Jump to content



Photo

Ochelari


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Abritza

Abritza

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 41 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0733680147
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660
  • Numar ATV:-

Posted 29 January 2017 - 02:35 PM

Salut,am si eu o problema,ochelarii mei se aburesc,nu sunt unii de calitate superioara asa ca m-am decis sa imi cumpar unii mai buni.Va rog,daca imi puteti spune ce caracteristici trebuie sa aiba,din ce material sa fie lentila,sau pur si simplu sa imi spuneti modelul?
  • 0

#2 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 January 2017 - 04:25 PM

Salut,
Cand spui ochelari, la ce fel de ochelari te referi? De vedere, de enduro, de soare, viziera?
  • 0

#3 Abritza

Abritza

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 41 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0733680147
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660
  • Numar ATV:-

Posted 29 January 2017 - 04:30 PM

De enduro...
  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 January 2017 - 05:11 PM

Mda, cred ca nu ar trebui sa se abureasca. Posibil sa nu fie suficient de ventilati. Incearca si spray antiaburire. Gasesti la magazinele moto, online. Se foloseste pentru a nu se mai aburi vizierele.
  • 0

#5 Abritza

Abritza

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 41 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0733680147
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660
  • Numar ATV:-

Posted 29 January 2017 - 06:13 PM

Am inteles,dar stiam ca sunt si unii cu lentile mai bune sau speciale,dar nu stiu care sunt
  • 0

#6 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 January 2017 - 06:22 PM

Hai sa vedem ce spun si colegii care folosesc astfel de ochelari.
  • 0

#7 Abritza

Abritza

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 41 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0733680147
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660
  • Numar ATV:-

Posted 29 January 2017 - 07:39 PM

De acord,astept pareri
  • 0

#8 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 29 January 2017 - 09:08 PM

Practica este diferită în funcție de deprinderi, dar și de casca utilizată cam împerecheată cu ochelarii atunci când folosești una dedicată enduro, însă există și opțiuni.

Cerințele sunt de fapt cele de a rezolva protejarea contra lovirii și față de lumina prea puternică, iar uneori de a penetra ceața.

Am spus că există mai multe variante de împerechere a căștii cu ochelarii și după părerea mea nici una nu rezolvă toate situațiile întâlnite, tendința este de a alege compromisul pe care-l consideră fiecare acceptabil după standardele personale.

 

Încerc o enumerare:

Cască enduro/cross purtată împreună cu ochelari dedicați Attached File  ochelari-enduro-cross.jpg   67.21KB   3 downloads= protecție bună a capului dată de cască + protecție bună a ochilor atâta timp cât ochelarii sunt purtați, deoarece în concursuri dure și foarte murdare ei aburesc sau se opacizează din cauza noroiului și nu se mai folosesc, se întorc la spate și acolo rămân până la sfârșitul zilei. Pe ploaie combinația este la fel de vulnerabilă.

 

Casca moto închisă = când de fapt n-ai nevoie de ochelari de protecție. Ea este o variantă care ține doar împreună cu un pin lock bun, dar vara este una aproape imposibilă la deplasări cu vitezele noastre, nu se aerisește. După o singură purtare mirosul este mai tare decât al cizmelor.

 

Casca de enduro cu vizieră = asemănătoare cu varianta moto însă aerisirea este puțin mai bună. La acestea există de multe ori o semivizieră parasolară care oferă varianta de protejare a ochilor, deschiderea parbrizului pentru aerisire, dar este în general mai complexă și mai grea decât anterioarele.

 

Casca flip up = este o cască ce are vizieră completă, unele variante o au și pe cea parțială clară sau cu protecție solară, dar sunt teribil de grele și incomode pentru modul normal de utilizare în regim ATV la viteze mici, chiar și atunci când sunt deschise. Este mult prea complexă față de necesitățile noastre.

 

Casca deschisă sau „casca de scuter” = oferă o protecție parțială deci nerecomandată pentru extrem, ea este practică pe căldură și pe ploaie, viziera oferind o bună aerisire, iar în cazul în care este ridicată se pot folosi cu ușurință ochelari din cei mai diverși.

 

Împerecherea ochelarilor cu aceste căști poate fi uneori tare ciudată, dar dintre toate variantele posibile sunt de preferat ori cei dedicați cu închideri laterale bune împotriva noroiului, a prafului, ventilați și aburesc destul de greu (prețul este pe măsură) sau variantele cip, concepuți pentru ciclism.

Ultimii se fac și ei pentru mai multe buzunare având lentile clareAttached File  ochelari-ciclism clari.jpg   25.97KB   1 downloads, colorateAttached File  ochelari-ciclism-galben.jpg   29.13KB   1 downloads, sau sunt rame cu lentile detașabile și variat colorateAttached File  ochelari-ciclism-multioptiune.jpg   40.42KB   1 downloads. În general sunt suficient de buni, protecția este acceptabilă, având o ventilație considerabilă aburesc mai greu, fiind potriviți  pentru noi cei care postăm pe aici, oameni mai puțin tăvăliți prin competiții la categoria extrem.

 

 


  • 2




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto