Jump to content



Photo

Intrebare Inmatriculare Atv


  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#21 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 January 2017 - 11:10 PM

Atentie; ti-am precizat mai sus :

 

1) inmatricularea se face este la politie, iar

2) inregistrarea se face la primarie

 

nu confunda termenii !....ce este acel T3 nu cunosc.


  • 0

#22 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 18 January 2017 - 11:16 PM

Atentie; ti-am precizat mai sus :

 

1) inmatricularea se face este la politie, iar

2) inregistrarea se face la primarie

 

nu confunda termenii !....ce este acel T3 nu cunosc.

 

Da, te-am inteles, ce ti-am scris mai sus erau exact cuvintele celui ce mi-a raspuns la e-mail, am vazut ca a scris inmatriculat in loc de inregistrat!

Astfel am sa merg si la primarie sa ma interesez un pic despre treaba cu categoriile de vehicule, si daca nu o lamuresc, astept sa ma vad cu cartea tehnica in mana si sa stabilesc dupa cum voi proceda!


  • 0

#23 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 January 2017 - 11:31 PM

Inainte se foloseau denumirile clare inmatriculabil si neinmatriculabil si stiai spre ce varianta sa optezi. Pe unii chiar nu ii intereseaza nici un fel de inmatriculare sau inregistrare deoarece le folosesc exclusiv pe camp si in padure.

 

La primarie poti sa te interesezi si este bine sa o faci.

 

............."astept sa ma vad cu cartea tehnica in mana si sa stabilesc dupa cum voi proceda!"...........nu stiu la ce carte tehnica te referi ?

Probabil te gandesti la Atestatul Tehnic. doar ca acesta nu ti-l va oferi nimeni. Pentru acesta trebuie sa te prezinti la RAR sa te zbati sa il poti obtine.


  • 0

#24 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 18 January 2017 - 11:31 PM

Am gasit ca fapt divers pe un site , brpscandinavia, modelele T3 sunt descrise așa : "Can-Am Outlander T3 is an EC type-approved, road legal tractor. As an original, factory-made BRP product it has all the features of a standard Outlander, with additional tractor modifications."


  • 0

#25 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 January 2017 - 11:38 PM

Atentie ca nu intotdeauna legislatia altor tari se suprapune cu a noastra.

 

Daca nu gresesc in Europa pentru a putea fi inmatriculate ATV-urile au nevoie de COC (certificat european de conformitate), iar cele neinmatriculabile profita de o portita a legii prin inscrierea pe primarie sub forma unor diferite utilaje pentru lucrari.


  • 0

#26 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 January 2017 - 11:43 PM

Uite-te spre exemplu pe site-ul https://www.atvrom.r...axi-4x4-16.html este specificat inmatriculatil si neinmatriculabil ,fiecare varianta cu pretul ei.


  • 0

#27 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 18 January 2017 - 11:54 PM

Inainte se foloseau denumirile clare inmatriculabil si neinmatriculabil si stiai spre ce varianta sa optezi. Pe unii chiar nu ii intereseaza nici un fel de inmatriculare sau inregistrare deoarece le folosesc exclusiv pe camp si in padure.

 

La primarie poti sa te interesezi si este bine sa o faci.

 

............."astept sa ma vad cu cartea tehnica in mana si sa stabilesc dupa cum voi proceda!"...........nu stiu la ce carte tehnica te referi ?

Probabil te gandesti la Atestatul Tehnic. doar ca acesta nu ti-l va oferi nimeni. Pentru acesta trebuie sa te prezinti la RAR sa te zbati sa il poti obtine.

Ma gandesc ca in momentul achizitiei, nu or sa imi dea la mână doar o factură !? Nu este normal sa ofere si o "carte de identitate" a vehiculului ? la vechiul Kymco, mi-au oferit lucrul asta, dar este si adevarat ca era inmatriculabil exact ca o masină. Acum când il voi lua pe acesta, trebuie vazut ce mi se ofera si ce pot face, fiind nou ma gandesc ca ma pot duce la RAR cu el sa vad acolo ce pot face.

 

P.S. cunosc un prieten ce si-a luat un cross , cu care nu avea ce căuta pe drumu public, si i-a luat un kit "street legal" 4 semnalizari,suport nr cu lumina ,claxon ,si far. a fost la RAR cu el si in 30 min l-a inmatriculat sa poata sa circule oriunde cu el.

Deci exista mici portițe pentru diferite situatii.


  • 0

#28 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 19 January 2017 - 12:26 AM

La cumparare bineinteles ca vei primi factura si chitanta pe bani, dar asta nu inseamna ca poti circula pe drumurile publice. asta inseamna doar ca ai cumparat un obiect cu acte in regula.
Daca era inmatriculabil bineinteles ca primeai si cartea de identitate a vehiculului.
Dupa ce il cumperi poti merge cu el pe platforma la RAR si cu actele insotitoare sa vezi ce zic cei de acolo, dar nu uita obiectul cumparat de tine este bun cumparat indiferent daca vei putea circula vreodata pe drumul public cu el sau nu.(nu cred ca vanzatorul sa iti garanteze in scris ca il vei putea inregistra macar la primarie).
 
Totodata te sfatuiesc sa nu te amagesti crezand ca ,daca ii montezi semnalizatoare, claxon,suport numar sau alte cele il vei putea inmatricula pe politie.
Ia gandeste-te eu cu Yamaha Grizzly 700 daca era asa de simplu nu il inmatriculam la politie ? Am pe el si semnalizari, claxon ,suport cu lumina la numar,oglinzi,lampa de mers inapoi ,etc...si tot nu se poate. Este vorba si de o limitare a puterii in limite legale si modificari a circuitului de franare care se face doar de firme specializate si acreditate pentru asa ceva. Este de fapt o omologare individuala in care ATV-ul se reomologheaza sub o cu totul alta denumire cu toate ca pe el scrie mare Suzuki, Yamaha, etc.
  • 0

#29 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 19 January 2017 - 01:06 AM

Ms de info! am sa ma mai documentez un pic si sper ca voi scapa ieftin! Oricum iau in considerare si ce mi s-a spus pe aici , si dupa ce le pun cap la cap pe toate voi da de stire !

M-am uitat si pe ATV rom si acolo figureaza ca fiind inmatriculabil .

 

Attached Files


Edited by ATVio, 19 January 2017 - 01:07 AM.

  • 0

#30 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 19 January 2017 - 08:18 AM

.............. Este de fapt o omologare individuala in care ATV-ul se reomologheaza sub o cu totul alta denumire cu toate ca pe el scrie mare Suzuki, Yamaha, etc.

mdaa, si la mine in talon scrie Motorbike King750, nu Suzuki :)


  • 0

#31 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 19 January 2017 - 08:38 AM

A nu se confunda omologarea pentru circulatia pe drumurile publice cu posibilitatea de a circula pe drumurile publice.
Faptul ca ii pui trei lumini nu iti da drept de circulatie. Omologarea presupune respectarea tuturor cerintelor legislative in domeniul auto, nu doar o luminita si o goarna. Ai doua variante de achizitie: inmatriculabil sau nu. Inmatriculabil inseamna ca primesti inclusiv cartea de identitate sau, daca nu este inmatriculabil primesti doar actele de achizitie.
Diferenta de pret intre unul si altul este de aproximativ 500 euro.
Ca esti tu viteaz si nu vrei sa platesti cei 500 euroi si vrei sa te lupti apoi cu RAR-ul pentru omologarea vehiculului in vederea inmatricularii, este treaba ta si nu ai decat sa o faci. Dar inainte de asta, pune mana pe Monitoarele Oficiale si studiaza ce inseamna omologarea in vederea inmatricularii. Apoi o sa poti constata daca sunt scumpi sau nu cei 500 euro.
Ceea ce a facut prietenul tau cu acel kit street legal, se aplica la quad-uri. Ele sunt preechipate pentru asta. Nu stiu daca la atv este la fel. Cat a costat kit-ul respectiv?
  • 0

#32 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 19 January 2017 - 09:03 AM

la KQ diferenta dintre i

 

..........
Diferenta de pret intre unul (inmatriculabil) si altul este de aproximativ 500 euro.
............

la mine era chiar mai mult, vreo 800 de euroi, dar ma gandesc ca difera de la model la model, cu plusurile sau minusurile aferente acestor valori


  • 0

#33 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 19 January 2017 - 06:26 PM

..........Cat a costat kit-ul respectiv?


A dat cam 100 eur. Este un kit "China", si nu s-a chinuit deloc la Rar. Ori a avut noroc ca nu prea știa bătrânelul ala despre ce e vorba, ori a dat șpaga si nu a vrut sa spună nimănui. E fix treaba lui, eu am rezumat aici ce si cum a facut.
Atv-ul pe care vreau sa il iau , apare pe site-urile vanzatorilor ca fiind inmatriculabil!
In legatura cu înmatricularea, am sunat la poliția rutieră județeană, si cel ce mi-a oferit informatii, a confirmat ca sunt anumite vehicule care chiar daca sunt înmatriculabile, nu se pot înmatricula cu numere negre la poliția județeană. Pot doar fi luate in evidența de consiliul local de unde aparțin, sub denumirea de "tractor rutier". Asta la vehiculele ce au o omologare de tip T3. Exact cum este si modelul respectiv. Nu voi avea totusi acces pe drumurile nationale si autostrazi, tot din spusele celui de la IJP Ph.
In legislatie nu m-am uitat incă, dar o voi face!
Alt model sa zicem mai scump cu 500 eur, față de acesta nu am gasit si nici nu as prefera, dar ma gandesc ca cei ce il vând au omis cumva sa spună, ca este inmatriculabil, dar are si omologare T3, caz in care tu ai de ales cum procedezi cu el, ori poate fi trecut SI CA utilaj, SAU CA autovehicul.
Prea mari bătăi de cap nu cred ca o să am, deoarece, la primaria locala il pot integistra oricum ar fi el, cei ce au mai facut treaba asta trecând pe primărie chiar si motocultoare de mici dimensiuni. Tind sa cred ca un Atv, nu este chiar atat de complicat de inregistrat.
Am să postez aici tot ce tine de acest "caz" !

Sugestiile sunt binevenite!
Multumesc!

la KQ diferenta dintre i
 
la mine era chiar mai mult, vreo 800 de euroi, dar ma gandesc ca difera de la model la model, cu plusurile sau minusurile aferente acestor valori


Diferenta intre modelul asta pe care l-am ales si urmatorul era de 890 eur. Si ca motorizare celalalt era de 570cmc, ăsta e doar de 450.
  • 0

#34 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 19 January 2017 - 06:44 PM

mdaa, si la mine in talon scrie Motorbike King750, nu Suzuki smile.png

Perfect acest exemplu, Motorbike este una din firmele care omologheaza Suzuki si daca nu gresesc si Yamaha.


l. Tind sa cred ca un Atv, nu este chiar atat de complicat de inregistrat.
Am să postez aici tot ce tine de acest "caz" !

Sugestiile sunt binevenite!
Multumesc!

Sa speram ca ai dreptatet si nu vei intampina probleme. Te rugam sa ne informezi in continuare cu evolutia cumpararii  a inmatricularii/inregistrarii.


  • 0

#35 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 19 January 2017 - 11:15 PM

Salutare tuturor !

Am primit in seara aceasta un raspuns de la unul din magazinele ce comercializeaza astfel de modele (cu omologare T3)

   -raspunsul suna cam așa:

 

"Buna ziua.
Omologarea T3 inseamna:
T3: - tractoare cu roţi, a căror viteză maximă constructivă nu depăşeşte 40 km/h, iar
masa proprie este mai mică sau egală cu 600 kg ;
Cu alte cuvinte, e asimilat unui tractor, ceea ce in plan practic inseamna ca se inmatriculeaza la primarie, in loc de politie."

 

Rămâne sa aflu cu exactitate daca chiar un astfel de ATV este limitat la 40km/h sau nu.

Cel ce mi-a raspuns cred ca vroia sa spuna ca se înregistreaza la primarie, dar am vazut ca multi folosesc termenul înmatriculeaza, de aici si confuziile noastre :)


  • 0

#36 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 20 January 2017 - 11:44 AM

Salut,

 

Din informațiile obținute de la dealer ATVROM (Brașov/ nu mai țin minte numele persoanei) se pare că limitarea este din CDI și nu se poate modifica prin rescrierea/reprogramarea acelei instrucțiuni. Viteza reală la care funcționează ar fi undeva până în 50km/h, nu chiar 40 km/h cum se scrie la regulament.

Din cauză că pe documentele sale apare acea mențiune privind omologarea pentru categoria T3 (utilaj agricol cu viteza maximă 40km/h), aceste ATV-uri se înregistrează doar pe primării. Se pare că dețin totuși carte de identitate (CI) pe care dealerul o pune la dispoziția cumpărătorului, nefiind necesară obținerea atestatului tehnic de către cumpărător.

Cu toate acestea, ITP și RCA sunt obligatorii, deci nu-i nici o sfârâială dpdv al costurilor pentru posesor.


  • 0

#37 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 20 January 2017 - 06:34 PM

Am primit si raspunsul in ceea ce priveste viteza, si se pare ca doar din legislatia noastra reiese treaba cu viteza constructiva 40/h. El vine cu atestat T3 dar european. Si viteza nu este afectata in nici un fel, prin aceasta omologare, modelul duce constructiv aprox 100km/h.
Oricum aici voi posta prima data dupa ce il voi avea,si testa!
  • 0

#38 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 20 January 2017 - 07:17 PM

Oricum aici voi posta prima data dupa ce il voi avea,si testa!

nu aici!

fa-ti propriul tau topic de prezentare!

succes!


  • 0

#39 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 20 January 2017 - 07:51 PM

nu aici!

fa-ti propriul tau topic de prezentare!

succes!

Da, nu am specificat, ca "aici pe forum" Scuze, nu faceam fix la topicul asta referință!


  • 0

#40 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 20 January 2017 - 10:25 PM

 

Cu toate acestea, ITP și RCA sunt obligatorii, deci nu-i nici o sfârâială dpdv al costurilor pentru posesor.

 

Eu am avut RCA anul acesta facut pe 6 luni (700 cm) la pretul de 77 lei si impozit nu platesc de loc. (inregistrat primarie)

Cred ca cele inmatriculate au RCA la un pret mai mare.

Rog sa posteze cei ce le au inmatriculate cat au platit pe RCA pentru comparatie.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto