Jump to content



Photo

Primul Atv


  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1 crotalos

crotalos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:geo
  • Marca ATV:inca nu

Posted 06 February 2013 - 01:41 PM

Buna ziua, as dori ceva pareri in privinta achizitionarii unui ATV. Ideea este ca mi-as dori ceva pentru fun, gen urcat dealuri, plimbari padure si in acelasi timp nu dupa prima plimbare primul service. Bugetul ar fi cam pana in 1500 d euro, nu ma intereseaza neaparat ceva nou. M-ar interesa ceva, cred, cu o capacitate de 200-250 cc. Noua lege preveede ca trebuie sa detii categoria B pentru ATV? Si ce pareri aveti despre ATVśrile chinezesti de la FirstBike.ro ? Multumesc Anticipat

Edited by crotalos, 06 February 2013 - 01:42 PM.

  • 0

#2 makavelli

makavelli

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Nume real:George Apetrei
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:Inca nu am

Posted 06 February 2013 - 04:35 PM

Salut! Si eu ca si tine sunt nou pe forum si cat se poate de incepator, dar din ce am mai citit stiu ca baietii nu recomanda nici un fel de atv de la first bike sau de la vre-o firma de genul buyang. Din cate stiu eu la banii acestia poti sa-ti iei un linhai worker second hand, dar sa nu te astepti sa fie intr-o conditie exceptionala. Dupa parerea mea ar trebui sa mai strangi macar 500 de euro si apoi sa mai cauti. Iti doresc multa bafta si daca am gresit vre-o informatie din cele date, sper sa ma corecteze colegii nostri.
  • 0

#3 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 07 February 2013 - 12:24 AM

Salut !

Sunt de accord cu George - mai bine mai astepti sa iti poti lua macar un Linhai intretinut, neaparat 4x4 - probabil pe la 2000-2500 euro cu putin noroc.
Problema cu cele chinezesti ( a.k.a fabricate in Germania ) si foarte ieftine de pe diferite site-uri este ca nu faci decat sa te alegi cu o groaza de nervi si batai de cap.
Spun asta pentru ca sunt mai putin fiabile si pe langa asta nu vei gasi piese pentru ele , ajungand la improvizatii de tot felul ...

Si eu am astetat mult, mai mult decat crezi, pana sa imi permit un atv bun. Merita ! Il intretii cum trebuie, il folosesti cu bun simt si te dai cat vrei fara probleme.
Exista si o parte buna cu asteptatul: ajungi sa cunosti mai bine marcile - te mai dai cu unu altu pe la prieteni, inchiriezi, probezi ca sa iti faci si tu o parere cam ce ti-ar placea. Urmarind forumul poti prinde o oportunitate pentru un atv intretinut si la un pret care sa iti convina.

Bafta !

Edited by iusau, 07 February 2013 - 12:24 AM.

  • 0

#4 crotalos

crotalos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:geo
  • Marca ATV:inca nu

Posted 07 February 2013 - 12:32 AM

Pana prin iulie am timp sa ma gandesc, un linhai 300 daca as gasi undeva la maxim 2000 de euro mi-ar placea foarte mult. Cam ce alte costuri as avea pe langa cei 2000 de euro? inmatriculat, asigurare etc..multumesc pentru sugestii

si apropo, la ATV este sufiecient permis categoria B?

Edited by crotalos, 07 February 2013 - 12:34 AM.

  • 0

#5 ovico

ovico

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 463 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Ovidiu
  • Telefon:0747 75 70 29
  • Marca ATV:Grizzly
  • Numar ATV:de sibiu

Posted 07 February 2013 - 09:02 AM

da, este suficient categoria B , deja gasesti linhai 4x4 la 1500 daca cauti pe net...bafta
  • 0

#6 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 07 February 2013 - 09:25 AM

@crotalos - in bugetul asta mecanic scrie pe tine, ai sa desfaci si surubaiesti la o chinezarie mai mult decat ai sa mergi cu el. Mai strange ceva bani si stai deoparte de jucariile galbejitilor.
  • 0

#7 florinboldesti

florinboldesti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:boldesti-scaeni
  • Nume real:grosu florin
  • Telefon:0720070518
  • Marca ATV:linhai 300 4x4
  • Numar ATV:galbejit

Posted 07 February 2013 - 12:37 PM

Sunt de acord cu Danutlupu si eu am avut Linhai 4x4 si sincer iti spun ieseam o duminica in padure dupa aceea 2 saptamani reparam la el. thumbdown.gif
Daca toti vrei atv parerea mea este sa cauti un Cf moto este mai fiabil decat linhai. Eu astept sa mai strang banuti si tot spre un CF moto ma indrept.
Acum ma dau cu un CF de imprumut de la un prieten si sunt foarte multumit de el cum merge.
  • 0

#8 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 07 February 2013 - 06:10 PM

QUOTE (makavelli @ Feb 6 2013, 04:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salut! Si eu ca si tine sunt nou pe forum si cat se poate de incepator, dar din ce am mai citit stiu ca baietii nu recomanda nici un fel de atv de la first bike sau de la vre-o firma de genul buyang. Din cate stiu eu la banii acestia poti sa-ti iei un linhai worker second hand, dar sa nu te astepti sa fie intr-o conditie exceptionala. Dupa parerea mea ar trebui sa mai strangi macar 500 de euro si apoi sa mai cauti. Iti doresc multa bafta si daca am gresit vre-o informatie din cele date, sper sa ma corecteze colegii nostri.

ai avut tu buyang de vorbesti ? sau din auzite vorbesti asa pe forum in necunostinta de cauza ?!
Eu am avut atv buyang si am fost foarte multumit de fiabilitate si cum se comporta in off-road si e multttttttt peste linhai la tot ce vrei ,l-am folosit fara sa-l menajez si n-au fost probleme.
Eu recomand buyang 300 sau 550 thumbup.gif
  • 0

#9 makavelli

makavelli

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Nume real:George Apetrei
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:Inca nu am

Posted 07 February 2013 - 06:52 PM

QUOTE (valentinos99 @ Feb 7 2013, 06:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ai avut tu buyang de vorbesti ? sau din auzite vorbesti asa pe forum in necunostinta de cauza ?!
Eu am avut atv buyang si am fost foarte multumit de fiabilitate si cum se comporta in off-road si e multttttttt peste linhai la tot ce vrei ,l-am folosit fara sa-l menajez si n-au fost probleme.
Eu recomand buyang 300 sau 550 thumbup.gif

Exact cum am scris mai sus...nu detin nici un fel de atv...deocamdata strang bani pentru achizitionarea unuia. Eu mi-am dat cu parerea din ce am mai citit pe forum. Marea majoritate au avut o astfel de parere despre genul asta de atv. Mentionez ca asta am citit pe forum, nu am nimic cu marca in sine deoarece nu o cunosc. In al 2lea rand e un forum unde iti poti exprima opinia, deci pot vorbi liber daca asa cred eu de cuviinta!
  • 0

#10 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 07 February 2013 - 07:07 PM

QUOTE(makavelli @ Feb 7 2013, 06:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Exact cum am scris mai sus...nu detin nici un fel de atv...deocamdata strang bani pentru achizitionarea unuia. Eu mi-am dat cu parerea din ce am mai citit pe forum. Marea majoritate au avut o astfel de parere despre genul asta de atv. Mentionez ca asta am citit pe forum, nu am nimic cu marca in sine deoarece nu o cunosc. In al 2lea rand e un forum unde iti poti exprima opinia, deci pot vorbi liber daca asa cred eu de cuviinta!


De acord , dupa cum am mai spus aici este un forum unde fiecare isi poate exprima parerea personala chiar cu riscul ca aceasta sa nu coincida cu a altor membii ai forumului.
Tocmai din aceste discutii ,analizand argumentele pro si contra a fiecaruia putem desprinde ideile cele mai bune si ne putem face o parere cat mai obiectiva asupra produsului , in cazul acesta.
Singura conditie este sa se foloseasca un limbaj civilizat . Multumesc.
  • 0

#11 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 07 February 2013 - 07:20 PM

Multumim !


Edited by iusau, 07 February 2013 - 07:27 PM.

  • 0

#12 makavelli

makavelli

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Nume real:George Apetrei
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:Inca nu am

Posted 07 February 2013 - 07:48 PM

Multumim CHRYS pentru interventie si pentru explicatia mai amanuntita.
  • 0

#13 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 07 February 2013 - 08:39 PM

ideea era simpla ,am avut cam 2 ani atv buyang 300 4x4 si am fost foarte incantat eu si cei cu care am iesit pe trasee si e aiurea sa vb careva negativ daca nu s-a dat cu acest tip de atv iar in concluzie am vrut sa iau tot buyang 550 dar a fost problema cu transportul si am cumparat new force thumbup.gif

Fara suparare ,nu vreau sa supar pe nimeni ci doar completez necunostinta despre aceasta marca
  • 0

#14 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 07 February 2013 - 08:45 PM

spor la cumparat iar ca parere de la mine fugi de marca linhai superstition.gif
  • 0

#15 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 07 February 2013 - 08:59 PM

uite aici o mica comparatie cum urca buyang si cum moare linhai care ba cupleza ba nu cupleaza 4x4 (tin sa precizez ca buyang-ul avea kolometri dublu fata de linhai)




concluziile le puteti trage singurei rolleyes.gif
  • 0

#16 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 07 February 2013 - 09:06 PM

dupa ce n-a urcat linhaiul am incercat sa urc prin acelasi loc in treapta r si a urcat fara probleme

priviti:

  • 0

#17 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 07 February 2013 - 09:39 PM

QUOTE(valentinos99 @ Feb 7 2013, 08:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
uite aici o mica comparatie cum urca buyang si cum moare linhai care ba cupleza ba nu cupleaza 4x4 (tin sa precizez ca buyang-ul avea kolometri dublu fata de linhai)




concluziile le puteti trage singurei rolleyes.gif



Exact ce spuneam contrazicerile bazate pe argumente sunt cele mai elocvente si de necontestat, din care avem de invatat.

Edited by CHRYS, 07 February 2013 - 09:40 PM.

  • 0

#18 crotalos

crotalos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:geo
  • Marca ATV:inca nu

Posted 07 February 2013 - 10:44 PM

Intradevar dupa multa documentatie si mult navigat am ajuns sa nu stiu ce vreau...smile.gif)
 


Edited by crotalos, 20 February 2016 - 09:12 AM.

  • 0

#19 fabian

fabian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 posts
  • Gender:Male
  • Location:Anina
  • Nume real:fabian
  • Telefon:075.......
  • Marca ATV:Honda
  • Numar ATV:no number

Posted 08 February 2013 - 12:03 AM

QUOTE (crotalos @ Feb 7 2013, 10:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Intradevar dupa multa documentatie si mult navigat am ajuns sa nu stiu ce vreau...smile.gif)



Parerea mea...si sper sa nu fie cu suparare...daca nu poti strange mai multi banuti...ia-ti mai bine un cross sau un enduro(asta daca vrei intr-adevar sa te plimbi prin paduri).

Deoarece...daca nu mai dispui si de alti bani...vei sta mult cu el pe dreapta,piesele sunt scumpe pt ATV-urile de marca,pt cele chinezesti sunt intr-adevar mai ieftine...dar daca se strica des si mult smile.gif tot in paguba iesi...si in + de asta vei avea parte de mai multe dezamagiri decat satisfactii...REPET...e doar parerea mea,si spun asta deoarece nici eu nu sunt om de bani gata si stiu cat de greu se aduna banutii...Daca totusi iti doresti ATV,fa cumva si strange-ti mai multi bani,iar cu 2500-3000 iti poti lua un CF-Moto de 500 sau un TGB 425(care dupa vazute si auzite sunt destul de bune)...3000-3500 iti gasesti un Brute Force care te va da pe spate gathering.gif ...

Ma mai repet odata...daca 1500 e tot bugetul tau...nu-i arunca pe un ATV...ia-ti mai bine o masina....Fara suparare si sincer iti doresc MULTA bafta...
  • 0

#20 crotalos

crotalos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:geo
  • Marca ATV:inca nu

Posted 08 February 2013 - 12:11 PM

QUOTE (fabian @ Feb 8 2013, 12:03 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Parerea mea...si sper sa nu fie cu suparare...daca nu poti strange mai multi banuti...ia-ti mai bine un cross sau un enduro(asta daca vrei intr-adevar sa te plimbi prin paduri).

Deoarece...daca nu mai dispui si de alti bani...vei sta mult cu el pe dreapta,piesele sunt scumpe pt ATV-urile de marca,pt cele chinezesti sunt intr-adevar mai ieftine...dar daca se strica des si mult smile.gif tot in paguba iesi...si in + de asta vei avea parte de mai multe dezamagiri decat satisfactii...REPET...e doar parerea mea,si spun asta deoarece nici eu nu sunt om de bani gata si stiu cat de greu se aduna banutii...Daca totusi iti doresti ATV,fa cumva si strange-ti mai multi bani,iar cu 2500-3000 iti poti lua un CF-Moto de 500 sau un TGB 425(care dupa vazute si auzite sunt destul de bune)...3000-3500 iti gasesti un Brute Force care te va da pe spate gathering.gif ...

Ma mai repet odata...daca 1500 e tot bugetul tau...nu-i arunca pe un ATV...ia-ti mai bine o masina....Fara suparare si sincer iti doresc MULTA bafta...



Multumesc pentru sinceritate, problema cu stricatul la ATV-uri incepe sa ma puna pe ganduri...nu vreau sa investesc prea multi bani intr-un ATV la cumparare iar dupa ce am citit si aici pe forum in posturi si in diferite alte locuri descopar ca o sa cheltuiesc multi bani dupa achizitionarea lui...in cautarea mea de offroad am de ales intre ATV si Cross, asa ca pana la urma o sa vad care e cea mai convenabila pret-satisfactie smile.gif, multumesc pentru pareri.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto