Jump to content



Photo

Nelamurire..


  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1 cipryatv

cipryatv

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Geangu Ciprian Florin
  • Telefon:0788888888
  • Marca ATV:alta

Posted 21 January 2013 - 07:39 PM

Salutare colegi..am un atv chinezesc de 110 fara acte,am 17 ani. Intrebarea mea este daca am voie sa merg cu el? Pot sa il inscriu la primarie?
  • 0

#2 ionescu liviu

ionescu liviu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 149 posts
  • Nume real:ionescu liviu gabriel
  • Telefon:0720195582
  • Marca ATV:Arctic Cat 400 H1

Posted 21 January 2013 - 07:46 PM

Poţi să îl înscrii dar nu ai voie sa mergi cu el. De la 18 ani ai voie şi asta cu permis B.
  • 0

#3 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 21 January 2013 - 08:55 PM

QUOTE (ionescu liviu @ Jan 21 2013, 07:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Poţi să îl înscrii dar nu ai voie sa mergi cu el. De la 18 ani ai voie şi asta cu permis B.

as adauga
Fara permis SAU fara a fi inmatriculat, nu ai voie sa circuli cu el pe drumuri publice, nici macar pe cel de pamant de la tara marcat la primarie ca drum public.
Pe coclauri in schimb, ai voie sa te dai si fara permis si neinmatriculat.

Asa ca - vant din fata si praf in spate smile.gif !
Si sa ne arati niste poze !
  • 0

#4 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 21 January 2013 - 10:47 PM

De acord cu ce au spus colegii de mai sus si asi completa ca nici la primarie nu il poti inregistra fara a detine acte de provenienta pe el.
Deci plimbari lungi si dese pe campuri, dealuri etc. unde nu te intreaba nimeni.
Incearca sa nu calci pe drumuri publice ca este grav daca te prinde.
  • 0

#5 cosminking

cosminking

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Location:Campulung-Muscel
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0756815484
  • Marca ATV:KingQuad700

Posted 24 January 2013 - 06:57 PM

din cate stiu eu mai nou la primarie nu se mai poate inscrie nimic peste 50 cc
  • 0

#6 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 24 January 2013 - 07:20 PM

Trebuie sa te contrazic eu l-am avut inscris pe Primaria Municipiului Brasov iar mai nou m-am mutat si l-am inscris in alt oras unde m-am mutat tot pe PRIMARIE fara nici o relatie sau pila.
Asta se intampla ieri si ATV-ul meu este de700 cm.
Repet dar iti trebuie acte de provenienta. Mai reciteste postarile referitoare la inmatriculari.
  • 0

#7 cosminking

cosminking

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Location:Campulung-Muscel
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0756815484
  • Marca ATV:KingQuad700

Posted 24 January 2013 - 08:22 PM

te cred nu te contrazic dar asta inseamna ca totul este in functie de primarie,caci animalele astea de la primaria din zona mea nici nu au vrut sa auda de asa ceva, chiar si cu interventii la primar.Cum iti explici ca si primaria a fost nevoita sa isi inscrie propriul tractor la politie,chiar nu puteau sa il bage pe comuna ca utilaj agricol? pt chrys:tu cum il ai bagat la primarie ca utilaj agricol,motociclu de 49cc sau cum? ms
  • 0

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 24 January 2013 - 11:25 PM

cosminking hai sa incerc sa te lamuresc:
1) In primul rand am factura de cumparare al ATV-ului de la fostul proprietar care era o societate. (ATV_ul fiind second hand nu nou)
In locul facturii cred ca echivalent este si contractul de vanzare cumparare (ca la auto)
Deci iti trebuie un act de provenienta.
2)De la Registrul Auto cu ATV-ul si actele de provenienta trebuie sa obtii: ATESTAT TEHNIC ( pe vremuri se chema negatie RAR )
Pe Atestatul meu tehnic scrie: categorie : Masina autopropulsata pentru lucrari (in cazul meu )
caroserie : ATV
marca : Yamaha
tip : Grizzly
etc,etc........date tehnice greutate,mase, dimensiuni,putere, ......+poza.
in baza acestor acte + ceva taxe modice am obtinut un certificat de inregistrare (echivalent talon auto) si o placuta de de numar cu scris negru pe fundal galben.
Singurul lucru mai greu a fost ca vroiau sa imi dea o placa de numar mare cat de tractor sau remorca si a trebuit sa insist sa imi dea una mica de scuter.
Dupa acestea iti mai trebuie asigurare RCA si verificare ITP.
Daca obtii tot ce ti-am spus si ai permis de conducere poti circula linistit pe drumurile publice.
Succes.

  • 0

#9 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 25 January 2013 - 09:00 AM

@CosminKing: Daca primaria si-a inmatriculat tractorul la politie este pentru ca legea spune ca se inregistriaza ( a se intelege inmatriculeaza ) pe primarie sau consiliile locale acele autovehicule ca NU se supun inmatricularii la politie. Deci daca se poate la politie atunci trebuie sa inmatriculezi la politie. Cum afli daca se poate - simplu - de la RAR - carte de identitate vs atestat tehnic.

@Chrys: Deci chiar daca esti inmatriculat pe primarie, tot ai nevoie de ITP ? Hmmm ... eu stiam ca nu ...
  • 0

#10 fabian

fabian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 posts
  • Gender:Male
  • Location:Anina
  • Nume real:fabian
  • Telefon:075.......
  • Marca ATV:Honda
  • Numar ATV:no number

Posted 25 January 2013 - 09:14 AM

QUOTE (CHRYS @ Jan 24 2013, 11:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cosminking hai sa incerc sa te lamuresc:
1) In primul rand am factura de cumparare al ATV-ului de la fostul proprietar care era o societate. (ATV_ul fiind second hand nu nou)
In locul facturii cred ca echivalent este si contractul de vanzare cumparare (ca la auto)
Deci iti trebuie un act de provenienta.
2)De la Registrul Auto cu ATV-ul si actele de provenienta trebuie sa obtii: ATESTAT TEHNIC ( pe vremuri se chema negatie RAR )
Pe Atestatul meu tehnic scrie: categorie : Masina autopropulsata pentru lucrari (in cazul meu )
caroserie : ATV
marca : Yamaha
tip : Grizzly
etc,etc........date tehnice greutate,mase, dimensiuni,putere, ......+poza.
in baza acestor acte + ceva taxe modice am obtinut un certificat de inregistrare (echivalent talon auto) si o placuta de de numar cu scris negru pe fundal galben.
Singurul lucru mai greu a fost ca vroiau sa imi dea o placa de numar mare cat de tractor sau remorca si a trebuit sa insist sa imi dea una mica de scuter.
Dupa acestea iti mai trebuie asigurare RCA si verificare ITP.
Daca obtii tot ce ti-am spus si ai permis de conducere poti circula linistit pe drumurile publice.
Succes.



Sunt in totalitate de acord cu tine,in legatura cu toate cele enumerate...eu am obtinut acel ATESTAT TEHNIC cu:declaratie notar pe proprie raspundere ca nu este furat si este cumparat de pe piata libera,contract vanzare-cumparare si 650 lei in buzunar.

Am luat acel atestat de la RAR(care dupa cum ai spus si tu are poza)impreuna cu talonul ITP val. 2 ani,cerere pt inregistrare primarie scrisa de mana,si o copie a legii care permite acestor utilaje(ATV-uri)inregistraea lor la primarie si tot nu am reusit sa-l inregistrez la primarie pt ca ei nu au mai facut astfel de lucruri si ca este capacitatea prea mare(750 cm a fost in cazul meu...Brute Force)....

Deci depinde de la o primarie la alta,si de capacitatea lor de a judeca,capacitate care trebuie sa recunoastem,lipseste la foarte multe persoane din diferitele primarii ale tarii noastre dragi thumbdown.gif
  • 0

#11 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 25 January 2013 - 11:41 AM

iusau :...... de anul trecut s-a schimbat ceva in lege si este necesar ITP si la cele inregistrate pe primarie.
la noi in Brasov ITP la cele inreg. pe primarie se poate face doar la sediul central al RAR. si nu la statiile ITP.

fabian:.... ai dreptate depinde de la o primarie la alta si de capacitatea de intelegere a functionarilor respectivi.
Dupa cum am mai spus nici in municipiul Brasov (unde adresa de domiciliu o aveam chiar in centrul istoric ) si nici in alt oras in care am acuma domiciliul nu am avut probleme in acest sens.
Mai mult de anul acesta in mun. Brasov se plateste impozit si pe cele inregistrate, iar in orasul din jud. Brasov in care domiciliez eu acum nu se plateste impozit pentru acestea.
Mai precizez ca impozitele auto sint mult mai accesibile in alte orase decat in Municipii.
  • 0

#12 bazzu

bazzu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ilfov
  • Nume real:Marius
  • Telefon:cu fise
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 700r
  • Numar ATV:galben cand nu e noroit !

Posted 25 January 2013 - 06:09 PM

Fabian ar trebui sa-i explici situatia ta juristului de la primarie, cu functionarii nu obtii decat migrene. Dute cu toate actele inclusiv legea care-ti da acest drept de a-ti inregistra atv-ul si explica-i situatia + ca mai sunt sute de atv-uri inregistrate in baza aceluiasi articol. Pentru ca ei iti limiteaza dreptul de a-ti inregistra atv-ul ar trebui sa le faci putin show, sa auda toata lumea din primarie ca n-au nici o treaba dpdv profesional cu postul platit din banii populatiei si ca o sa trimiti o reclamatie primariei si cosiliului judetean datorita gradului de incompetenta profesionala de care dau dovada + judecata pentru privarea drepturilor. Daca n-au facut nimanui pana acum ei ce or sa faca ? Nu o sa aplice legea ca sunt ei batuti in cap ? Un tractor are motorul de mii de cm cubi si tot la consiliul local se inregistreaza, in baza aceluiasi articol de lege deoarece NU SE SUPUNE IMATRICULARII asadar trebuie INREGISTRAT explica-le si diferenta dintre inmatriculat si inregistrat, ca sigur nu o cunosc.
"Ordin nr. 1501/2006
privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor

Art. 23. - (1) Se înregistrează de către consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun înmatriculării, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi troleibuzele omologate, potrivit legii, de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român", precum şi tramvaiele, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care nu păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi vehiculele cu tracţiune animală."

  • 0

#13 fabian

fabian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 posts
  • Gender:Male
  • Location:Anina
  • Nume real:fabian
  • Telefon:075.......
  • Marca ATV:Honda
  • Numar ATV:no number

Posted 25 January 2013 - 06:36 PM

Mariuse tata...am fost si juristului,care a fost atat de competent incat a facut doar pagube primariei si a fost zburat din functie hysterical.gif ...si oricum nu imi era frica ca ma prinde careva ,dar am vrut sa fiu si eu in regula ca tot omu cinstit.

Cat despre situatia mea,nu ma mai intereseaza,deoarece am dat intre timp utilajul crybaby.gif ,dar sper pana in iarna cel tarziu sa remediez acest lucru gathering.gif ...
  • 0

#14 bazzu

bazzu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ilfov
  • Nume real:Marius
  • Telefon:cu fise
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 700r
  • Numar ATV:galben cand nu e noroit !

Posted 25 January 2013 - 07:12 PM

De dat l-ai dat, dar daca iti pica pe ceva neimatriculabil care-si merita fiecare cent, ce o sa faci ? Renuntarea nu e o solutie, ci un compromis pe care l-ai facut datorita mintilor incuiate ale functionarilor, neuronii lor fiind lipsiti de orice activitate electrica ! Eu nu renuntam asa usor, preferam sa mediatizez cazul astfel pierind plevele de pe scaunele ghiseelor ! Renuntand, niciodata nu vom avea parte de remaniere ci din contra !
  • 0

#15 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 25 January 2013 - 08:06 PM

fabian spune-mi si mie ce scria in Atestatul Tehnic la ATv-ul tau la categorie, caroserie etc...? sa vedem poate aici a fost diferenta unde ai avut probleme.
Pe de alta parte dau dreptate lui bazzu la primarie se inregistreaza si tractoare ,excavatoare,remorci,etc cu numere galbene fara probleme unde nu se mai pune probleme cm.
fabian in cazul tau inteleg ca acea primarie nu a inregistrat nici un vehicul...........?
  • 0

#16 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 25 January 2013 - 11:08 PM

Aceeasi situatia si la Sibiu, astia nu vor sa inmatriculeze atv-uri. Tractoare, masinute au inmatriculate, dar atv-uri nu vor in ruptul capului, desi legea spune ca se pot inmatricula.
Uite un articol din ziar ca sa vedeti ca nu vorbesc prostii:
http://adevarul.ro/l...0dfe/index.html

Edited by sorinok, 25 January 2013 - 11:14 PM.

  • 0

#17 fabian

fabian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 posts
  • Gender:Male
  • Location:Anina
  • Nume real:fabian
  • Telefon:075.......
  • Marca ATV:Honda
  • Numar ATV:no number

Posted 26 January 2013 - 01:19 AM

Pun o poza pe care o mai am in PC...

Pe acest act si un talon cu ITP valabil 2 ani,platisem 650 lei sad.gif

Attached Files


Edited by fabian, 26 January 2013 - 01:20 AM.

  • 0

#18 bazzu

bazzu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ilfov
  • Nume real:Marius
  • Telefon:cu fise
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 700r
  • Numar ATV:galben cand nu e noroit !

Posted 26 January 2013 - 11:38 AM

Acel atestat este perfect legal si tine loc de carte de identitate, RAR ti-a incardat atv-ul ca utilaj pentru lucrari, art 23 descrie foarte explicit ca "Se înregistrează de către consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun înmatriculării, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări", consiliul local trebuia sa aiba in baza unei hotarari lista cu actele necesare privind inregistrarea masinilor ce nu se supun inmatricularii, iar in baza actelor tale sa-ti inregistreze ultilajul.
  • 0

#19 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 26 January 2013 - 03:53 PM

Uite fabian iti trimit si eu atestatul meu tehnic cu care l-am iregistrat sa vezi ca este identic cu al tau.

Attached Files


  • 0

#20 bazzu

bazzu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ilfov
  • Nume real:Marius
  • Telefon:cu fise
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 700r
  • Numar ATV:galben cand nu e noroit !

Posted 26 January 2013 - 04:04 PM

La fel este si al meu, Fabian nu are trecut numarul de axe franate, dar nu asta e problema.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto