentiona acest lucru in PV ca face un abuz in functie si ca noi am fost salvatorii nu el .
Posibil sa se fi laudat la superior ca ce brav a fost el!
Chiar si asa drumul pe care am intrat sa ii salvam pe cei doi raniti nu are un indicator lizibil pentru atentionare sa nu intri cu atv-ul in zona,viata unui om este mai importanta de un indicator pus la misto de Jandarmeria -Zarnesti care sa vrei sa decifrezi nu poti ca este sters.
Oricum Instanta va decide daca jandarmul a facut abuz in functie ca sa se afirme sau noi ca ne-am deplasat sa salvam doua vieti!

Ce sa intelegem din toata asta, ca daca vedem un om accidentat sa nu acordam primul ajutor sa il lasam sa moara ca Jandarmeria Zarnesti este cu noi si ne vor amenda, acestia nefiind in stare sa acorde in timp util primul ajutor!"

Attached Files


  • 0

#2 Catalin11

Catalin11

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Nume real:Catalin Dumitrascu
  • Telefon:0746121281
  • Marca ATV:Linhai Worker 300 4x4

Posted 17 November 2016 - 10:17 PM

Asa-i in Romania!
Felicitari voua!!!
  • 0

#3 DRC

DRC

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Gender:Male
  • Location:Busteni
  • Nume real:Gabriel
  • Telefon:0726102299
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad 750
  • Numar ATV:ATV-PH

Posted 05 December 2016 - 03:12 PM

Atunci cand se mai intampla cate un eveniment de genul, "RESCUE", filmati din prima secunda. Daca nu aveti camere de actiune, aveti telefoane cu care puteti filma, de ce nu o faceti? Va este frica de d-nul jandarm? Pot iesi la iveala multe din abuzurile facute de ei.
  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 05 December 2016 - 07:22 PM

Probabil nu se astepta nimeni la o astfel de intorsatura a lucrurilor. Scopul principal era acordarea primului ajutor, nu filmarea in sine. Avand aceasta patanie ca exemplu, o sa avem toti de invatat. Dar deh, printre jandarmii bine pregatiti mai sunt si ceva crengi uscate care, "aburiti" fiind, nu mai judeca tocmai clar.
  • 0

#5 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 06 December 2016 - 08:45 AM

felicitari Dorin!

...penibila situatie, sunt curios cum se va rezolva pana la urma acest incident..... ..... ma gandesc ca doar prin instanta se poate anula amenda.....

si iarasi ne intoarcem la faza cu: nici o fapta buna nu ramane nepedepsita, ......fwutui!


  • 0

#6 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 06 December 2016 - 10:14 AM

 

...... nici o fapta buna nu ramane nepedepsita, ......fwutui!

Mare dreptate ai din pacate .........mai era si vorba aceea cu "facerea de bine.......(aia cu mama)".


  • 0

#7 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 06 December 2016 - 10:21 AM

Destul de hazardantă emiterea unor verdicte după o relatare atât de săracă în detalii. Lipsa lor aste destul de ciudată și devine chiar suspectă în contextul în care nu se oferă coordonate pentru a constata dacă evenimentele s-au petrecut în interiorul sau în afara Parcului Natural Piatra Craiului.

Atenție la configurația ariei de interdicție a circulației motorizate, deoarece atâta timp cât deplasarea se face pe drumuri publice, DJ 112K, DJ 112G sau pe drumul comunal 58 și câte or mai fi ele prin zona în discuție, chiar dacă te afli în interiorul parcului, nu există temei legal de aplicare a vreunei sancțiuni !

Se pare că ”salvatorii” au umblat prin parc fără a respecta acest lucru, dar nu se pomenește nimic despre victime, unde se aflau ? etc. etc. Toți participanții la eveniment, victime și salvatori au fost tratați, sancționați la grămadă ? Dacă da, oare de ce ?

În PV se scrie că sancționații ”au fost surprinși” circulând pe traseul turistic marcat cruce roșie în apropiere de ”la Table” (aflat în interiorul PNPC), iar în relatarea lor ei spun că s-au întâlnit cu jandarmii la 3 km de locul accidentului. Care-i adevărul, deoarece în acel loc s-ar părea că distanța indică o poziție în afara parcului sau cel puțin aflată pe un drum public ?

Sunt muuuuuulte întrebări de pus și de aflat răspunsuri clarificatoare.

Salvatorii îi cunosc pe cei care au căzut în prăpastie ? care este domiciliul salvatorilor și victimelor ? (nu pun degeaba această întrebare)

Fără a cunoaște traseul urmat de victime și de salvatori, cât și succesiunea reală a evenimentelor nu cred că putem fi partizanii niciunei părți, empatia cu sancționații doar pe baza că avem și noi în garaj câte un ATV nu este suficientă.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto