Jump to content



Photo

Iesiri Pe Langa Cluj

Trasee; Cluj

  • Please log in to reply
657 replies to this topic

#21 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 January 2018 - 11:43 AM

 

cica mi-ar trebui si mie! .....

Poate alt ATV, din cate stiu ulterior nu se poate pune sau poate este prea costisitor.

Au mai fost puse stabilizatoare care sa te ajute sa nu iti smunceasca ghidonul din mana dar care nu te ajuta la efortul depus.

Sau ar mai fi soluta de compromis pe care o am si eu cu jante late doar pe spate iar fata pe ET normal.

 

PS. eu am duba de pufuleti. snitch.gif


  • 0

#22 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 29 January 2018 - 12:00 PM

mda, ti-am vazut duba :)

incap muuulti pufuleti pe acolo....

 

da cu EPSul e clara treaba...., la urmatorul sigur o sa fie! ...cand o sa scoata si Suzuki sau Yamaha sau Kawasaki oarece model de 1000....

bine, nici asa nu-i capat de tara, am muncit si am transpirat mai mult decat colegii....., am mers cu brio cu 2x4 pe unde ei defilau cu 4x4

amu nu prea vreau sa-mi mai cumpar si alte doua jante cu ET de zero, stii zicala cu #REZIST :) deci transpir mai mult si rezist, nu ma predau!

iti spun, cu jantele lui si cu anvelopele lui originale e vax, pistol cu apa, nu simt nici o diferenta, doar cu astea transpir :)


  • 0

#23 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 29 January 2018 - 06:24 PM

Iesirea a fost spectaculoasa, vremea a fost mai mult decat ti-ai fi putut dori, soare si zapada iar despre temperatura nu pot sa spun tare multe. Zic asta pentru ca la ce imbracaminte am pregatit si pus pe mine, afara a fost cald, ma asteptam la mai rau, ca sa nu mai zic ca in momente de dificultate cand imi dadeam casca jos ieseau aburi din mine (cap,gat) ca de la un cal ce are o cutie de conserva legata de coada si fuge de ea.
Zona extraordinara ce are posibilitatea sa iti demonstreze ca trebuie sa fii pregatit de orice datorita modului in care te surprinde cu orice bifurcatie a drumului si in orice directie te indrepti.
Am sa mai adaug si eu ceva imagini cu gandul de a nu le dubla cele puse de Iuliu, pentru ca sunt toate la gramada intr-un loc, facute de toti.

Attached Files


  • 0

#24 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 29 January 2018 - 06:25 PM

Poti monta EPS aftermarket. E si ieftin, 2 tevi in prelungirea coarnelor.
Daca te-ai latit in sale, de ce sa nu te extinzi si la directie

Edited by cvalro, 29 January 2018 - 06:26 PM.

  • 1

#25 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 29 January 2018 - 07:33 PM

Frumoasa "tura" voastra, pozele si locurile sunt deosebite.
  • 1

#26 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 29 January 2018 - 09:49 PM

mi-am schimbat total parerea / conceptia despre EPS 

 

Adica "Ala-i pentru pussies"

hysterical.gif

 

Vine filmul, o dospit bine si amu ii la cuptor.


  • 0

#27 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 January 2018 - 10:46 PM

 

 

.......da cu EPSul e clara treaba...., la urmatorul sigur o sa fie! ...cand o sa scoata si Suzuki sau Yamaha sau Kawasaki oarece model de 1000....

Vezi ca  pana atunci are CanAm-ul si TGB-ul variante cu motorizare de 1000. snitch.gif

In poze ai ascuns asa bine ATV-ul ca de abea reusesc sa il deslusesc in departare. nerd.gif


  • 0

#28 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 30 January 2018 - 12:20 AM

A venit si filmul primei zile.

Contine momentele pline de entuziasm si dorinta de a ajunge cat mai departe.

Prima parte e tura lacului, pe urma urcarea spre cantonul Ciripa iar la final e incercarea de a ajunge in Fagetul boului cum ii spun localnicii, o pajiste vazuta si pe la televizor. Asta din urma s-a dovedit a fi cu 750 de metri prea sus sau prea departe, distanta care a devenit marcanta pentru majoritatea tintelor propuse pentru toate cele 4 zile. 

 

Videoclip


Edited by pitesti, 07 March 2018 - 10:13 PM.

  • 0

#29 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 30 January 2018 - 08:50 AM

Vezi ca  pana atunci are CanAm-ul si TGB-ul variante cu motorizare de 1000. 

noooo

io raman la japoneze....

 

 

In poze ai ascuns asa bine ATV-ul ca de abea reusesc sa il deslusesc in departare. nerd.gif

apoi nu eram io cu fotografiile...

oricum imi tremura mana si nu ieseau poze bune  hysterical.gif

 

 

Adica "Ala-i pentru pussies"

omu' cat traieste invata....

si nu credeam ca o sa fie conditii atat de vitrege ;)

si oricum a fost fain!

si te mai felicit o data! si jos cu palaria!


  • 0

#30 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 30 January 2018 - 08:57 PM

Crinel, Lorant, ma bucur ca v-ati simtit bine si m-am bucurat si sa va revad.

 

Pun ilestul in maglavais pentru filmul cu secventele din cea de-a doua zi - traseul spre Stana de Vale.


  • 0

#31 dbdd

dbdd

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Nume real:Alin Oros
  • Telefon:0736xxxxxx
  • Marca ATV:Can Am Outlander 1000R Max Xtp 2019

Posted 30 January 2018 - 10:07 PM

Mai Iulica, jos palaria pt organizarea turei, ca de alfel si pt celelalte iesiri. Am asteptat cu nerabdare tura si am fost rasplatit cu varf si indesat! Niste baieti super, o vreme care te imbia sa iesi in natura, soarele care te mangaia blajin de pe inaltul cerului, brazii acoperiti de zapada, adica o feerie greu de pus in cuvinte. Dupa o discutie cu "armasarul" meu, in care l-am rugat sa aiba grija de mine si sa nu ma lase la greu, am purces la drum. Prima zi a fost de acomodare cu baietii, zona si stratul de zapada. Au urmat doua zile de explorarea atat a zonei cat si a limitelor noastre si a echipamentelor, puse la grea incercare de dorinta noastra nestavilita de a cuceri cele mai inalte culmi si de piedicile puse in calea noastra de Mama Natura, printr-un strat tot mai consistent de zapada, pe masura ce luam in altitudine. Toata lumea a tras la maxim si doar putin noroc ne-a lipsit sa atingem destinatile stabilite. A fost multa transpiratie, munca de echipa, inspiratie si cateva situatii limita, aducatoare de adrenalina, bucurie, satisfactie, etc. Ultima zi a fost a fost un bun prilej de relaxare si revenire dupa bauta din seara precedenta, soldata cu invingerea subsemnatului:))) si totodata placerea de a-l avea si pe Lorant alaturi de noi.

Imi doresc sa revin alaturi de voi pe traseele strabatute si sa le si dovedim cand o mai scadea stratul de zapada.

Multumesc baieti!


  • 1

#32 dbdd

dbdd

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Nume real:Alin Oros
  • Telefon:0736xxxxxx
  • Marca ATV:Can Am Outlander 1000R Max Xtp 2019

Posted 30 January 2018 - 10:21 PM

Sper ca am pus poze care sa nu se repete

Attached Files


  • 0

#33 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 31 January 2018 - 12:00 AM

Alin, ma bucur ca ti-au placut si precis vor mai fi.

 

Pun mai jos filmul din a doua zi.

Traseul initial mergea pe culmile dealurilor spre Rogojel dar deoarece era prea mare zapada in prima portiune, ne-am reorganizat in directia opusa si anume pe traseul care era pregatit pentru a 3-a zi: Barajul Lesu, valea Iadului, cascada Iadolina, Stana de Vale.

 

De indata ce am trecut de coada lacului, drumul s-a transformat intr-o plimbare foarte placuta urcand pe Valea Iadului.

Pe drum ne-am oprit pe la "Molidul Secular", am facut un popas la cascada Iadolina iar doi dintre noi am vazut si cascada Valul Miresei (varianta de pe valea Iadului).

Doar doi pentru ca restul grupului era ocupat cu deschisul drumului prin zapada, probabil captivati si de frumusetea vaii.

 

1600 m mai stateau intre noi si Stana de Vale cand zapada a inceput sa faca victime.

Chiar si atunci cand ne-am intors si am incercat sa coboram, a continuat sa faca victime.

Mama Natura avea de gand sa ne dea o lectie: pe unde poti urca fara mari probleme, te poti impotmoli la fiecare 3 metri cand incerci sa cobori, neiertand-ne pe niciunul.

Dupa lupte seculare ce au durat aproape doua ore, timp in care am prins mare experienta de scos din zapada atv-uri, am reusit sa coboram si sa iesim din vale.

Drumul inapoi la baza l-am facut pe intuneric si bine am facut pentru ca in combinatie cu stratul de zapada, s-a dovedit a fi o combinatie buna ce ne-a invitat degetul in gaz, rotile in drifturi si voia buna in suflet.

 

 

 

Videoclip


Edited by pitesti, 07 March 2018 - 10:16 PM.

  • 0

#34 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 31 January 2018 - 12:06 AM

Salut iuliu, ti-am urcat topicul "in varf" cansiderand ca merita ! thumbsup.gif

 

Vad ca te-ai descurcat foarte bine pe acel traseu (nu vreau sa spun ca ii cam tot depaseai pe ceilalti). Presupun ca erai cu Pitt Bull-urile.

Din ce se pare combinatia Pitt Bull cu 1000cm se pare ca este cea castigatoare ?

Cred ca dupa acest test poti sa ne spui parerile tale comparandu-le  cu alte anvelope folosite de colegi.


  • 0

#35 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 31 January 2018 - 09:06 PM

A fost o iesire frumoasa cu oameni faini. Organizarea traseelor a fost perfecta, chiar daca eram nevoiti sa ne intoarcem datorita zapezii si sa cautam un alt drum de ocolire catre obiectivele noastre, nu am avut niciodata impresia ca ne ratacim. Aici Iuliu a fost de nota 10+ si datorita lui aceasta intalnire a fost o reusita. Se comporta de parca a trait in zona respectiva toata viata. E bine sa ai un Iuliu pe langa tine in varf de munte cu un monstru ca a lui. Noua din spate ne-a fost mai usor, Iuliu cu Alin au dus tot greul si ne-au curatat drumul.

Zona este foarte frumoasa si merita vizitata. Eu m-as intoarce oricand in aceeasi formula deoarece m-am simtit foarte bine.
Astept alte intalniri organizate de Iuliu si Alin.
  • 0

#36 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 31 January 2018 - 09:16 PM

............. Iuliu cu Alin au dus tot greul ...........

si ce, crezi ca mie mi-a fost usor?? hysterical.gif

las, ca data viitoare cand vii dupa mine, scot silencerul hysterical.gifhysterical.gif


  • 0

#37 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 31 January 2018 - 10:47 PM

Daca in primele secunde ale filmuletului vedeti in stanga jos un omulet ce da la lopata, EU sunt! :)) Veneau cu asfaltul si trebuia sa fac curat :)
Daca la finalul filmuletului vedeti un omulet la care nu i-a iesit driftul si a iesit cu botul in decor tot pe stanga, tot eu sunt.
Feeling proud! 😁
  • 1

#38 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 31 January 2018 - 11:10 PM

Am revazut filmulet-ul, daca la partea de final (cea cu drft-ul) puteam sa te recunosc, la partea de inceput (cea cu lopata in care pareai foarte hotarat) sigur nu imi dadeam seama ca este vorba de tine ! snitch.gif


  • 0

#39 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 31 January 2018 - 11:51 PM

Salut iuliu, ti-am urcat topicul "in varf" cansiderand ca merita ! thumbsup.gif

 

Vad ca te-ai descurcat foarte bine pe acel traseu (nu vreau sa spun ca ii cam tot depaseai pe ceilalti). Presupun ca erai cu Pitt Bull-urile.

Din ce se pare combinatia Pitt Bull cu 1000cm se pare ca este cea castigatoare ?

Cred ca dupa acest test poti sa ne spui parerile tale comparandu-le  cu alte anvelope folosite de colegi.

 

 

Multumesc Christian, apreciez "pinn-ul" si ma bucur ca iti place si "prinde". Asta era si ideea.

Sunt multi prin Cluj si pe langa Cluj care ies, sper sa mai puna si ei cate ceva din iesirile lor.

 

Legat de capacitatea de trecere in teren. Da, atv-ul in configuratia asta se descurca bine si in zapada, dar trebuie sa il ajuti, nu face singur treaba wink1.gif .

Important e ca am fost un grup si am mers pana acolo unde a putut merge toata lumea.

Fata am tinut-o toti pe rand si toti au facut o figura foarte buna, chiar peste asteptari uneori.

 

Depasirile le-am facut de multe ori in nebunia momentului, atv-ul castigandu-si astfel titlul de "monstru" care atunci cand drumul e blocat si nu se mai poate inainta, o lua prin sant si trecea in fata.

Daca atunci cand am scazut presiunea sub 2 psi, balonul cauciucurilor s-ar fi "lasat" ca sa creasca amprenta, ar fi fost foarte avantajos si aveam sansa de a sta deaupra si a batatori pentru cei din spate. Balonul asta tare de pe PitBull e cu doua taisuri.

 

Mai sunt si alte aspecte ce ajuta la inaintarea prin zapada - rapoartele din cutie si puterea motorului pentru viteza de rotatie a rotilor, diferentialul autoblocant pe fata, presiunea in roti, constanta in acceleratie, suspensia, nebunia momentului ...

 

Probabil cele mai bune cauciucuri pentru conditiile celor 4 zile le-a avut Lorant, pacat ca jantele erau ca un picior de lemn intr-un vals vienez.

Eu zic ca alea, pe niste jante normale si invartite de 750-ul japonez ar face cerculete pe langa Can-Am & PitBull.


Edited by iusau, 01 February 2018 - 12:04 AM.

  • 0

#40 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 01 February 2018 - 12:01 AM

A fost o iesire frumoasa cu oameni faini. Organizarea traseelor a fost perfecta, chiar daca eram nevoiti sa ne intoarcem datorita zapezii si sa cautam un alt drum de ocolire catre obiectivele noastre, nu am avut niciodata impresia ca ne ratacim. Aici Iuliu a fost de nota 10+ si datorita lui aceasta intalnire a fost o reusita. Se comporta de parca a trait in zona respectiva toata viata. E bine sa ai un Iuliu pe langa tine in varf de munte cu un monstru ca a lui. Noua din spate ne-a fost mai usor, Iuliu cu Alin au dus tot greul si ne-au curatat drumul.

Zona este foarte frumoasa si merita vizitata. Eu m-as intoarce oricand in aceeasi formula deoarece m-am simtit foarte bine.
Astept alte intalniri organizate de Iuliu si Alin.

 

Alex, ma bucur ca ti-a placut si ca vrei sa repeti si multumesc pentru aprecieri.

Unele ma depasesc dar ma bucur ca impreuna am reusit sa depasim obstacolele.

 

Ce e cel mai important sunt oamenii faini si locurile frumoase.

Apropos, cred ca mi-ar placea sa traiesc prin locurile alea.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto