Jump to content



Photo

ATV-uri pentru incepatori


  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 12 October 2006 - 09:14 PM

Sunt prins de microbul ATV-urilor de foarte putin timp! Vreau sa-mi cumpar unul! Unul mare (Bombardier 400) sau 2 mai mici (Linhai 4x4)! S-ar incadra in acelasi buget! Pentru ca sa mai capat mancare calda si ca sa nu dorm pe pres afara ... in toate aceasta aventura trebuie sa o iau si pe sotia mea! De aici ideea cu unul mare sau 2 mai mici si mai ieftine! Voi cum ati proceda in locul meu? Prietenele/sotiile voastre cum se impaca cu pasiunea voastra? Participa si ele sau doar o accepta?

Foarte important pentru mine, care sunt incepator, sunt garantia si service-ul! Eu cred ca la Bombardier problemele ar fi mai putine (numele imi inspira asta)... in schimb la Linhai raportul pret/calitate este optim si oricum am 2 bucati si sunt piese si service-uri mai multe!

Despre Linhai am citit si bune si rele ... dar in general impresia este pozitiva! De Bombardier nu stiu mai nimic!
  • 0

#2 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 12 October 2006 - 09:57 PM

Bombardier-ul de 400 nu prea are nici o treaba cu Linhai...adica este foarte mare diferenta d.p.d.v. tinuta de drum,demaraj,vibratii,viteza maxima etc.Nu stiu cum se pune problema in teren foarte greu si prin apa,unde am vaga senzatie ca sunt cam la egalitate,chiar cu un avantaj pt. Linhai.Fiabilitatea la Linhai este relativ redusa...mie mi-au picat tot felul de dracii,insa la altii nu s-a intamplat(inca biggrin.gif )
Cel mai bine este sa mergi cu amandoua...gasesti prin Sinaia de inchiriat.

Personal choice:Bombardier fara discutie smile.gif

Si ai o pozitie f.bine gandita pentru driver+pasager.

Attached File  IMG_6231__800_x_600_.jpg   194.87KB   379 downloads
  • 0

#3 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 13 October 2006 - 12:08 PM

Cred ca cel mai bine ar fi sa fac un drum la munte pentru a face drive-test cu toate modele care sunt pe acolo! Dar ce alte modele mai sunt la inchiriat? Ce stiti de tarifele de la inchirieri?
  • 0

#4 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 16 October 2006 - 10:07 AM

Daca vrei 2 ATV-uri, cred ca cea mai buna idee e sa mergeti sa inchiriati de undeva, sa vedeti daca si sotiei/prietenei tale ii place, daca poate stapani unul, etc.
Daca banii nu sunt o problema, si va hotarati sa luati doar unul, Bombardierul este o solutie, dar iti recomand sa te uiti si la un Suzuki KingQuad de 450.
Raportul calitate/pret la Linhai este cel mai bun, dovada ca majoritatea de aici au unul, dar clar nu se poate compara cu un ATV "de firma". Oricum pentru inceput este ideal.
  • 0

#5 ioz

ioz

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 125 posts
  • Gender:Male

Posted 16 October 2006 - 09:10 PM

Despre Bombardier (Can Am mai nou) cel mai bine ar fi sa ne spuna QUAD cum e cu fiabilitate/service/garantie/piese. El e cel mai in masura pt ca are cateva la inchiriat. Deci QUAD, spune-ne!
  • 0

#6 QUAD

QUAD

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Nume real:ALEX
  • Telefon:0788 355 555 / 0727 35 55 59
  • Marca ATV:QUAD
  • Numar ATV:BV-02-FIZ

Posted 16 October 2006 - 09:28 PM

noi avem cateva bombardiere au mers bine o perioada cam un an cred..apoi cel mare de 650 a picat motoru undeva pe la 12000de km s a dus pistonu si etc si acum e pe langa si astept s a l repar la bucuresti serviciile lasa de dorit nu sunt nici piese...si daca sunt piese vin la preturi de te lasa genuchii..daca e vreo afacere cred ca merita s ati iei un atv bombardier nou si sa l faci piese si sa l revinzi ca sigur scoti de 3 ori pretu daca te iei dupa preturile lor...la un outlnder de 330 si unul de 400 au pikat cardanele de mai multe ori crucile cardanice..de fapt. La cel de 650 undeva la 7000 km s a dus cu totu cardanu sate s a rupt..ceea ce mi s a parut aberant cardanul axul cel mai rezistent dupa mine in fel dupa sasiu sa se duca asa poc..si asta din senin fara nici un soc fara nimic...

Amortizoare 2 au picat si ele., si asta la altii amici cu care mai vb tot cu bombardiere le au picat la 4 luni dupa ce au dat o gramada de bani.
Rulmenti de la cardan si rotile din spate si ei sunt foarte fragili. nu mai vorbesc de schimbatoru de viteze care daca l fortezi putin se poate rupe chair daca nu e vina ta deoarece schimbarea vitezlor se face destul de greoi (trebuie putin fortat)

La cea mai mica busitura sa zik asa in bumpere daca se opreste alt atv in fundu atv ul tau bombardier de la soc se arde releul de incarcare, care e undeva la 150 de euro destul de scump dupa mine.

Si cea mai mare problema..e cum te trateaza cei de acolo...chair daca cumperi atv-uri in valoare de 6000 sau in valoare de 40000 euro..esti la fel tratat ca si cum nu tu esti clientul..tre sa mergi sa ti ceri garantiile sa alergi dupa ele..dupa ce ai dat banu adio. Si referitr la piese daca ai ceva probleme si ai banii pt piese si maopera nu prea au nimic pe stoc chair daca esti dispus sa platesti ...ciudat.

ASADAR NU RECOMAND LA NIMENI ACESTE ATV-URI!

mai bine luati va un linhai si mkr la asta ai piesele la dispozitie mereu si oameni care sa ti le repare competenti...
  • 0

#7 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 16 October 2006 - 09:54 PM

Deci aleluia Bombardier ... sa dai o gramada de bani si sa pice atatea este prea de tot!

Ce ziceti de japoneze? Chiar nu se pot inmatricula?
  • 0

#8 ioz

ioz

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 125 posts
  • Gender:Male

Posted 16 October 2006 - 10:02 PM

ba se pot. eu am KQ inmatriculat pe leasing. Smecheria e ca sunt niste firme in DE care le fac omolagare valabila si la ei si la noi. Al meu l-au facut omolagabil la Quasi ( http://www.quasigroup.com )
  • 0

#9 gisurvey

gisurvey

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 72 posts
  • Location:Timisoara
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4
  • Numar ATV:ceva de leasing

Posted 16 October 2006 - 10:10 PM

QUOTE (QUAD @ Oct 16 2006, 10:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Si cea mai mare problema..e cum te trateaza cei de acolo...chair daca cumperi atv-uri in valoare de 6000 sau in valoare de 40000 euro..esti la fel tratat ca si cum nu tu esti clientul..tre sa mergi sa ti ceri garantiile sa alergi dupa ele..dupa ce ai dat banu adio. Si referitr la piese daca ai ceva probleme si ai banii pt piese si maopera nu prea au nimic pe stoc chair daca esti dispus sa platesti ...ciudat.


Ce idioti ... Si chestia asta parca se intampla din ce in ce mai des: la banca, la magazin, la orice ce tine de stat (ohohoo...), etc. Asta ma omoara si pe mine: ca dupa ce-ti ia banu' iti da ...UE - chiar daca a fost o afacere buna odata, trebuie ei sa-ti dea senzatia ca de fapt a fost o teapa. Ce idioti...
Oare cate picioare-n cur trebuie sa mai luam de la viata sau de la altii ca sa invatam, noi toti, sa traim mai bine sad.gif sad.gif sad.gif (n-are nici o legatura cu politica smile.gif ).
  • 0

#10 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 17 October 2006 - 10:56 AM

RENUNTATI LA BOMBARDIER, MAI BINE VA LUATI POLARIS
INCA NU POT VORBI DE FIABILITATE DUPA 3 SAPTAMANI DAR AICI LUCREZI CU OAMENI NU CU ANIMALE.
LA EURONAUTICA NU AM PUTUT TESTA UN MODEL (A TREB SA MERG IN SINAIA SA INCHIRIEZ CATEVA ORE SA VAD CUM SE COMPORTA) PE CAND LA POLARIS M-AM DAT CU 3 FARA SA AIBA VREO GARANTIE CA SUNT CLIENT SAU NU, DECI ASTA SPUNE DESTULE
  • 0

#11 QUAD

QUAD

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Nume real:ALEX
  • Telefon:0788 355 555 / 0727 35 55 59
  • Marca ATV:QUAD
  • Numar ATV:BV-02-FIZ

Posted 17 October 2006 - 11:05 AM

Intr-adevar l modele utilitare la fiabilitate Polarisurile rup tot din cate stiu eu baietii din bucursti de la polaris sunt niste oameni de caracter si care chiar vor s faca afaceri nu ca bombardieru si eu ii recomand cu incredere.
  • 0

#12 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 17 October 2006 - 04:14 PM

Polaris-urile sunt inmatriculabile? Sportsman X2 m-ar tenta!

O japoneza mare cu motor de 400-600 ce-mi recomandati? La fiabilitate stiu sigur ca sta foarte bine ... mai ramane problema inmatricularii si a service-ului/garantiei pe la noi!
  • 0

#13 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 17 October 2006 - 07:56 PM

presupun ca ori este titlul topicului eronat ,ori suntem toti incepatori. Pai cum sa incepi sau sa aduci discutia de atv pt incepatri de 400cc de 450cc chiar de 700 cc? blink.gif
  • 0

#14 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 17 October 2006 - 10:11 PM

Foarte interesanta ... replica lui Revo ... deci nu-mi trebuie ceva cu motor asa de mare ...

Fiabilitate imi doresc ... cu motor decent ... dar totusi cu dimensiuni generoase ... nu sub Linhai!
  • 0

#15 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 18 October 2006 - 09:53 AM

cat timp iti cunosti limitele cred ca orice atv se preteaza la incepatori
eu mi-am luat un scrambler care e destul de puternic desi nu am prea multe ore pe atv dar cat timp nu intrec masura sunt de parere ca e ok
plus ca mi se pare f usor de condus smile.gif
  • 0

#16 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 18 October 2006 - 11:41 AM

QUOTE (gaby @ Oct 18 2006, 09:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
cat timp iti cunosti limitele cred ca orice atv se preteaza la incepatori
eu mi-am luat un scrambler care e destul de puternic desi nu am prea multe ore pe atv dar cat timp nu intrec masura sunt de parere ca e ok
plus ca mi se pare f usor de condus smile.gif


TE ROG ... pune niste poze/filme cu Scrambler-ul si da-ne mai multe detalii tehnice!
  • 0

#17 albra

albra

    Super MAAN

  • Members
  • PipPipPip
  • 203 posts
  • Gender:Male

Posted 18 October 2006 - 05:36 PM

Salutare

Am citit despre dorinta de a-ti lua un atv(ma refer la forte) eu sunt dealer Polaris daca esti cumva din bucuresti sau vii prin bucuresti nu ezita sa treci pe la showroom (pe cale Calarasi linga hala Traian) sa te uiti,sa lemirosi biggrin.gif si de ce nu sa te dai cu ele. Pentru orice detalii suna-ma 0722 252100 Alex Si vezi si ceva poze

Attached Files


  • 0

#18 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 18 October 2006 - 11:36 PM

Dupa ce am citit aproape tot de pe net-ul romanesc despre ATV-uri am trecut si la net-ul de afara :

http://www.atvfan.com/

Si de aici si de acolo am tras concluzia ca japonezele sunt la putere!

Va rog da-ti-mi oferte de japoneze, date tehnice si orice alte detalii!

Multumesc!
  • 0

#19 QUAD

QUAD

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Nume real:ALEX
  • Telefon:0788 355 555 / 0727 35 55 59
  • Marca ATV:QUAD
  • Numar ATV:BV-02-FIZ

Posted 19 October 2006 - 07:52 PM

totusi incearca sa dai o fuga si pe la Polaris aka albra sa vezi despre e e vb ..pe langa polaris japonezele sunt lipsite de fiabilitate..
  • 0

#20 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 31 October 2006 - 11:38 PM

Eram hotarat pe Sportsman X2 ... dar nu se poate aduce decat pe la sfarsitul lui decembrie!!!

Acum sunt tentat si de :
- KVF 750 Brute Force 4x4 CIP 9.400 Euro http://www.motobom.r...Model.php?id=68
- TRX 650 FA Rincon A 4x4 CIP 8500 euro http://www.motobom.r...odel.php?id=226
- LTA 700 XK6 King Quad 4x4 CIP 8400 Euro http://www.motobom.r...Model.php?id=75
- YFM 660 FWA Grizzly 4x4 CIP 9300 Euro http://www.motobom.r...Model.php?id=81
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto