Jump to content



Photo

Nu Se Mai Decupleza 4X4 Linhai


  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1 LuciRobaciu

LuciRobaciu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Nume real:Robaciu Lucian
  • Telefon:0744270721
  • Marca ATV:Linhai

Posted 27 November 2017 - 11:10 PM

Buna seara, sunt un nou membru pe acest forum:

Detin un atv linhai dragonfly 500

am intampinat o problema la el si aceea este: l-am cuplat pe 4x4 si pe diferential apoi cand am dat sa il decuplez nu mai vrea sa se decupleze nici dupa 4x4 nici diferentialul

ar avea cineva idee ce ar putea avea?

Multumesc anticipat


Edited by apriliacluj, 28 November 2017 - 08:23 AM.
corecturi

  • 0

#2 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 28 November 2017 - 12:05 PM

Ai verificat mufa de pe grupul fata? Incearca sa dai cu ceva degresant, poate ti-a intrat apa acolo si nu mai face contact

Edited by Andrei HD, 28 November 2017 - 12:08 PM.

  • 0

#3 vstrom

vstrom

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • Gender:Male
  • Location:Slanic M
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0748969975
  • Marca ATV:Linhai

Posted 02 December 2017 - 08:31 PM


Linhai are probleme mari cu partea electrică din păcate!


Edited by apriliacluj, 04 December 2017 - 08:42 AM.

  • 0

#4 vstrom

vstrom

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • Gender:Male
  • Location:Slanic M
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0748969975
  • Marca ATV:Linhai

Posted 02 December 2017 - 08:37 PM

 

Și la mine mai face figuri la cuplarea sau decuplarea 4x4 dar se decuplează până la urmă. Vezi ce scrie în manualul atv-ului, că la linhaiul de 300 scrie ceva.


Edited by apriliacluj, 04 December 2017 - 08:42 AM.

  • 0

#5 LuciRobaciu

LuciRobaciu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Nume real:Robaciu Lucian
  • Telefon:0744270721
  • Marca ATV:Linhai

Posted 02 December 2017 - 08:56 PM

Și la mine mai face figuri la cuplarea sau decuplarea 4x4 dar se decuplează până la urmă. Vezi ce scrie în manualul atv-ului, că la linhaiul de 300 scrie ceva.

Nu am gasit nimic in carte si nu mai stiu ce sa ii fac este posibil sa fie ceva pe partea mecanica?


Ai verificat mufa de pe grupul fata? Incearca sa dai cu ceva degresant, poate ti-a intrat apa acolo si nu mai face contact

Imi este frica sa umblu ca poate il stric mai rau ..


  • 0

#6 vstrom

vstrom

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • Gender:Male
  • Location:Slanic M
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0748969975
  • Marca ATV:Linhai

Posted 02 December 2017 - 09:07 PM

Vezi cu contactele electrice..poate e vreo siguranță dusă  la linhai 300 scrie în manual să mergi ușor cu spatele după câte mai știu. Încearcă să dai comandă cuplat-decuplat de mai multe ori

poate reacționează! Cineva cu linhai ca al tău ar trebui să știe mai multe!


Edited by apriliacluj, 04 December 2017 - 08:45 AM.

  • 0

#7 LuciRobaciu

LuciRobaciu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Nume real:Robaciu Lucian
  • Telefon:0744270721
  • Marca ATV:Linhai

Posted 02 December 2017 - 09:11 PM


Am incercat de foarte multe ori sa apas pe buton si faza este ca nu prea am pe nimeni pe aici cu linhai..Si cand apas pe buton nu se mai aude nimic inainte se auzea ca cand se cupla acum nu mai face nimic nici martorii din bord nu mi se sting..Imi este frica sa nu fie ceva pe partea mecanica ..


Edited by apriliacluj, 04 December 2017 - 08:46 AM.
nu mai da quote postului anterior, posteaza direct ce ai de zis!

  • 0

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 02 December 2017 - 09:15 PM

Am incercat de foarte multe ori sa apas pe buton si faza este ca nu prea am pe nimeni pe aici cu linhai..Si cand apas pe buton nu se mai aude nimic inainte se auzea ca cand se cupla acum nu mai face nimic nici martorii din bord nu mi se sting..Imi este frica sa nu fie ceva pe partea mecanica ..

Nu am avut Linhai , dar din cate imi aduc aminte parca sunt probleme la cuplare pe parte electrica datorita oxidarii contactelor.

Cauta pe forum ca parca imi aduc aminte ca s-a mai dezbatut acest subiect candva.


  • 0

#9 LuciRobaciu

LuciRobaciu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Nume real:Robaciu Lucian
  • Telefon:0744270721
  • Marca ATV:Linhai

Posted 02 December 2017 - 09:16 PM


Am cautat si nu am gasit nimic ..


Edited by apriliacluj, 04 December 2017 - 08:46 AM.

  • 0

#10 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 02 December 2017 - 09:28 PM

Am cautat si nu am gasit nimic ..

Acuma am vazut ca ai modelul de 500, da despre acesta nu s-a discutat.

Incearca sa faci analogie cu celelalte modele ...poate seamana ceva.....

 

http://atvforum.ro/i...odel-aniversar/

http://atvforum.ro/i...ectric-mecanic/

http://atvforum.ro/i...j-4x4-electric/

http://atvforum.ro/i...-manual-linhai/


  • 0

#11 LuciRobaciu

LuciRobaciu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Nume real:Robaciu Lucian
  • Telefon:0744270721
  • Marca ATV:Linhai

Posted 02 December 2017 - 09:51 PM


Asta voi face multumesc mult de ajutor


Edited by apriliacluj, 04 December 2017 - 08:46 AM.

  • 0

#12 vstrom

vstrom

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • Gender:Male
  • Location:Slanic M
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0748969975
  • Marca ATV:Linhai

Posted 03 December 2017 - 07:44 AM

Nu am avut Linhai , dar din cate imi aduc aminte parca sunt probleme la cuplare pe parte electrica datorita oxidarii contactelor.

Cauta pe forum ca parca imi aduc aminte ca s-a mai dezbatut acest subiect candva.

Și eu aș insista pe partea electrică..sigur e ceva electric,contacte, siguranțe..etc, ar trebui verificat cu un multimetru dacă primește comandă la mufă(partea dinspre buton), și după aia mai e de discutat.


  • 0

#13 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 03 December 2017 - 10:23 AM

Ca fost posesor de Linhai (DragonFly 400) iti pot spune ca e chiar problematica partea de cuplaj 4x4 si treaba e cam in felul urmator: 

De la comutatorul de pe ghidon se duce cablajlul intr-un releu si de acolo la motorasul care cupleaza / decupleaza grupul fata.

Verifica in urmatorii pasi:

 

1) Daca comutatorul de pe ghidon functioneaza corect. Scoti mufa care ajunge la releu, pui multimetrul pe masurare continuitate circuit si cand dai pe modul 4x4 ar trebui sa sune buzzierul sau sa iti dea valoare 0 pe ecran. Daca iti suna sau iti da valoarea 0 atunci comutotorul de pe ghidon functioneaza corect, daca nu trebuie desfacut si curatat contactele (hartie abraziva fina + spray de contacte).

Daca butonul functioneaza corect treci la punctul 2.

 

2) Verifici releu daca inchide sau nu circuitul care duce spre motoras. Simplu de verificat, cand cuplezi in 4x4 ar trebui sa auzi un click, daca nu auzi atunci verifica ca ai sigurantele bune (nu sunt arse / intrerupte) si daca iti ajunge tensiune pana la releu.

Daca ai siguranta arsa, atunci inlocuieste-o si pastreaza si o rezerva (o sa iti mai trebuiasca...)

Daca siguranta e buna si nu ai tensiune care sa ajunga la releu atunci verifica cablajul

Daca ai tensiune care ajunge la releu si releul nu face click cand dai de comutatorul de pe ghidon, cel mai probabil releu e defect si trebuie schimbat

Daca releu face click si nu cupleaza / decupleaza atunci treci la punctul 3

 

3) Scoate mufa de la motoras si verifica daca ai tensiune la capatul mufei cand cuplezi 4x4

Daca nu ai si totusi la punctul 2 totul e ok, atunci ai o problema de cablaj intre releu si motoras

Daca ai tensiune atunci verifica daca motorasul nu e cumva ars (in scurt): cu multimetrul in masurare continuitate circuit masoara mufa care vine de la motoras. Daca iti da 0 sau suna atunci cel mai probabil motorasul e ars. Il desfaci frumos de pe grup desfiletand suruburile de prindere si il inspectezi si vizual.

 

Daca zici ca o perioada ai mai auzit ca incerca sa cupleze / decupleze si la un momendat s-a oprit sa mai faca macara atat atunci fie s-a ars siguranta fie motorasul. 

Daca e ars motorasul atunci comanda altul nou DAR schimba si releul deoarece este foarte probabil ca releu sa nu functioneze corect si uneori sa mai comute asa din senin intr-un mod si te trezesti ca ba esti in 4x4 ba in 2x4 si iti bipaie bordul deoarece senzorul stie ca ar trebui sa fii in 2x4 dar tu fizic esti inca in 4x4.

Asa pentru ca motorasul nu a putut sa decupleze grupul atunci cand tu esti in miscare si se apuca releul sa comute dupa bunul plac. 

 

Sau cum am si patit cand imi era "lumea mai draga", pe vre-o urcare sau teren moale ma trezeam ca sunt in 2x4 desi comutatorul era in 4x4 dar releul o luase razna, a dat impuls sa decupleze, a decuplat dar nu a putut sa recupleze inapoi in 4x4 conform pozitie comutator ghidon pentru ca eram in miscare si fie observam fizic ca imi fugea spatele in toate directiile si fata nu tragea fie incepea sa imi bipaie bordul dar de oprit pe la jumatea pantei nu prea puteam pierdeam avantul ...


Edited by Sergiu, 03 December 2017 - 10:25 AM.

  • 0

#14 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,208 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 03 December 2017 - 12:28 PM

Lucian

Esti sigur ca a ramas blocat diferentialul fata?

Poate este numai semnalizarea din bord de vina.

Tind sa cred ca sistemul este acelasi ca la CF Moto 500 si in acest caz semnalizarea disparea dupa ce mergeai cu atv-ul citiva metri.

Daca e ramas cuplat cu adevarat, verifica ce au scris colegii mai sus.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto