Jump to content



Photo

Am 2 Intrebari Legate De Asigurari...


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Omu cu BOMBARDIER

Omu cu BOMBARDIER

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:Bogdan Mihai
  • Telefon:iPhone
  • Marca ATV:Kawasaki Prairie 650
  • Numar ATV:fara...

Posted 10 November 2008 - 01:01 AM

1.eu acuma il inmatriculez pe primarie cu numar de`ala galben...trebe sa fac asigurare obligatorie????
2.merita sa fac casco pe tractoras??

plese raspundeti thumbup.gif
  • 0

#2 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 10 November 2008 - 01:27 AM

Asigurarea e obligatorie daca circuli pe drumuri publice.
Casco,.... la conditiile care sunt acum mai bine te lasi ... merita doar daca mergi prin oras si stii ca ai probleme cu accidentele.
  • 0

#3 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 10 November 2008 - 01:28 AM

Din cate stiu CASCO se face numai la autovehicule inmatriculate cu numere de politie.
  • 0

#4 Omu cu BOMBARDIER

Omu cu BOMBARDIER

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:Bogdan Mihai
  • Telefon:iPhone
  • Marca ATV:Kawasaki Prairie 650
  • Numar ATV:fara...

Posted 11 November 2008 - 12:30 AM

Mersi de raspunsuri....deci renunt la amndoua thumbup.gif ca prin oras nu circul nici un km.....macar..... thumbsup.gif

si pe deasupra daca pot face numai pe numere de politie...deci pe al meu nu pot.....ca este fabricat in SUA.....si nu il pot inmatricula...stiti voi.....

Edited by Armadilo, 11 November 2008 - 04:17 AM.

  • 0

#5 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 20 December 2008 - 01:47 PM

stiu ca se poate face casco pe certificat si numar definitiv
insa nu stiu exact cum e treaba cu inmatricularea pe primarie, din moment ce iti da dreptul sa circuli pe drumurile publice din raza care o are in administrare primaria, ma gandesc ca ar trebui sa fie o posibilitate de asigurare casco, atata timp cat asigurarea obligatorie, este obligatorie (ca sa il poti inmatricula pe primarie, una din solicitarile lor este copia de pe polita RCA)...ma mai interesez...
iar casco pe tractorar, daca se poate face, eu zic ca merita, nu trebuie neaparat sa gandesti ca nu mergi in oras si ca nu esti predispus la accidente cu alte autovehicule...gandeste-te ca il rastorni (doamne fereste) si ai dauna mare...ce faci? dai bani din buzunar, altfel, cu casco, il repari pe casco
cu siguranta iti dau un raspuns sigur la intrebarea ta dupa ce ma asigur si eu 100% de el smile.gif

Edited by monster cat, 20 December 2008 - 01:51 PM.

  • 0

#6 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 03 January 2009 - 12:34 AM

asig casco la atv=asigurare casco mercedes. Te rupe, si nu include risc de furt. thumbsup.gif in jur de 400 ron pe luna
  • 0

#7 gabie

gabie

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Location:RM.VALCEA
  • Nume real:GABI
  • Telefon:HTC
  • Marca ATV:ex"TIDE"actual LINHAI W urmeaza ?????
  • Numar ATV:1

Posted 03 January 2009 - 09:51 AM

QUOTE (mardeiasu 1 @ Jan 3 2009, 12:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
asig casco la atv=asigurare casco mercedes. Te rupe, si nu include risc de furt. thumbsup.gif in jur de 400 ron pe luna

deci exclus luat atv in leasing!din cauza casco.totusi nu-mi explic de pe toate simulatoarele de leasing din site-urile dealerilor la asigurare apare cota de 4,8% pana la 5,5%.cota care dealtfel se acorda la masini.ex meu skoda o2 valoare 19963e casco 860e pe an.cat este cota de asigurare la atv ca sa ai o asemenea rata (400 ron/luna) chiar si la o scula de 10000 e,ca nu-mi iese calculul.si nu are nici risc de furt.in
  • 0

#8 kopeg2003

kopeg2003

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 102 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:kope gabriel
  • Telefon:0764.901.802
  • Marca ATV:suzuki kq750

Posted 03 January 2009 - 12:17 PM

va spun si eu ce stiu ! parerea mea sa va faceti casco daca va datzi mai hard , desi casco nu acopera daune decat pe drumurile publice deci prin padure casco nu are valabilitate in caz ca declari ca ai facut accidentul in afara unui drum public ! acum casco la un king quad in valoare de 8500 euro si este imatriculat pe pers fizica si vrei sa faci casco itzi cer cam 800 - 1000 euro pe an stiind si ei ca este un atelaj expus riscului de accidentare , deci itzi cer bani mai multi nu are legatura cu asigurarea casco la masini adica calculul este diferit , eu l-am luat pe leasing si firma de leasing avand o alta legatura de afaceri cu firma de asigurari mi-au scos o polita de 500 euro pe an. am facut un calcul si in 3 ani perioada mea de leasing platesc casco 1500 euro pe 3 ani , daca l-as fi luat cu bani jos mi-ar fi luat 3000 euro casco , rezulta ca e mai avantajos sa il cumperi in leasing si nu cash fiindca la finalul celor 3 ani din cauza politei casco eu ajung la acceiasi valoare ca si cand as fi platit cash .
acum voi hotarati ce e mai bine pt voi ! eu in prima zi in care m-am dat cu el l-am accidentat nu grav dar ,..... am rupt suportul la un far , strambat bull bar .
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto