Jump to content



Photo

Din Pacate Inca Un King Furat... si GASIIIT


  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 07 February 2011 - 07:40 PM

Asta seara primesc un telefon de la un om de pe forum care mi-a ramas la suflet dupa intalnirile la care am participat impreuna.
Colegul Gramer mi-a dat doua vesti proaste.
In urma cu doua sambete a avut un necaz incercand sa sara in ajutor unui coleg caruia i s-a oprit motorul si niste caini de la o stana dadeau sa-l atace, i-a luat la fugarit cu atv-ul si din pacate a ajuns cu o roata intr-o zona arata, un complex de imprejurari si si-a fracturat clavicula. Operatie, alea, alea... sad.gif

Astazi, dupa ce a fost plecat din oras, s-a trezit ca atv-ul care-l lasase cuminte in garaj pentru o perioada mai lunga de timp, pana isi revine cu sanatatea, i-a disparut din garaj.
Asadar, vin cu o rugaminte la toata lumea sa deschidem ochii mari cand cumparam piese second, intrebati si voi in stanga si in dreapta poate aflam ceva despre atv.
E un Suzuki KingQuad 750 negru, NT 06 YGC. Ultimele 3 cifre ale seriei de sasiu sunt 118.


Oameni buni, haideti sa facem ceva, sa luam atitudine cumva ca e de jale, deja fenomenul a luat o amploare mult prea mare.

P.S. m-a rugat pe mine sa fac topicul datorita starii de sanatate. Speram sa revina cat mai curand intre noi si speram sa se faca bine cat mai repede si sa fie cu noroc sa isi gaseasca atv-ul.

Edited by d-rive, 07 February 2011 - 08:31 PM.

  • 0

#2 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 07 February 2011 - 10:16 PM

Ce nasol... Sunt curios unde dispar ateurile astes si unde le vand hotii.
Eu unu mereu sunt atent daca vad cate un atv transportat prin trafic.
  • 0

#3 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 07 February 2011 - 10:18 PM

Primul pas e ca sa nu cumparam piese second de la persoane necunoscute.
  • 0

#4 ovico

ovico

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 463 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Ovidiu
  • Telefon:0747 75 70 29
  • Marca ATV:Grizzly
  • Numar ATV:de sibiu

Posted 07 February 2011 - 11:11 PM

nasol.....
insanatosire grabnica gramer.
in curand vom avea nevoie de garaje pazite...
  • 0

#5 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 08 February 2011 - 02:12 AM

nu se mai potolesc frate chiar de loc ranting.gif
  • 0

#6 Auras40

Auras40

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,265 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures
  • Nume real:Auras Lirca
  • Telefon:0742132098
  • Marca ATV:can am,z8
  • Numar ATV:I love my ATV

Posted 08 February 2011 - 02:43 PM

eu am fost in treaba asta mai acum 2 ani imediat si am incercat sa fac mai multe si nu prea am rezolvat nimic in afara ca stiu toata povestea si mor de ciuda ca nu am putut sa fac mai multe. problema incepe de la politia romana care nu face nimic, se intereseaza foarte deloc de treburi din acestea si nici nu cunosc ce e acela un atv sau marcile care sunt , deosebirea intre ele si alte multe, sa nu va spun ca, nu cunosc actele si alte alea, de aceea hoti profita la maxim si ce fura de aici vand acolo si invers. de un traseu am aflat-Bistrita-Tg.Mures-Odorhei-M.Ciuc si stie si politia cu multe amanunte si cu si despre jucatori(uni dintre ei)si tot nu se intampa nimic.,, eu mai am un singur dor'' sa se fure la si uni dintre ei cei cu pozitii si cand au sa se infurie si o sa inceapa a le cauta pote vor esi si altele la iveala( vezi descindere in Maramures), in rest trebuie sa ai noroc sa se impiedice de el sau sa faca un accident cu atv-ul sau sa se dea in primire unul pe altul, ca de cautat nu-l cauta.i-si fac hartogaria pt. pokey.gif in rest D-zeu cu mila.
  • 0

#7 deep dark

deep dark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 336 posts
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Nume real:cristi
  • Telefon:0740860374
  • Marca ATV:am dat kawa...in cautare de urs

Posted 08 February 2011 - 04:14 PM

i-auzi...si in neamt au inceput..si cand ma gandesc ca pe al meu il tineam intr-o curte la vedere cu o sufa d-aia cu cifru penibila pe poarta, putin mai groasa decat cele de legat biciclete. Auras politia nu face mai nimic pentru ca, probabil ca si in neamt, nu ne inghit de nici o culoare. Unul mi-a zis odata ca" atv-urile ar trebui interzise pe drumurile publice".
cele care nu ajung piese ajung inmatriculate probabil pe la primarii cu o factura smen si seria de sasiu modificata. cum zicea si enigme ca si-a rezolvat inmatricularea brutei, avand doar factura, la fel de bine pot rezolva si astia,masluind factura.

Edited by deep dark, 08 February 2011 - 04:15 PM.

  • 0

#8 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 08 February 2011 - 05:02 PM

Deep Dark, eu la-am inmatriculat dupa ce am fost la RAR cu el si l-au verificat. Si eu m-am gandit ca poate e furat, dar nu era smile.gif
  • 0

#9 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 08 February 2011 - 06:27 PM

atata timp cat in romania incurajam achizitia atv-urilor la preturi "atractive" aduse din afara tarii de diversi, fiind constienti ca sunt furate, sau piese second de la persoane fizice necunoscute sau care nu au treaba cu domeniul atv pe bune, nu se va termina cu furtul lor. asa cum fura din afara tarii si le vand aici, la fel fura de aici pentru in afara tarii, de multe ori la comanda. defapt acest lucru nu se va termina niciodata, ca si multe altele.
-oare putem sa oprim "fenomenul" asta? nu cred !
-oare putem sa il mai reducem? posibil, tinandu-ne acareturile bine pazite si blocate in garaj, sau dormim linistiti ... casco (pt furt) ne vegheaza, platim si un pret pt asta dar macar la final nu ramanem cu buza umflata, decat cu gustul amar ca hoti sunt si vor fi mereu
-de cate ori v-a oprit politia cand aveati remorca cu atv dupa voi si v-a cerut talonul atv-ului sa compare seria din el cu seria de pe sasiu ? pe mine niciodata si am facut foarte multe drumuri prin toata tara (si daca ma oprea nu cred ca aveam taloanele la mine) - si aici avem o veriga slaba
-si ce ne facem cu cele neinmatriculate nici macar la primarie? cum le verifica politia? cum le verificam noi daca vrem sa luam unul sh si avem dubii?
pt inmatricularea atv-urilor la politie e mai restrictiva treaba si documentele necesare sunt mai complexe dar pt la primarie ar trebui sa fie obligatorie negatia de la RAR (macar asa poate se mai triaza daca exista o baza de date cu serii furate) - si oameni specializati la RAR si politie care stiu exact unde trebuie stantate seriile de fabrica...uufff e foarte complicat si la noi..."nu stiu d-astea" thumbdown.gif
putem sa dezbatem subiectul mult si bine fara sa ajungem la vreun rezultat, asa ca din pacate o sa mai citim astfel de anunturi, nu ma imbat cu apa rece...vine caldura si isi incep baietasii activitatea mai ales cu scutere asa ca asigurati-le cum puteti mai bine...
  • 0

#10 deep dark

deep dark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 336 posts
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Nume real:cristi
  • Telefon:0740860374
  • Marca ATV:am dat kawa...in cautare de urs

Posted 08 February 2011 - 06:45 PM

enigme stiu oameni carora le-a fost confiscata masina in italia ca fiind furata, ea avand numere de romania deci trecuta prin rar. o cumparase din targ. mai ales la un atv inmatriculat pe primarie..cred ca ar fi mult mai usor chiar si cu negatie rar, mai ales ca e mult mai simplu sa umbli la seriile unui atv. solutia cred ca ramane asigurarea lui intr-un spatiu monitorizat .

Edited by deep dark, 08 February 2011 - 06:48 PM.

  • 0

#11 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 08 February 2011 - 06:52 PM

Am avut scuterul parcat in fata camerei de luat vederi, inregistrarea e la politie...autorii furtului...necunoscuti, nici pana azi nu se stie cine sunt...sau cine stie
foarte nasoala senzatia sa vezi cum fumeaza oamenii linistiti langa lucrul tau, cum taie lantul cu o "gura de lup", cum se uita spre camera fara sa le pese si cum pleaca linistiti cu ceva pe care tu ai muncit si ai dat bani multi...

Edited by monster cat, 08 February 2011 - 06:53 PM.

  • 0

#12 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 08 February 2011 - 08:58 PM

QUOTE (monster cat @ Feb 8 2011, 06:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am avut scuterul parcat in fata camerei de luat vederi, inregistrarea e la politie...autorii furtului...necunoscuti, nici pana azi nu se stie cine sunt...sau cine stie
foarte nasoala senzatia sa vezi cum fumeaza oamenii linistiti langa lucrul tau, cum taie lantul cu o "gura de lup", cum se uita spre camera fara sa le pese si cum pleaca linistiti cu ceva pe care tu ai muncit si ai dat bani multi...


ai filmarea cum au luat scuteru? daca o ai pune-o aici sa o vada lumea ..... niciodata nu stii cum cineva ii recunoaste. ok.gif
  • 0

#13 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 08 February 2011 - 09:07 PM

QUOTE (monster cat @ Feb 8 2011, 06:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
atata timp cat in romania incurajam achizitia atv-urilor la preturi "atractive" aduse din afara tarii de diversi


..cei care incurajeaza achizitia de atv-uri second / importate sunt dealerii nostri de atv-uri cu preturile lor prohibitive...
  • 0

#14 deep dark

deep dark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 336 posts
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Nume real:cristi
  • Telefon:0740860374
  • Marca ATV:am dat kawa...in cautare de urs

Posted 08 February 2011 - 11:36 PM

QUOTE (yanq @ Feb 8 2011, 09:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
..cei care incurajeaza achizitia de atv-uri second / importate sunt dealerii nostri de atv-uri cu preturile lor prohibitive...

corect. precum se poate vedea se poate vinde un cf moto si cu 4200 nu doar cu 5800 cat era odata. si sa nu creada cineva ca la 4200 dealerul respectiv nu castiga nimic..tot ia cateva sute bune..
  • 0

#15 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 09 February 2011 - 12:01 AM

nu va contrazic dar nici nu sunt in totalitate de acord cu voi. dealerul trebuie sa castige ceva ca doar d-aia e firma, cu importatorii e problema. in afara ne uitam la preturi fara tva, aici mai adaugi tva-ul de 24%, transportul, cheltuieli rar (unde e cazul) si mai pui un adaos ca doar sunt taxe si oameni de platit. nu e asa simplu, sunt de acord ca odata erau preturi mari dar erau preturi mari la orice si da, importatorii aveau adaosuri mari dar vindeau mai mult decat acum cand au scazut preturile. si nu neg ca si acum unii au adaosuri mari...
oricum pe 2011 m-am ingrozit ce preturi de achizitie externe au venit la atv-uri dar poate se mai potolesc prin martie-aprilie.
nu asta era subiectul dar daca tot ati deschis vorba...
eu ma refeream la achititii cu preturi "atractive" la atv-urile furate si vandute aici, cand omul il cumpara la un pret de nimic stiind ca e furat nu la cei ce fac comert pe bune cu atv-uri second luate din afara tarii.

Edited by monster cat, 09 February 2011 - 12:02 AM.

  • 0

#16 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 09 February 2011 - 10:04 AM

Deep Dark - al meu e monitorizat 24/24 , ca si proprietatea unde este parcat video + audio...chiar daca taie aia curentul se declansaza alarma si-mi trimite mesaj,sistemul inregistrand in continuare inca 6 zile smile.gif. Pot sa intru de pe blackberry sa vad live ce se intampla...oricand si oriunde + pot accesa inregistrari. PE langa faptul ca e pazit cu ce e pazit...mai am 3 caini, dintre care unul e un ciobanesc caucazian...si daca trece de toate sistemele....mai am un om care ii intampina pe hotomani cu un breneke calibrul 12. PUNCT!
  • 0

#17 deep dark

deep dark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 336 posts
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Nume real:cristi
  • Telefon:0740860374
  • Marca ATV:am dat kawa...in cautare de urs

Posted 09 February 2011 - 12:07 PM

QUOTE (engime007 @ Feb 9 2011, 10:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Deep Dark - al meu e monitorizat 24/24 , ca si proprietatea unde este parcat video + audio...chiar daca taie aia curentul se declansaza alarma si-mi trimite mesaj,sistemul inregistrand in continuare inca 6 zile smile.gif. Pot sa intru de pe blackberry sa vad live ce se intampla...oricand si oriunde + pot accesa inregistrari. PE langa faptul ca e pazit cu ce e pazit...mai am 3 caini, dintre care unul e un ciobanesc caucazian...si daca trece de toate sistemele....mai am un om care ii intampina pe hotomani cu un breneke calibrul 12. PUNCT!

man relax, nu ziceam de al tau. vorbeam in general. la genul asta de monitorizare ma refeream si eu, bine,poate nu atat de drastica totusi. smile.gif dar monitorizarea video ajuta si descurajeaza.
  • 0

#18 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 09 February 2011 - 12:22 PM

si cand te gandesti ca inca mai exista in Romania comunitati in care usa la casa sau poarta nu se incuie niciodata.
  • 0

#19 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 09 February 2011 - 12:38 PM

Si il lasi 2 minute pe marginea forestierului sa intri sa te p%^i in padure...si ti-l ia de acolo cat ai zice peste smile.gif. Daca e sa ti-l fure, nici mama si nici tata sistemelor de protectie nu-i va opri.
QUOTE (engime007 @ Feb 9 2011, 11:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Deep Dark - al meu e monitorizat 24/24 , ca si proprietatea unde este parcat video + audio...chiar daca taie aia curentul se declansaza alarma si-mi trimite mesaj,sistemul inregistrand in continuare inca 6 zile smile.gif . Pot sa intru de pe blackberry sa vad live ce se intampla...oricand si oriunde + pot accesa inregistrari. PE langa faptul ca e pazit cu ce e pazit...mai am 3 caini, dintre care unul e un ciobanesc caucazian...si daca trece de toate sistemele....mai am un om care ii intampina pe hotomani cu un breneke calibrul 12. PUNCT!

  • 0

#20 Esperatul

Esperatul

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Location:Darmanesti, BC
  • Nume real: Esperatul
  • Telefon:07xxxxxxxxx
  • Marca ATV:Suzu KQ 750 AXI

Posted 09 February 2011 - 01:45 PM

Nasol tare. Eu sunt curios cum gasesc hotii astia prazile. De unde stiu ca X are ATV?
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto