Jump to content



Photo

Cum Ne Ferim De Caini?


  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 sorinmac

sorinmac

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Sorin Mac
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto - CF500A

Posted 13 May 2009 - 09:42 PM

Salutare, sunt nou membru, atat pe forum cat si in aceasta comunitate.
Am cautat prin forum, sper ca destul de bine, si nu am gasit nici o discutie pe aceasta tema. Desi nu ma asteptam, sa fii alergat de caini poate fi o reala problema, m-am confruntat cu ea chiar de la prima mea iesire cu ATV-ul(am crezut ca vor fi speriati de zgomotul motorului, de unde...chiar asta ii irita).
Din punctul meu de vedere este o problema de siguranta, asa ca am ales aceasta sectiune.
M-am tot gandit ce altceva se poate face in afara de a fugi de ei. S-a dovedit in cazul meu ca la peste 40 km/h se lasa pagubasi. Intrebarea pe care mi-am pus-o a fost: dar daca nu ai unde si cum sa accelerezi ce faci?
Dupa o documentare de vreo doua zile si cateva vizite la niste magazine de profil, m-am hotarat sa postez aici, si sa cer niste sfaturi celor experimentati.
Sincer, din ceea ce am citit pe net, nu cred ca exista o metoda 100 % "proof" pentru un atv-ist. Poate cineva a avut rezultate cu vreo metoda, astept cu nerabdare sa aflu.
Metode de auto-aparare imptriva cainilor agresivi ar fi mai multe, de la popularul par bine aplicat pe cocoasa agresorului, pana la spray-uri cu piper, aparate cu electrosocuri si emitatoare de ultrasunete. Unele sunt complet nepractice, altele pot avea efecte nedorite.
Adica, nu poti si nu cred ca are rost sa umblu cu un par/maciuca/ghioaga samd dupa mine, nu vad cum as putea folosi asa ceva cand mainile trebuie sa le tin pe ghidon, plus ca poate fi vorba de o haita.
In anumite situatii folosirea spray-ului se poate dovedi nefericta, pe langa caine sa fii si tu afectat - esti in miscare, poate bate vantul etc.
Aparate cu electrosocuri - acestea presupun apropierea la cel putin 30 cm de dintosul pofticios sa te guste (in cazul unui baston) si la mai putin de 2 cm in cazul altor tipuri de aparate.
Cea mai practica solutie pare a fi un emitator de ultrasunete. Desi si aici exista dezavantaje majore. Aparatul trebuie indreptat spre caine, are o anumita raza de functionare, poate sau nu afecta cainele respectiv din diverse motive (detalii aici) e surd, nu-l intereseaza, sau devine si mai agresiv fiind iritat de acest sunet.
Mentionez ca nu ma refer neaparta la maidanezi, solitari sau in haita. Nu merg cu ATV-ul prin oras, ci la munte, unde cainii intalniti sunt cei de pe langa casa omului, care de fapt sunt tinuti pe ulita prin fata casei, mai dau o raita pe coclaurile de pe langa (si bineinteles le stric eu cheful ca un intrus ce sunt) sau si mai rau dulaii de stana, desi nu am avut probleme cu ei. Ce-i drept, nici eu nu am insistat, cand am vazut fiarele am facut cale intoarsa si spre bucuria mea si-au vazut ei de treaba lor si eu de a mea.
Cine ce metoda considera mai practica? Ce recomandari aveti?
  • 0

#2 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 13 May 2009 - 11:08 PM

Ha, ha, bun topic !

Hai sa-ti spun una: cand urci molcom un delusor si de dincolo alearga catre tine vreo 6-7 mioritici la 60kg/bucata, toate ghioagele, maciucile, spray-urile si alte repellent-urile sunt zero barat.
Pana sa apuci sa le folosesti, baietii deja iti curata tibiile si coastele de carne.

Eu am o metoda testata si dovedita: belitul ochilor in departare si unde vad oi, ocolesc si in caz de nasoleala blana la acceleratie si incerc sa ma tin pe atv.

Mai e si metoda de a te opri si cand ajung langa tine dulaii, sa incerci sa "negociezi" cu ei, dar pentru asta iti trebuie "cohones" serioase. Eu prefer sa nu testez daca tine, sau nu varianta negociatului.

In calitate de posesor de Malamut de Alaska, de 65kg "net weight", pot confirma repulsia totala a canidelor catre orice forma de "paraitoare"din ciclul: atv, enduro, chopper, etc. Se pare ca vitezanele nu ii enerveaza biggrin.gif

Edited by Norian, 13 May 2009 - 11:09 PM.

  • 0

#3 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 14 May 2009 - 07:40 AM

QUOTE (sorinmac @ May 13 2009, 10:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salutare, sunt nou membru, atat pe forum cat si in aceasta comunitate.
Am cautat prin forum, sper ca destul de bine, si nu am gasit nici o discutie pe aceasta tema. Desi nu ma asteptam, sa fii alergat de caini poate fi o reala problema, m-am confruntat cu ea chiar de la prima mea iesire cu ATV-ul(am crezut ca vor fi speriati de zgomotul motorului, de unde...chiar asta ii irita).
Din punctul meu de vedere este o problema de siguranta, asa ca am ales aceasta sectiune.
M-am tot gandit ce altceva se poate face in afara de a fugi de ei. S-a dovedit in cazul meu ca la peste 40 km/h se lasa pagubasi. Intrebarea pe care mi-am pus-o a fost: dar daca nu ai unde si cum sa accelerezi ce faci?
Dupa o documentare de vreo doua zile si cateva vizite la niste magazine de profil, m-am hotarat sa postez aici, si sa cer niste sfaturi celor experimentati.
Sincer, din ceea ce am citit pe net, nu cred ca exista o metoda 100 % "proof" pentru un atv-ist. Poate cineva a avut rezultate cu vreo metoda, astept cu nerabdare sa aflu.
Metode de auto-aparare imptriva cainilor agresivi ar fi mai multe, de la popularul par bine aplicat pe cocoasa agresorului, pana la spray-uri cu piper, aparate cu electrosocuri si emitatoare de ultrasunete. Unele sunt complet nepractice, altele pot avea efecte nedorite.
Adica, nu poti si nu cred ca are rost sa umblu cu un par/maciuca/ghioaga samd dupa mine, nu vad cum as putea folosi asa ceva cand mainile trebuie sa le tin pe ghidon, plus ca poate fi vorba de o haita.
In anumite situatii folosirea spray-ului se poate dovedi nefericta, pe langa caine sa fii si tu afectat - esti in miscare, poate bate vantul etc.
Aparate cu electrosocuri - acestea presupun apropierea la cel putin 30 cm de dintosul pofticios sa te guste (in cazul unui baston) si la mai putin de 2 cm in cazul altor tipuri de aparate.
Cea mai practica solutie pare a fi un emitator de ultrasunete. Desi si aici exista dezavantaje majore. Aparatul trebuie indreptat spre caine, are o anumita raza de functionare, poate sau nu afecta cainele respectiv din diverse motive (detalii aici) e surd, nu-l intereseaza, sau devine si mai agresiv fiind iritat de acest sunet.
Mentionez ca nu ma refer neaparta la maidanezi, solitari sau in haita. Nu merg cu ATV-ul prin oras, ci la munte, unde cainii intalniti sunt cei de pe langa casa omului, care de fapt sunt tinuti pe ulita prin fata casei, mai dau o raita pe coclaurile de pe langa (si bineinteles le stric eu cheful ca un intrus ce sunt) sau si mai rau dulaii de stana, desi nu am avut probleme cu ei. Ce-i drept, nici eu nu am insistat, cand am vazut fiarele am facut cale intoarsa si spre bucuria mea si-au vazut ei de treaba lor si eu de a mea.
Cine ce metoda considera mai practica? Ce recomandari aveti?


Se pare ca nu sti esentialul. Tu (ca noi toti de altfel) si cu ATV-ul tau patrunzi in spatiul LUI, spatiu care si-l apara prin orice mijloace. Trebuie doar sa mergi constant si sa-ti vezi de treaba, eventual sa ocolesti "centrul de interes" al teritoriului sau. Poate, daca ai avea un caine de paza, ai intelege mai bine. Nu cainele te ataca, tu ataci teritoriul sau si el se apara.Cainele se opreste automat cand ajungi dincolo de teritoriul sau. De aici trebuie sa intelegi ca nu faci nimic bun cu armele pomenite de tine. Daca sunt mai multi, poti face chiar mult mai rau atacand tu.
Succes! thumbup.gif

Edited by catalin vintila, 14 May 2009 - 07:42 AM.

  • 0

#4 saisnoua

saisnoua

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Gender:Male
  • Location:fagaras
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0751288081
  • Marca ATV:renegade 1000 xxc

Posted 14 May 2009 - 08:49 AM

Pentru mine sincer, una dintre distractii e sa patrund in mijlocul lor. Pana acum nu s-au apropiat la mai mult de 3 metrii de atv. Ia-ti inima in dinti si vezi ca ei chiar daca latra nu se vor apropia sa muste. Si oricum nici nu ar putea musca la 30 km /h.
  • 0

#5 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 14 May 2009 - 10:31 AM

@catalin, sunt de acord cu tine, asa cum ai zis si tu noi suntem cei care deranjam cainii, multi trec prin sate cu gazul in blana lasand in urma lor nor de praf vara si urletele animalelor. frumos ar fi sa fim mai civilizati si sa intelegem k sportul practicat de noi e deranjand pentru altii, si sa incercam sa cautam locuri cat mai ferite de lume (sunt destule) sau atunci cand suntem nevoiti sa trecem prin sate, sa dam dovada de civilizatie...noi putem reactiona in urma gandirii, animalele reactioneaza instinctiv si nu au nici o vina...

Edited by monster cat, 14 May 2009 - 10:35 AM.

  • 0

#6 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 14 May 2009 - 10:32 AM

caini latra la atv nu la tine ca om ...in cel mai rau caz daca daca vor sa muste ceva apuca de roata. gathering.gif
  • 0

#7 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 14 May 2009 - 10:53 AM

...walther pp cu munitie PG...ca doar e legitima aparare ,nu?
  • 0

#8 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 14 May 2009 - 11:00 AM

Eu am fost usor muscat de un caine cand eram mic ... asa ca imi este frica de ei! 

Dar de cand am ATV ... nu-mi mai este frica ... trec incet la pas pe langa ei ... latra de mama focului, cum nu am vazut pana acum ca poate latra un caine ... dar ei au ceva cu motorul, nu cu mine. Asta m-a invatat sa-mi controlez frica si acum chiar nu mai am o problema!

Experienta o trec la plusuri la ATV!
  • 0

#9 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 14 May 2009 - 11:02 AM

tare topic
hysterical.gif
ca idee si eu am patit de nenumarate ori ca sa fiu "urmarit" de caini de stana
pe dealurile unde imi fac eu veacul,in jurul orasului Mures sunt multe stane si desigur cain
pot sa iti spun doar atat:caini sunt foarte insistenti si iritati de zgomotul produs de atv-uri,cross-uri,etc
daca tu fugi de ei e normal sa te urmareasca,e un instinct
si cum sa mentionat mai devreme,asa e,cand ai iesit din raza teritoriului lor isi pierd interesul
eu aleg metoda,in caz ca sunt urmarit,sa imi aleg traseul bine si ii dau gaz,nu exista nici o sansa sa tina pasu cu mine
desigur incerc,pe cat posibil,sa ocolesc zonele "populate" cu caini

un sfat din experienta,daca se intampla sa cazi caini se vor speria si cu siguranta nu te vor ataca in contiunare,vor ramane in "satnd by" pana la urmatoarea ta actiune

pana una alata iesi placute(si fara caini)
ps:cea mai buna metoda sa iti elimini teama de caini e sa iti iei unu
  • 0

#10 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 14 May 2009 - 03:10 PM

Si mie mi se pare ca atunci cand ataca, latra la atv,daca fluier sau vorbesc cu ei parca se mai calmeaza. Sa nu vorbesc ca daca ma dau jos la unii din ei si iau o bata fug de mama focului.(aici vorbesc de jigodiile de pe la stanile de la mine ...ca mai sunt si d-astia mai mari la care nu ma tine sa ma dau jos...e altceva).

O faza tare a fost ca eram intr-o zona unde fac de obicei drifturi(cu king-ul) si m-au atacat. De nu i-am alergat eu pe ei...,ii lasam sa se apropie de spate si apoi ii dadeam tare si le bagam nisip in gura. Totul s-a terminat cand a aparut un catelus in fata (nusth de unde) si era sa dau peste el si sa ma rastorn ...atunci am abandonat.

Aaa,si mai demult( cu linhaiul) a sarit la mine unul mai mare, pe strada, si am tras un pic de ghidon si cand i-am dat un bullbar in gura a tacut(vreo 3 zile cred).

Edited by otto_csm, 14 May 2009 - 03:15 PM.

  • 0

#11 deanone

deanone

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Location:IS
  • Nume real:JE
  • Telefon:0
  • Marca ATV:PISICA MIAU MIAU
  • Numar ATV:ESTE

Posted 14 May 2009 - 03:22 PM

Din experienta, eram 3 atv-uri , ultimul incepator am intrat la "periferia"unui sat ,stiti cum e la sat la margine mai stau tiganii,o satra de caini ,noi am trecut in viteza ultimul s-a speriat a scos pistolul si a tras din mers la ei ,fiind fara experienta si la domeniul pistol avand casca open gazul i-a venit in fata s-a oprit cu mana la ochi incerca sa incarce pistolul din nou ,cainii au sarit pe atv si au lasat urme pe carene el a reusit sa mai traga 2 ,3 focuri si a venit dupa noi ,totul a durat ceva, noi l-am asteptat un pic mai incolo,nu stiam ce s-a intamplat de nu mai vine venind noi am plecat spre casa impreuna cu el ,am mers si am dus atv-ul inchiriat l-am dus pe om acasa si eu am plecat l-a spalatorie pe drum vad o masina de politie si am avut o ezitare ca nu aveam actele la mine dar am trecut pe langa ei dupa cateva minute vad politia in oglinda cu girofare, sirene opresc ei sar pe mine tipau gesticulau opresc motorul imi dau casca jos ei m-au recunoscut si au schimbat abordarea ,am intrebat de ce m-au oprit asa cu tam tam si nu spuneau nimic pana la urma am auzit prin statie ca spuneau ca asta e albastru nu e rosu,duma la ei ca ne aratati si noua ce aveti pe aici probabil cautau ceva am deschis cutia s-au uitat mi-au notat numele si au plecat ,stiu ca seamna a telenovela dar asta e ,merg la spalatorie ajung acasa bai nu aveam stare simteam ca ceva nu e in regula cand ma suna nevasta vezi ca te cauta jos un "sef" seful erau 2 politisti civil pe care ii cunostem am aflat ca tiganii au sunat la 112 ca am tras,am amenintat etc ,l-am sunat si pe pistolar si am mers la politie am dat cu subsemnatul,la rascrucea de drumuri unde l-am asteptat pe el daca mergeam pe 2 dintre ele ne intalneam cu 2 echpaje de pol si 2 de mascati, super si ma tot gandeam pe ce drum sa mergem se pare ca am ales unul norocos si inca ceva politistii care au venit la mine acasa nu aveau legatura cu echipajul care ma oprise ei au mers pe firul spalatoriilor deci daca aveti probleme spalati atv acasa thumbup.gif ,pistolarul :ma trageau de mine au pus ochii pe atv daca nu era inchiriat il lasam acolo gathering.gif cu bine .

Edited by deanone, 14 May 2009 - 03:26 PM.

  • 0

#12 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 14 May 2009 - 03:28 PM

Ce tare. Aveam si eu un prieten caruia ii era frica de urs si isi luase un pistol calibru mic cu el(eu imi luam petarde lol.gif ),dar nu l-a folosit
Oricum inconstient prietenul tau, nu se trage cu arma mai aproape de 300 m de case/sate/etc,asta o stiu de la vanatoare(pusca lisa), cu glonte mai departe.

Edited by otto_csm, 14 May 2009 - 03:28 PM.

  • 0

#13 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 14 May 2009 - 05:01 PM

Am intalnit si eu caini o gramada. Nici nu ii bag in seama. In cel mai rau caz ridic picioarele pe langa ghidon si la revedere. Ca sa le fac si eu in ciuda, ii injur de ii spurc. hysterical.gif
  • 0

#14 sorinmac

sorinmac

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Sorin Mac
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto - CF500A

Posted 14 May 2009 - 07:22 PM

Catalin, Monster Cat, cred ca m-ati inteles putin gresit.
Departe de mine gandul sa plec la vanatoare de caini, cu stapan sau fara. Mi-am luat ATV penru placerea drumetiilor. Mai presus de asta sunt iubitor de animale, de orice fel. Deasemeni am avut intotdeauna grija prin sate la linistea oamenilor, nu am alergat de nebun sa ridic praful nici sa-i scot din case.
Bineinteles ca daca nu e cazul sa folosesti nimic, si daca totul se rezolva mergand mai departe e foarte bine si problema se poate considera rezolvata fara batai de cap si cheltuieli nenecesare.
Eu faceam strict referire la momentul in care poti fi incoltit si nu ai unde fugi sau se poate intampla sa cazi de pe ATV, cum mai zicea cineva, si probabilitatea sa fii atacat/muscat e foarte mare.
Adevarat ca nu am avut caine, si poate nu le inteleg comportamentul, dar daca ar trebui sa am grija "sa nu le calc teritoriul" ar trebui sa nu mai ies din casa - nu tu servici, nu tu nimic... Am o haita de 20 de maidanezi in fata blocului care, apropos, acum doua zile au muscat un copil...
Oricum, nu vreau sa fiu offtopic si nici sa dezvolt polemici fara rost. Eu doar incercam sa aflu cum pot actiona/reactiona intr-o situatie exceptionala pentru a ma scuti de un eveniment neplacut, injectii samd.
  • 0

#15 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 15 May 2009 - 07:56 AM

QUOTE (sorinmac @ May 14 2009, 08:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Catalin, Monster Cat, cred ca m-ati inteles putin gresit.
Departe de mine gandul sa plec la vanatoare de caini, cu stapan sau fara. Mi-am luat ATV penru placerea drumetiilor. Mai presus de asta sunt iubitor de animale, de orice fel. Deasemeni am avut intotdeauna grija prin sate la linistea oamenilor, nu am alergat de nebun sa ridic praful nici sa-i scot din case.
Bineinteles ca daca nu e cazul sa folosesti nimic, si daca totul se rezolva mergand mai departe e foarte bine si problema se poate considera rezolvata fara batai de cap si cheltuieli nenecesare.
Eu faceam strict referire la momentul in care poti fi incoltit si nu ai unde fugi sau se poate intampla sa cazi de pe ATV, cum mai zicea cineva, si probabilitatea sa fii atacat/muscat e foarte mare.
Adevarat ca nu am avut caine, si poate nu le inteleg comportamentul, dar daca ar trebui sa am grija "sa nu le calc teritoriul" ar trebui sa nu mai ies din casa - nu tu servici, nu tu nimic... Am o haita de 20 de maidanezi in fata blocului care, apropos, acum doua zile au muscat un copil...
Oricum, nu vreau sa fiu offtopic si nici sa dezvolt polemici fara rost. Eu doar incercam sa aflu cum pot actiona/reactiona intr-o situatie exceptionala pentru a ma scuti de un eveniment neplacut, injectii samd.


Se gasesc spray-uri ..si pt animale mari gen urs.Nu stiu daca la noi.
Eu as lua un spray pt urs(mai mic) si gata.



Edited by otto_csm, 15 May 2009 - 07:59 AM.

  • 0

#16 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 20 October 2009 - 03:09 PM

Super topic!
Am si eu amintirile mele tragi-comice cu caini, in special cu gastile acelea bine antrenate de bestii de la stane. Pe pielea mea am invatat ca dracul nu e chiar atat de negru si ca motorul si mai ales miscarea rotilor le capteaza in intregime atentia...
Prin urmare incerc sa ma autoeduc si sa trec cu tupeu printre / pe langa ei, privirea inainte, picioarele stranse, mana in gaz si Dumnezeu cu mila... In orice caz, imaginea a 10-15 javrete (la 50 kg bucata!) alergand in cerc in jurul ATV-ului, urland inspumati si etalandu-si cu generozitate dantura perfecta la 30 cm de gleznele tale nu cred sa fie nici pe departe in top 10 fantezii pentru nimeni dintre noi...
  • 0

#17 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 20 October 2009 - 03:30 PM

Cu colegul Buru din Galati am avut o experienta similara. Mergeam pe malul Dunarii si la o stana erau multi, mari si cei mai rai. Ne-au tras o fugareala... norocul nostru a fost ca am luat viteza mare si am intrat intr-o zona cu iarba si noroi si mai mult am plutit pe acolo iar cainii au cazut in cap ca li s-au infundat labele in noroi.

Acum am cu mine un spray de vreo 150ml. E paralizant, pentru oameni (multi tongue.gif ) dar merge si la caini biggrin.gif


In general ma fac inspre ei si ii gonesc, de obicei tine faza asta dar pe la stane... infometati aia, cred ca nici cadrul de la atv nu ar mai ramane biggrin.gif
  • 0

#18 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 29 October 2009 - 10:36 AM

Cred ca e mai mult socul psihic: sa vezi 15-20 de javre a 50kg roind in jurul tau din 3 directii, e destul de hard-core sa o lasi moale pana se satura de latrat...
  • 0

#19 MrHype

MrHype

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Location:Aiud jud. Alba
  • Interests:Atv, constructii, Webdesign + Optimizare SEO, Muzica, etc
  • Nume real:Daramus Bogdan
  • Telefon:0769095050
  • Marca ATV:brp 800 xt, galbejit :D

Posted 23 May 2010 - 10:34 AM

In general nu e problema la cainii vagabonzi de pe strada, sunt mici de dimensiuni si mai mult de latrat si luat dupa tine 20 de metri no sa faca, chiar daca sunt multi si te opresti , se opresc si ei si nu o sa te atace niciodata, ei vad atv`ul nu pe tine, rotiile se invart si la alea se arunca toti daca e.

La cainii de la stana, prin lege, ciobanii sunt obligati sa le puna la gat un bat mai lung care ii loveste in picioare in momentu in care alerg, ceea ce pt. ei e un mare discomfort, si mai mult de 30 metri nu o sa alerge tare, apoi abandoneaza, zic si eu, pt. k am 6 mioritici de 70 kg la paza la oi, si stiu cum e, toti sunt limitati biggrin.gif, si va zic sincer, cand merg la stana din cand in cand, inclusiv pe mine ma latra pe atv asta daca merg cu casca pusa, dar cand ma apropiu de ei ma recunosc si e ok. Sa zicem ca nu au limitarea aia, ca ciobanii sunt prosti, atunci nu disperati ca nu sunt caini asa de fiorosi si agresivi adica nu au curaj ca un bulldog, pitbul sau alte lighioane dinalea.

Drept urmare, cel mai bine pedalezi bine si garantat nu au ce sa faca. Si nu v-a pierdeti cu firea, sa nu faceti prostii sau sa cazi, daca e sa cazi , nicidecum sa nu te indepartezi de ei cu spatele sau sa fugi, te retragi incet, daca continua sa vina, fa-te ca iei de pe jos pietrii, e arma magica impotriva cainiilor garantat, o iau la fuga, nu cred ca exista caine care sa nu aibe frica de pietrii biggrin.gif, si te indrepti incet spre atv .
Hai norok, si safe riding! be smart, you choose.
  • 0

#20 ovico

ovico

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 463 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Ovidiu
  • Telefon:0747 75 70 29
  • Marca ATV:Grizzly
  • Numar ATV:de sibiu

Posted 23 May 2010 - 01:36 PM

in zona Sibiului sunt foarte multe stani si la fel de multi caini vagabonzi.
cainii nu au treaba decat cu atv-urile (nu cu noi ca si piloti),nu trebuie sa va speriati si sa intrati in panica,nu va vor ataca niciodata daca nu se simt amenintati direct pe teritoriul lor.(daca opriti motorul ve-ti vedea ca se linistesc).
sunt tot mai multi ciobani care au rottweiler dresati de paza la oi,
acesti nici macar nu latra cand trecem prin dreptul oilor,dar daca simulezi un atac asupra oilor te ataca direct.
cea mai simpla aparare este atacul,daca sar la tine pui gazu la blana si sari pe ei,dupa ce tavalesti vreo doi o iau toti la fuga.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto