Jump to content



Photo

Micul Gigant Linhai 4X4

linhai

  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#61 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 15 May 2017 - 01:35 PM

Gaura din cauciuc este destul de mica, atat cat sa treaca firul, nu cred sa creeze probleme. In alta ordine de idei, astept cu nerabdare sa ajung la tractoras sa dau o tura pe inserate si sa mai fac si niste fotografii mai bune. Cel putin ca si aspect, becurile isi merita toti banii.
  • 0

#62 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 15 May 2017 - 02:24 PM

Daca vreti nebunii au scos chinezii multe variante, chiar si IP68 (cel putin asa zic, iar eu acum am aflat), cu sau fara balast, de 4800 Lm/set, cu 9600Lm/set, buzunarul sa tina.

Cateva tutoriale:

http://www.tutoriale...uri-cu-led.html


Edited by samy., 15 May 2017 - 02:26 PM.

  • 0

#63 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 16 May 2017 - 10:16 PM

Ca sa mai diversificam discutia, va aduc in atentie o problema legala pe care o am in legatura cu ATV-ul. Dupa cum am mai spus, tranzactia a avut loc in 2 aprilie 2017, am platit pretul iar in schimb am primit frumos tractorasul si actele (certificat de inmatriculare, carte de identitate a vehiculului, polita rca, factura si chitanta, ultimele doua tinand loc de contract de vanzare-cumparare deoarece atv-ul este inmatriculat pe persoana juridica). Ei bine, ce lipseste din aceasta ''ecuatie''? Evident, ceritificatul fiscal ce atesta achitarea impozitului si a altor datorii din partea vanzatorului, act in lipsa caruia nu pot inmatricula utilajul pe mine. Binenteles, la momentul vanzarii, stimabilul vanzator si-a luat angajamentul sa-mi trimita certificatul fiscal in urmatoarele 2-3 zile prin curier rapid. Ceea ce nu s-a intamplat. L-am contactat telefonic dupa aproximativ o saptamana iar rugamintea lui a fost sa-l sun a doua zi. Ce sa vedeti?.... de atunci nu mai raspunde la telefon si nici la mesaje. I-am trimis inclusiv o somatie prin avocat pentru emiterea certificatului fiscal si nu am primit niciun raspuns. Asadar, urmeaza sa il actionez in instanta, fiind singura cale legala de solutionare a problemei.

V-am expus aceasta problema pentru a o lua drept invatatura caci macar daca gresim, sa si ramanem cu ceva util din aceste greseli smile.png


Edited by Robert900, 16 May 2017 - 10:17 PM.

  • 0

#64 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 16 May 2017 - 10:22 PM

Mai trebuia si un contract de vanzare cumparare in cateva exemplare dar nesemnificativ ca si importanta in comparatie cu lipsa certificatului fiscal.
Din pacate atv-ul ramane cumva in aer, vanzatorul pe baza facturii + o ciocolata si-l poate scoate de la impozit. Mie de exemplu doamna mi-a zis ca daca nu ii dau certificat de radiere de la noul propritar nu mi-l sterge.
Intotdeauna am fost curios cum se poate obtine un certificat fiscal daca acesta nu se inmaneaza de buna voie.


  • 0

#65 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 16 May 2017 - 10:24 PM

Nasoala situatie, insa acest aspect trebuia clarificat chiar in momentul achizitionari atv-ului. Eu cand am vandut atv-ul am mers cu, cumparatorul la circa financiara pt a-l lua in aceasi zi. De preferat ar trebui ca, tranzactiile de acest gen sa se faca cat mai de dimineata tocmai pt a lua acest fiscal in ziua respectiva si cumparatorul sa plece linistit .
O s-o rezolvi pana la urma, insa o sa mai treaca ceva timp...asta daca vanzatorul nu revine la "sentimente" mai bune .

Bafta!

Edited by Alinf, 16 May 2017 - 10:27 PM.

  • 0

#66 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 16 May 2017 - 10:26 PM

Se poate obtine in baza unei hotarari judecatoresti prin obligatia de a face din codul civil.

Multumesc, Alinf!

Edited by Robert900, 16 May 2017 - 10:27 PM.

  • 0

#67 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 16 May 2017 - 11:26 PM

................... factura si chitanta, ultimele doua tinand loc de contract de vanzare-cumparare deoarece atv-ul este inmatriculat pe persoana juridica). Ei bine, ce lipseste din aceasta ''ecuatie''? Evident, ceritificatul fiscal ce atesta achitarea impozitului si a altor datorii din partea vanzatorului, act in lipsa caruia nu pot inmatricula utilajul pe mine................. 

 

 

Mai trebuia si un contract de vanzare cumparare in cateva exemplare dar nesemnificativ ca si importanta in comparatie cu lipsa certificatului fiscal.

Contract de vanzare-cumparare nu mai este necesar daca vanzatorul este persoana juridica (firma), atunci el elibereaza factura insotita de chitanta pentru numerarul primit.

Daca imi aduc bine aminte, daca firma vanzatoare are in CUI ca activitate principala comertul cu autovehicule nu mai este necesara neurmarirea fiscala.

Neurmarirea fiscala este necesara doar daca vinde masini din patrimoniul societatii....(nu sunt chiar 100% sigur)


  • 0

#68 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 17 May 2017 - 07:09 AM

Din pacate, autovehiculul este din patrimoniul societatii si mi se cere certificat fiscal la inmatriculare.
  • 0

#69 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 17 May 2017 - 07:46 AM

1---Mai trebuia si un contract de vanzare cumparare
2----Intotdeauna am fost curios cum se poate obtine un certificat fiscal daca acesta nu se inmaneaza de buna voie.

1----nu trebuie, este factura fiscala!

2----mda, bine punctat!! .....cam nasoala situatie, esti la cheremul vanzatorului, si daca nu ti-l da odata cu restul actelor la primirea banilor, stai la mila / bunavointa lui!

 

Daca imi aduc bine aminte, daca firma vanzatoare are in CUI ca activitate principala comertul cu autovehicule nu mai este necesara neurmarirea fiscala.

Neurmarirea fiscala este necesara doar daca vinde masini din patrimoniul societatii....(nu sunt chiar 100% sigur)

din cate stiu eu, doar la autovehiculele noi comercializate nu trebuie certificate fiscale de la vanzator!

in aceste cazuri, si pe factura de vanzare este specificat, ''vehicul nou'', tocmai pt evitarea neintelegerilor la Serv. Inmatriculari


  • 0

#70 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 17 May 2017 - 05:03 PM

Cel mai sigur era sa dai un avans mic si restul de bani cand aveai fiscalul. Mai ales cand e vorba de firme si sansele sa nu fie la zi sunt mari, iar sumele si mai mari. Primul ATV vazut de mine era la fel, pe persoana juridica si i-am zis ca ii dau 100 euro, facem actele, scoate fiscalul si pe urma imi da utilajul si ii dau restul de bani. Din pacate dupa ce mi-am facut niste socoteli am ajuns la concluzia sa mi-l iau nou. E riscant in ziua de azi sa iei ceva fara sa ai certitudinea ca e corect vanzatorul...


  • 0

#71 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 17 May 2017 - 05:23 PM

Da, asa e... Din pacate nu mai pot da timpul inapoi...sper sa o rezolv pana la urma.
  • 0

#72 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 17 May 2017 - 07:47 PM

Mie king-ul mi-a fost pe firma. A venit sambata dupa el, duminica i-am si trimis fiscalul. Ziceam de contract de v-c pentru ca pe el a pus doamna stampila de la primarie pe langa factura si fiscalul propriu zis. Unul i-am lasat ei, unul de rezerva pentru contabil si unul cumparatorului. Stiu ca factura tine loc de contract dar am mai scurtat din drumuri pe unde a fost nevoie.
  • 0

#73 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 17 May 2017 - 09:05 PM

Hai ca se poate si invers, apropo de seriozitate intre vanzatori si cumparatori.

 

Anul trecut vand platforma de transport auto unuia din alta localitate a tarii. Trimite pe cineva dupa ea facem actele imi da banii, iar dupa doua zile ii trimit si fiscalul prin curier. Zic ca totul s-a incheiat si imi iau gandul de la aceasta problema. Asta a fost anul trecut prin August.

Anul acesta prin Februarie ma suna sa ma roage sa ii procur un nou fiscal ca l-a pierdut pe cel vechi si o copie dupa cel vechi nu il mai ajuta ca a expirat termenul de valabilitate. Solicit o noua neurmarire fiscala, i-o trimit prin posta recomandata ca sa fie sigur ca nu se pierde. Totul OK.

Mai trec vreo doua luni si pe la sfarsitul lui Aprilie din nou ma cauta ca nu a primit recomandata si ca nu poate face inscrierea, din nou o copie nu il ajuta ca este termenul expirat.

Si iata-ma a trei-a oara le finante sa scolicit o noua neurmarire fiscala pentru aceeasi remorca. Din nou o trimit prin curier........De data asta imi confirma ca a primit-o.

Sper ca macar de data asta sa isi rezolve inmatricularea.......

 

Deci nu numai vanzatorii pot fi neseriosi, sau neatenti, dezinteresati sau nu stiu cum sa ii numesc in cazul meu.


  • 0

#74 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 18 May 2017 - 07:13 AM

hammer.gif  clap.gif hammer.gif

mortala faza....... 

...cumparatorul a avut noroc ca a dat peste tine...., poate altul il trimitea la plimbare deja a doa oara, nu sa mearga de 3 ori la primarie....


  • 0

#75 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 18 May 2017 - 07:39 AM

Hai ca se poate si invers.....in cazul meu.


Chrys, sa stii ca de obicei se intampla situatia descrisa de tine atunci cand apare neseriozitatea intr-o astfel de tranzactie iar cazul meu este total atipic deoarece vanzatorul are teoretic tot interesul sa se scape de utilaj de pe numele lui (mai ales in cazul autovehiculelor unde exista amenda de rovinieta).
  • 0

#76 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 18 May 2017 - 07:53 AM

(mai ales in cazul autovehiculelor unde exista amenda de rovinieta).

unele ATVuri intra la categoria ''motociclu'' unde nu trebuie rovinieta

iar la cele omologate ca si tractoare, nu am idee dpdv al legislatiei daca trebuie sau nu rovinieta....


  • 0

#77 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 18 May 2017 - 08:19 AM

Pentru a nu mai avea dubi în ceea ce privește plata rovinietei, m-am interesat la CNADR care sunt categoriile de vehicule plătitoare, după data de 17 ian. 2017 și am aflat că:

 

A            autoturism           

B            vehicule de transport marfă cu MTMA mai mică sau egală de 3.5 tone       30 zile    16

C            vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare de 3.5 tone şi mai mică sau egală de 7.5 tone            

D            vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare de 7.5 tone şi mai mică de 12 tone  

E            vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare sau egală de 12 tone, cu maximum 3 axe (inclusiv) 

F            vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare sau egală de 12 tone, cu minimum 4 axe (inclusiv)  

G           vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto) şi maximum 23 locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto)            

H            vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto)            

TS          vehicule cu tobă sport


  • 1

#78 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 18 May 2017 - 08:23 AM

 

TS          vehicule cu tobă sport

crackup.gif score-101010.gif crackup.gif


  • 0

#79 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 May 2017 - 08:49 AM

           

TS          vehicule cu tobă sport

 

Cea mai tare categorie !!!!!..................probabil tariful este in functie de decibeli ! thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif


  • 0

#80 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 18 May 2017 - 08:54 AM

:)))) mnoh deci nici tractoarele

Apoi nu avem mintea hodinita? 😂

I-am trimis textul unui prieten si e panicat acum ca trebuie sa plateasca rovinieta daca isi inmatriculeaza Linhai-ul "urlator".

Edited by dr.crinel, 18 May 2017 - 09:14 AM.

  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: linhai

Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto