Jump to content



Photo

Cf Moto 450 S


  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#21 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 01 May 2017 - 09:21 AM

Si eu banuiesc ca este din sistemul electric.


  • 0

#22 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 01 May 2017 - 09:56 PM

Cand sare si cand "se infige" in cate un mal. Sau cand da sa iasa din cate un sant dar nu are forta fara avant. Il voi duce la un control. Sper sa fie ceva usor de gasit si de reparat :) 

 

PS. Azi ne-am facut si noi ca porcii. Am iesit cativa km pe seara si am nimerit in cateva noroaie micute. Cel putin cel mic, avand in vedere ca nu are carene foarte mari sa protejeze, jumatate era ca o statuie :))) Abia astept vara sa il pot spala cu furtunul in curte, dupa ce venim de pe camp. I s-a parut foarte interesant ca l-am tractat cu troliul dintr-un noroi unde a ramas intepenit. Pentru el a parut o mare aventura


  • 0

#23 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 02 May 2017 - 07:49 AM

       A sosit si murgul.

felicitari!

sa ai noroc de ea!

sa parcurgeti impreuna multi km fara evenimente neplacute!

thumbsup.gif thumbsup.gif


.....si ai grija cum ii faci rodajul, este foarte important !!


  • 0

#24 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 02 May 2017 - 02:31 PM

Multumesc pentru urare, asemenea si tie. Momentan am abia 26 km. Rodaj mai bun ca la mine, rar va vedea un ATV - campie, nu pante, noroaie foarte mici din care iese aproape la ralanti, nu tractat. nu chinuit, benzina buna. Viata pe el...sa tot aiba proprietari ca mine. Chiar si pentru limitare am insistat sa o lase pana fac cei 300 km, ca sa nu apas mai tare fara sa vreau. Oricum, avand in vedere ca mereu il am pe pusti dupa mine, si daca as vrea sa ma bag pe undeva mai dificil, nu am cum cu el ca ar insemna sa il las in urma :D

 

      Legat de ATV-ul celui mic, i-am comandat azi CDI racing, bujie NGK si fisa cu bobina tuning. Stiu ca sunt marete cuvintele pe care le-am scris, chiar daca sunt copiate de pe site-ul respectiv. Nu ma astept la inca 100 cp in plus, dar daca sunt mai bune decat cele cu care a venit ATV-ul, eu sunt multumit. Plus de asta e cam greu sa gasesti problema daca nu e ceva foarte evident. Trebuie luate prin incercare. Bornele de la baterie le-am verificat si sunt ok, am anulat si switch-ul care intrerupe alimentarea in cazul in care ai bagaj si il pierzi, practic incerc sa elimin cate una cate una din posibilitatile care il fac sa se opreasca. Daca le schimb si face la fel, merg pe partea de alimentare cu benzina. Momentan astept comanda si sa le schimb sa vedem daca se rezolva.

    Daca vreti sa va faceti o idee despre piesele pe care le-am comandat, ele sunt aici:     http://optera.ro/ro/...125cc-2165.html


  • 0

#25 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 06 May 2017 - 07:51 PM

Iar  weekend, iar ardem benzina. De data asta am pus la treaba remorcuta si am facut iar o iesire pe camp spre padure, unde ne-am mai intalnit cu alt pusti mai mare cu ATV. Bonus un drive-test al copilului cu CF-ul biggrin.png  Daca ar fi putin mai maricel sa ajunga si el la pedala ar fi si mai bine. Momentan sta mai mult "agatat " de ghidon smile.png

 

 

 

 

 

 

 

Attached Files


  • 1

#26 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 08 May 2017 - 08:53 AM

bravos!


  • 1

#27 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 08 May 2017 - 07:16 PM

       Astia de la Optera se pare ca nu vor sa faca vanzare. Am dat comanda pe 2 mai de piese pentru ATV-ul celui mic, am sunat pe 5 sa vad ce se intampla de nu sosesc, si nici pana in ziua de azi nu au sosit. Renunt la comanda. Am comandat din alta parte bujie Iridium, fisa normala si CDI tuning (ma rog...denumirea folosita de ei). Sper sa fie schimbare

       Legat de ATV-ul meu, as vrea sa va intreb daca aveti idee ce diferenta ar fi intre un bec HS1 cum am eu si cele H4 (din ce vad pe net, par identice, eventual cele HS1 sunt doar de 35/35W iar cele H4 sunt si de puteri mai mari). As vrea sa schimb becurile originale fie cu unele cu lumina mai alba fie cu unele cu LED. Vreau asta strict pentru aspect. Nu imi plac deloc cele originale pentru ca zici ca sunt proiectoare de ceata la ce galbena e lumina. Oricum nu circul noaptea sa am nevoie de faruri si daca ar fi sa ma pasioneze si aventurile nocturne, mi-as lua proiectoare dedicate care intr-adevar ar face lumina. Vreo recomandare de un tip de bec?


  • 0

#28 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 09 May 2017 - 12:12 AM

Decat sa intri in instalatia originala cu "imbunatatiri" mai bine adauga un proiector led in fata de vreo 72w si o sa rezolvi problema. Legal faruri, in rest ptoiector.
  • 0

#29 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 09 May 2017 - 12:33 AM

Salut,
In privinta luminilor, a spus Crinel mai sus, nu are rost sa mai repetam. Aplica exact cum a spus.

Referitor la filmuletele tale, cred ca ai avut ceva emotii cand a trecut printre masini. Eu am avut. :)

Recomandare: nu iti mai lasa pustiul singur pe atv-ul mare. Orice ai spune, sa stii ca accidentul e accident, iar datoria noastra de parinti este ca noi sa fim mai cumpatati. Lasa-l pe al lui. Pe cel mare o sa mearga atunci cand o sa ii vina vremea. Nu il mai grabi. Stiu ca iti este drag sa il vezi pe cel mare dar...
Este doar o parere. Eu sunt mai fricos de felul meu. :)
  • 0

#30 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 09 May 2017 - 12:39 AM

Inca ceva, ca am uitat: sa nu ai asteptari prea mari la bujia iridium. De regula nu prea merge bine la carburatie. Oricum, nu o arunca pe cea veche. Posibil sa o pui la loc.
  • 0

#31 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 09 May 2017 - 07:11 AM

.........: sa nu ai asteptari prea mari la bujia iridium. De regula nu prea merge bine la carburatie...........

+1 thumbsup.gif

corect!

 

 

............ Oricum, nu o arunca pe cea veche. Posibil sa o pui la loc.

hysterical.gif

cumpara linistit o bujie clasica NGK, Bosch, Beru, ceva de marca mai buna, si nu o sa ai probleme!


  • 0

#32 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 09 May 2017 - 08:47 AM

Barladi, eu te felicit pe tine si pe copil pentru asemenea indemanare! Sigur este munca in spatele acestor filmulete si imagini si atata timp cat se incadreaza asa printre acele masini (nu chiar apropiate ca si valoare) inseamna ca ai ajuns la o incredere mare.
Sunt sigur ca va fi unul din cei mai pasionati atv-isti.
  • 0

#33 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 09 May 2017 - 10:41 AM

       Astia de la Optera se pare ca nu vor sa faca vanzare. Am dat comanda pe 2 mai de piese pentru ATV-ul celui mic, am sunat pe 5 sa vad ce se intampla de nu sosesc, si nici pana in ziua de azi nu au sosit. Renunt la comanda. Am comandat din alta parte bujie Iridium, fisa normala si CDI tuning (ma rog...denumirea folosita de ei). Sper sa fie schimbare

       Legat de ATV-ul meu, as vrea sa va intreb daca aveti idee ce diferenta ar fi intre un bec HS1 cum am eu si cele H4 (din ce vad pe net, par identice, eventual cele HS1 sunt doar de 35/35W iar cele H4 sunt si de puteri mai mari). As vrea sa schimb becurile originale fie cu unele cu lumina mai alba fie cu unele cu LED. Vreau asta strict pentru aspect. Nu imi plac deloc cele originale pentru ca zici ca sunt proiectoare de ceata la ce galbena e lumina. Oricum nu circul noaptea sa am nevoie de faruri si daca ar fi sa ma pasioneze si aventurile nocturne, mi-as lua proiectoare dedicate care intr-adevar ar face lumina. Vreo recomandare de un tip de bec?

Salutari si felicitari in acelasi timp.

Cu cei de la Optera am avut si eu aceleasi probleme acum vreo 5 ani. Sunt complet neseriosi, tipa aia era de raspunde la telefon e o mahalagioaica, spun dupa cum am auzit-o la ultima convorbire. Tot asa comandasem ceva piese, pe Okazii la vremea aia cu livrare prin posta. Dupa ce 3 saptamani m-a dus cu vorba, ba ca nu le are pe stoc in prima saptamana (cu toate ca pe okazii erau disponibile), apoi ca le-a trimis dar nu le-a livrat posta (de am facut poteca pana la posta zilnic) am aflat dupa 4 satamani ca nu le trimisese. Mi-am luat gandul.

Dupa 6 saptamani surpriza, am primit mandat de la posta ca am colet. L-am refuzat, ca intre timp gasisem alternativa.

Dupa toate astea am primit si calificativ negativ ca nu am ridicat coletul, plus telefoane, si tiganeli.

 

Legat de faruri, daca vei pune altele de putere mai mare poti avea surpriza sa topesti oglinda sau plasticul farului. Lasa-le asa cum sunt si pune un LEDbarr combo.

La CF500-2 farurile vin echipate cu H3 si H1 de 55w, dar oglinda este de metal si lupa de sticla. In cazul asta, eu am optat pentru becuri halogen osram night breaker unlimited, de care sunt foarte multumit.


Edited by pitesti, 09 May 2017 - 11:08 AM.

  • 0

#34 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 09 May 2017 - 01:11 PM

       Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri. Le voi lua pe rand pentru ca sunt multe raspunsuri de dat.

 

       A sosit pachetul, momentan am montat doar bujia iridium. Ca diferenta am vazut ca are electrodul (sau cum s-o numi) mult mai subtire. Nu stiu daca conteaza doar ca e noua sau o fi mai buna, dar motorul are mersul mult mai rotund si parca ralantiul sta ceva mai sus - nu mai da impresia aia ca in curand moare daca nu il accelerezi putin. Testul suprem va fi in weekend cand vom iesi si voi vedea daca i se mai opreste. Daca va face tot la fel pun si CDI-ul si la final voi pune fisa cu bobina. Va cred pe cuvant ca le-ati incercat pe toate si probabil tot la concluzia voastra voi ajunge si eu , sa iau un NGK sau altceva. Deocamdata e ok asta

 

     In legatura cu farurile, v-am zis. Vreau doar sa le schimb culoarea. Nu ma intereseaza sa fie mai puternice, nu ma intereseaza sa vada noapte, pur si simplu nu imi place culoarea aia galbena a lor. Nu am nici posibilitate sa le tin stinse ca cica asa vin astea acum, comform normativelor - raman mereu aprinse. Inclinam spre LED tocmai pentru ca nu degaja caldura mare. Dar nu tin neaparat, atat timp cat gasesc unele cu incandescenta , fara sa fie puternice ca sa incalzeasca farul, dar in acelasi timp sa dea o lumina mai alba. Daca la masinile din ziua de azi nu poti pune aproape nimic aftermarket pentru ca sunt pline de senzori, macar la ATV sa pun fara sa imi fie frica de o eroare :D

 

 

Referitor la filmuletele tale, cred ca ai avut ceva emotii cand a trecut printre masini. Eu am avut.

Recomandare: nu iti mai lasa pustiul singur pe atv-ul mare. Orice ai spune, sa stii ca accidentul e accident, iar datoria noastra de parinti este ca noi sa fim mai cumpatati. Lasa-l pe al lui. Pe cel mare o sa mearga atunci cand o sa ii vina vremea. Nu il mai grabi. Stiu ca iti este drag sa il vezi pe cel mare dar...
Este doar o parere. Eu sunt mai fricos de felul meu.

  Sincer nu am avut emotii. Poate ii acord mai multa incredere decat ar trebui, dar eu asa sunt genul. Nu zic ca e bine cum procedez, dar imi place sa ii dau putina libertate si incredere astfel incat sa stie ca se poate descurca singur. Si fie vorba intre noi, masina gri era a socrilor.....nu ma durea inima asa tare daca o atingea. Dadeam vina pe nepote-su :D

      Legat de ATV, copilul este cel care insista. Ii place mai mult al meu, mereu ma roaga sa il las pe el sa il scoata din garaj, sa iesim la plimbare sa il conduca si el, etc. Ii place sa stie ca se poate descurca singur. In plus de asta, am observat ca a inceput sa simta acceleratia si nu am prea mari emotii. Al lui nu mai e limitat de mult, tocmai pentru ca am incredere ca apasa pe acceleratie doar cat este nevoie. Cu al meu e mai dificil in primul rand ca nu ajunge cu picioarele jos si in al doilea rand ca are acceleratie mult mai brutala si frana de motor si mai mult. Si eu mai am probleme catevodata in a-l mentine la o viteza constanta, De-aia ii si facea capul in toate partile. Dar m-am riscat pentru ca eram pe un camp destul de plan si erau mici riscurile sa se intample ceva

 

 

Barladi, eu te felicit pe tine si pe copil pentru asemenea indemanare! Sigur este munca in spatele acestor filmulete si imagini si atata timp cat se incadreaza asa printre acele masini (nu chiar apropiate ca si valoare) inseamna ca ai ajuns la o incredere mare.
Sunt sigur ca va fi unul din cei mai pasionati atv-isti.

    Este mai mult pasiune. Cand iti place ceva, inveti repede. Si avand in vedere ca nu cred ca are mai mult de 100 km de mers, pot spune ca a prins destul de repede. Oricum nu sunt genul cu "Drobul de sare". Acum 2 ani si-a rupt mana cazand din leagan, de la 40 cm inaltime, pe iarba. De 1000 de ori daca mai pica in acelasi fel, pun pariu ca nu pateste nimic. Dar atunci asa a fost sa fie. Asadar nu sunt genul sa o caut, dar nici sa stau numai cu gura pe el sa nu faca nimic


  • 0

#35 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 09 May 2017 - 04:55 PM

Si poze cu piesele respective

Attached Files


  • 0

#36 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 09 May 2017 - 05:25 PM

Referitor la filmuletele tale, cred ca ai avut ceva emotii cand a trecut printre masini. Eu am avut. smile.png

 

Si eu am avut emotii la trecerea printre masini , am revazut si studiat filmarea de mai multe ori.

Culmea ca cel mic s-a incadrat foarte bine printre ele.........indicatia gresita era a ta cand i-ai spus sa o ia stanga astfel se apropia de fapt remorca spre masina din dreapta....daca il lasai sa mearga cum a intrat cred ca distanta stg/dr intre remora si masini era aproape egala.


  • 0

#37 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 09 May 2017 - 06:22 PM

In realitate se vedea altfel. Ii indicam sa vina spre mine, sa ia putin stanga, dupa care ar fi trebuit sa ia dreapta astfel incat sa intre cat mai perpendicular pe deschiderea respectiva, sa faca un fel de bucla. El a intrat mai mult in lung, incadrandu-se la limita intre cele doua. Oricum....usor usor invata. Asta conteaza smile.png


Edited by barladi, 09 May 2017 - 06:26 PM.

  • 0

#38 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 09 May 2017 - 09:53 PM

Si bine ca s-a incheiat cu "Happy End" si pentru cele doua masini .snitch.gif


  • 1

#39 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 09 May 2017 - 11:17 PM

barladi, imaginile postate de tine mi-au incantat privirea! Felicitari tie si pustiului tau pentru tot ceea ce faceti! 


  • 0

#40 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 10 May 2017 - 07:00 AM

Ma bucur ca ai primit piesele la timp de la Optera, poate s-a mai schimbat ceva intre timp. Farurile cred ca le poti stinge. Daca este ca la X8 este suficient sa scoti un releu. Dupa scoaterea releului farurile se vor aprinde normal, doar de la comutatoarele de pe ghidon.

Daca ii gasesc schema iti pot confirma.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto