Jump to content



Photo

Achizitie Oarecum Eșuată


  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 01 February 2017 - 12:15 PM

Salutare tuturor, in urma cu aproximativ 2 saptamani, m-am decis sa achizitionez un ATV , mai exact un Outlander 450 PRO. Am mers pentru achizitie la Euronautica in Bucuresti. Totul bine si frumos, am discutat despre modelul ales de mine, am stabilit conditiile livrarii si un termen, dupa care am achitat avansul pentru comanda facuta. Totul a fost ca la carte, fara probleme, dealerul, spunandu-mi ca va dura undeva pana in 2 saptamani pana il voi avea.
Azi am primit un telefon, placut, dar care includea si o veste mai putin buna. ATV-ul meu a sosit, dar din pacate nu se stie de ce dar nu a venit cu toate accesoriile incluse, mai exact lipsea : șaua, stopuri spate/semnale/ , oglinzi, cui remorca.
Pentru aceste accesorii va trebui drept urmare sa astept alte 2 saptamani!

Scriu aici, nu pentru a face reprosuri cuiva, ci doar pentru a afla de la voi, daca cineva a mai trecut prin asa ceva pana acum sau nu, si pentru a cere diverse pareri!
Va multumesc!
  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 01 February 2017 - 01:17 PM

Sa lipseasca accesoriile inteleg chiar daca nu ar fi de admis nici acest lucru, dar sa lipseasca șaua......cred ca este prea de tot. 

Aceasta nu mai este un accesoriu care s-ar livra separat.


  • 0

#3 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 01 February 2017 - 03:15 PM

Cam dubios. Suna de parca a stat undeva intr-un magazin la prezentare si s-au vandut accesoriile respective de pe el, iar acum asteapta sa vina altele. Vezi ce data de fabricatie are si, eventual cere restituirea avansului si mergi si achizitioneaza-l din alta parte. Atata timp cat nu au onorat termenii livrarii, ar trebui sa iti restituie banii fara sa comenteze deloc.


  • 0

#4 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 01 February 2017 - 03:26 PM

foarte posibil, ca nici saua nu era montata pe atelaj cand vine in container / boxpalet  (cel putin eu am vazut muuulte vehicole fara sa!)

majoritatea accesoriilor vin ambalate in cutii separate

 

...poate s-au pierdut pe drum din neglijenta cuiva (expeditor, transportator, etc...)

daca mai ai timp sa astepti, sigur o sa le primesti, .....eventual cere oarece cadouri/accesorii ca si bonus/despagubire pt neplacerile provocate!

daca nu, fara probleme ar trebui sa primesti banii inapoi......(mai sunt si niste exceptii, fwutui! ;) )

 

succes!


........... ar trebui sa iti restituie banii fara sa comenteze deloc.

in ipoteza ca nu intra in insolventa in cateva zile........

dar asta ar fi un caz extrem..... dar totusi nu imposibil..... iti spun din propria experienta......


  • 1

#5 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 01 February 2017 - 03:39 PM

Am discutat cu reprezentantul lor de la vanzari, care s-a ocupat de comanda, si mi-a spus ca s-a interesat de ce a venit fara aceste accesorii, si problema ar fi de la asa zisul depozit central unde au toate atv-urile si piesele in EU. Acolo pachetul ales de mine mai exact 450 PRO, trebuia sa fie echipat cu un anume model de șa, si stopuri spate cu semnalizare, fix elemente cu care nu a venit(inafara de oglinzi si bila de remorcare). Acum vina cui este nu se stie sigur, dar clar cineva in depozit a facut o gresala sau transportatorul, "s-a uitat" prin colete.
Vor incerca sa imi aduca piesele cat mai repede posibil, pentru a putea continua vanzarea catre mine in maxim o saptamana( au dat deja comanda ptr piese, si ar trebui sa dureze pana miercurea viitoare teoretic) daca nici atunci nu vor sosi, deja am cerut un discount ceva, care sper sa mi se ofere ptr mica neplacere. Eram totusi nerabdator sa il iau acasa zilele astea.
In rest, m-am uitat la el arata foarte bine, este neatins neumblat, se vede ca totul e nou, nu este plin de praf ca si cum ar fi stat pe undeva.
Attached File  image.jpeg   97.72KB   2 downloadsAttached File  image.jpeg   193.3KB   1 downloads
  • 1

#6 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 01 February 2017 - 04:39 PM

Ce ghinionul naibii... 


  • 0

#7 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 01 February 2017 - 04:50 PM

sincer nu am probat saua de la PRO dar sunt foarte multumit de saua standard .

Posibil sa fi fost atv donator . Si iti explic de ce . Sunt firme care au pe stoc atv  si au colaboratori . De ex eu si firma care imi aduce piesele . Daca eu m o comnda urgenta de piese ( de pe acelasi tip de atv  si un pic mai multe . Atunci dealerul sa nu ma piarda ca si client care ii iau o data sa zicem de 2000 euro . demonteaza de pe un atv piesele de care am eu nevoie si mi le trimite . El urmand ca in momentul in care imi vin piesele sa le monteze pe atv . Fac o paranteza si va zic un caz concet ( evident cu cunostinte pe masura ca altfel nu se face asa ) cand un motor din showroom a fost desfacut ( mai exact un cilindru ) pt cineva care avea nevoie de el si care platea + avea multi prieteni influenti .

 

Nu ai de ce sa iti faci probleme . Piesele pe el vor fi noi . poate mai bune ca cele cu care a venit din fabrica ( multi de aici pot confirma ca piesa comandata ulterior a tinut mai mult ca cea cu care a venit din fabrica .

 

Eu as incerca sa le propun un deal destul de ok ( pentru tine ) Astept dupa restu de piese chiar renunt la saua PRO ( daca nu ti neaparat sa fie asa ) dar vreau manere incalzite in acelasi pret .

Si ai cam terminat de echipat ATV  .( mai trebuie un scut si e ready to race .. )


  • 1

#8 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 01 February 2017 - 06:53 PM

sincer nu am probat saua de la PRO dar sunt foarte multumit de saua standard .

Posibil sa fi fost atv donator . Si iti explic de ce . Sunt firme care au pe stoc atv  si au colaboratori . De ex eu si firma care imi aduce piesele . Daca eu m o comnda urgenta de piese ( de pe acelasi tip de atv  si un pic mai multe . Atunci dealerul sa nu ma piarda ca si client care ii iau o data sa zicem de 2000 euro . demonteaza de pe un atv piesele de care am eu nevoie si mi le trimite . El urmand ca in momentul in care imi vin piesele sa le monteze pe atv . Fac o paranteza si va zic un caz concet ( evident cu cunostinte pe masura ca altfel nu se face asa ) cand un motor din showroom a fost desfacut ( mai exact un cilindru ) pt cineva care avea nevoie de el si care platea + avea multi prieteni influenti .

 

Nu ai de ce sa iti faci probleme . Piesele pe el vor fi noi . poate mai bune ca cele cu care a venit din fabrica ( multi de aici pot confirma ca piesa comandata ulterior a tinut mai mult ca cea cu care a venit din fabrica .

 

Eu as incerca sa le propun un deal destul de ok ( pentru tine ) Astept dupa restu de piese chiar renunt la saua PRO ( daca nu ti neaparat sa fie asa ) dar vreau manere incalzite in acelasi pret .

Si ai cam terminat de echipat ATV  .( mai trebuie un scut si e ready to race .. )

 

Cand am fost in showroom, m-am uitat destul de atent la locasurile unde ar trebui montate de ex stopurile pe spate, si nici un fel de urme nu erau vizibile, m-am uitat si la ghidon, unde veneau oglinzile, iar nu erau urme, la cuiul de remorca trebuia sa fie o urma ceva, dar nimic!

Am pus mana frumos si am scris un e-mail la BRP in SUA/Canada, le-am descris problema si am aflat care ar fi treaba cu neintelegerea asta:

-ei sustin ca sunt cam 2 modele PRO, unul cu omologare T3 si unul fara, cel fara este neinmatriculabil, si nu este road legal.

-diferenta intre cele 2 pachete ar fi fix de aceste accesorii

-asemanarea ar fi ca din fabrica el pleaca BULK catre depozitul central din anumite zone, unde urmeaza sa fie echipat ori ca fiind PRO, ori nu, ori cu saua nu stiu de care, ori cu jante etc.

Deci pe scurt ei sustin ca se vinde ATV-ul + pachetul de accesorii ales, si eventuala cauza pentru care nu a ajuns si pachetul de accesorii ar fi ca sunt livrate din al depozit

 

Acu, ori s-a facut o gresala la transport si nu au inclus si acel pachet, ori nu au stiut de treaba cu accesoriile, ori poate va ajunge si acest pachet ulterior.

 

Si daca era donator, ma gandesc ca nu il trimit aia din depozit fara sa spuna cuiva de la dealer ce urmeaza sa primeasca...

Ramane sa vad ce urmeaza.


  • 0

#9 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 01 February 2017 - 07:46 PM

 

 


in ipoteza ca nu intra in insolventa in cateva zile........

dar asta ar fi un caz extrem..... dar totusi nu imposibil..... iti spun din propria experienta......

 

si daca intra, oricum s-a dat drumu la furat , legal ! nu imi strica unu de 1000 (e pe stoc), eventual si ceva echipament nou (e ppe stoc) , poate cateva scule de prin service?... chestii dastea pana in 40k eur :)))))


  • 0

#10 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 02 February 2017 - 07:59 AM

da da inteleg :)

dar (Doamne fereste) nu cumva sa fie invers --worst case scenario--.... stii tu, si fwutut si cu banii luati....


  • 0

#11 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 02 February 2017 - 10:40 AM

Acum am si eu o intrebare .. de ce Euronautica ? Din auzite pretul la ei este mai mare ca la ceilalti ?


Edited by pitesti, 02 February 2017 - 12:14 PM.

  • 1

#12 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 02 February 2017 - 02:10 PM

Acum am si eu o intrebare .. de ce Euronautica ? Din auzite pretul la ei este mai mare ca la ceilalti ?

Nu stiu daca suna ciudat sau nu, dar in primul rand am vrut sa iau direct de la distribuitorul oficial, dar am sunat si la altii, si timpul de livrare era cel mai scurt la Euronautica.

Acum daca vorbim si de pret, diferenta intre magazine era asa :

-Motoboom 8090 eur

-Atvrom 7990 eur

-Authentic Spirit 8050 eur

-Euronautica 7980

 

Preturile nu aveau o diferenta foarte mare dar doar la Euronautica mi s-a spus ca vine in aprox 1 saptamana si asa a fost! A venit destull de repede dar totusi fara "pachetul de accesorii"

 

Am primit inca o parere de la BRP.com site-ul oficial probabil din SUA sau Canada (au sectiunea de intrebari) : -livrarea kitului complet se face din doua depozite diferite pentru aceiasi comanda, dar depozitul de accesorii este intr-o alta tara decat depozitul cu ATV-uri.

 

Acum am de asteptat inca o saptamana pana cei de la showroom imi vor aduce si restul pieselor sa il pot lua acasa

 

Totusi au fost foarte amabili, si se oferise sa vada daca ar putea sa imi puna totusi o sa de pe un model care nu s-a vandut in showroom, sa pot sa plec acasa cu ATV ul dar, am decis ca ar fi bine sa il iau complet, si nu pe "bucati" nu mor inca o saptamana :)


  • 0

#13 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 02 February 2017 - 02:47 PM

Totusi au fost foarte amabili, si se oferise sa vada daca ar putea sa imi puna totusi o sa de pe un model care nu s-a vandut in showroom, sa pot sa plec acasa cu ATV ul 

 

Vezi? Despre asta vorbesc. Eu nu as fi fost asa de "amabil" niciodata. Cum sa iau de pe unul ca sa pun pe altul? De ce sa fac asta? Mie mi se pare foarte urat sa faci asa ceva. Mai bine ti-as fi oferit manopera gratuita la o revizie sau preturi speciale la consumabile, asta ca mod de a recompensa neajunsul facut, dar nu as fi luat de pe un alt atv...

 

Edit: deci estre foarte posibil ca atv-ul tau sa fi fost donator. Glumesc desigur, dar nu pot sa nu ma gandesc si la asta. Of of, mai mai...


  • 0

#14 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 03 February 2017 - 12:05 AM

Motoboom 8090 eur

-Atvrom 7990 eur

-Authentic Spirit 8050 eur

-Euronautica 7980

 

pe la banii astia am prins eu la oferta un 570 scurt cu servo si galben cum imi place mie .


  • 0

#15 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 03 February 2017 - 03:22 PM

 

Vezi? Despre asta vorbesc. Eu nu as fi fost asa de "amabil" niciodata. Cum sa iau de pe unul ca sa pun pe altul? De ce sa fac asta? Mie mi se pare foarte urat sa faci asa ceva. Mai bine ti-as fi oferit manopera gratuita la o revizie sau preturi speciale la consumabile, asta ca mod de a recompensa neajunsul facut, dar nu as fi luat de pe un alt atv...

 

Edit: deci estre foarte posibil ca atv-ul tau sa fi fost donator. Glumesc desigur, dar nu pot sa nu ma gandesc si la asta. Of of, mai mai...

Ma gandeam si eu, dar, acu daca luau de pe unu din showroom care nu era rezervat de nimeni, nu cred ca era ceva rau... doar ca au zis ca a venit in cutia lui, sigilata cum se livreaza, si fara accesoriile alea, si ca nu au avut de unde sa stie ca asa il vor livra cei din depozit. Acu poate la depozit undeva s-a facuut ceva , o donatie de pe el, dar nu le-au zis astora ca ba vezi ca il livram fara ce trebuie...

 

 

pe la banii astia am prins eu la oferta un 570 scurt cu servo si galben cum imi place mie .

Galben am gasit si eu tot de 570 dar , nu vroiam culoarea aia sub nici o forma! si adevaru ca imi place mult modelul asta ca si culoare dotari etc. Nici motorul nu mi se pare rau de 450, fata de ce am avut in trecut de 150 si 300 :))


  • 0

#16 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 03 February 2017 - 09:21 PM

Viorel, vezi cum te ajutam noi: te tinem de vorba ca asa este bine ,asa este rau , ba ca altfel ar fi fost mai bine....... 

Si sa vezi ..........ce rapid au trecut zilele si ti s-a completat si ATV-ul si vei fi gata de drum !thumbsup.gif


  • 0

#17 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 04 February 2017 - 01:38 PM

Abia astept sa fie gata sa il iau acasa! Sper sa nu mai intampin alte probleme cu cei de la Euronautica ca innebunesc, deja au trecut aprox 3 saptamani de cand l-am comandat si am asteptat.

A mai avut cineva experiente proaste cu magazinul respectiv? In sectiunea de unde cumparam nu am prea gasit mare lucru.

Totusi ma rog sa fie caz particular, si sa nu ma trezesc cu vre-o veste proasta saptamana ce vine !


  • 0

#18 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 08 February 2017 - 04:21 PM

Dupa aproape inca o saptamana de asteptare ... A SOSIT mica bestie smile.png ma acomodez 2-3 zile cu el vad ce si cum si postez si aici detalii chestii etc...

pana una alta am pus o poza de la o mica tura de recunoastere

 

Attached Files


  • 0

#19 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 08 February 2017 - 04:47 PM

no vezi, totul e bine cand se termina cu bine!

sa ai noroc de ea, sa parcurgeti multi km fara evenimente neplacute!

 

ori iti faci propriul tau topic de prezentare, ori il redenumim pe asta ;)

 

 

 

PS: amu' si la profil poti sa-ti completezi ATVul :)


......

Si sa vezi ..........ce rapid au trecut zilele si ti s-a completat si ATV-ul si vei fi gata de drum !

da da, au trecut repede!

acum asteptam berile de la Vio, doara i-am fost suporteri fideli zilele astea! thumbsup.gif


  • 0

#20 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 08 February 2017 - 07:54 PM

Nu, nu , hai sa nu le amestecam. Ramane acest topic cu peripetiile de la achizitie.

Viorel eu zic sa deschizi alt topic pur de prezentare incepand cu momentul zero.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto