Jump to content



Photo

Linhai Vs Cf Moto (Asig Rca)


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#21 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 26 October 2017 - 05:37 PM

Dacă tot se vorbește despre RCA, hai să o facem în cunoștință de cauză.

 

RCA este reglementat de Legea nr. 132/2017. Unde la Art. 2, punctul (18). Se vorbește fără echivoc despre ”limitele teritoriale de aplicare ale asigurării de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule:

a)teritoriul României;

 

Am luat de aici doar această secțiune pentru a vă arăta că nu este vorba despre aplicarea prevederilor acestei legi doar pentru drumurile publice. Nu trebuie să confundăm obligativitatea existenței RCA și aplicarea sancțiunilor dacă nu ai respectat legea circulând pe drumurile publice fără asigurare cu efectele ei în ceea ce privește invocarea clauzelor din polița de asigurare.

 

Concluzie: este obligatorie RCA și vei fi sancționat pentru lipsa ei când circuli pe drumurile publice, dar despăgubirea se poate invoca indiferent de locul în care se petrece evenimentul, dacă acesta se află pe teritoriul României.

Exemplu: o mașină circulă pe un drum public, iar din neatenție șoferul acestuia părăsește carosabilul, trece peste trotuar și intră cu mașina prin gard în curtea omului unde lovește mașina parcată aici. Nu e un drum public, dar asiguratorul are obligația plății pagubelor asigurate conform poliței șoferului vinovat.

 

 

Toate aceste simple argumente ar fi cam de ajuns să ne edifice, dar pentru cei care doresc să cunoască în detaliu ce v-a încurcat până acum, pot să citească în continuare.

 

Aceste lucruri sunt stipulate în lege în mod explicit la Art. 11. - Riscurile acoperite, unde la punctul (3) se spune:

 

(3) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulației publice, în incinte și în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât și în timpul staționării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de răspundere prevăzută în contractul RCA pentru:

 

a) prejudiciul produs de dispozitivele sau instalațiile cu care a fost echipat vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a remorcii, semiremorcii ori a atașului tractat de vehicul;

 

b ) prejudiciul produs din culpa conducătorului vehiculului asigurat;

 

c) prejudiciul produs prin fapta lucrului, când prejudiciul își are cauza în însușirile, acțiunea sau inacțiunea vehiculului, prin intermediul altui lucru antrenat de deplasarea vehiculului, prin scurgerea, risipirea ori căderea accidentală a substanțelor, materialelor sau a obiectelor transportate;

 

d) prejudiciile provocate terților, drept consecință a deschiderii ușilor vehiculului, în timpul mersului sau atunci când vehiculul este oprit ori staționează, de către pasagerii acestuia, fără asigurarea că nu se pune în pericol siguranța deplasării celorlalți participanți la trafic;

 

e) prejudiciile provocate terților, drept consecință a conducerii vehiculului sub influența băuturilor alcoolice sau a stupefiantelor.

 

(4) Prevederile alin. (3) lit. b ) se aplică inclusiv în cazurile în care la data accidentului conducătorul vehiculului:

 

a) a condus vehiculul fără consimțământul expres sau prezumat al asiguratului;

 

b ) nu este titularul unui permis care atestă dreptul să conducă vehiculul respectiv;

 

c) nu a respectat obligațiile legale cu privire la starea și siguranța vehiculului respectiv.

 

Art. 12. - Neacordarea despăgubirii

Asigurătorul RCA nu acordă despăgubiri pentru:

 

a) cazurile în care proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului vinovat nu are răspundere civilă, dacă accidentul a fost produs:

 

(i) într-un caz de forță majoră;

 

(ii) din culpa exclusivă a persoanei prejudiciate;

 

(iii) din culpa exclusivă a unei terțe persoane, cu excepția situațiilor prevăzute la art. 11 alin. (3) lit. d);

 

b ) prejudiciile produse bunurilor aparținând conducătorului vehiculului răspunzător de producerea accidentului, precum și cele produse ca urmare a vătămării corporale sau decesului acestuia, indiferent cine solicită aceste despăgubiri;

 

c) în următoarele situații:

 

(i) prejudiciile au fost produse bunurilor aparținând persoanelor fizice sau persoanelor juridice, dacă au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat în proprietatea ori utilizat de aceeași persoană fizică sau juridică și care este condus de un prepus al aceleiași persoane juridice ori de o altă persoană pentru care răspunde persoana fizică sau persoana juridică;

 

(ii) bunul avariat și vehiculul asigurat fac parte din patrimoniul comun al soților;

 

(iii) bunul avariat este utilizat de proprietarul vehiculului asigurat, care a produs dauna;

 

d) prejudiciile cauzate în situațiile în care nu se face dovada valabilității la data accidentului a asigurării RCA sau asigurătorul RCA nu are răspundere;

 

e) partea din prejudiciu care depășește limitele de răspundere stabilite prin contractul RCA, produs în unul și același accident, indiferent de numărul persoanelor prejudiciate și de numărul persoanelor răspunzătoare de producerea prejudiciului;

 

f) amenzile de orice fel și cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului;

 

g) cheltuielile făcute în procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului, chiar dacă în cadrul procesului penal s-a soluționat și latura civilă;

 

h) sumele pe care conducătorul vehiculului răspunzător de producerea prejudiciului este obligat să le plătească proprietarului sau utilizatorului care i-a încredințat vehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui vehicul;

 

i) prejudiciile produse bunurilor transportate, dacă între proprietarul sau utilizatorul vehiculului care a produs accidentul ori conducătorul auto răspunzător și persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;

 

j) prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate în vehiculul cu care s-a produs accidentul, dacă asigurătorul RCA poate dovedi că persoanele prejudiciate știau că vehiculul respectiv era furat;

 

k) prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalațiile montate pe vehicule, atunci când acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalații de lucru, acestea constituind riscuri ale activității profesionale;

 

l) prejudiciile produse prin accidente survenite în timpul operațiunilor de încărcare și de descărcare, acestea constituind riscuri ale activității profesionale;

 

m) prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase: radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat sau au agravat producerea prejudiciului;

 

n) prejudiciile cauzate prin utilizarea unui vehicul în timpul unui atac terorist sau război, dacă evenimentul are directă legătură cu respectivul atac ori război.

 

 

Revenind la tema inițială, dacă n-a fost vorba despre un atac terorist, se poate invoca plata despăgubirilor în baza poliței RCA.  hysterical.gif


  • 0

#22 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 26 October 2017 - 06:16 PM

1. E .... asa spun toti ca nu puta de loc .. dar o traversare tot faci. Si alte chesti din astea. 

2. Partea nasoala rau e ca , mergi prin padure , te pupa unul fara rca .. si ce faci ? 

 

1. da, mai facem cate o traversare, si imi asum riscul pt fapta aia....

2.in padure poate sa te pupe si Cristosul RCA-urilor ca NIMENI nu te va despagubi!!

 

 

1.Cred ca mai dureaza ceva pana sa asfalteze prin padure si sa declare potecile drumuri publice ca sa va folositi rca-ul la reparatii; poti sa ai rca si casco de mii de euro, daca nu s-a intamplat pe drum public, aprinzi focul cu hartia aia. 

2. Se poate totusi "muta" accidentul din padure pe drum public si sa convingeti agentul de asigurari ca va uitati dupa gagici si asa v-ati pupat reciproc.

1. corect, bine punctat!

2. se poate dar deja da a frauda, amu na, cine cate riscuri si consecinte vrea sa-si asume... fraudele cam duc la Gherla..., bineinteles demnitarii si cercul lor de prieteni sunt absolviti de aceasta regula....

 

Pai nu este greu sa declare sa ca s-au lovit pe un drum public. Se face amiabila si gata.

e deja frauda...., si consecintele sunt grave....

asta in ipoteza ca ambii erau cu ITPul si RCAul la zi in regula!! ca altfel ciuciu!

iar sa faci amu repede ITPul si RCAul si sa declari saptamana viitoare accidentul, deja e strigator la cer ;)

 

 

1. Pai si daca ma loveste un tractor iesind din aratura pe un drum intre tarlale,nu beneficiez de RCA?
2.  Si n-am baut nimic de 4 luni.

1. daca tractorul iese de pe tarla pe drum public si te loveste, si are actele in regula primesti despagubire de la RCA

daca te loveste in camp, sau in parcare la o fabrica, in curte la un CAP, ciuciu despagubire

2. nasol de tot, imi pare rau pt tine!! :)))

 

 

 

....no si amu trec sa citesc pagina nr2...


  • 0

#23 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 26 October 2017 - 06:24 PM

 

 

RCA este reglementat de Legea nr. 132/2017. 

no eu nu stiam de legea asta noua din 2017

o leaca e in contradictoriu fata de ce stiam eu...

amu-s vreo 8-10 ani, la un prieten i-a fost lovita masina in curtea unei fabrici (parcarea interioara), si ciuciu bani de la RCA, trebuia sa-si faca el masina

pe motivul ca nu era pe drum public!

deci caz concret, (vazut, verificat) nu povesti....

 

amu fie ce-o fi si in padure cu RCA-ul, chiar o sa-mi intreb brokerul de asigurari sa-mi zica care-i treaba!


  • 0

#24 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 26 October 2017 - 06:31 PM

Păi ... Legea asta a înlocuit alta din 2016 care la rândul ei a înlocuit-o pe cea din 2014 și mai erau și niște norme de aplicare, toate abrogate.

Reglementările de acum zece ani nu le știu.

 

Oricum, despăgubirile invocate în cazul discutat cred că sunt mai dificil de obținut, dar dacă tot este vorba despre o șușanea, implicații să o facă în cunoștință de cauză. 

Am vrut să arăt că o fraudă se poate face cu ceva pricepere, cunoscând legislația și cu inteligență, nu la plezneală, altfel suntem niște simpli găinari.


  • 0

#25 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 26 October 2017 - 06:48 PM

 pricepere, cunoscând legislația și cu inteligență, nu la plezneală, altfel suntem niște simpli găinari.

+1

thumbsup.gif thumbsup.gif


  • 0

#26 Kernel

Kernel

    Incepator

  • Banned
  • Pip
  • 9 posts
  • Nume real:Cornel
  • Telefon:0726606133
  • Marca ATV:Linhai

Posted 10 December 2017 - 01:24 PM

Rca este valabil numai pe drumuri publice !
  • 0

#27 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 10 December 2017 - 03:19 PM

Pai la comentariul nr. 21 se sustine contrariul...........oare care este adevarul ?


  • 0

#28 Kernel

Kernel

    Incepator

  • Banned
  • Pip
  • 9 posts
  • Nume real:Cornel
  • Telefon:0726606133
  • Marca ATV:Linhai

Posted 10 December 2017 - 06:05 PM

Pai la comentariul nr. 21 se sustine contrariul...........oare care este adevarul ?


Ei, uite ca legea asta nu o stiu exact. Trebuie sa verific si revin ! Sincer, suna mult mai bine !

Edited by Kernel, 10 December 2017 - 06:05 PM.

  • 0

#29 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 December 2017 - 09:27 AM

Este potrivit să avem păreri din astea aproximative sau altele personale despre modă, dar în ceea ce privește legislația ar cam fi timpul să o considerăm ca atare, deci aplicabilă. Nu degeaba ies unii dintre noi în stradă J

 

Am oferit în postarea 21 strict pasajele necesare din Legea nr. 132/2017, deci chestia cu „nu o știu exact” este puerilă, informațiile inserate fiind de fapt pasaje din legea amintită și nu considerente personale.

 

....Trebuie sa verific si revin .....

Citește mai sus pe această pagină.

Sau consideri că m-am străduit să selectez strict informațiile necesare pentru a fi mai simplu de înțeles, doar pentru a mă afla în treabă cu scopul de-a introduce o șopârlă și a-mi bate joc de cei care citesc ?

 

Îmi pare rău că a trebuit să fiu puțin mai aspru, dar am o rugăminte adresată celor care scriu la plesneală despre treburi reglementate prin norme, legi, regulamente și alte alea: vă rog citiți-le și doar după asta să le comentați.

Altfel se nasc tot felul de gogorițe care vor popula mințile celor mai mulți dintre noi, iar consecințele se văd.


  • 0

#30 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 11 December 2017 - 09:46 AM

 

Îmi pare rău că a trebuit să fiu puțin mai aspru, 

Nu esti mai aspru ,ci esti mai obiectiv !

 

Invit pe aceasta cale pe Kernel (Cornel) sa argumenteze afirmatia facuta in postul nr.26


Este potrivit să avem păreri din astea aproximative sau altele personale despre modă, dar în ceea ce privește legislația ar cam fi timpul să o considerăm ca atare, deci aplicabilă. Nu degeaba ies unii dintre noi în stradă J

 

 

Altfel se nasc tot felul de gogorițe care vor popula mințile celor mai mulți dintre noi, iar consecințele se văd.

Ai dreptate, un exempu ar fi chiar "legenda"care s-a creat :precum ca ATV-urile inregistrate pe primarie se pot deplasa doar pe o raza de 50 km in jurul localitatii in care sunt inregistrate. hysterical.gif hysterical.gif hysterical.gif


  • 0

#31 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 December 2017 - 10:57 AM

Ce să spun despre folclorul ce se perpetuează ?

Din păcate el se referă la lucruri esențiale cum sunt: circumstanțele în  care se înmatriculează sau se înregistrează ATV-urile, hilara situație cu acel cordon ombilical de 50 km față de localitatea de înregistrare unui ATV (așa cum ai amintit și tu), veșnica rediscutare a unor criterii simple despre utilizarea remorcilor cu sistem de frânare sau fără ... și exemplele pot continua.

Ce recomand este de-a căuta informații reale cuprinse în texte oficiale, exprimarea orală a sectoristului din colțul străzii sau chiar a unui funcționar public la fel de ignorant ca și primul, nu este în general opțiunea cea mai bună. Am întâlnit prea dese situații în care chiar personalul din atelierele RAR aveau scăpări importante la capitolul clarificări directe prin viu grai sau persoane din primării care cu toate că se ocupă cu înregistrarea vehiculelor, aveau mari lacune de cunoaștere și aplicare a legislației din domeniul lor de activitate.

De aceea am sugerat să fie cunoscute prevederile reale referitoare la o situație la alta, iar atunci când dorim să apelăm la o reglementare sau să o ocolim să o facem în cunoștință de cauză. Credeți-mă că este util.


  • 0

#32 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 11 December 2017 - 12:15 PM

Desi lucrez cu legile zilnic, nu stiam ca s-a schimbat legea RCA-ului ca nu am de-a face cu ea si desi scuza ca nu stiai o lege nu e acceptata, nu cred ca poate avea cineva pretentie ca un om sa fie la curent cu toate. M-am confruntat si eu cu aceasta problema a masinii lovite in parcare de supermarchet sau pe alt drum decat cel public si de cele mai multe ori am ramas pagubas fie ca nu stiam faptasul sau pentru ca pur si simplu nu facea deranjul cat reparatia. Chiar anul asta in iunie o cucoana mi-a botit destul de nasol bara spate si am lasat-o in pace ca nu stiam de modificare si era atat de speriata ca nu am mai stat sa-i explic de "mutare".  

Daca imi aduc bine aminte, prima data cand am patit-omai rau, sfatul mi l-a dat cineva care lucra la politie si am apreciat asta, pentru ca la noi sa fii cinstit implica sa fii prost in cele mai multe cazuri. Legea e o bariera, boii se opresc in fata ei si o respecta, cateii trec pe dedesubt, caii si dulaii o sar iar aia inteligenti cu adevart o ocolesc.

E ceva bun ca s-a reglementat asta pentru a nu mai fi nevoiti sa recurgem la "gainarii" ca sa reparam ceva gandit prost si ma gandesc la faptul ca intr-o parcare mare de supermarket de cateva Ha cu drumuri lungi, se pot intampla si accidente serioase si vatamari grave si atunci lucrurile se complicau.


  • 0

#33 Kernel

Kernel

    Incepator

  • Banned
  • Pip
  • 9 posts
  • Nume real:Cornel
  • Telefon:0726606133
  • Marca ATV:Linhai

Posted 11 December 2017 - 12:32 PM

asa cum am scris mai sus, legea asta "suna mult mai bine" .
Faptul ca eu nu gasesc pe net detaliile pe care le-ai oferit imi pun un semn de intrebare. Asa ca pana sa ma conving 100% te cred pe cuvant.
Incerc sa gasesc si eu linkul cu datele oficiale, nu luate dupa siteuri. In cazul in care ai informatii oficiale, te rog sa pui link aici.stiu sigur ca legea este reglementata de norma 20, dar nu gasesc informatiile oficiale cu ce ai scris mai sus.
Ps: ma intereseaza si legea cu inmatricularea atv'urilor aduse din UE(inmatriculate cu nr definitive, in tarile respective)

Edited by Kernel, 11 December 2017 - 12:40 PM.

  • 0

#34 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 December 2017 - 02:39 PM

Dragul moșului, (îți scriu ție Cornel)

 

De acest Crăciun promit să reconfigurez toate paginile web de care ai nevoie cu un link spre tine.

Ce înseamnă asta ?

Nu trebuie să faci nimic altceva decât să te gândești la ele și toate se vor deschide și-ți vor popula visele nocturne.

 

Știi ceva ? Pune mâna și caută cu adevărat pe net și vei găsii Legea nr. 132/2017 în toate formatele posibile, probabil că doar în AUTOCAD sau în Corel Draw, nu !

La fel o să poți descoperii și celelalte reglementări dacă te interesează cu adevărat, asta doar dacă ai bunăvoința să depui puțin efort, doar puțin.

Cei care postează aici, vin cu informații, cu păreri și idei pe care le discutăm, dar nici unul dintre ei nu este obligat să suporte indolența.

 

Îmi cer din nou scuze pentru tenta dojenitoare a mesajului meu, dar mi se pare destul de puțin scuzabilă atitudinea ta. 


  • 1

#35 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 11 December 2017 - 03:43 PM

Dragul moșului, (îți scriu ție Cornel)....................

 

hi.gifhi.gifhi.gif good.gif   


  • 0

#36 Kernel

Kernel

    Incepator

  • Banned
  • Pip
  • 9 posts
  • Nume real:Cornel
  • Telefon:0726606133
  • Marca ATV:Linhai

Posted 11 December 2017 - 04:02 PM

Cine dreaq mai crede in mos...mos craciun, poate doar el, aka tu.....vad ca ai o afinitate pt mine, ma copiezi si mi te adresezi NUMAI mie. Daca ai impresia ca nu am cautat sau ca sunt pe din'afara, da-mi voie sa te anunt ca nu. Asta nu inseamna ca stiu eu , tu sau oricine TOTUL. frumos ar fi, mosule sa faci ce te-am rugat ca doar ti-am facut si "scrisoare" NU !
Ce PLM e asa greu sa pui un link cu legea aia. Daca , draga mosulica, tu crezi ca eu nu m-am documentat atunci esti foarte naiv ! Sunt diferite motive pt care eu nu gasesc ceea ce ne-ai aratat in postarea de mai sus, poate nu pot deschide cu telefonul, poate nu am un pc cu mine, etc....dar stii vb aia, mosule, "nici renii nu mai sunt ce erau "
Decat sa ne, pardon imi scrii letopiseturi mai bine fa un bine si arata sursa !
Asa e corect, de ce s-ar lua toata lumea dupa niste randuri scrise de tine sau de mine.......
Ps: mosule, daca chiar existi adu-mi si mie ce tr-am rugat, nu vreau letopiseturi, nu vreau laptopuri, nu vreau nimic, DECAT UN LINK PE CARE IL POT DESCHIDE SI VEDEA CE ESTE SCRIS IN EL CEEA CE SUSTII ! Am scris cu majuscule, nu pt ca sa te jignesc ci pt ca anul asta ai mai pus un an la barba !
SUCCES !
  • 0

#37 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 11 December 2017 - 04:12 PM

Am pus eu pentru tine fisierul solicitat. 

In schimb, pentru cuvinte urate adresate unui bun coleg al forumului, care a mai si dorit sa te ajute dar tu nu ai facut altceva decat sa il jignesti absolut degeaba, primesti bonus o luna de relaxare.

Sarbatori fericite!

 

PS: eu mai cred in Mos Craciun. Si da, Mos Craciun exista si el poate fi chiar Horia.

Attached Files


Edited by CHRYS, 11 December 2017 - 04:22 PM.
Am intarit eu scrisul !

  • 1

#38 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 11 December 2017 - 06:17 PM

Ce PLM e asa greu sa pui un link cu legea aia. 

 

Mah tu te-ai cacat pe tine.

Tu crezi ca poti jigni cu vorbe din astea ?!

Nu te baga nimeni in seama, toti radem de tine si de prostia ta.


Edited by iusau, 11 December 2017 - 06:20 PM.

  • 0

#39 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 11 December 2017 - 06:43 PM

Mai bine sa trecem pe un "ton"adecvat sarbatorilor care se apropie : snitch.gif

 


  • 1

#40 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 11 December 2017 - 07:26 PM

 

las-o mai incet cu dozele de Red Bull te rog frumos....

nimeni nu-i obligat sa-ti faca pe plac.... si nici cu ura sau agresivitatea nu rezolvi nimic....

numa' bine


Edited by apriliacluj, 11 December 2017 - 07:27 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto