Jump to content



Photo

My Cf Moto 450L


  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1 danutbanu

danutbanu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 84 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Banu Ioan Danut
  • Telefon:0726111209
  • Marca ATV:CF Moto 450L
  • Numar ATV:DB55VZJ

Posted 06 April 2017 - 08:32 PM

La cererea colegilor de pe forum va prezint si atv-ul meu.
Dupa prima tura cu el, am setimentul ca merge turat, undeva la 5000 rpm la viteza 40km/h, maneta de viteza se schimba greu, chiar in masalier nu mai intra deloc...o sa revin si cu alte observatii pe viitor.
Multumesc mult colegilor pentru sfaturile primite pe acest forum!
Drumuri bune colegi!

Attached Files


  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 06 April 2017 - 08:54 PM

Multumim pentru cele cateva imagini postate.

Nu am dorit sa iti deschizi acest topic doar sa ne faci pe plac la solicitarea mea, am considerat firesc ca fiecare membru sa isi detina propriul topic de prezentare care ar fi bine sa il reprezinte si sa fie chiar un fel de mandrie.

 

PS. poate ne spui si de unde esti ? de unde l-ai cumparat ? etc.


  • 0

#3 danutbanu

danutbanu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 84 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Banu Ioan Danut
  • Telefon:0726111209
  • Marca ATV:CF Moto 450L
  • Numar ATV:DB55VZJ

Posted 06 April 2017 - 09:11 PM

Sunt din Aninoasa, langa Targoviste. L-am luat de la Atvrom, dupa 3 zile de negocieri :).
  • 0

#4 dorin9722

dorin9722

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 251 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dorin B.
  • Telefon:0766106988
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 06 April 2017 - 09:13 PM

Nu iti bate capul cu raportul dintre RPM si viteza...de la 5000 de ture,respectiv 40 de km/h pana la 65-70 km/h mai urca doar 1000-1500 de ture...atat timp cat are ulei de calitate,schimbat la timp,nu ai de ce sa iti faci griji.
Legat de intratul in viteze cu dificultate sunt trei posibilitati:
-inainte sa schimbi da-i un șpriț,este posibil sa nu ti se aseze cureaua cum trebuie pe role,mai ales daca opresti brusc
-cand schimbi vitezele,misca-l fata/spate(ori din sezut,prin balans,ori misca-l putin in H spre exemplu...10 cm nu mai mult si pe urma schimba in Low sau R,o sa observi ca intra usor dupa)
-daca niciuna din variante nu are efect atunci poate este necesar sa iti regleze un mecanic tijele care fac legatura dintre schimbator si cutia de viteze.
Sa il stapanesti sanatos una peste alta si citeste topicurile cu Cf 450(camuflaj,era al meu)...o sa gasesti informatii utile despre ce ar trebui verificat/avut grija la el...
In rest,da-i sa mearga,bucura-te de el.
  • 0

#5 danutbanu

danutbanu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 84 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Banu Ioan Danut
  • Telefon:0726111209
  • Marca ATV:CF Moto 450L
  • Numar ATV:DB55VZJ

Posted 06 April 2017 - 09:19 PM

Multumesc mult pt sfaturi, am sa incerc in weekend indicatiile tale. L-am luat pt plimbari pe dealurile din jurul orasului Targoviste. Este primul meu atv, nu am experienta deloc in condus acest utilaj:), dar o sa incerc sa invat pas cu pas.
  • 0

#6 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 06 April 2017 - 10:17 PM

Acesta va ramane topicul tau, de principiu aici vei putea intreba si povesti despre ATV-ul tau.

Sa nu intelegi gresit ca nu poti posta si in alte topicuri cand este cazul sau sa deschizi un topic nou daca doresti sa prezinti ceva.

 

Bafta !


  • 0

#7 adirpe1709

adirpe1709

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 418 posts
  • Gender:Male
  • Location:MARU, Jud. CARAS SEVERIN
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0740311xxx
  • Marca ATV:king quad 700 , Can am Outlander max 650 cc
  • Numar ATV:144 , 002

Posted 07 April 2017 - 07:12 AM

Sa il folosesti sanatos, iar daca nu ai experienta incerca sa nu te bagi in situati nasoale, cauta un amic cu care sa mai iesi. O zi faina


  • 0

#8 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 07 April 2017 - 07:33 AM

 

thumbsup.gif     felicitari, sa ai noroc de ea!

 

PS: daca vrei, in titlul topicului mai adaugam in paranteza, Aninoasa sau Danut, sau ce vrei tu, sa fie mai usor de identificat ;)


  • 0

#9 danutbanu

danutbanu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 84 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Banu Ioan Danut
  • Telefon:0726111209
  • Marca ATV:CF Moto 450L
  • Numar ATV:DB55VZJ

Posted 07 April 2017 - 08:00 AM

Multumesc pentru felicitari! este ok asa cum este acum "My" face diferenta :)


  • 0

#10 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 07 April 2017 - 08:52 AM

OK, clar!


  • 0

#11 danutbanu

danutbanu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 84 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Banu Ioan Danut
  • Telefon:0726111209
  • Marca ATV:CF Moto 450L
  • Numar ATV:DB55VZJ

Posted 08 April 2017 - 09:44 PM

Buna seara, Ce model de casca imi recomandati pentru mine si sotia/baiatul cel mare?

Casca de motocross ori motor?

Este bun acest model? http://www.gearbest....177.html?wid=21

 

Multumesc,


Edited by danutbanu, 08 April 2017 - 09:45 PM.

  • 0

#12 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 08 April 2017 - 10:01 PM

Salut,
Alegerea castii este o treaba serioasa dar, tratata cu superficialitate. Acea casca la care face referire este de toata jena. Uita de ea. Casca trebuie sa iti apere capul, nu sa iti intre bucati in testa daca se sparge.
Deci, o casca decenta costa de la 600 lei in sus. Iti recomand o casca de tip flip-up, cu ochelari de soare integrati si, bine ar fi, sa aiba si pinlock.
Cand probezi casca, aceasta trebuie sa iti stea fixa pe cap. Nu sa te stranga dar, sa fie ferma. In cazul plimbarilor cu atv-ul, casca poate fi si usor de tot mai larga. Dar nu prea larga.
O alta recomandare ar fi sa cumperi de marca si cunoscuta pe la noi. Poate iti mai trebuie vreo viziera si constati ca nu ai de unde sa o cumperi.
Mie mi-a placut casca dual sport, ca are cozorocul si ajuta. Dar nu este flip-up si ma incurca al naibii.
Te ajuta sa fie si alba. La negru trage soarele de zici ca are ciuda pe tine. Si sa fie si lucioasa.
  • 0

#13 danutbanu

danutbanu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 84 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Banu Ioan Danut
  • Telefon:0726111209
  • Marca ATV:CF Moto 450L
  • Numar ATV:DB55VZJ

Posted 09 April 2017 - 07:35 AM

Multumesc pitesti, saptamana viitoare ma duc la atvrom sa cumpar casca.
  • 0

#14 danutbanu

danutbanu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 84 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Banu Ioan Danut
  • Telefon:0726111209
  • Marca ATV:CF Moto 450L
  • Numar ATV:DB55VZJ

Posted 14 April 2017 - 07:16 AM

Salut baieti,

 

Vreau sa-mi cumpar un suport de numar, sa ma pregatesc din timp si nu stiu ce dimensiuni are placuta de inmatriculare la atv-uri?

Multumesc,


  • 0

#15 dorin9722

dorin9722

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 251 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dorin B.
  • Telefon:0766106988
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 14 April 2017 - 08:54 AM

Este o varianta mica de placuta(aproape patrata) si una mai mare dreptunghiulara.
Eu nu mi-am luat suport,am dat doua gauri in numar si l-am prins asa.
  • 0

#16 danutbanu

danutbanu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 84 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Banu Ioan Danut
  • Telefon:0726111209
  • Marca ATV:CF Moto 450L
  • Numar ATV:DB55VZJ

Posted 14 April 2017 - 09:47 AM

Cred ca cea mare este de Jeep, dar la politie aleg eu marimea?

Nu-mi place sa dau gauri in placuta, cred ca arata mai bine in support.


  • 0

#17 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 14 April 2017 - 10:11 AM

Plăcuțele numerelor de înmatriculare standard în România au trei dimensiuni:

A: 520x110 mm

B: 340x200 mm

C: 240x130mm

Nu discutăm despre primele două care sunt dedicate mașinilor, primul (A) folosindu-se în majoritatea cazurilor,iar al doilea (cool.png este dedicat tot mașinilor cu precădere pentru spate.

Ultimul ( C ), care ne interesează pe noi, căruia i se mai spune „moto” deoarece prin dimensiunile mai mici este dedicat motocicletelor, se montează și pe alte chestii care se mișcă și trebuie înmatriculate, acolo unde formatul B nu încape.

Am observat o practică „de forță” din partea multor Prefecturi care impun formatul B. De obicei el nu încape pe ATV-uri și arată cât o poartă de garaj, este incomod și vulnerabil la rupere tocmai din cauza dimensiunilor exagerate.

Eu am cerut de fiecare dată C-ul și după o scurtă argumentare logică l-am și primit. Dacă „organul” insistă eu cred că nu trebuie contrazis, un număr cu formatul C se poate comanda pe net și costă cred că 45 lei, este legal și se poate utiliza fără probleme.

Despre rama de plastic pentru număr, indiferent de format, ea este  glumă bună și probabil cea mai eficientă metodă de a-l pierde în scurt timp. Recomand ca numărul de înmatriculare trebuie montat cât mai ferit de lovituri și prins foarte bine cu șuruburi care trec direct prin placă.

 

Despre casca utilizată de noi.

Există multe puncte de vedere dintre care spicuiesc eu vreo câteva și aduc și ceva argumente în favoarea/defavoarea formatului și performanțelor necesare.

Alegerea căștii depinde de modul în care folosești ATV-ul , situație foarte diferită de cea a unei motociclete de șosea (asta în situația în care nu ai un Quad pe care-l folosești pentru a te dat pe stradă), depinde dacă faci plimbări, agrement sau participi la competiții.

Deci încep cu cea mai simplă și suficient de eficientă pentru situațiile în care faci plimbări sau caracterul deplasărilor tale este unul preponderent de agrement, casca deschisă (open face). Ea este suficientă ca și grad e protecție prezentând avantajele: aburește greu (avantaj pe ploaie sau pe vreme rece), este cea mai aerisită (avantaj vara), poți să bei lichide din sticlă obișnuită fără să dai casca jos (altfel ai nevoie de rucsac de hidratare cu muștiuc), această cască mai are avantajul că având viziera coborâtă protejează bine la trecerea prin desișuri. În general este cea mai comodă și mai ușoară cască dintre alegerile pe care le poți face.

Următoarea cască este cea de enduro cu bărbie și cosoroc, folosită cu ochelari pereche închid destul de bine pentru protecția împotriva loviturilor directe sau a ramurilor printre care treci. Ea este recomandată mai ales celor care practică extremul și se găsește în mai multe variante de echipare astfel că o găsim cu ochelari de soare integrați și chiar cu vizieră asemănătoare cu cele pentru motorul de stradă (Quad). Ele sunt în general „trandi”, dar cu cât sunt mai dotate au și o greutate mai mare ceea ce devine incomod de cele mai multe ori preferând să nu ai senzația că te miști ca un cerb.

 

De aici începe domeniul căștilor care sunt dedicate unui alt domeniu, deci sunt nepotrivite pentru utilizarea pe ATV, unde vitezele sunt în general mici, muncești din greu, deci transpiri, iar  aerisire bună și o greutate redusă este recomandată.

Casca integrală. Acest model este pentru vitezistele de șosea unde ai nevoie de o închidere bună împotriva curenților de aer (tocmai ce ai nevoie pe un ATV), sunt silențioase și în general nu sunt prea ușoare.

Casca „flip up”. Este un fel de struțocămilă care-și propune să rezolve toate problemele. Ea simulează în mod stângaci casca „open face”, se comportă în schimb similar integralei pentru viteziste și colac peste pupăză este prea complexă pentru a fi ușoară și purtabilă la viteze mici pe un ATV. Din cauza modului în care o astfel de cască se poate aerisi ea se pretează bine pentru șosea.

 

Construcția căștii: trebuie să fie neapărat cu interiorul detașabil pentru a putea fi spălat

Despre alegerea culorii, există curente care se schimbă periodic la fel ca în modă, dar este recomandată o chestie care să respingă insolația, deci culri deschise, chiar argintiu dacă nu te deranjează.

Dimensiunea. O cască nu trebuie să se miște lejer pe cap, dar nici să te strângă mai ales dacă ai în vedere să folosești și o cagulă. Oricum, în general în magazinele care vând așa ceva este întotdeauna cineva care te poate îndruma asupra acestui aspect, însă trebuie să ai în vedere că materialele interioare „se mai lasă”.


Edited by Horia14, 14 April 2017 - 10:13 AM.

  • 1

#18 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 14 April 2017 - 10:53 AM

 

............. trebuie să fie neapărat cu interiorul detașabil pentru a putea fi spălat

 

si sa folosesti neaparat cagula.....

pe principiul ca mai usor speli ciorapii decat adidasii ;)


  • 1

#19 danutbanu

danutbanu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 84 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Banu Ioan Danut
  • Telefon:0726111209
  • Marca ATV:CF Moto 450L
  • Numar ATV:DB55VZJ

Posted 14 April 2017 - 01:33 PM

Multumesc mult D-le Horia pentru sfaturile de mai sus!

O sa tin seama sa prind si placuta de inmatriculare in suruburi si ca model de casca am ales "endoro" o culoare deschisa si cu interior din material lavabil.

Paste fericit tuturor!


  • 0

#20 Vasiu

Vasiu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vasiu Marius
  • Telefon:0742628187
  • Marca ATV:CF Moto 450S Black

Posted 21 April 2017 - 09:36 PM

Sunt din Aninoasa, langa Targoviste. L-am luat de la Atvrom, dupa 3 zile de negocieri smile.png.

Buna.

Poti negocia cu cei de la Atvrom pretul unui atv?


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto