Jump to content



Photo

Micul Gigant Linhai 4X4

linhai

  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#21 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 09 May 2017 - 07:12 AM

Confirm. De cate ori scotea silencerul eu ma opream. Pur si simplu credeam ca accelerez si eu, asa de brutal era efectul tobei.
Si mie imi place zgomotul puternic, sunetul motoarelor ambalate la maxim, flacarile scoase pe esapament, vibratia pe care o simti in piept atunci cand decibelii urla dar, asa cum a spus si Horia, pretorian, apriliacluj, samy sau oricare alt coleg de aici, fiecare traim diferit aceste momente.
Asa ca, va recomand sa lasati becurile asa cum sunt puse de producator, iar voi sa va puneti leduri suplimentare daca vreti alta lumina.
:)
  • 1

#22 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 09 May 2017 - 07:19 AM

Daca tot i-am facut topicul omului praf .....

hai colegu, ca nu-i facut praf

se argumenteaza in conditii amiabile despre unele chestii, totul e fair play :)

 

apoi Robi o sa decida ce si cum pe mai departe!


  • 0

#23 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 09 May 2017 - 08:34 AM

O Doamne, măi pretoriene ce naiba? Sau unde dai și unde crapă, discuția legată de utilizarea sau nu a unei pocnitori pe post de tobă se transformă într-o polemică având trimiteri atât de personale spre ceva care chiar că n-are legătură cu topicul omului.

Am încercat să prezint exemple avute la îndemână, exemple pe care le-au avut sub ochi o parte dintre noi, considerându-le elocvente pentru a înțelege despre ce-i vorba. Există multe feluri de oameni cu multe feluri de-a privi lucrurile, iar utilizarea sau nu a pocnitorii este după gusturile fiecăruia, am mai spus-o și o repet din nou până se va pricepe acest lucru. (nu știu dacă ai fost în preajma lui apriliacluj, aia să vezi tu mitralieră, a ta este la grupa mică)

Că am prezentat peiorativ chestia cu salvarea vieților și vânătoarea de urși asta cred că iarăși este suficient de evident, chiar dacă în loc de un zâmbet am obținut încrâncenarea.

 

Iar acum ceva serios, chiar dacă așa cum spunea unul dintre noi, cred, „i-am făcut praf topicul omului”. Recomand ca NICIODATĂ să nu lăsați resturi alimentare pe unde umblați deoarece animalele sălbatice, îndeosebi răpitoarele mari vă vor asocia cu „masa”. Ele vor veni întotdeauna spre voi și nu invers cu este firesc, ele nu vin neapărat pentru a vă ataca, dar de aici și până la conflict distanța este deja scurtă.

 

Ca o completare la ce s-a spus despre becurile pe care le putem folosi în echiparea farurilor, după ultimele căutări pe la distribuitorii de piese auto deoarece se fac progrese și se îmbunătățește oferta, pot să spun că:

-          la echiparea actuală cu HS1 35/35W , bec două filamente ai cam 680 lumeni;

-          la varianta HS1 35/35W halogen ai deja 825 lumeni;

Concluzia ar fi că la aceeași putere în varianta halogen faci progrese sesizabile, pe lângă o cantitate de lumină mai mare, crescând și temperatura de culoare și strălucirea, deci ești mai vizibil. (recomand aici produsele OSRAM).

O iluminare decentă eu o consider undeva la minim 1000 lumeni.

 

La echiparea LED ai o ofertă foarte variată care pleacă de la subchinezăriile de 29 lei cu valori ale cantității de lumină (declarată, dar știe dracu realitatea) sub 300 lumeni până la mii de lumeni cu prețuri de 250-300 lei/buc. sau mai mult. Atenție însă că toate cele de calitate, cu lumeni adevărați, au radiatoare externe cu dimensiuni apreciabile pentru care nu știu dacă ai loc. Pun o poză ca să vezi despre ce-i vorba.Attached File  bec LED 2X35w cree 2800 lumeni.jpg   195.63KB   2 downloads

 

Ca experiență personală pot spune că am folosit varianta halogen, dar temperatura de funcționare este totuși mai mare decât a clasicului HS1 și în timp am observat o deteriorare a soclului și a plasticului din vecinătatea lui, așa că am revenit la cel original și lămpi externe suplimentare.

 


  • 0

#24 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 09 May 2017 - 09:10 AM

pfff, ce ma bucur horia ca nu o iei in nume personal, intradevar nu am stat in preajma lui aprilia, l-am

 auzit mai de departe si nu pot face o comparatie, cat despre povestirea cu intamplarea din vf de munte

iti zic ca eram aproape 20 de atevisti, unii dintre ei chiar au pus filmarea pe facebook.......am luat in considerare

sfatul cu resturile thumbsup.gif , gata sper ca s-a terminat cu neintelegerile de gen.

 

Robert, cat despre sfaturi tehnice legat de atv asculta-l pe horia, stie ce vorbeste, cu multe argumente.

 Ne cerem scuze pentru devierile avute de la subiectul tau.meeting.gif


  • 0

#25 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 09 May 2017 - 09:16 AM

M-am distrat copios de dimineata citind postarile voastre! Foarte bine scris! Nu consider ca mi-ati facut praf topicul ci dimpotriva, consider ca e foarte bine ca fiecare si-a exprimat opinia iar criticile nu pot fi decat constructive! 

De motocicleala am deja 10 ani vechime si e posibil sa mi se traga de aici cu toba sport smile.png) Desi nu am exagerat nici acolo vreodata, folosind intotdeauna silencer, Acum cu ateveala sunt la inceput de drum si dupa cum zice samy, probabil pe viitor imi va trece si cu toba sport. Nu aveam habar ca e considerata un fel de oaie neagra in lumea asta biggrin.png Pana acum am iesit pe coclauri doar cu un amic atevist care si-a luat tractoras odata cu mine si stand in spatele meu zicea mereu ca motorul suna bestial lol.gif   In legatura cu farurile, este foarte posibil ca intr-un final sa ajung la proiectoare LED dar oricum vreau sa schimb si culoarea galbejita a becurilor originale iar ca si becuri H4 LED am gasit varianta prezentata de Horia14, cu radiator de racire. Vedem ce iese!

Cheers! 


Edited by Robert900, 09 May 2017 - 09:25 AM.

  • 0

#26 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 09 May 2017 - 09:35 AM

 

De motocicleala am deja 10 ani vechime si e posibil sa mi se traga de aici cu toba sport smile.png

tot de acolo mi se trage si mie de vreo 20 de ani thumbup.gif

 

 Nu aveam habar ca e considerata un fel de oaie neagra in lumea asta biggrin.png Pana acum am iesit pe coclauri doar cu un amic atevist care si-a luat tractoras odata cu mine si stand in spatele meu zicea mereu ca motorul suna bestial lol.gif   I

 

ee, nu e chiar asa cu oaia neagra, parerile sunt impartite si intradevar suna muult mai bine. specool.gif


  • 0

#27 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 09 May 2017 - 01:19 PM

Robi: da-i  "nainte cu tupeu! dii diiiii!

 

@all: noi sa fim sanatosi, sa ne intalnim cat mai des, si sa avem ce povesti!

 

 beer.gif  alcy.gif  alcy.gif beer.gif


  • 0

#28 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 09 May 2017 - 04:00 PM

O Doamne, măi pretoriene ce naiba? Sau unde dai și unde crapă, discuția legată de utilizarea sau nu a unei pocnitori pe post de tobă se transformă într-o polemică având trimiteri atât de personale spre ceva care chiar că n-are legătură cu topicul omului..........

 

 

Horia, acum nu incerca "sa te scoti", ai totusi un rol marcant in dezbaterile (nu este vorba in acest topic) in ce priveste utilizarea sau neutilizarea tobei sport pe ATV.

Nu cred ca este cazul sa "sap" un pic in urma pentru a aduce argumente.snitch.gif


  • 0

#29 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 09 May 2017 - 07:01 PM

 

 

La echiparea LED ai o ofertă foarte variată care pleacă de la subchinezăriile de 29 lei cu valori ale cantității de lumină (declarată, dar știe dracu realitatea) sub 300 lumeni până la mii de lumeni cu prețuri de 250-300 lei/buc. sau mai mult. Atenție însă că toate cele de calitate, cu lumeni adevărați, au radiatoare externe cu dimensiuni apreciabile pentru care nu știu dacă ai loc. Pun o poză ca să vezi despre ce-i vorba.attachicon.gifbec LED 2X35w cree 2800 lumeni.jpg

 

 

Mai mult ca sigur nu incape tipul respectiv de bec. Mufa e aproape lipita de capacul de la vizitare. Legat de becuri cu incadescenta, probabil din cauza asta se foloseste HS1 pentru ca puterea maxima e de 35W. La cele H4 am vazut si puteri de 50 W, insa puse intr-un far de atv sau motocicleta, care sunt faruri mici, nu au cum sa-si faca racirea rezultand topirea plasticelor


  • 0

#30 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 09 May 2017 - 11:30 PM

Hmmm....sigur nu voi putea monta capacele de cauciuc peste radiatoarele becurilor led (si nici nu ar fi recomandat avand in vedere ca au nevoie de racire si curent de aer) dar cred ca am un avantaj tehnic avand acea lada din fata caracteristica aniversary-ului pentru ca becurile au gura de vizitare direct in lada...sper sa intelegeti ce zic...nu sunt acum in tara sa fac o poza dar pe saptamana viitoare ajung si voi exemplifica cu fotografii.


  • 0

#31 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 10 May 2017 - 06:55 AM

Pai in cazul asta montezi becurile LED in lada si faci transferul luminii prin fibra optica :)

Nu te compica mai mult decat trebuie, becurile cu Led contin compnente electronice sensibile la umiditate (sursa de curent constant, leduri SMD..etc) si nu va rezista la apa aruncata de roti.

Eu la aniversar am avut montate becuri Xenon, dar nu au durat mai mult de 2 luni, cu toate ca balasturile erau montate in lada. Am renuntat la ele cand mi-a luat foc un balast prin padure. Noroc cu colegul Pitesti care mergea in spate, si a sesizat mirosul de plastic ars, ca altfel ardeam mocnit. Apa isi va face loc la un moment dat.


  • 0

#32 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 10 May 2017 - 09:30 AM

Ok....atunci ar sta in picioare doar varianta cu proiectoare LED suplimentare. Dar tot as vrea sa schimb culoarea galbena si urata a farurilor cu una alba...poate ne spune colegul barladi daca a reusit ceva in acest sens. :)


  • 0

#33 adirpe1709

adirpe1709

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 418 posts
  • Gender:Male
  • Location:MARU, Jud. CARAS SEVERIN
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0740311xxx
  • Marca ATV:king quad 700 , Can am Outlander max 650 cc
  • Numar ATV:144 , 002

Posted 10 May 2017 - 09:40 AM

Sal, am citit ce sa scris aici, eu am pus H 4 cu 120 smd cumparat pe 40 lei bucata simple, sau cu 60 si ceva cu lumina albasta cu o putere de cativa wati,  merg cu ele de un an deja fara probleme.

Ceva in acest gen

http://www.ebay.com/...K-/112282596957

 

O zi buna


  • 0

#34 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 10 May 2017 - 10:02 AM

Sal, am citit ce sa scris aici, eu am pus H 4 cu 120 smd cumparat pe 40 lei bucata simple, sau cu 60 si ceva cu lumina albasta cu o putere de cativa wati,  merg cu ele de un an deja fara probleme.

Ceva in acest gen

http://www.ebay.com/...K-/112282596957

 

O zi buna

Multumesc de idee dar o sa raman la cele cu radiator de racire si eventual ventilator. Anyway, ambele modele, atat cel pe care l-ai montat tu cat si cel despre care vorbesc eu sunt chinezarii dar parca ultima varianta mi se pare ceva mai fiabila. Repet, le montez si vedem ce iese... :)


  • 0

#35 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 10 May 2017 - 11:36 AM

Momentan si eu tot in faza de cercetare sunt. Doar ca eu am mai putine variante, in sensul ca este doar farul.....nu am lada sau altceva. Eu trebuie sa gasesc ceva fix de marimea becului original. Daca nu gasesc ceva mai profi, probabil voi ajunge la optiunea colegului adirpe1709


  • 0

#36 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 10 May 2017 - 08:14 PM

Azi am pus comanda, saptamana viitoare cand ajung in tara ma apuc de treaba!


  • 0

#37 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 10 May 2017 - 10:43 PM

Dupa studierea pietei, m-am hotarat la acest kit de proiectoare suplimentare iar ca si montaj, am sa le asez ca si colegul bogdan_g20 smile.png  Pareri?

Attached Files


  • 0

#38 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 10 May 2017 - 10:45 PM

o alegere buna, zic eu


  • 1

#39 Bogdan_g20

Bogdan_g20

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Ghita Bogdan
  • Telefon:0724345616
  • Marca ATV:Linhai Muddy

Posted 11 May 2017 - 07:00 AM

Inițial am vrut sa le montez pe bullbar dar ieșeau în afara prea mult și nu erau protejate. În cazul în care nu dai jos masca o să fie destul de greu de strâns șuruburile de prindere.
  • 0

#40 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 11 May 2017 - 10:03 AM

Poti sa pui patru proiectoare (eu asa iti recomand pentru a avea lumina mai buna). Duce instalatia electrica fara probleme. Daca le treci direct prin releu si siguranta, evident.

Sa le pui butoane separate, sa le poti aprinde si 2+2.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: linhai

Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto