Jump to content



Photo

Sfat Achizitie


  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1 Chido

Chido

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:Doru Chidean
  • Telefon:40729856543
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 13 December 2017 - 12:54 PM

Salutari,

Ma gandesc sa cumpar un atv cu un buget de aprox 5000 euro.
Care dintre urmatoarele variante le recomandati?

1. Cf moto 400 nou
2. Tgb 600 cu vechime 1-2
3. Arctic cat sau can am cu vechime mai mare

Cam toate variantele sunt in buget dar nu stiu daca merita sa compromit la vechime sau la brand. Il cumpar pentru offroad, ca incepator. Nu vreau sa raman pe drumuri sau sa tot caut serviceuri si piese.

Un can am din 2006 ar fi mai bun decat un cf moto nou?
Daca aveti alte sugestii sunt binevenite.
Multumesc
  • 0

#2 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 13 December 2017 - 01:24 PM

Salut Chido!

 

Sfatul meu in conditiile mentionate de tine "incepator / nu vrei sa ramai pe drumuri / nu vrei sa cauti service-uri si piese" este sa mergi pe ceva nou.

 

CF Moto este cel mai bun brand chinezesc la ora actuala, decent calitativ cu un raport pret / calitate bun. Piese se gasesc relativ usor pentru CF precum si pentru Can-Am. 

TGB este o marca mai putin populara la noi iar Arctic Cat si-a cam pierdut din popularitate si dealeri pe la noi. Pentru aceste 2 vei gasi ceva mai greu unele piese precum si suport tehnic pe forum, fiind mai putin populare. 

 

Can Am  este o marfa foarte buna dar la o vechime de 12 ani ... oricat de bland a fost proprietarul cu respectivul ATV tot vei avea nevoie de mecanic, service si piese pentru a-l pune la punct sa nu ramai prin paduri, mai ales daca mergi singurel. 


  • 0

#3 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 13 December 2017 - 03:36 PM

ia-ti unul nou!

factura, garantie, service, piese, alea alea, nici nu sta pe ganduri!

 

la un atelaj vechi de 10+ ani nici piese nu mai gasesti asa usor....


  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 December 2017 - 04:45 PM

Eu am optat mereu pentru nou.
  • 0

#5 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 13 December 2017 - 04:57 PM

om serios si cumpatat! thumbsup.gif


  • 0

#6 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 13 December 2017 - 05:34 PM

Cu ce te-ai dat pana acum ?

5000 de euro nu-s putini, eu zic ca trebuie sa primesti in schimb un atv bun si as merge pe un KingQuad/Grizzly second hand.

 

In banii astia si eu as exclude varianta cu Can-Am de 12 ani, nu are rost sa-ti iei o baba pe motivul ca a fost frumoasa in tinerete.

O sa stai sa freci cioantele pline de reumatism mai mult decat sa le privesti in vreo fusta scurta. 


  • 0

#7 Chido

Chido

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:Doru Chidean
  • Telefon:40729856543
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 14 December 2017 - 12:29 PM

Mersi de sugestii si promptitudine.

Cred totuși ca un cf moto o sa fie, dar am inteles ca un 450L ar fi submotorizat, fiind greu el insusi la care se adauga sarcina a doua persoane. Iar acum ezit intre 450L nou si un cforce 500 sau x6 second smile.png

Pe langa olx, okazii si emag, ar fi alte siteuri pe care as putea 'vâna' o oferta buna?

Cu ce te-ai dat pana acum ?
 


Mai degraba nu mam dat. Am inchiriat recent un cf moto pentru testare. Dar am fost secund la ture faine de offroad, de unde am prins si virusul.


Edited by apriliacluj, 15 December 2017 - 03:04 PM.
cosmetizari

  • 0

#8 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 14 December 2017 - 12:41 PM

Doru,  eu acum doua luni eram hotarat sa imi iau un atv folosit , buget 3000 euro , si am inceput sa citesc sa studiez si sa analizez

Am ajuns la concluzia clara ca CF MOTO face un raport calitate pret bun....si fiabilitate ,deasemeni . 

Dar balanta inclina clar catre ceva nou ....asa ca am ajuns sa comand CF MOTO 520 L ......Tu ai un buget foarte apropiat de acest model .....Nu te grabi, nu te pripi...

Maine sau Sambata imi ajunge mult asteptatul atv acasa .....Sigur o sa ma intrebi cat a costat si de unde am luat atv-ul .....dar o sa -ti raspund la aceasta intrebare Duminica  ... snitch.gif

 

Ia in calcum cum o sa intretii ulterior un Atv ,daca il iei deja folosit si probabil un brand mai consacrat !!!.....Daca banii nu o sa fie o problema pe viitor ,poti sa iei cu 5000 euro ceva mai bun, mai puternic etc ......

Am inpartasit din rationamentul meu personal ,asa cum ne-ai rugat dealtfel 


Edited by cleoclod, 14 December 2017 - 12:42 PM.

  • 0

#9 adirpe1709

adirpe1709

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 418 posts
  • Gender:Male
  • Location:MARU, Jud. CARAS SEVERIN
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0740311xxx
  • Marca ATV:king quad 700 , Can am Outlander max 650 cc
  • Numar ATV:144 , 002

Posted 14 December 2017 - 01:34 PM

Salut, poti lua in considerare si achizitia unui atv second hand de marca cu o motorizare in jur de 700 cc.

Daca o sa cauti atent poti gasi ceva de la Yamaha, Polaris, Suzuki, Honda, Artic Cat, CF MOTO. In ideia ca la un buget de 5000 euro poti gasi un utilaj bun, la care sa mai adaugi costuri cu o revizie generala, uleiuri, placute frana, vreo bucsa sau pivot. Eu sunt multumit de ce am cumparat second hand, tinand cont de bani  cheltuiti, dar eu am lasat bani pentru a face investiti si reparati, adica il repar singur.

Intr-o  perioada de 2 ani jumate am parcurs aproximativ 7000 km cu atv-ul.

Despre CF Moto de 450 am auzit multe plangeri si pana acum la doi prieteni nu le-am recomandat cf, au cumparat polaris si honda second. Ei sunt multumiti de ce au cumparat.

Acum decizia iti apartine, in plus ca si ideie eu sunt multumit ca pot pleca cu atv-ul pe care il detin la orice ora sau traseu fara sa imi fie frica ca se strica pe drum. Lucru care cu vechiul atv chinezesc nu l-am putut face, tot timpul ma asteptam sa se strice ceva sau sa se rupa.

O zi faina scooter.gifscooter.gifscooter.gif


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto