Jump to content



Photo

Achiziție Atv, Un Pic De Ajutor Va Rog!


  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 03 September 2017 - 11:59 AM

Va salut, urmăresc acest forum de foarte mult timp și am ajuns sa ma lămurească în unele probleme. Ma numesc Florin sunt din Constanța am 31 de ani.
Am prins si eu plăcerea de a ma plimba cu atvul si nu o data am vrut sa achiziționeze unul dar în final am luat un autoturism.
Nu sunt genul care sa ma arunc cu banii pe geam de aceea apelez la ajutorul vostru. In urmatoarea luna sau chiar în Noiembrie doresc să fac un împrumut în jur a 5500 euro. Vreau un atv la care sa ii pot adauga si un plug ptr deszapezire cand va fi nevoie dar si o cupă de cărat diverse pământ etc la nevoie. Doresc ceva nou si ma tot gândeam la linhai M550 L eps si Efi. Cu o putere mai mare vad un cf cu aceleasi opționale dar un pic mai sus ca pret. Sincer as merge pe cf ptr cei 7 cai în plus dar la design as merge tot pe linhai. Voi ce părere aveți? Multumesc si scuze ptr eventualele greseli dar scriu dupa un telefon
  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 03 September 2017 - 07:40 PM

Parerea mea este ca te astepti la cam multe de la un ATV din cele mentionate detine mai sus.

Poti sa iti iei unul din ele dar ar fi bine sa te rezumi la plimbari.

Pentru plug si cupa de care pomenesti s-ar potrivi mai bine la grupa mai mare de ATV-uri de aprox~800 cm. Dar asta se incadreaza deja la alt buget, care de fapt nu se prea justifica pentru aceste munci in afara de placerea personala.


  • 0

#3 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 03 September 2017 - 07:57 PM

Am văzut pe youtube cele cu plugul de zăpadă acum nu vreau sa cred ca voi avea contract cu cei de la drumuri naționale e vb cat sa dau un strat subtire din curte, cat despre cupă am văzut pe site ul atvrom de aceea m ă încântat. Ca sa iau ceva mai mare nu imi permit. Eram curios dacă este cineva pe aici sa aibe aceste dotări sau macar una dintre ele. In alta ordine de idei cf e mai bun ca linhaiul pe motorizare? Ca e un pic mai puternic. Linhaiul cel putin M550 am inteles ca e ceva in paternitatea cu yamaha sau e o chestiune de marketing?
  • 0

#4 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 03 September 2017 - 08:53 PM

In primul rand uita de gradul de rudenie intre ele. Linhai-ul este Linhai si Yamaha este Yamaha ! De ce ar da cineva bani pe Yamaha daca si Linhai ar face acelasi lucru ?

Nu vreau sa spun ca nu o sa urnesti din loc un plug de zapada si nici ca nu o sa reusesti sa muti din loc o cupa, dar nici productivitate nu o sa ai cu ele. Apropo...te-ai uitat si cat costa aceste accesorii ?

Ai mai citit parerile celor care au Linhai ?......pe aceasta recenta ai citit-o ? http://atvforum.ro/i...63-linhai-m550/


  • 0

#5 xstranger

xstranger

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 136 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara/Mehedinti
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0757012983
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 Axi EPS & Linhai Worker 4x4
  • Numar ATV:Tm-04-XST

Posted 03 September 2017 - 10:33 PM

Salut

Nu e chiar asa, eu am niste amici care si-au luat linhai-ul de care faci tu referinta si iti pun sincer ca face fata destul de onorabil, merg cu ele pe unde mergem si noi, iar diferentialul blocabil fata + spate de la linhai chiar isi face treaba. Daca nu esti adeptul demarajelor in tromba cu atv-ul, aspect la care linhaiu sta cam prost, desi ajunge la o viteza maxima in jur de 90-95 km/h, atunci poti merge pe linhai, mai ales daca iti place design-ul acestuia.

Un alt minus pe care l-am constatat la linhai, tin sa precizez ca e doar parerea mea, ar fi felul cum au gandit traseul furtunelor de la radiator la motor cat si cel de la sistemul de franare. Din punctul meu de vedere, sunt cam expuse si ar trebui o lucrare extra pentru protejarea acestora asfel incat sa se previna niste neplaceri probabile. De exemplu furtunul de la radiator, este tras pe partea stanga, exact pe langa roata si are o protectie foarte slaba dintr-un invelis slab de cauciuc, la un viraj strans la stanga, roata poate arunca o piatra sau un lemn in furtun, lasandu-te cat ai clipi fara antigel in motor undeva la mama naibi. Nu-mi explic de ce l-au tras pe lateral stanga si nu pe mijloc, deoarece este destul spatiu....

Tin sa precizez ca ei se apropie de 1200km pe acest model si nu au avut neplaceri mecanice. Din punctul meu de vedere, cei de la linhai au progresat fata de modelele consacrate de 300cc (worker & aniversary) cu care am inceput majoritatea, dar tot linhai e, are limitele lui, dar raportul pret/calitate mie personal mi se pare ok.

Edited by xstranger, 03 September 2017 - 10:36 PM.

  • 0

#6 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 04 September 2017 - 07:21 AM

Am văzut și postul în care colegul este nemulțumit de linhai ca nu are putere destulă, toți cred ca ne am dorii unul de top dar tinand cont ca nu arunc cu banii si fac un credit ptr a il cumpara ptr inceput de aceea aveam nevoie de sfaturile dvs. Sunt amator în acest domeniu si sincer va spun ca daca il iau cel putin deocamdata nu il voi baga prin noroaie ape etc sa il chinui. Aici am un drum de tara in marea majoritate as renunta la masina sa ma duc cu el la munca aproximativ 11 km. O sa imi spuneti ca nu e rentabil si nu va contrazic dar e aceea placere pe care sunt sigur că a ti trait o si voi. Ptr asta il voi echipa si cu anvelope de strada. Cat despre lama si cupă am văzut preturile ceva in jur la 2000 de lei nu va gânditi la ceva mai scump. In prima parte oricum am de băgat bani în remorcă da il aduc acte de înmatriculare echipament etc. Vroiam sa stiu de la voi dau de la posesori e mare diferență între m550 si cf 520 cei 7 caluti tinand cînt ca nu il voi omora sau bate joc de el. In principiu cu cat e mai puternic e si mai bun sunt constient dar sincer designul mi a luat fata la linhai fata de cf.
Nu am mers niciodată pe cele de top am calarit doar un muddy la munte de câteva ori si mi a plăcut. Acum am inteles de la voi ca este oricum un plus peste acel model. Nu sunt eu mecanic dar dacă ai grija de utilaj bănuiesc că nu vor fii probleme mari
  • 0

#7 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 04 September 2017 - 03:14 PM

Eu ti-as recomanda CF, mai ales daca vrei sa il mai si muncesti.

Linhai este bun pentru strada, cu anvelope de asfalt.

Cei 7 cai direfenta sunt cam importanti.


  • 0

#8 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 11 September 2017 - 01:44 PM

Va multumesc tuturora de răspunsuri. M am hotarat la un linhai m750 L eps si Efi pret achiziție 6000 cu livrare acasa. Am văzut că aici nu este acest model de aceea il voi comanda undeva din Cehia. Va multumesc inca o data si ne auzim când va sosii. Numai bine
  • 0

#9 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 12 September 2017 - 07:19 AM

amu' ne-ai facut curiosi!

asteptam vesti!

 

succes!


  • 0

#10 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 12 September 2017 - 01:56 PM

In 2 3 saptamani am inteles ca o sa aduca 3 4 bucăți în Bucuresti, creditul s a aprobat deci urmează să îl văd sa il probez desi la cei 700 cc cred ca voi fi mulțumit. Am inteles ca va mai aduce unul la 800 cc pe motorina dar mai puturus avand doar 15 kw. Asta de 700 am inteles ca are 42 de cp din ce spunea reprezentantul.
  • 0

#11 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 15 September 2017 - 08:41 AM

Stimați colegi din pacate nu o sa pot sa va prezint jucăria si asta deoarece unde am vorbit de ea chiar si la unii dealeri am fost sfătuit să nu iau Linhai si sa ma îndrept către Cf moto. Această alegere am făcut-o și datorită faptului că cel m750 vine doar cu omologare t3. Așadar m am hotarat sper ca de data asta definitiv în funcție de ce spuneti si voi si asta va rog sa ma sfătuiți cat mai repede ca as vrea sa il iau oana în Octombrie. E vorba de un cf 520 L Eps Euro 4. Păreri sfaturi mentionez ca va fi luat de nou.
  • 0

#12 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 15 September 2017 - 09:28 AM

Eu ti-as recomanda CF, mai ales daca vrei sa il mai si muncesti.

Linhai este bun pentru strada, cu anvelope de asfalt.

Cei 7 cai direfenta sunt cam importanti.

 

 

Va multumesc tuturora de răspunsuri. M am hotarat la un linhai m750 L eps si Efi ..........

Ce sa iti mai spunem, ti s-a recomandat CF dar tu ai insistat tot pe Linhai......


  • 0

#13 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 15 September 2017 - 10:08 AM

Da, dar e un Lihai de 750, abia ouat. Chiar sunt curios cum o fi.

 

http://www.atv-linha...ducts/m750.html


  • 0

#14 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 15 September 2017 - 10:40 AM

Am vorbit cu cineva de la asp care il putea aduce din Cehia dar a spus că dura 2 3 saptamani si se putea înregistra la primărie. De aceea am optat ptr euro 4 la cf ca sa nu întâmpin vreo problemă. Am văzut că cele care au omologarea t3 sunt trecute ca tractoare. Cele care vin cu euro 4 cum sunt trecute pe carte?
  • 0

#15 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 15 September 2017 - 05:29 PM

Cf Moto este o algere mai buna.

Edited by Andrei HD, 15 September 2017 - 05:29 PM.

  • 0

#16 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 18 September 2017 - 08:03 AM

 

apoi, daca ne asculta pe noi, face cum vrea el! hysterical.gif hysterical.gif hysterical.gif


  • 0

#17 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 18 September 2017 - 08:03 PM

Dar de Acces Transasia 650i ce imi puteti spune în comparație cu Cf moto 520? Vad ca la putere e mai bun la pret la fel dar fiabilitate?

Edited by epuref, 18 September 2017 - 08:03 PM.

  • 0

#18 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 18 September 2017 - 09:15 PM

Daca mai multi colegi cu experienta iti reocmanda CF Moto pentru bugetul tau, incearca sa le asculti sfatul daca tot l-ai cerut.

Access este o marca putin populara la noi si pentru care vei gasi piese mai greu. Acelasi lucru este valabil si pentru sfaturi la posibilele probleme ulterioare pe care le vei avea. 


  • 0

#19 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 24 September 2017 - 05:58 PM

Am inteles,maine 25.09.2017 sunt in Bucuresti la Atvrom sa ma duc sa il iau va astept la secțiunea atvul meu
  • 0

#20 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 24 September 2017 - 06:03 PM

A si inca ceva dacă aveți ceva jenti care sa se potrivească modelului cf moto 520 la un pret mai decent si vrea sa scape de ele sunt interesat ca tot ajung in Bucuresti. Nu de alta dar vreau sa iau si anvelope de strada astea achizitionandu le noi
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto