Jump to content



Photo

Linhai Work Sau Linhai Aniversary


  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 29 January 2017 - 10:52 AM

Va salut sunt membru nou si as dori sa îmi cumpăr un linhai sh și as dori sa îmi ziceți care ATV este mai durabil la piese să nu se strice repede dintre work și aniversary ,cei care au avut linhai sau ce au vazut,auzit și cel 2x4 sau 4x4 ,și ce piese cad repede la ele am începea că sunt proaste senzori partea electrica prin fața la tremocupla radiator etc? Va mulțumesc
  • 0

#2 rclaudiu86

rclaudiu86

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara-Lupeni
  • Interests:Mers la pescuit cu ATV ul.
  • Nume real:Rosu Claudiu
  • Telefon:0758xxxxxx
  • Marca ATV:Linhai

Posted 29 January 2017 - 11:09 AM

Salut Tudor! Desi nu am vechime in ale ATV ului pot sa iti zic ca e bine sa fie 4x4. In legatura cu bagatul in service, depinde si ce noroc ai cand o sa iei atv ul.Vanzatorul,daca nu il cunosti, nu iti va zice: vezi ca are probleme cu x,y, z sau ca l-a forjat de l-au gasit dracii.Piesele nu sunt asa de scumpe ca la alte modele,m-am interesat si eu putin inainte de a lua un Linhai.In plus,daca nu te pricepi la mecanica, un dus la service autorizat te face sa mai scoti ceva bani in plus. Trebuie plimbat putin pentru a vedea posibilele bube.Ca de exemplu poate sa arate bine si dupa ce parcurgi 1 km sa vezi ca iti fierbe apa. Depinde si de buget,cat iti permiti sa dai pe unul second.Eu personal am cautat luni bune pana sa achizitionez unul.
  • 0

#3 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 29 January 2017 - 11:19 AM

Da așa este și eu nu mă grăbesc să cumpăr dar ce sa aleg work sau aniversary care o fi mai rezistent la piese și mai durabil eu nu vreau să fie neapărat puternic că nu îl folosesc la offroad extrem îl i-au pentru plimbări normale și vreau să îl țin mult timp
Tu ai avut vreodată un linhai și ce linhai
  • 0

#4 rclaudiu86

rclaudiu86

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara-Lupeni
  • Interests:Mers la pescuit cu ATV ul.
  • Nume real:Rosu Claudiu
  • Telefon:0758xxxxxx
  • Marca ATV:Linhai

Posted 29 January 2017 - 11:27 AM

Worker sau aniversary...doar colegii care au avut asa ceva iti pot raspunde. Eu am un Dragonfly 400 de 352 cm3 si sunt multumit de el desi il am doar de 1 luna.Ce suma de bani esti dispus sa dai pe un Linhai? Daca il iei doar pentru plimbari usoare,dupa o revizie generala cu siguranta te va tine mult.

Edited by rclaudiu86, 29 January 2017 - 11:28 AM.

  • 0

#5 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 29 January 2017 - 11:37 AM

Până maxim 1500 euro
Și revizia generală o pot face la orice service auto eu sunt din Olt Slatina știe cineva unde în Slatina exista un service specializat in ale ATV.urilor

Edited by Drg Tudor, 29 January 2017 - 11:47 AM.

  • 0

#6 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 January 2017 - 11:39 AM

@drg tudor iti recomand sa folosesti semnele de punctuatie cratime punct virgula punct si virgula semnul exclamarii semnul intrebarii asa nu ajungi sa te faci de ras mai mult decat te ai facut deja Ma gandesc ca este mai usor pentru toti de citit Si poate chiar si de tine mai ales ca o sa ajungi sa si intelegi ceea ce spunem pe aici
Multumesc
  • 0

#7 rclaudiu86

rclaudiu86

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara-Lupeni
  • Interests:Mers la pescuit cu ATV ul.
  • Nume real:Rosu Claudiu
  • Telefon:0758xxxxxx
  • Marca ATV:Linhai

Posted 29 January 2017 - 12:56 PM

La 1500 euro,sincer, nu gasesti ceva 4x4 bun.Bine, poate gresesc eu dar zilnic ma uit pe siteurile cu atv uri si parerea mea e ca o sa mai bagi bani in el daca il iei pana in 1500 euro.Iti doresc sa gasesti unul fara prea multe bube.
  • 0

#8 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 29 January 2017 - 02:52 PM

Sa ști că am găsit sunt ceva daca nu găsesc o să îmi iau și 2x4 că sunt mai ieftine
Și când e să îl cumpar ce probe trebuie să fac cu el ca să îmi dau seama că este bun la ce trebuie sa ma uit ce semne sunt că să stiu că nu e ok .Nu îi trebuie că să îi fiarbă apa nu ,de unde îmi dau seama că nu îmi fierbe apa ,la cate luni trebuie să se ridice apa la cate linii e ok,nush întreb ,să nu vă supărați dar vreau sa am ceva idei când îl probez,. Mulțumesc
  • 0

#9 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 29 January 2017 - 03:55 PM

Și când e să îl cumpar ce probe trebuie să fac cu el ca să îmi dau seama că este bun la ce trebuie sa ma uit ce semne sunt că să stiu că nu e ok .Nu îi trebuie că să îi fiarbă apa nu ,de unde îmi dau seama că nu îmi fierbe apa ,la cate luni trebuie să se ridice apa la cate linii e ok,nush întreb ,să nu vă supărați dar vreau sa am ceva idei când îl probez,. Mulțumesc
  • 0

#10 rclaudiu86

rclaudiu86

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara-Lupeni
  • Interests:Mers la pescuit cu ATV ul.
  • Nume real:Rosu Claudiu
  • Telefon:0758xxxxxx
  • Marca ATV:Linhai

Posted 29 January 2017 - 03:56 PM

Caută pe cineva care se pricepe și vrea sa vina cu tine când vezi atv ul (recomand). Desemenea citește forumul și vei găsi toate problemele posesorilor de Linhai.
  • 0

#11 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 29 January 2017 - 11:15 PM

Salut, am o nelămurire in privință la linhai.
Care este țară de proveniență a lui,unde sunt fabricate ,că am căutat pe net și nimeni nu știe exact.poate știe cineva de aici ,eu cred că sunt făcute de Yamaha au motor de Yamaha,așa este......


Edited by CHRYS, 29 January 2017 - 11:46 PM.

  • 0

#12 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 January 2017 - 11:46 PM

Linhai este facut de CHINA, motorul inspirat dupa Yamaha, daca gasesti cu motor de Yamaha original cumpara-l.

 

Din nou ai posta aiurea si am trebuit sa iti mut postarea.

 

PS. @Tudorel , deocamdata nu mai ai voie sa postezi in alta parte decat in aceste doua topicuri facute de tine! (sunt suficiente pentru tine)


  • 0

#13 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 29 January 2017 - 11:57 PM

Daca ai ocazia sa iei ceva, nu ezita si ia un 4x4 ! o sa te ajute mult chiar daca faci plimbari sau treburi pe acasa. Eu am avut 2x4 si am fost in 80% din cazuri in nevoia de un 4x4! La plimbari mai lungi daca te duci pe un traseu neamenajat si dai de un noroi ceva , preferi sa il treci decat sa te intorci, asa ca un 4x4 trece mult mai repede si mai usor.

Eventual un 2x4 ar fi cat de cat ok cu troliu, dar nici asa.....zic eu...


  • 0

#14 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 30 January 2017 - 12:04 AM

Așa este,cum a spus și colegul de mai sus, linhai este chinazerie? Înseamnă că nu sunt bune,nu merita sa i.i cumpăr!
  • 0

#15 adolf

adolf

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea Ciuc
  • Nume real:adolf
  • Telefon:- la cerere
  • Marca ATV:fost polaris , actual CF Moto Z8

Posted 30 January 2017 - 12:22 AM

@drg tudor, nu tot ce e chinezarie, e bull shit... Chinezii au  3 categorii de calitate, si preturi aferente... Ca si parere personala, sa fie 4x4. Altfel, degeaba discutam, All Terrain Vehicle, (ATV) si una din caracteristicile de baza este sa poata sa fie cuplat 4x4... ( printre multe altele)


  • 0

#16 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 30 January 2017 - 12:34 AM

Deci este ok din punct de vedere mecanic, merită să fie cumpărat ,nu dau bani degeaba,nu este chinazerie... Mulțumesc
  • 0

#17 adolf

adolf

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea Ciuc
  • Nume real:adolf
  • Telefon:- la cerere
  • Marca ATV:fost polaris , actual CF Moto Z8

Posted 30 January 2017 - 12:41 AM

ATV-ul este un ansmablu de sute de piese/componente.Nimeni nu iti poate garanta ca nu vei avea probleme cu le, totul depinde de respectul care il dai masinii (intretinere, cat de mult il ,,chinui" prin paduri, etc). Cum ai grija de el, atata te tine... Si ca o parere personala, acest lucru este valabil pt orice marca - poate sa fie Polaris, Can Am, sau ,,chinezarie" ... Ca sa iti faci o idee, eu am trecut de la polaris la ,,chinezarie " si nu imi pare absolut deloc rau . Daca iti faci griji de intretinerea unei ,,chinezarii" stai sa vezi ce preturi incep la celalte brand-uri renumite, la care, culmea , multe dintre piese sunt made in china... 


  • 0

#18 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 30 January 2017 - 12:47 AM

Așa este,ai avut vreodată un linhai ai fost mulțumit de el și ce linhai este mai rezistent dintre work și aniversary 4x4 sau 2x2
Eu mi-am cam pierdut încrederea în linhai, pentru că m-am uitat de N orice pe YouTube și toți huiduie linhai parcă nu ar fi bun de nimic,eu ziceam să trec la un Yamaha big sau grizzly ,este puțin mai scump dar zic că o fi mai rezistent la piese că este original Yamaha....Tu ce zici
  • 0

#19 adolf

adolf

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea Ciuc
  • Nume real:adolf
  • Telefon:- la cerere
  • Marca ATV:fost polaris , actual CF Moto Z8

Posted 30 January 2017 - 12:49 AM

Linhai nu am avut, si nu imi pot da cu parerea strict de acest model. Sunt colegi aici care au linhai si sigur vor veni cu parerile lor in privinta asta.Mie personal imi place mai mult cf moto -ul din mai multe privinte, dar poate sunt subiectiv. 


  • 0

#20 Drg Tudor

Drg Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:Tudorel
  • Telefon:0747819643
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:543678

Posted 30 January 2017 - 12:51 AM

Ok.ms oricum pentru discuție,
Atunci o sa astept păreri de la cei care au sau au avut,și ii rog sa îmi scrie aici
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto