Jump to content



Photo

Cf 450S


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#21 opac

opac

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita
  • Nume real:Ovidiu
  • Telefon:0723669904
  • Marca ATV:CF Moto 520S

Posted 17 February 2017 - 09:33 AM

O intrebare pentru posesori de cf 450,utilajul este nou si uneori schimba greu vitezele cu toate ca frana de picior e actionata.E doar de la faptul ca e nou?

 

Salut, 

am si eu aceeasi problema cu un 520s. 

Cand simti ca nu poti schimba, desi frana de picior este actionata, TREBUIE sa accelerezi un pic,  apoi o sa fii surprins cat de usor schimba.

Asta imi spune ca este ceva legat de compresie, la cat ma pricep :D

Important este sa mearga :)


  • 0

#22 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 17 February 2017 - 10:05 AM

Salut,

Explicația este simplă: orice angrenaj de roți dințate când este angajat, deci când se exercită un cuplu pe axul conducător (axul fuliei curelei) sau pe axul condus (priza cardanică) va ”agăța” în momentul în care se dorește acționarea cutiei de viteze. 

De aceea se recomandă întotdeauna să calci frâna (dezangajarea axului cardanului), iar pentru relaxarea axului fuliei se reglează turația la ralanti astfel ca variatorul să nu tindă să miște cureaua sau să o țină tensionată.

Tu reușești să produci relaxarea curelei printr-o schimbare de turație pișcând accelerația. Cam așa stau lucrurile. 


  • 0

#23 hot

hot

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cezar
  • Telefon:0751130101
  • Marca ATV:Cf moto 450 s
  • Numar ATV:089

Posted 22 March 2017 - 09:54 AM

A inceput sa mearga schimbatul mai bine,am observat ca daca il zgalțai putin merge foarte usor deci e chestie de sincronizare pinioane.Aveti idee daca filtrul de ulei este cu element filtrant sau este capsulat la cf 450?Stie cineva un cod de producator?Rog pe autorul topicului sa ma ierte ca am postat.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto