Jump to content



Photo

Cfmoto Cf500a

se opreste

  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1 sanyyos

sanyyos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu-Jiu
  • Nume real:Mihai Catalin
  • Telefon:0736099330
  • Marca ATV:CFMoto cf500A (cat china de lung)
  • Numar ATV:GJ 06 AXI

Posted 09 December 2011 - 12:36 AM

gathering.gif Mihai mi-e numele, si sunt proprietarul unui CFMoto cf500, cumparat acum doua zile, la mana a doua, la un pret rusinos de mic, cu un numar de km putin cam mare 12.500 (sper sa nu fie exagerat de mare). tocmai din acest motiv, ma prezint pe forum, si strig cat pot de tare: AJUTOOOR. gathering.gif
E primul meu atv, luat cu niste banuti putini, stransi cu multa greutate, la fel ca majoritatea romanilor.
Nevoie de ajutor am din toate punctele de vedere. Fiind incepator(experienta mea se reduce la maxim 3-4 ore de calarit tractorase, linhai worker in general, si vreo doua quad-uri fara nume) fiind si foarte dezavantajat si de experienta de 11 ani de soferie aproape zilnica... Se pare ca ghidonul e putin altfel decat volanul (duh)
rugamintea mea este urmatoarea, catre cei ce detin un astfel de atv. NU VREAU DE POMANA, VREAU SA INVAT SA TRAIESC SINGUR, DAR AM NEVOIE DE PROFESOR.
1. la ce probleme sa incep sa ma astept la acest atv, in cazul in care proprietarul nu a fost tocmai atent cu jucaria ? cum le pot depista singur, inainte sa ma trezesc cu motoru fumegand in vreun pom, prin padure?
2. reviziile se fac tot la 1000km ca la linhai? ce se schimba la fiecare schimb de ulei?bobina, filtre de aer,bujie, filtru de benzina?
3. nefiind inca dispus sa il calaresc departe de civilizatie din lipsa echipamentului si a increderii in tractoras, la ce trebuie sa fiu atent cand merg cu el pentru a depista eventuale probleme ce pot aparea si ar necesita interventia mecanicului? eu sunt cam paralel cu mecanica, dar nah... sunt roman... invat orice, economie sa fac;))
4. cunoaste cineva pe cineva care vinde piese sh? as fi interesat in prima faza de o carena fata si un far stanga (carena e facuta VARZAAAAAA, iar farul stanga lipseste cu nesimtire). ce baterie ar fi recomandata pentru acest atv? originala sau sa caut altceva? am nevoie si de un troliu (mai tarziu, acum poate sa ma remorchez din vreo parcare, ca am de gand sa fac vreo 200km prin oras, sa nu ma lase naibi vreo chestie pe cocaclauri, departe de civilizatie).
5. in cazul in care o iau pe aratura(drum forestier, padure, porumbul cuiva, orezarie, bla-blabla), pe undeva, unde n-am semnal la mobil, ce ar trebuii sa nu imi lipseasca din dotare, inafara de vreo hartie cu cateva rugaciuni cu efect garantat?smile.gif)
6.ceva atvisti din gorj, eventual si proprietari de cfmoto, avem pe forum? voi ma invatati si eu dau berile (pentru chestiile tehnice, care implica surubareala si alte prostioare, platesc cash, nu in bere).
Multumesc din suflet si plimbari asa cum isi doreste fiecare(noroiase, insorite, cu zapada cat s'ajunga)
o sa revin si cu pozne, dar nu acu ca mi-e rusine de cum arata chior de'un far si cu botu spart.

Edited by sanyyos, 09 December 2011 - 12:37 AM.

  • 0

#2 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 09 December 2011 - 10:09 AM

Salut.
In primul rand sa-l stapanesti sanatos.
Apoi, imi place cum povestesti biggrin.gif

In rest, trebuie sa-l verifici de la A la Z. Sa iei la mana toate alea sa verifici jocuri, sa fie in regula burdufele de la planetare, sa nu ai scurgeri de lichide pe la grupuri, motor, sistem de racire, sistem alimentare cu benzina etc.
Important e ca partea mecanica sa fie foarte buna la un atv, mai putin partea estetica.

In principiu CFmoto e un atv bunut din toate punctele de vedere, imediat mai jos in gama sub japoneze si americane si fiind copie dupa Yamaha Grizzly1 este reusit.

Cand pleci in offroad sa ai un minim de scule la tine, banda izolatoare, niste sarma (da, da, nu rade), trusa sanitara din aia compacta si kit de pana, eventual un compresor din ala mic. Nu ti-ar strica nici o chinga mai lunga chiar daca nu ai troliu.
Pune niste poze cu el si mai vedem cum stau lucrurile.
  • 0

#3 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 09 December 2011 - 10:27 AM

Si nu uita sa-i verifici nivelul uleiului de fiecare data cand pleci in traseu.

Verificarea se face cu motorul rece, pe suprafata plana, nu inclinata.

Nivelul tine-l pe MAX tot timpul.

Ne bucuram ca ai intrat in comunitatea noastra si DA, la fel ca si D-rive, asteptam poze biggrin.gif
  • 0

#4 sanyyos

sanyyos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu-Jiu
  • Nume real:Mihai Catalin
  • Telefon:0736099330
  • Marca ATV:CFMoto cf500A (cat china de lung)
  • Numar ATV:GJ 06 AXI

Posted 10 December 2011 - 02:41 AM

ms mult de sfaturi d-drive. ce motiv as avea sa rad de o bucata de sarma? pana sa-mi iau atv-ul, masina mea de suflet este o dacie din '97... si cand ai dacie, chinezaria e avion la partea de mecanica (de electrica nici nu mai vorbesc)smile.gif). tot carburatie e si break-ul din posesie... doar ca'i pe gpl.
azi pusai mana pe un spray de vopsea, si il adusai la culoarea lui initiala: galbior ca pui de gaina... dar am mai lasat ceva urme de verde, si urmeaza putin negru, ca ma obsedeaza ideea sa am niste dungi pe el... cred ca am un fetish bizar cu zebrele... (daca tot era varza plasticul, macar artist sa zica lumea ca's). urmeaza ITP-ul, ca vechiul proprietar nu a fost interesat de asemenea aberatii biggrin.gif
nevoie mare as avea de'o carena fata si un far stanga. neaparat SH.la 320 de euro faru' si 300 de euro carena, mai bine imi iau jeep (macar nu mi-e frig pe el). ca restul, le pot suporta asa cum sunt, dar astea doua ma rod la suflet.
bucsaraia pare in stare buna... nu se prea tremura bratele si planetarele. vreo doua burdufe au nevoie de inlocuire rapida, la planetare, dar nu stiu ce sfantu' atv-ului sa pun, ca mi-e cam horror cand intru prin magazinele de profil de la mine din targ si zic astia ca mi-am luat OZN cand aud de CFMOTO. se potrivesc alea de la linhai sau ceva asemanator? alea de dacie parca ar fi mult mai groase... (hai mah fratilor, ce naiba, ca sunt o gramada marisoara)...
Scurgeri, pare a nu avea... cel putin, ochiu meu de vultur chior, nu a zarit nimic... ... dar nah... trebuie sa-i schimb uleiul sapt viitoare (pe luni probabil, ca mi-e cam frica sa ma bag in el, pana nu vad mecanicu ce surubareste macar o data), si tare ma bate gandu sa-i fac o spalare cu un jet de apa, sa-l ud pana in gaura fu..... ... ... rtunelor, ca sa il vad si eu la lumina, curatzel si frumusel asa cum n-o mai fo' el... voi cum le faceti frumoase p'ale voastre? jet la spalatorie? sau asteptati sa se usuce noroiul si apoi frumos cu ciocanelu' sa pice singur?

am luat un manual gasit p'aci, prin forum, si m-as prezenta cu el pe la mecanicu meu, intr-o vizita de curtoazie, sa-mi puna si mie la punct partea electrica... sa am si eu semnalizarile in regula, stopuri pe frane, faruri si aberatii din astea sclipacioase, care sa atraga atentia asupra mea cand sunt in trafic si fac fapte nasoale de genul: schimba banda, dat in frane sa nu fu.... .... ... garesc baba, eventual sa fiu chiar si remarcat pe intuneric... (oare daca ma vede nenea garcea fara lumini noaptea, si ii spun ca eu ma ghidez dupa astre, o fi ok? )

inca ceva: voi aveti asigurari la jucarii? ca din ce vazui pe net, asigurarea la el costa cam 200 de euro pe an... ce naiba, ca e atv nu tanc... ma demoraliza complet... cred ca-l bag pe primarie: macar acolo nu ii trebuie itp si pot supravietuii cu carena sparta macar pana la anu...

engime007: ii verificai azi uleiul... ghici ce: aproape n-are... de fapt, de il cauti, e ceva zemos si negru pe acolo... pare si uleios... dar zau ca-i putin rau... sub minim oricum...
ce ulei sa-i bag?!?... motul-motul, dar decare?
  • 0

#5 laurentiu x6

laurentiu x6

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:laurentiu
  • Telefon:0742xxx
  • Marca ATV:cf moto x6
  • Numar ATV:eat my dust!!!

Posted 10 December 2011 - 09:19 AM

Burduf la planetare gasesti pe la piese auto.
Se potriveste de la tico daca nu ma-nseala memoria.
In rest spor la surubarit!
biggrin.gif
  • 0

#6 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 10 December 2011 - 12:25 PM

Motul 7100 10w40.
Burdufe, cum zice si colegul, cred ca merg de Tico si au pret foarte bun.

Spalare cu jetul cat cuprinde dar atentie sa nu dai de foarte aproape prin zone sensibile ca jetul poate si taia.
  • 0

#7 larry

larry

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 500 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita
  • Nume real:Larry
  • Telefon:LG
  • Marca ATV:Grizzly 700
  • Numar ATV:XJA

Posted 10 December 2011 - 08:20 PM

Dupa noua lege ca sa il inmatriculezi la primarie trebuie sa treci mai intai cu el prin RAR sa-i faci ITP-ul. smile.gif Asa ca trebuie sa te puii pe reparat jump.gif

Asigurarea la un yamaha grizzly de 700 cmc pe jumatate de an m-a costat 100 lei.

Pe tine cred ca pe un an ar trebuii sa te duca cam pe la 150 -200 lei maxim.

Cateva firme de asigurari au bagat reduceri pana in noul an, asa ca intereseaza-te. Eventual cauta pe google rca ieftin si calculeaza-l singur acasa sa vezi unde e cel mai convenabil de facut.



Si nu in ultimul rand. sa-l stapanesti sanatos si fara incidente !
  • 0

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 10 December 2011 - 09:43 PM

Eu am platit in luna august 140 RON pentru RCA pe un an tot pentru YAMAHA GRIZZLY 700 inregistrat pe primarie.
  • 0

#9 sanyyos

sanyyos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu-Jiu
  • Nume real:Mihai Catalin
  • Telefon:0736099330
  • Marca ATV:CFMoto cf500A (cat china de lung)
  • Numar ATV:GJ 06 AXI

Posted 10 December 2011 - 09:54 PM

spune-mi, rogu-te mult, la ce firma l-ai facut? ma indoiesc ca e diferenta imensa la asigurare intre primarie si politie... adica... tot rca-ul ala este, zic eu...
  • 0

#10 sanyyos

sanyyos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu-Jiu
  • Nume real:Mihai Catalin
  • Telefon:0736099330
  • Marca ATV:CFMoto cf500A (cat china de lung)
  • Numar ATV:GJ 06 AXI

Posted 10 December 2011 - 10:00 PM

@larry

dar nu vreau sa stau cu el inmatriculat pe primarie. are numere negre. itp-ul e inca valabil, din ce aflai, cam un an... deci am timp sa-l pun la punct...
pe reparat ma pun pentru mine... ca sa nu ma frece nenea garcea ca circul fara far, sau s-o trezii ca o fi dauna de accident, si cine stie cu ce ma mai trezesc in carca...
cred ca in doua saptamani o sa reusesc sa ii fac rost de un far si o carena... pleaca un amic in germania, prin parcurile de dezmembrari... si cine stie:D... poate vine mos craciun cu vreo carena si un far
dar nu ma pot baza pe el, asa ca, si daca gasesc prin romanica ceva, e bun de luat si sunt deschis la oferte (va rog, nu-mi dati link-uri cu preturi de produse noi, ca stau prost cu inima
  • 0

#11 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 10 December 2011 - 10:10 PM

La vremea respectiva l-am facut la ASTRA dar de obicei verific mai intai :http://www.rca-ieftin.ro/ pe acest site varianta care este cea mai confortabila pentru mine.
In functie de diferite promotii diferite societati sunt mai avantajoase.
Cel mai bine verifica singur.
  • 0

#12 larry

larry

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 500 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita
  • Nume real:Larry
  • Telefon:LG
  • Marca ATV:Grizzly 700
  • Numar ATV:XJA

Posted 11 December 2011 - 08:56 AM

Sa speram ca mosu` te rezolva cu masca fata ptr atv smile.gif))biggrin.gif

http://moto-atv-scut...f-10661930.html
  • 0

#13 sanyyos

sanyyos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu-Jiu
  • Nume real:Mihai Catalin
  • Telefon:0736099330
  • Marca ATV:CFMoto cf500A (cat china de lung)
  • Numar ATV:GJ 06 AXI

Posted 11 December 2011 - 01:51 PM

ms mult, dar un far pe stanga si carena fata ar fi prioritatea acum pe parte cosmetica. restul, sunt mai putin importante...carena o am, dar e sparta destul de urat in zona farului, pe stanga
  • 0

#14 Stoica Mihai

Stoica Mihai

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 431 posts
  • Gender:Male
  • Location:Poeni - Teleorman
  • Nume real:Stoica Mihai
  • Telefon:0729546316
  • Marca ATV:Arctic Cat 650 H1
  • Numar ATV:TR Poeni 451

Posted 11 December 2011 - 01:58 PM

Pune si tu niste poze sa vedem cum arata atv-ul

Edited by Stoica Mihai, 11 December 2011 - 01:58 PM.

  • 0

#15 sanyyos

sanyyos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu-Jiu
  • Nume real:Mihai Catalin
  • Telefon:0736099330
  • Marca ATV:CFMoto cf500A (cat china de lung)
  • Numar ATV:GJ 06 AXI

Posted 11 December 2011 - 04:13 PM

o sa ma ocup zilele astea si de pozne... maine-poimaine, promit
  • 0

#16 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 11 December 2011 - 11:07 PM

Inca o regula e sa nu te aventurezi singur. Se pot intampla multe si chiar daca telefonul are semnal tot e greu sa explici prin telefon in ce vagauna te-ai bagat. Ca sa nu mai zic ca daca n-ai semnal sau baterie, esti singur si s-a intamplat ceva... supravietuitorul Bear Grylls de pe Discovery scrie pe tine.
Si nici nu e fun sa te dai singur. Gaseste-ti pe cineva prin preajma.

  • 0

#17 sanyyos

sanyyos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu-Jiu
  • Nume real:Mihai Catalin
  • Telefon:0736099330
  • Marca ATV:CFMoto cf500A (cat china de lung)
  • Numar ATV:GJ 06 AXI

Posted 13 December 2011 - 01:07 AM

ce dumnezeul planetarei sa caut singur prin padure? poate peste vreo 2000 de km, cand o sa fiu macar 75% pe dracovenia asta si o sa am o banuiala ca nu ii crapa ceva in pustietate... mai ales ca am un talent inascut sa ma ratacesc chiar si prin casa, iar belele trag la mine chiar si cand sunt cu altii in masina:))
  • 0

#18 sanyyos

sanyyos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu-Jiu
  • Nume real:Mihai Catalin
  • Telefon:0736099330
  • Marca ATV:CFMoto cf500A (cat china de lung)
  • Numar ATV:GJ 06 AXI

Posted 20 December 2011 - 05:20 PM

mai vin si eu cu o rugaciune (rugaminte, dorinte, cum vreti voi sa-i spuneti). ma puteti indruma catre un magazin (fie el si on-line), de unde pot gasii rulmentii pentru rotile spate? dac3055w (sau dac30550032) e numele lui, marime 30x55x32mm, iar la atvrom, pretul e muuult prea mare (45 de euro, pentru un rulment, mi se pare fantastic de mult)
  • 0

#19 PiltZu

PiltZu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia
  • Nume real:PiltZu
  • Telefon:Iphone 4s
  • Marca ATV:CFmoto 520MAX HUNTER
  • Numar ATV:AB 69 STF

Posted 21 December 2011 - 02:43 AM

Nu stiu exact ce rulmenti sunt cei de pe spate, dar daca sunt rulmenti obisnuiti poti incerca la magazinele care vand cuie, piulite, suruburi etc. de toate marimile si felurile, ar trebui sa fie si rulmenti (sau sa aduca pe comanda).
Fie mergi cu codul sau cu rulmentull ca sa-l masoare cu sublerul si sa iti comande ceva asemanator din cataloagele lor (daca nu au pe stoc).
Bafta! Asteptam poze cu tractorasul! tongue.gif
  • 0

#20 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 21 December 2011 - 09:43 AM

@sanyyos - Rulmenti roata AllBalls la 105RON bucata.

@PiltZu - Rulmentii industriali au alte caracteristici fata de rulmentii auto (si asta se aplica si la ATV).
  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: se opreste

Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto