Jump to content



Kawasaki Sau Suzuki ?


  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#21 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 04 August 2009 - 03:15 PM

@Andrei, chiar daca ai dreptate si iti respect "vechimea" pe forum trebuie sa tii/tinem cont ca exista multe pareri si vrem nu vrem, fiecare e subiectiv. Diversitatea de opinie, varsta, experienta, preferinte poate duce la o dezbatere constructiva.
In acelasi timp, fiecare dintre noi filtreaza informatia si opreste pentru el ceea ce considera ca i se potriveste.

Ca tot suntem la rubrica observatii si sugestii... mi-ar placea sa existe mai multa transparenta si seriozitate (dpdv profesional ca informare, nu ca nu ar fi oameni seriosi acolo) din partea importatorului/importatorilor.
Cred ca fiecare dintre noi e perfectibil si trebuie sa vedem intai ceea ce e de imbunatatit la noi si abia apoi la altii.
Toate astea fiind spuse in cel mai colegial si amical mod. M-am saturat de cand cu criza asta sa vad oameni crispati, stresati, iritati si nervosi si mi-ar placea sa fim mai.... in spiritul atv. Spirit de colegialitate si de echipa, asa cum ne sta noua bine si sa ii luam si pe cei mai noi, mai mici si sa-i "crestem". BTW, eu tot incepator sunt si am gasit multe lucruri bune si folositoare pe aici.
Asa ca mai tinere coleg Mihai Ghete, insusteste-ti cele spuse de Andrei mai sus fara suparare smile.gif
Hai ca fac si eu ciocu' mic ca-s off-topic.
  • 0

#22 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 04 August 2009 - 03:43 PM

QUOTE (d-rive @ Aug 4 2009, 01:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cat despre ce zicea colegul Dumi, e corect. Pe KQ doi incap dar nu la fel de confortabil ca pe un atv "mare".
Am mers o singura data doua persoane pe KQ meu pe un parcurs de cca 200km cu toate tipurile posibile si imposibile de drum si nu au fost niciun fel de problema. Dar fac precizarea ca atunci cand aveam CF Moto era mai confortabil, mai ales pentru pasager.

Tinand cont ca doar ocazional mai iau pe careva cu mine, am decis sa-mi schimb CF-ul cu KQ.


Asta se poate rezolva (nu 100% dar oricum intr-o mare masura) utilizand o cutie cu scaun de pasager, dar una incapatoare, gen Kimpex. Cu aia rezolvi problema spatiului pentru pasager si stati amandoi confortabil pe atv. Problema e ca strica zdravan dinamica ATV-ului si este necesara atentie suplimentara.
  • 0

#23 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 04 August 2009 - 05:38 PM

Am rezolvat cu o continuare a seii atvului si este super ok. Asa e, dinamica e alta, clar nu mai mergi cu el ca si cum esti singur.
  • 0

#24 Ghete Mihai

Ghete Mihai

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 226 posts
  • Gender:Male
  • Location:47° 0'5.34&quot;N 21°53'6.44&quot;E
  • Nume real:Ghete Mihai
  • Telefon:0726737511
  • Marca ATV:-

Posted 04 August 2009 - 06:27 PM

si ce daca am 15-16 ani
nu asta e scopul unei comunitati sa invatam unul de la altul?
am cont pe acest forum deoarece vreau sa stii cat mai multe despre ATV-uri!
si de unde stii ca nu am nitica experienta
scuze de off-topic
  • 0

#25 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 04 August 2009 - 06:47 PM

QUOTE (Ghete Mihai @ Aug 4 2009, 07:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
si ce daca am 15-16 ani

am cont pe acest forum deoarece vreau sa stii cat mai multe despre ATV-uri!

gathering.gif hysterical.gif

Ce-as da sa mai am 16 ani...

Edited by d-rive, 04 August 2009 - 06:48 PM.

  • 0

#26 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 04 August 2009 - 08:29 PM

ai ma...ca-i simpatic pustiu' laugh.giflaugh.gif
  • 0

#27 Ghete Mihai

Ghete Mihai

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 226 posts
  • Gender:Male
  • Location:47° 0'5.34&quot;N 21°53'6.44&quot;E
  • Nume real:Ghete Mihai
  • Telefon:0726737511
  • Marca ATV:-

Posted 04 August 2009 - 08:50 PM

QUOTE (d-rive @ Aug 4 2009, 07:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
gathering.gif hysterical.gif

Ce-as da sa mai am 16 ani...



ce tu nu gresesti niciodata cand scrii repede?
  • 0

#28 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 04 August 2009 - 08:52 PM

da e simpatic Mihai , seamana cu cineva cunoscut....Nila.
  • 0

#29 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 04 August 2009 - 09:41 PM

QUOTE (Ghete Mihai @ Aug 4 2009, 09:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ce tu nu gresesti niciodata cand scrii repede?


Gresesc la greu smile.gif Si nu ma supar. Da' cand eram eu la scoala chiar se facea carte gathering.gif
  • 0

#30 Andrei

Andrei

    Profesionist

  • Importator ATV
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:RZR XP 1000

Posted 05 August 2009 - 05:26 PM

QUOTE (d-rive @ Aug 4 2009, 04:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
@Andrei, chiar daca ai dreptate si iti respect "vechimea" pe forum trebuie sa tii/tinem cont ca exista multe pareri si vrem nu vrem, fiecare e subiectiv. Diversitatea de opinie, varsta, experienta, preferinte poate duce la o dezbatere constructiva.
In acelasi timp, fiecare dintre noi filtreaza informatia si opreste pentru el ceea ce considera ca i se potriveste.

Ca tot suntem la rubrica observatii si sugestii... mi-ar placea sa existe mai multa transparenta si seriozitate (dpdv profesional ca informare, nu ca nu ar fi oameni seriosi acolo) din partea importatorului/importatorilor.
Cred ca fiecare dintre noi e perfectibil si trebuie sa vedem intai ceea ce e de imbunatatit la noi si abia apoi la altii.
Toate astea fiind spuse in cel mai colegial si amical mod. M-am saturat de cand cu criza asta sa vad oameni crispati, stresati, iritati si nervosi si mi-ar placea sa fim mai.... in spiritul atv. Spirit de colegialitate si de echipa, asa cum ne sta noua bine si sa ii luam si pe cei mai noi, mai mici si sa-i "crestem". BTW, eu tot incepator sunt si am gasit multe lucruri bune si folositoare pe aici.
Asa ca mai tinere coleg Mihai Ghete, insusteste-ti cele spuse de Andrei mai sus fara suparare smile.gif
Hai ca fac si eu ciocu' mic ca-s off-topic.


Salut,
Sunt perfect de acord cu parerea fiecaruia, opinii diferite intr-o discutie deschisa etc. Insa cand o persoana vrea sa isi cumpere orice ATV (Linhai, Suzuki sau Can-Am, nu conteaza) si care nu are experienta, mi se pare inoportun cel putin ca o persoana ca tanarul Mihai, sa ii dea sfaturi. Acel "client" ia de buna ce se spune aici, pentru ca el inca nu are experienta sa filtreze si sa pastreze informatia corecta.
Asta nu inseamna ca tanarul Mihai nu are voie pe forum - Doamne Fereste, chiar este super ok sa te interesezi de acest domeniu, sa pui intrebari, etc. - dar pana la a da sfaturi de achizitie mai este. Daca te uiti in toate post-urile mele (fiind cu "vechime" asa cum zici) nu cred ca vei vedea vreunul al meu in care sfatuiesc diversi sa cumpere alt ATV in detrimentul altuia, folosind si termene peiorative la adresa altor brand-uri.

P.S. Nimeni nu este stresat/iritat - de abia m-am intors din concediu ! thumbup.gif
  • 0

#31 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 05 August 2009 - 06:01 PM

Eu sunt iritat si stresat si tot din concediu m-am intors. Probabil tu nu ai fost in Ro in concediu, de aia esti intr-o asa buna dispozitie biggrin.gif

Da Andrei, ai dreptate cu ce spui. Ideal ar fi ca potentialul cumparator sa fie consiliat de vanzator. Respectivul este in masura cu adevarat sa-i prezinte problema. De asta se fac cursuri de vanzari, tocmai pentru a recomanda clientului ce i s-ar potrivi cel mai bine conform criteriilor lui. Sa se faca o analiza a nevoilor, a preferintelor si in dialog si comun de acord cu clientul sa se concretizeze discutia intr-o directie de urmat.
Apoi, clientul fiind pus in tema, informat corect si ajutat in clarificarea gandurilor lui cu privire la achizitie sa aleaga.
Din pacate la noi in Romania foarte rar se intampla asa si merita totusi enumerati aici cativa oameni, vanzatori de atv-uri care cel putin cu mine s-au comportat ca la carte ca sa zic asa.
De departe cei mai amabili au fost cei de la Bex, apoi un tip din Vulcan (orasul) caruia imi scapa in acest moment numele si apoi am vorbit cu cineva de la Authentic Spirit care a fost super ok in conditiile unei scurte convorbiri telefonice. Deasemenea ATV Maniak super ok.
Fara de suparare, cei mai slabi au fost cei de la motobom si cei de la ATVROM, culmea cei care vand cel mai mult. Precizez ca asta a fost impresia mea de moment si nu constituie o parere concretizata definitiv despre respectivii.
E loc de mai bine si tocmai de aceea apare situatia cand omul intra pe forum si vede cam ce pareri sunt despre un atv sau altul si uite asa posteaza unii care chiar sunt in tema si altii, care sunt mai pe langa, chiar daca intentia lor e buna biggrin.gif

On-topic. As alege KQ daca situatiile in care se merge si cu pasager sunt foarte rare.
  • 0

#32 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 12 August 2009 - 09:48 PM

@d-rive, multumim pt aprecieri.
intr-adevar discutia finala ar trebui sa fie cu vanzatorul si din pacate sunt putini cei care au experienta, care stiu destule despre multe atv-uri si sunt si mai putini cei care indreapta clientul catre un atv care sa ii satisfaca lui nevoile si nu satisfactia financiara a vanzatorului.



|din pacate asta este situatia actuala a pietei in ro, dar cu criza cred ca profesionistii vor ramane la suprafata.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto