Jump to content



Photo

Linhai ^m550L^


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#21 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 23 January 2018 - 09:46 PM

De ar fi fost si in viata 5-6 minute sa poti sa modifici ce ai zis...smile.png

Sau ocazional poti sa dai o "bere" si iti pot repara greseala si ulterior . snitch.gif  (bineinteles nu pot repara toate greselile din viata unui om din pacate ........snitch.gif


  • 0

#22 Dinerovic

Dinerovic

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dinerovici
  • Telefon:0755485225
  • Marca ATV:Linhai M550L

Posted 23 January 2018 - 10:13 PM

:))as da cu cea mai mare placere,nu doar ca in ultimul timp nu prea mai sunt obisnuit sa primesc ajutor fara sa platesc.Dar nici tovarasi de cutreierat muntii nu prea am.🍻

@Liviu Linhai Am verificat filtrul de ulei si nu vad urme de ulei...poate nu voi avea chiar asa soarta...nu de alta dar nu ma bazez prea tare pe cei de la atvRom.Pana acum,pe mine nu m-au umplut de seriozitate si promtitudine si cred ca m-ar face foarte usor vinovat de utilizare inadegvata a atv-ului.
Chiar ma gandeam odata sa abandonez garantia si sa o iau pe drumul meu,poate cu modificari la filtru de aer,toba,role:))credeti ca e mai bine sa abandonez...ideea??
  • 0

#23 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 24 January 2018 - 07:01 PM

O varianta alternativa este telefonul sau tableta cu un program de navigare. Eu folosesc Locus, merge cu formate kmz si gpx.
Sunt insa sensibile, necesita protectie marita. Un GPS dedicat isi face traaba asa cum trebuie daca stii sa il folosesti. Recomandabil Garmin.
Gasesti in forum discutii pe aceasta tema, chiar era si un post cu trasee, in care din pacate nu s-a mai postat de ceva vreme. Nimic insa pentru Vrancea.
  • 0

#24 Dinerovic

Dinerovic

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dinerovici
  • Telefon:0755485225
  • Marca ATV:Linhai M550L

Posted 25 January 2018 - 09:01 AM

Nu am mai folosit pana cum un GPS Garmin,dar ma gandesc ca ar trebui sa ii dau de capat daca il butonez ceva timp...nici despre fisierele .gpx nu stiu nimic.
Am vazut discutiile de la rubrica Trasee,si nu am gasit nici eu nimic deapre Vrancea...oricum am eu o presimtire ca nu sunt asa multi colegi din partea de S-E a tarii pe aici:)sper sa ma insel!Multumesc de ajutor!!
  • 0

#25 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 25 January 2018 - 09:22 AM

Ohohooo si cati sunt ... doar ca din mai multe motive pe care nu le insuri aici multi dintre colegi care fac trasee aleg (pe buna dreptate) sa nu faca trackurile publice, catre oricine.

Exista si anuala de la Ramnicul Sarat unde unii se dau "mai grav" ca sa zic asa ... smile.png


Edited by Sergiu, 25 January 2018 - 09:23 AM.

  • 0

#26 Dinerovic

Dinerovic

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dinerovici
  • Telefon:0755485225
  • Marca ATV:Linhai M550L

Posted 25 January 2018 - 09:52 AM

Poti te rog sa imi recomanzi un model de GPS?vad ca sunt preturile destul de piperate,dar as face o investitie.Am gasit de exemplu pe un site ZUMO 550 + RO.A.D (Harta Romaniei) + licenta la vreo 700 si pe olx am gasit Zumo 550 la 700 de lei,diferenta de bani este doar harta Romaniei si licenta??

@Sergiu Ma bucur sa aud asta,in ce perioada e evenimentul despre care vorbesti?

Edited by Dinerovic, 25 January 2018 - 09:55 AM.

  • 0

#27 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 25 January 2018 - 06:51 PM

Daca ma intrebai pe mine de modelul de Garmin, nu cred ca sunt cel mai in masura sa iti raspund.
Personal folosesc unul dintre modelele slabute cu ceva anisori la activ.
Sunt insa colegi in forum care stiu mult mai multe detalii. Poate ies in topic cu replici.
ROAD-ul nu l-am folosit, am ceva harti topo instalate din OSM de care ma folosesc din plin.
Ideea
in sine nu e harta ci trackul sau way point-urile pe care le introduci.
  • 0

#28 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 26 January 2018 - 11:50 AM

E bun Garminul. Daca il iei si cu Road, e si mai bun.

Zumo este pentru motociclete, nu te ajuta prea mult. 

Pentru atv ar fi bune eTrex, Oregon, GPSMAP64, Montana.

Ideal este un GPS care sa iti inregistreze drumul pe care il faci si sa ti-l si puna in sens invers inapoi, astfel incat sa te poti intoarce fix pe el. Crede-ma ca este o functie esentiala pentru zone vaste si impadurite. Mai ales noaptea.


  • 0

#29 Dinerovic

Dinerovic

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dinerovici
  • Telefon:0755485225
  • Marca ATV:Linhai M550L

Posted 26 January 2018 - 01:26 PM

Toate modelele pe care mi le-ai spus au aceasta functie??

Va multumesc inca odata pentru tot ajutorul!

Edited by Dinerovic, 26 January 2018 - 01:28 PM.

  • 0

#30 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 26 January 2018 - 03:43 PM

Salut,

Am tot citit din cele spuse de voi și cred că sunt câteva contradicții ce reclamă clarificări.

 

E bun Garminul. Daca il iei si cu Road, e si mai bun.

Zumo este pentru motociclete, nu te ajuta prea mult. 

 

Nu prea înțeleg la ce-ți folosește să achiziționezi ROAD dacă ai nevoie pentru offroad. Un ROAD încărcat pe un Garmin îți poate folosi doar dacă-l ai și pentru motor, în rest achiziția este pur și simplu un moft prea scump.

În cazul Garminului poți în schimb să apelezi la încărcarea unei variante de hartă luată de pe Open Street Maps (OSM), lucru pe care l-am practicat și eu o vreme până să mă fixez pe actualul set de hărți topografice 1/25.000 sau setul de SAT aflat în arhiva de pe dispozitiv. Și al doilea set de hărți este încărcat din aceeași sursă.

 

ZUMO este într-adevăr varianta de motor, dar poate fi folosit cu succes și în mersul pe ATV dacă instalezi hărți topografice.

Un ZUMO are capacități de conectare cu dispozitive externe, cască, telefon, etc, prin Bluetooth astfel că el poate fi util în utilizare deoarece ecranul său tactil sensibil la palparea cu mânușa permite gestionarea acestor dispozitive într-un mod foarte simplu și practic, iar cu hărțile de la Garmin știe să-ți ofere indicații vocale în cască fără probleme.

Ce mă incită este însă varianta de 700 lei pe care ai găsit-o pe OLX în momentul în care unul nou, cu acces la actualizarrea hărților este undeva la 2.800-3.000 lei !

Ca și facilități ale modelului ZUMO 550 poți să afli detalii de pe net, el este cu adevărat un navigator care știe să facă foarte multe lucruri, inclusiv de-a ține evidența reviziilor, etc. Este de studiat și de văzut dacă acea ofertă foarte avantajoasă de pe OLX nu ar fi de băgat în seamă.


  • 0

#31 Dinerovic

Dinerovic

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dinerovici
  • Telefon:0755485225
  • Marca ATV:Linhai M550L

Posted 26 January 2018 - 04:22 PM

https://m.olx.ro/ofe...html#1bc66743f3

Asta ar fi oferta.multumesc Horia de ajutor,din pacate vorbesti o limba necunoscuta pentru mine momentan🤦🏻‍♂️
  • 0

#32 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 26 January 2018 - 05:09 PM

Ai sa te lamuresti in time.
Cit despre linkul cu garminul....hmmm... la ce vinde persoana si varietatea, e greu de crezut ca oferta este serioasa. Dar cine stir, merita incercat.
  • 0

#33 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 27 January 2018 - 12:39 PM

Road este o harta cu foarte multe detalii tehnice in offroad. Este inclusiv o harta topo. In plusn vine cu detalii despre configuratia drumurilor forestiere, a potecilor, a apelor, a padurilor, livezilor, culturile de vita de vie, etc. Aceste detaliin in opinia mea, sunt foarte importante deoarece ajuta la a-ti face o idee despre cat trebuie sa ocolesti sau ce intindere are o zona in care intri, mai ales daca nu cunosti zona in care ai aterizat. Iar cumulat cu informatiile topo, te poti orienta si mai bine cu privire la portiunile ce trebuiesc abordate.
Apoi, poti folosi in continuare Garminul in masina, pentru navigare pe drumurile patriei. Un aparat, mai multe avantaje. Eu asa vad lucrurile.
  • 0

#34 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 27 January 2018 - 06:05 PM

Păi ce să spun Marius ?

Depinde cum navighezi și ce vrei să faci în offroad, dar eu n-aș folosi exprimarea ”foarte multe” ci mai degrabă ”unele detalii” și cu toate că ultimele variante de hărți ROAD sunt ceva mai descriptive pentru suprafețele dintre drumuri, în continuare le găsesc prea sărace. Adi folosește așa ceva și pot compara cele două soluții, dar dacă vrei să-l folosești și pe drumuri, atunci este în regulă, doar că încă mi se pare că se plătește prea mult pentru chestia asta.

Spuneam în schimb despre ZUMO că ar conține soluțiile la pachet: rezistent la intemperii, folosește ROAD, face o mulțime de alte chestii utile în gestionarea multimedia pe care nu le mai înșir aici și despre care se pot afla detalii de pe pagina Garmin.

Combinația sugerată, hărți OSM, deci gratis, încărcate pe un dispozitiv dedicat offroad (rezistent la mediul exterior) și igo sau altceva similar care funcționează cu hărți offline instalate pe un dispozitiv dedicat pentru onroad, fie el chiar și telefon, mi se par mai practice.

 

Cu toate astea, ar fi absurd să declar că soluția mea este cea mai bună, ea este cea la care am ajuns după mai multe încercări, mi s-a părut potrivită stilului meu în offroad și onroad.

Povestind împreună și comparându-ne soluțiile, cu siguranță că-i va ajuta pe cei care fac primii pași, vor putea alege mai ușor fără a cheltui inutil.


  • 0

#35 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 27 January 2018 - 06:33 PM

De curiozitate: cit mai ajunge un R.O.A.D. acum si ce an este ultimul update?
  • 0

#36 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 27 January 2018 - 06:44 PM

vezi pe site Snorkle.gif


  • 0

#37 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 27 January 2018 - 06:54 PM

Horia, merci.
E mai greu acum insa acum cu viteza la net in mijlocul Indianului. Altfel nu intrebam
  • 0

#38 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 27 January 2018 - 06:57 PM

Lasă, să suferi ! Tu te plimbi prin Indian și noi salivăm snitch.gif

 

Se pare că-i 575 lei, 2018.01, pe SD cu acces la actualizări, dacă am înțeles bine.

Se pare că au revenit la sentimente mai bune oamenii ăștia. 


Edited by Horia14, 27 January 2018 - 07:04 PM.

  • 0

#39 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 27 January 2018 - 07:05 PM

Ca sa imi alini suferinta, raspunde-mi la intrebarea de la postul 35.
  • 0

#40 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 27 January 2018 - 07:14 PM

No amu, citește postul 38 !


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto