Jump to content



Photo

Revenit Pe Linhai


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 03 November 2017 - 07:30 PM

Va salut dragi colegi, urmare a celor 1 http://atvforum.ro/i...sman-500-bestia/  2 http://atvforum.ro/i...i-touring-2008/ foarte frumoase experiente traite  "calare" pe 4 roti, revin in bransa....dupa un "lung dor nebun" de plimbari, senzatii si natura... fara a imi fi stabilit perioada in care urma sau urmeaza sa "calaresc" din nou, cam de fiecare data am facut-o in perioada rece, ploioasa sau inzapezita. 

De aceasta data, in cautarea unui "tractoras", am gasit un Linhai m550 EFI 2016 (2 locuri) inmatriculat, inca in garantie 18luni, cu revizii si diverse dotari, sh, dar la un pret decent ...desi la inceput am fost sceptic mai ales datorita "renumelui" de chinezarie, am fost placut surprins de calitatea materialelor in acest caz, de zgomotul, cuplul si puterea motorului, noul sistem de suspensii si brate(copiate de la Polaris).... poate ca daca ar fi copiat si grupurile cu un sistem de auto blocare a diferentialului.... era un vis, dar cred ca asa cum merg multi cu diferentialul pe buton, o sa reusesc si eu. Inca nu am avut ocazia sa il "calaresc" cu adevarat, luni intru propriuzis in posesia lui si il scot la mozoleala, dar din discutii cu posesori din brigada Roman, am auzit numai de bine, sper ca asa sa si fie. La o scurta comparatie, Polarisul Touring 500 efi pe care l-am avut, avea 37cp, Linhaiul m550 L efi are 32cp si e mai usor cu cateva zeci de kg... daca merge macar cat acela nu ar avea de ce sa ma dezamageasca.

 

Nelamuriri referitor la diferentialul blocabil manual!

 

1. prin "activarea" lui blocheaza doar fata sau si spatele? 

2. spatele e "blocat" tot timpul si odata "activat" actioneaza doar fata?

3. Se poate degrada daca odata inceputa "sesiunea" de off - road (10-20km) cu urcusuri si coborasuri ba in deal, ba in vale, ba pe o parte, il tin "activat" ? Viteza medie de inaintare 30-40km/h

4. Am inteles ca odata "blocat" ingreuneaza virarea... 

 

Voi reveni curand cu poze, opinii si POVESTIRI :) 


  • 0

#2 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 03 November 2017 - 08:16 PM

Welcome back.

Acu, sa facem o gluma, de la mustang (Polaris) ai coborit la cal de tractiune (Linhai)

No, ca no fi atit de rau, doar e cel mai iubit atv-u al romanilor.

Ramine de vazut daca poti sa tii pasul cu trupa de la Anania.

Bafta.

 

Raspunsuri:

1. doar fata

2. spate= grup, blocat tot timpul, fata cuplata la comanda (buton)= grup cu diferential

3. Nu pot spune cu siguranta la Linhai dar la CF Moto, exista o limita si recomandare sa nu mergi mai mult de 60 km/h.

4. Daca e cuplat grupul virarea este normala, daca blochezi diferentialul, virarea este greoaie. Asta este LMC, nici nu trebuia sa mai intrebi.


  • 0

#3 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 03 November 2017 - 08:47 PM

Multumesc pentru raspuns, sunt mandru ca am facut si ca voi face parte din nou din Brigada XP (Anania), sunt deja cateva persoane in brigada care ies cu acest model de Linhai (comercializat tot de Reprezentanta din Roman), persoane care nu au simtit pana in prezent vreun grad de inferioritate in parcurgerea vreo unuia din traseele parcurse pana in prezent... bineinteles, vehicule echipate si intretinute corespunzator.

Cel mai mult cred ca voi duce dorul acestui sistem de auto blocaj al diferentialului oferit de Polaris si poate al EBS-ului... Momentan vreau sa profit de cele 18 luni de garantie, desi sper sa nu fie cazul, acest atv are deja rodajul facut, problemele cunoscute din "fabricatie" remediate, nu eram lamurit vis-a-vis de modul de functionare al diferentialului blocabil manual.... urmarind din placere video-uri cu si despre atv-uri, am dat de unul care m-a speriat:

 

In care se pot remarca 1 =  sofer neexperimentat (poate putin noob) 2= sistem de tractiune al agregatului total neutilizabil (trag rotile aleatoriu) ... astfel de comportamente ale atv-ului nu as vrea sa le traiesc pe un varf de coama (eXtrem) cand apare un pic de derapaj si din cauza ca rotile trag care cum apuca sa te intoarca in pozitii periculoase ... nu as vrea sa opresc acolo sa pot "actiona" diferentialul blocabil, ci sa pot rula cu el activat in abordarea zonelor mai "periculoase" inca de la baza, dar in acelasi timp sa nu il "omor" . 


  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 04 November 2017 - 09:14 PM

Nu trebuie sa te sperie aceasta filmare. Este o situatie normala in care un incepator se considera asul ghidonului sau, cu bucuria in suflet ca are un atv nou si puternic vrea sa ii arate el. Consider ca a avut noroc si nu a patit nimic grav. Ocazii a avut destule.
Tine de fiecare cat este de cumpatat.
  • 0

#5 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 05 November 2017 - 11:06 AM

Turc capatinos, vroia el sa treaca prin balta.
Grup fata cuplat dar nu si blocat.
EU consider ca asta nu e off-road, e un fel de balaceala .
  • 0

#6 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 05 November 2017 - 06:17 PM

Nu la balta ma refeream, ci mai mult la ce se intampla pe la minutul 1. Roata fata care a ramas la sol, nu mai invarte ci are mai mult rol de frana, motiv pentru care si atv-ul are tendinta de a se rasuci, in urma vizionarii am realizat cat de util e difetentialul blocabil pe față...
  • 0

#7 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 05 November 2017 - 06:25 PM

In realitate este mai mult practic decat util, deoarece o sa il folosesti foarte rar. Ca si troliul.
  • 0

#8 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 06 November 2017 - 02:37 AM

Singura diferenta dintre primul video postat si acesta, e diferentialul autoblocabil, soferul...cred ca acelasi, doar ca era mai tanar:)) https://youtu.be/Xn6HmyGdc_0
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto