Jump to content



Photo

Cf Moto 450 S


  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#41 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 10 May 2017 - 11:44 AM

Robert multumesc asemenea :)

 

Samy, nu am primit piesele. Am dat comanda pe 2 mai si nici azi nu am primit vreun semn de la ei, dupa ce am mai sunat pe 5 mai pentru comfirmare. Pana la urma le-am luat de la Bashanmotor. Ei au fost foarte seriosi - am dat comanda telefonica la ora 15 si a doua zi dimineata am avut piesele. Asta cu farurile nu este o urgenta, dar tot le voi schimba la un moment dat, mai ales ca nu le folosesc pentru iluminat ci pentru design. Stiu ca e un ATV care de obicei se simte bine cu noroi pe el, dar mie imi place sa il tin in puf si la ceea ce tine de aspect :D Dupa fiecare iesire cand e noroi il spal, gresez pe ici pe colo, .....intr-o zi i-am dat pana si cu solutie de anvelope pe care o folosesc la masina


  • 0

#42 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 10 May 2017 - 10:54 PM

Judecand dupa forma ledurilor, ma puteti sfatui ce sa aleg? Specificatiile nu are rost sa le pun ca probabil sunt chinezarii ordinare si cu siguranta se exagereaza in legatura cu puterile lor. Seturile costa intre 50 si 150 lei, deci nu sunt o avere in cazul in care nu se ridica la asteptarile mele, deci merita incercat


  • 0

#43 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 10 May 2017 - 11:10 PM

Greu....dar as alege al doilea model. 

 

Asta am comandat eu:

 

 

 

 

 

 

 

Later edit> anyway, chinezarii nenorocite!

Attached Files


Edited by Robert900, 10 May 2017 - 11:11 PM.

  • 0

#44 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 11 May 2017 - 06:32 AM

La design or sa dea bine. O sa ai niste faruri frumoase si cam atat.;)


  • 0

#45 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 11 May 2017 - 08:57 AM

Robert, tu iti permiti sa iei cu radiator ca ai loc :))))

 

Samy, strict designul ma intereseaza si sa nu ia foc ATV-ul din cauza lor :D

 

Din ce am postat eu, cred ca am ales varianta 3. Specificatiile sunt foarte "pompoase". O sa le vad in realitate, macar sa stiu daca le recomand mai departe sau va zic sa fugiti de ele. Ma ofer cobai :D

 

Bec de 25 W LED - foarte puternic
DC 12V Turn Signals White Light H4 COB 51 LED 25W Motor Indicator Bulb Car Light Source Lamp
Description:
100% brand new and high quality
Material: LED, Plastic and Metal
Color: See pictures
Light Color: White
Feature:
LED Interface: H4
This new product is much safer and brighter!
Doubt contacts,high power.
Easy installation, Direct plug in and play.
Best used for motorcycle headlignt.
Specification:
Voltage:12V
Wattage:25W
Light Angle:360
Size: See the picture
No retail package
Quantity:1Pc
Note: Due to the difference between different monitors, the picture may not reflect the actual color of the item. Thank you!!
Package includes:
2 Pc x DC 12V H4 COB 51 LED 25W Turn Signals White Light Lamp Motor Indicator Bulb


  • 0

#46 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 11 May 2017 - 09:54 AM

Asteptam rezultatele! :)


  • 0

#47 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 11 May 2017 - 03:11 PM

Avem de asteptat. Cica dureaza 13 zile comanda ca nu mai are pe stoc. Si m-am fixat pe astea, nu vreau sa mai caut altele. Acum sper sa fie serios vanzatorul si sa nu dureze mai mult. Nu ca m-as grabi, dar parca ma roade curiozitatea :D


  • 0

#48 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 11 May 2017 - 06:48 PM

ok, o sa fiu eu primul ''cobai'', marti sau miercuri le montez pe ale mele.


  • 0

#49 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 14 May 2017 - 06:11 PM

       In lipsa de alte activitati, ne laudam si noi cu munca, o mica iesire in noroi si putin mers prin padure, unde am nimerit intr-un fost lac, plin cu balarii, de unde bineinteles ca cel mic a trebuit tractat biggrin.png

       Cu noua bujie, ATV-ul celui mic s-a oprit o singura data (la o iesire asemanatoare inainte i se oprea de 20-25 de ori). Nu stiu daca o fi mai buna bujia asta sau poate doar pentru ca e noua. Cel putin am descoperit cauza. Ii voi pune saptamana viitoare si noul CDI si fisa, sa vad daca e vreo imbunatatire, dar ma bucur ca am scapat de problema

 

PS. Daca data trecuta v-a impresionat cum s-a incadrat pustiul, trebuia sa-l fi vazut ieri - 5 cm intr-o parte si 5 cm in cealalta parte, bineinteles tot cu remorca. Usor usor invata sa o si intoarca :) 

Attached Files


  • 0

#50 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 14 May 2017 - 06:46 PM

Frumoasa curte si un gazon bine intretinut ! thumbsup.gif

 

In ce priveste dexteritatea celui mic la manuirii remorcii, sa-l vezi cand o fi mai mare , conducera TIR-ului va fi "floare la ureche". snitch.gif


  • 0

#51 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 14 May 2017 - 10:33 PM

Multumesc pentru apreciere. Din pacate gazonul meu mereu e "santier" ca ba l-am inaltat intr-o parte, ba am replantat in alta parte, ba i-am schimbat forma......cateodata si eu ma intreb cand este definitiv :) 

 

    Avand in vedere ca eu am toata gradele pe permis si iubesc tot ce este cu motor, in special cele cu ardere interna, iti dai seama cum creste inima in mine cand il vad ca ii place si ca incepe sa le invete. Mai ales ca de mic el nu prea a avut treaba cu masinute, tractorase sau alte vehicule. Mai mult cu dinozaurii....


  • 0

#52 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 14 May 2017 - 11:11 PM

 

    Avand in vedere ca eu am toata gradele pe permis si iubesc tot ce este cu motor, in special cele cu ardere interna, ......

 

.............atunci ma bucur ca nu sunt singurul care sufar de aceasta "boala" !!!


  • 1

#53 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 20 May 2017 - 11:44 PM

       Printre picaturi, am reusit sa modific putin platforma auto pentru a putea cara atv-urile in posibile expeditii mai departe de casa. Momentan incap lejer 2 atv-uri mari, dar avand in vedere ca o am si la inchiriat, cred ca mai maresc putin zona de incarcare astfel incat sa intre lejer 3 atv-uri. Probabil ar intra si 4 insa ar trebui sa fie aproape lipite unul de altul. Platforma are 4,5 m utili de incarcare

       Si cum ploaia nu ne-a permis azi sa iesim, am zis sa ii potolesc putin pofta de plimbare a celui mic, asa ca am atasat remorcuta cu ceva fiare sa le ducem la fier vechi. De fapt era un pretext sa se mai plimbe putin, ca imi era mai simplu sa o atasez la masina biggrin.png Cu ocazia asta am probat si priza de la atv si functioneaza, chiar daca firul era intins la maxim ca sa intre mufa in priza (priza e foarte sus)

Attached Files


  • 0

#54 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 21 May 2017 - 08:07 AM

Ingenioasa si utila modificarea ce permite prinderea rampelor pe laterala. 

Eu am avut noroc sa am platforma cu podea plina care permite transportarea tuturor obiectelor.

Bafta !


  • 1

#55 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 21 May 2017 - 11:06 AM

Ma avantajeaza urcarea pe lateral ca pot intra mai multe atv-uri. Pentru mine era suficienta si urcarea prin spate, dar daca inchiriez platforma ma gandesc ca cine e interesat de ea cauta sa bage macar 3 atv-uri. In plus, pot folosi oricand urcarea normala prin spate. Dar chiar si asa, pana si fixarea lor e mai usoara cand sunt puse perpendicular :) 


  • 0

#56 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 22 May 2017 - 07:15 AM

       Printre picaturi, am reusit sa modific putin platforma auto pentru a putea cara atv-urile 

thumbsup.gif

 

 

PS: cu 4 ATVuri vezi sa nu depasesti MTMA, sa nu ai cumva probleme cu ISCTRul.....

neaparat sa ai statie colegu!

succes!


  • 0

#57 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 22 May 2017 - 09:21 AM

4 atv-uri medii au maxim 1400 kg, cat un Duster, nu cred ca ar fi problema 🙃
  • 0

#58 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 22 May 2017 - 09:37 AM

in actele remorcii scrie cat e masa maxima admisa

in actele masinii scrie cat e masa maxima remorcabila (cu/fara dispozitiv de franare)

 

...de exemplu la Passatul meu era 1600kg, dar la Passatul -(mai vechi cu o generatie)-  unui prieten, era doar 1200kg

nu ca masina nu l-ar trage, nu aici e problema.... ci dpdv legal si al ISCTRului...

mai bine sa fii precaut, sa ai grija decat sa platesti o amenda......, mai bine te distrezi de banii aia, fii preventiv ;)


  • 0

#59 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 22 May 2017 - 11:10 AM

Acum daca tot am inceput discutia o ducem pana la capat. E trailer cu doua axe, are mma de cel putin 2t. Ii ramane sarcina de incarcare scazand greutatea proprie cam 1500 kg cat ar fi suficient pentru 4 atv-uri.
Acum masina: odata ce ai un trailer de 2t inseamna ca esti constient si te asiguri ca masina ta poate trage cu sistem de franare cel putin atat.
Poti sa duci si o pană (de gaina) pe el sau o greutate de 1.5t, daca te opresc băjeții si masina ta nu poate sa traga atat e un pic de bai.
Daca masa ansamblul format din mma a masinii care trage si mma trailer depaseste greutatea de 3500 kg (4250 cu un atestat) iti trebuie cat B+E. In acest caz daca deti doar categoria B este un bai mai mare. (colegul de exemplu are toate categoriile)
Sper ca am fost destul de explicit, daca nu am scris ceva bine accept corecturi :)

Edited by dr.crinel, 22 May 2017 - 03:55 PM.

  • 0

#60 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 22 May 2017 - 07:07 PM

Platforma are MMA 2000 kg si masa de incarcare 1400 kg legal. De dus duce 2100 kg pentru ca era initial de 2700 kg dar am detarat-o eu sa o poata trage aproape oricine. Pana acum 2 ani am avut un Passat caravan, model B6 si aveam pe carlig 1800 sarcina de tractare. Cu Santa Fe-ul sotiei am 2200 kg pe carlig, deci nu imi fac nici o grija. De obicei masinile care se incadreaza la tractare de 2000 kg sunt minivanurile si SUV-urile. Probabil sunt si exceptii sa fie turisme cu 2000 pe carlig. Oricum, din experienta proprie si a altor prieteni, daca masina trage 1800 legal nu se ia nimeni de cele 200 kg diferenta. Asta daca nu este pus pe rele politistul biggrin.png

      Legal poti trage cu categoria B daca nu depasesti 4250 kg. Era limita la 3500 kg, dar de cand au aparut Touareg, Land Rover si alte masini care au MMA 3500, s-a marit limita categoriei, ca altfel cei in cauza nu ar fi putut tracta nici macar o remorca de 750 kg. 

      ISCTR-ul nu stiu daca are treaba cu persoanele fizice. Nu am patit-o si nici nu stiu pe cineva care sa o fi patit-o. Cumnatul meu e director la ISCTR Prahova si l-am intrebat mai de mult ceva asemanator si a zis ca nu a oprit niciodata un turism.  Ei sunt axati pe masini de tonaj mai mare.. Mai greu sa opreasca un turism cu remorca. Politia si RAR-ul da. Oricum...legal 100% e greu si mai toti mai pasim si stramb, chiar daca poate e vorba de o nesemnalizare, un bec ars sau o depasire cu 100 kg a masei biggrin.png

 

Si ca sa revenim la oaia noastra, teoretic pe platforma incap 4 atv-uri unul langa altul, dar practic sunt mai greu de urcat. Ar trebui urcate 2 pe lateral, dupa care ar trebui impinse pe lateral catre coada si pe urma urcate celelalte 2. In practica banuiesc ca e mai greu sa ridici 2 atv-uri ba de coada, ba de cap si sa le impingi cate putin spre coada remorcii. Nu e imposibil si daca vrei neaparat se poate. Dar in realitate, cel mai comod este sa urci 3 atv-uri, 2 pe lateral si unul prin spate, perpendicular cu celelalte 2


Edited by barladi, 22 May 2017 - 07:09 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto