Jump to content



Photo

Achiziție Quad


  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1 Driver01

Driver01

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:Marius pop
  • Telefon:0040741349885
  • Marca ATV:Yamaha raptor

Posted 06 June 2017 - 01:13 PM

Salut. Ma numesc marius si sunt nou pe acest forum. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Pana acum am avut un linhai 4x4 300 worker și acum as dori sa imi cumpăr un quad.. am 21 de ani 90 kg . Am buget cam 1500-1700. Am văzut că în bugetul asta as gasi yamaha raptor 350 si poate si un suzuki ltz 400 dar la banii ăștia nu stiu ce ar fi de capul lor:)) am citit pe forum despre yamaha 350 ..as dori sa imi spuneti mai multr..are rost sa îl cumpăr? Ii prea slab pentru mine?(la greutate ma refer) o sa il folosesc off road si pe asfalt dar nu asa mult..poate doar acum pe timp de vara putin in rest doar off road. Cand zic off road nu ma refer la extrem:)) drumuri de padure..forestiere ..niste dealuri. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi..sau dacă știți altceva la banii ăștia sunt deschis la alte sugestii. Am avut atv'ul de la 16 ani deci pot sa zic ca nu sunt chiar incepator. Nu prea am avut tangente cu quadurile ..am condus doar 2 chinezarii de 250..nici nu le stiu numele:)) am si echipament ..asta ca sa nu va faceti griji pentru mine daca va gânditi la ceva mai puternic:))
  • 0

#2 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 06 June 2017 - 09:47 PM

Eu unul nu m-as gandi la quad nici pentru padure macar, daca prinzi niste frunze sau o ploaie usoara de vara il impingi. Tocmai ca un quad facut de un producator renumit, deci bun, de la 250 cmc in sus are suficienta forta sa invarta rotitele acelea si rupi aderenta prea usor.
Eu zic sa te gandesti mai bine daca totusi nu vrei decat sa iti cresti capacitatea cilindrica dar sa fie tot atv...
  • 0

#3 Driver01

Driver01

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:Marius pop
  • Telefon:0040741349885
  • Marca ATV:Yamaha raptor

Posted 06 June 2017 - 10:04 PM

Nu am zis ca vreau doar sa cresc capacitatea cilindrică. Am zis ca vreau sa schimb atv'ul cu un quad..si ceream parerea in legatura cu yamaha raptor 350 sau daca imi recomandați altceva la banii ăia.
  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 07 June 2017 - 06:57 AM

@Driver01, am avut in cadrul iesirilor mele un coleg cu un quad KTM. Pot sa spun ca se descurca bine quad-ul, iti umple sufletul de bucurie la demaraje, drifturi, sarituri, viteza. Practic, pentru drumuri drepte este extraordinar dar, pentru padure nu mai este distractiv.
Eu, prin padure inteleg si acele urcari mai anevoioase putin unde este nevoie sa cuplezi 4x4. Dar daca in zona ta nu ai munti, atunci quad-ul nu iti ridica probleme.
In privinta recomandarilor, avem cativa colegi ce au quad. Cauta putin prin topicuri si o sa gasesti cateva opinii bine documentate.
  • 0

#5 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 07 June 2017 - 07:19 AM

KTM sigur nu se incadreaza in bugetul de sub 2k euroi.......!!!!

 

pana la urma totul se reduce la bani, cu cat maresti bugetul, cu atat ai sanse mai mari sa-ti cumperi ceva mai de calitate....

 

succes!


  • 0

#6 Driver01

Driver01

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:Marius pop
  • Telefon:0040741349885
  • Marca ATV:Yamaha raptor

Posted 07 June 2017 - 09:02 AM

Deocamdată asta ii bugetul . Am pus ochii pe yamaha raptor 350..am văzut cateva pe olx..3 sau 4 in toata tara pana in 1500.. Am citit si pe forum despre el..nu am gasit asa multe detalii..ma gandesc ca are destulă putere la 350cc dar ma gândeam la răcirea pe aer sa nu fie problema vara ..la suzuki ltz400 nu cred ca sunt in stare asa buna la banii ăștia..si nu vrea sa îl cumpăr si sa ma apuc sa bag banii in el😁
  • 0

#7 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 07 June 2017 - 09:08 AM

Am vazut si situatii in care unii cu Quad-ul s-au descurcat de minune si in zona montana. Ma refer nu numai la forestiere ci si in padure efectiv.

Daca vei baga bani sau nu in viitoarea ta achizitie nu iti poate garanta nimeni cu siguranta. Depide de cum a fost intretinut de fostul proprietar.


  • 0

#8 Driver01

Driver01

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:Marius pop
  • Telefon:0040741349885
  • Marca ATV:Yamaha raptor

Posted 07 June 2017 - 09:23 AM

Stiu ca nu poate garanta nimeni..dar ma gandesc ca ii mai mică probabilitatea la unul care pretul lui normal pe piata ii 1500 decât la unul care ii 2000-2500 si il gasesc la 1600-1700. Aici ma refer la suzuki ltz400 sau yamaha raptor660 . Am văzut că sunt cateva la banii ăștia.
  • 0

#9 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 07 June 2017 - 09:31 AM

Pretul ai dreptate ca pretul poate reprezenta un reper al calitatii.....doar ca nu poti avea incredere in nimeni, cel mai bine verifici in de amanunt ceea ce doresti sa cumperi.


  • 0

#10 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 09 June 2017 - 11:05 PM

Salut Marius, bine ai venit !

 

Eu personal as opta pe Suzuki Ltz 400..


  • 0

#11 Driver01

Driver01

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:Marius pop
  • Telefon:0040741349885
  • Marca ATV:Yamaha raptor

Posted 10 June 2017 - 10:46 AM

Pentru suzuki as opta si eu dar nu am gasit pana in 1700 nimic. Oricum acum sunt plecat din tara si doar in iulie vin acasa, pana atunci poate mai apare ceva..daca nu, raman la raptor 350😁
  • 0

#12 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 10 June 2017 - 11:19 AM

Nu e rau nici Raptorul de 350. Se descurca foarte bine.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto