Jump to content



Photo

Suspensii Linhai


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 07 May 2007 - 10:18 PM

Ma bate gandul de ceva vreme sa modific suspensiile de la Linhai, cele originale incep sa se inmoaie si si-au pierdut din elesticitate (care de altfel nu prea exista de la inceput....).
Aveti careva idee daca sunt modele care se potrivesc la Linhai sau daca telescoapele originale se pot "reincarca" ? - nu le-am desfacut sa vad daca sunt sau nu capsate!
  • 0

#2 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 08 May 2007 - 06:14 AM

Suspensia pe spate se regleaza in mai multe trepte.
  • 0

#3 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 08 May 2007 - 10:02 AM

Stiu de aia de pe spate, o am reglata pe minim si e ok, problema e in fata.
O mare parte din uzura (trosnete si trancanelile care apar la Linhai in timp) este generata de suspensie care nu preia suficient din socurile din teren.
Ma gandesc macar arcurile sa le schimb dar nu prea e recomandata desperecherea arcului de telescop si oricum nu stiu ce arc se potriveste, eventual de la un alt model...
Oare modelele mai noi au o altfel de suspensie ?
  • 0

#4 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 08 May 2007 - 09:09 PM

sfatul meu e sa lasi suspensiile asa cum au fost gandite , din cand in cand sa mai ungi bucsele din capetele telescoapelor pe fatza , asta e secretul...
si scapi de trosnete si scartait....
  • 0

#5 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 08 May 2007 - 10:20 PM

Multam de sfat, toata lumea mi-a zis azi sa stau cuminte cu suspensiile ca nu pot sa reinventez Linhaiul crazy.gif
Cum ajung la bucsele alea (inca nu am desfacut nimic), trebuie sa dau jos telescoapele sau merge si din exterior?
  • 0

#6 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 09 May 2007 - 07:19 AM

Nu trebuie sa dai jos telescoapele.Comprimi arcurile(poti folosi cate 2 chingi cu strangere rapida),suspenzi rotile din fata si desfaci piulitele din capatul amortizoarelor.Amortizoarele vor cobora si ai acces la bucsi.Sufli cu aer comprimat sau le scoti si le cureti,apoi le ungi.Eu am folosit o vaselina pentru rulmenti.
De asemenea ar fi bine sa cureti si sa gresezi capetele de bara si coloana de directie(in partea de sus ai un gresor)
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto