Jump to content



Photo

Atv-Uri De Pe Net


  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1 FlorinB

FlorinB

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0755318731
  • Marca ATV:Hummer

Posted 13 March 2017 - 12:17 PM

Salut,numele meu este Florin.Am 19 ani.
De ceva vreme ma gandesc sa cumpar un atv.
Eu fiind la tara mi-ar placea sa am un atv,sa merg cu el pe camp,prin sat(sa mai las masina in garaj,sa fac economie:))
Prea mare experienta nu am,desi am mai condus atv-uri insa de putine ori.Pana acum mai circulam cu un scutet de 80,Un Suzuki..insa se strica mai mereu:)).Acum ca s-a mai incalzit afara am zis sa mai las masina deoparte.
Am cautat pe net si am vazut firme care cica importa atv-uri noi din Germania.Bun,ma uit la poze...wow ce bine arata mai ales ca e si ieftin,500-600 euro..Trebuie sa imi cumpar unul,nu se poate..Vad pe net,atv-urile din buzau,inca un site ''bemi shop''si multe altele(inclusiv un depozit din Suceava care se ocupa cu asa ceva,eu fiind de pr langa Suceava).Trebuie sa merg de aproape sa le vad,zic eu.
Aseara cum stateam eu pe net ajung pe forumul asta(care sincer e super)si vad o gramada de pareri despre atv-urile astea care mie mi se pareau wow.Cand am citit toate comentariile nu mi-a venit sa cred..Chiar atat de rele sunt?? Chinezarii?
Am vazut o gramada de pareri,cam toate negative.Acum va rog sa ma iertati,nu am deloc cunostinte despre atv-uri.Cand am vazut cat de pasionati sunteti toti si cati bani costa un atv second hand..nu unul nou nouț,zic wow..si eu care credeam ca iau la 600 de euro nou nouț:)).
Acum clar am renuntat la ideea asta ca o sa imi cumpar atv-uri de astea asa ''bune'' de pe la Buzau sau mai stiu eu unde.
Inca odata,imi cer scuze,stiu ca sunt o gramada de topicuri cu privire la atv-urile astea.
Insa daca ati avut vreo experienta cu vreun astfel de atv,lasati un comment.
Chiar atat de rele sunt?? Mergi cativa km si deja se strica?
Imi cer scuze ca m-am lungit cu vorba:)).
  • 0

#2 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 13 March 2017 - 12:37 PM

...........mi-ar placea sa am un atv,sa merg cu el pe camp,prin sat(sa mai las masina in garaj,sa fac economie:))
.....................

salut Florine,

daca te gandesti la economie de combustibil.... aia n-o sa se intample.....

in alta ordine de idei, ATVurile sunt un hobby, si orice hobby costa muuuulti bani....., iar la alea de cateva (6-7-8) sute de euro sigur o sa surubaresti mult de tot.....

dar pana la urma urmei si pe alea o sa ai  o senzatie de fun! 

succes!


  • 0

#3 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 March 2017 - 02:04 PM

Florin , bine ai venit pe acest forum. 

 

Salut de la inceput faptul ca ai citit de la inceput comentariile pe subiectul pe care te intereseaza si abea dupa aceea ai postat.

Crede-ne ca ne-am plictisit sa repetam acelasi lucru de nenumarate ori dupa cum ai observt in postarile pe care le-ai citit.

 

Pe scurt:

 

1. Sunt 600 de euro pe care ii arunci sperand sa cumperi un lucru nou.

Ele sunt noi intr-adevar si chiar sunt aduse din Germania, nu este minciuna (am informatii precise) dar cred ca sunt asamblate pe vapor in drumul lui din China spre Germania iesind cu acte :provenienta germania.

2. Daca te intereseaza economia de combustibil nu te orienta spre ATV sau Quad, gandeste-te spre scuter sau o masina Diesel de mic litraj.

3. Experienta personala cu asa ceva am avut norocul sa nu am !

In schimb din ce au postat altii pe acest forum au fost unii care saturandu-se sa ramana pe drumuri si in padure chiar le-au dat foc acolo unde au ramas.

 

In rest trage singur concluziile........


  • 0

#4 FlorinB

FlorinB

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0755318731
  • Marca ATV:Hummer

Posted 13 March 2017 - 02:34 PM

Imi cer scuze ca am deschis inca un topic...stiu ca sunt multe legate de aceasta tema.Doar am vrut sa vad oamenii care au avut experienta cu aceste atv-uri.
Credeti-ma ca stau de azi-dimineata pe acest forum si am luat la rand toate topicurile sa le citesc.Sunt uimit cat de pasionati sunteti,am ramas mut cand am vazut poze cu unele atv-uri.Nu pot sa spun decat wow!
  • 0

#5 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 March 2017 - 02:40 PM

Multumesc pentru aprecieri !


  • 0

#6 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 13 March 2017 - 02:42 PM

sa iti fac o comparatie pe care o poti intelege mai usor .

Banuiesc ca masina ta nu este o dacia 1300 din 1986 toamna !

Cam asa e si cu "atv-ul " de 600 euro . Compara o dacie 1300 cu un oper corsa ..  cost de achizitie fiabilitate etc ..

Ca si economie la carburant mai bine ramai la scooter cat timp iti permite vremea ... Nu zic ca daca te orientezi spre un linhai SH vei consuma multa benzina dar vor fi si alte costuri pe langa benzina


  • 0

#7 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 March 2017 - 03:08 PM

Uite continui si eu ideea economiei de carburant,

am ales sa cumpar in aceasta idee o masina care o consider eu "de oras"....Smart Fortwo diesel, motor de 800 consum 3%-4% poate 5% nu stiu voi vedea, 2,5 m lungime totala, 1,5 latime, parchezi oriunde (chiar si in bucatarie),....cat de fiabila este voi mai vedea in timp.

Pentru fataiala prin oras este OK si mici cumparaturi.


  • 0

#8 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 13 March 2017 - 03:39 PM

Uite continui si eu ideea economiei de carburant,

am ales sa cumpar in aceasta idee o masina care o consider eu "de oras"....Smart Fortwo diesel, motor de 800 consum 3%-4% poate 5% nu stiu voi vedea, 2,5 m lungime totala, 1,5 latime, parchezi oriunde (chiar si in bucatarie),....cat de fiabila este voi mai vedea in timp.

Pentru fataiala prin oras este OK si mici cumparaturi.

Maxim 6 ! testat ! Fiabila este pana se strica ceva .. (Sunt fan Smart dar nu unu dinala care sustine ca e cea mai buna masina . Nu o spal doar cand ma plictisesc si poze ii fac doar cand din pacate este in decor . )

PS: Poate merge pe unde merge un atv dinasta cu 500 euro !


  • 0

#9 mariusx

mariusx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can Am 650 XTP 2018, Old Linhai M550 L
  • Numar ATV:-

Posted 13 March 2017 - 03:47 PM

Si eu am citit initial tot forumul despre jucariile astea de 500-600 de euro dar in afara faptului ca nu te poti baza pe ele nimic. 

Nu am vazut un detinator de chinezarii din astea sa zica cu . si , ca a cumparat ca s-au stricat des ca nu s-au rezolvat in service etc. 

 

E clar ca nu sunt nu stiu ce rachete dat totusi le cumperi de la o firma cu o garantie care trebuie onorata. 

Acuma doar posesorii ar putea sa ne spuna cat de des au avut probleme si in ce situatii le-au bagat. 

 

Eu cred ca de vandut se vand destul de bine ca e prin pe olx de ele pe fiecare judet si imposibil ca sa nu se gaseasca doritori mia ales la pretul acesta .. dar canci reviewuri la ele :D 


  • 0

#10 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 13 March 2017 - 03:52 PM

 

PS: Poate merge pe unde merge un atv dinasta cu 500 euro !

+1

score-101010.gif

 

 

Eu cred ca de vandut se vand destul de bine ca e plin pe olx de ele pe fiecare judet si imposibil ca sa nu se gaseasca doritori 

pe aceasta idee atunci un Lamborghini e coteţ!! ......ca nu prea se vand, nu prea isi cumpara lumea, nu vezi multe.....

hysterical.gif hysterical.gif


  • 0

#11 FlorinB

FlorinB

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0755318731
  • Marca ATV:Hummer

Posted 13 March 2017 - 04:10 PM

Da,deci e clara treaba cu atv-urile la 600 de euro.Cred ca raman eu la scuterașul meu.Ideea era sa cumpar un atv sa ma ''târâi'' cu el prin sat,mai merg cu el pe camp(eu fiind la sat).Nu ca masina mea ar consuma prea mult,din contra e chiar ok consumul.Am un Ford Focus2 1.6 diesel an 2006.
Mulțumesc tuturor celor care și-au exprimat opinia.
  • 0

#12 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 13 March 2017 - 04:38 PM

eu as zice sa nu renunti la mersul pe ...camp..., eventual amani!

mai strangi niste bani, mai strangi cureaua, mai tai de la gura, si intr-un viitor iti faci (economisesti) un buget corespunzator unui ATV decent

numa' bine!


  • 0

#13 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 13 March 2017 - 06:22 PM

Recent a fost filmul Apocalipsa, ca o paralela - sa convingi un adolescent ca o chinezarie de 500 eur e o catastrofa, e ca si cum ai incerca sa comunici cu un zombi. Ma bucur ca mai sunt si exceptii.
  • 0

#14 ady_bz2002

ady_bz2002

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 83 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:adi
  • Telefon:000000000
  • Marca ATV:Polaris RZR 800cc
  • Numar ATV:-RZR

Posted 13 March 2017 - 06:31 PM

La inceputurile mele in ale atv-urilor , acelasi gand am avut. un atv nou de 600 euro.  Am zis sa incerc unul sh mai inainte. asta a fost norocul meu, pt ca cel care voia sa l vanda a fost de acord sa l testez.

In cativa km pe o panta foarte putin abrupta si la o viteza f mica, era sa l dezmembrez de vreo cateva ori. Asa m-am lecuit  de atv de 600 euro. Apoi am incercat unul de 250cm cubi dar ceva mai scump(pret de nou la pret de linhai sh.).

Am mers cu el vreo 2 ani, fara probleme majore, dar neavand 4x4 nu putea urca mai pe nicaieri daca era ud pe jos. dupa 1000 km scotea fum ca la horn. piese putine si scumpe, asa ca l-am vandut.Avanatajul astuia era consumul foarte foarte mic.

Am trecut la bashan 400 4x4. De astea am calarit 2 buc unul dupa altul. Uimitor nu am avut probleme majore cu nici unul. Surubaraia care trebuia stransa dupa fiecare iesire mai lunga, directia care pica din 500 in 500 de km si cam atat.

Una peste alta sunt chinezarii intre chinezarii dar cumperi si in functie de banii pe care ii ai. Daca tot vrei sa dai niste bani pe un agregat studiaza bine inainte.

Si cum mai zicea CHRYS o data trebuie sa mai ai si putin noroc.


  • 0

#15 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 March 2017 - 06:41 PM

...dat totusi le cumperi de la o firma cu o garantie care trebuie onorata. 

 

 

hysterical.gif hysterical.gif hysterical.gif hysterical.gif


  • 0

#16 ady_bz2002

ady_bz2002

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 83 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:adi
  • Telefon:000000000
  • Marca ATV:Polaris RZR 800cc
  • Numar ATV:-RZR

Posted 13 March 2017 - 06:48 PM

Da, buna asta cu garantia!!!hysterical.gif  

Poate ai garantie atata timp cat mai are unul de pe care sa ia piesa respectiva.


Edited by ady_bz2002, 13 March 2017 - 06:49 PM.

  • 0

#17 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 March 2017 - 08:43 PM

Si eu am citit initial tot forumul despre jucariile astea de 500-600 de euro dar in afara faptului ca nu te poti baza pe ele nimic. 

Nu am vazut un detinator de chinezarii din astea sa zica cu . si , ca a cumparat ca s-au stricat des ca nu s-au rezolvat in service etc. 

 

E clar ca nu sunt nu stiu ce rachete dat totusi le cumperi de la o firma cu o garantie care trebuie onorata. 

Acuma doar posesorii ar putea sa ne spuna cat de des au avut probleme si in ce situatii le-au bagat. 

 

Eu cred ca de vandut se vand destul de bine ca e prin pe olx de ele pe fiecare judet si imposibil ca sa nu se gaseasca doritori mia ales la pretul acesta .. dar canci reviewuri la ele biggrin.png

 

Marius ca bine zici......noi cei de aici poate nu ne pricem prea bine si ne dam numai pareri......

Ce zici nu ai vrea sa fi tu cel care cumpara pe bani proprii o jucarie din asta cu garantie si sa ne poti expune o parere mult mai documentata ?

Ai curajul ,te bagi la o cumparare ?.......in fond riscul nu este prea mare ....ca ai garantie !


  • 0

#18 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 13 March 2017 - 09:21 PM

Mariusx, nu ai cum sa vezi review-uri despre aceste atv-uri (daca le pot spune asa). Detinatorii ori repara in continu la ele si nu au timp sa posteze ori se dau tot timpul la cat de bune sunt.
Am sa ma gandesc in noapte asta care varianta o sustin :)
  • 0

#19 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 14 March 2017 - 07:43 AM

imi plac e din ce in ce mai mult topicul asta :)

s-ar incadra fara probleme si la sectiunea ''FUN''

intre timp mai pregatesc o portie de:

305167.gif?2 + Stella-Artois.png


  • 0

#20 mariusx

mariusx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can Am 650 XTP 2018, Old Linhai M550 L
  • Numar ATV:-

Posted 14 March 2017 - 12:39 PM

Eu mi-am luat linhai recent .. dupa ma satur de el o sa il vand si o sa cumpar vreo 4-5 de banii aia sa am si piese de rezerva si sa am si de backup si de tractat etc  :) 


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto